Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Viridiana » 2019-05-04, 12:55

Nutka pisze: 2019-05-04, 10:58 Co jest pięknego w Panu Bogu, że ludzie za Nim idą? Czytam Słowo Boże, teksty Benedykta XVI, jestem kilka razy w tygodniu w kościele, modlę się regularnie... i czuję się wypalona.
Chociaż ostatnio mi w wierze też nie jest łatwo, coś spróbuję powiedzieć.
W Bogu jest piękna Jego miłość i cierpliwość. Nawet, gdy ty sama w sobie piękna nie widzisz, On w tobie je dostrzega. Zniósł dla nas wiele i wciąż jest gotów, by nam przebaczać. Obdarza nas szczęściem, na które nieraz nie zasługujemy. Jest bardzo hojny.
Jak sądzę, to nie jest kwestia tego, co się robi, tylko jak się robi.
Przed wstąpieniem do wspólnoty nie wiedziałam, jak wiele można powiedzieć o modlitwie. Dopiero po wstąpieniu zauważyłam, że są różne jej rodzaje na przykład.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2019-05-04, 13:01

Nutko - nasze modlitwy będą z tobą.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kasia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Kasia » 2019-05-04, 14:09

Dziękuję. Modlitwa jest więcej warta niż najciekawsze dyskusje. Często proszę ludzi, by się za mnie modlili. Sama nie umiem czerpać radości z modlitwy, bo ona mnie nudzi. Muszę ciągle mówić to samo w obawie, że gdy nie powiem, spotka mnie kara albo Pan Bóg nie spełni jakiejś mojej prośby. Wiem, że to nie powinno tak wyglądać, ale świadomie nie otwieram się na Boże działanie i trzymam Pana Boga na dystans, bojąc się rewolucji w życiu. Już chyba lepiej dla mnie być oschłą, chociaż wcale nie jestem z tym szczęśliwa.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2019-05-04, 16:17

A mi się wydaje, że aby odpocząć od rozkrzyczanego świata, potrzebne wyciszenie. Na przykład kamedulskie milczenie. Albo weekend w Kalwarii Pacławskiej. W wielu klasztorach organizują pobyty w milczeniu, bez radia, tv, telefonu, smartfonu czy kompa. I bez rozmów. To zupełnie zmienia otaczający świat.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kasia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Kasia » 2019-05-04, 18:29

Myślałam o tym i bardzo bym chciała... Np. u karmelitanek bosych, ale z przyczyn niezależnych ode mnie, o których nie chcę tu pisać, nie mam takiej możliwości. Chociaż u karmelitanek w ogrodzie chyba nie mogłabym przebywać, bo chyba jest objęty klauzurą.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2019-05-04, 21:09

Prośbę zrealizowałem :(
ale mam nadzieje, że usunięcie konta przyniesie efekty :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2019-05-04, 22:16

Czasami jak czytam takie rzeczy myślę sobie - dzięki Ci Panie, że jestem jaki jestem, że tak cudownie mnie stworzyłeś - mam za co dziękować i wielbić Boga.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Magnolia » 2019-05-04, 22:41

Dezerter pisze: 2019-05-04, 22:16 Czasami jak czytam takie rzeczy myślę sobie - dzięki Ci Panie, że jestem jaki jestem, że tak cudownie mnie stworzyłeś - mam za co dziękować i wielbić Boga.
???? Czego się tyczą te słowa? Bo w kontekście odejścia Nutki, dziwnie brzmią... :-?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2019-05-04, 22:55

Magnolia pisze: 2019-05-04, 22:41
Dezerter pisze: 2019-05-04, 22:16 Czasami jak czytam takie rzeczy myślę sobie - dzięki Ci Panie, że jestem jaki jestem, że tak cudownie mnie stworzyłeś - mam za co dziękować i wielbić Boga.
???? Czego się tyczą te słowa? Bo w kontekście odejścia Nutki, dziwnie brzmią... :-?
A czemu dziwnie?
czemu nutka odeszła?, bo jest uzależniona od neta - ja nie
ktoś inny jest skrupulantem - ja nie
ktoś inny ma problem z - ja nie
mam za co dziękować i wielbić Boga - czy teraz jaśniej?
a że komuś może to brzmieć jak wyznanie faryzeusza w Świątyni - ...to ma problem, że mu się tak kojarzy - ja pisze szczerze jak jest :)
i napisze jeszcze - nie wiem Panie za co Ty mi tak błogosławisz?!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2019-05-05, 09:11

Zawsze stawałem w obronie faryzeusza.
Łk 18.9-12 Powiedział też do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: «Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: "Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam".
I nadal go bronię, bo on dziękował Bogu za wszystko, co go spotkało. Wyrażał swoją wdzięczność za otrzymane dary. Więcej, starał się swoją modlitwą, swoimi podziękowaniami skierować uwagę wszystkich na to, że wszystko otrzymujemy od Boga. Jesteśmy przez niego stworzeni. Tacy, jacy jesteśmy.
Bronię też faryzeuszy za publiczne okazywanie swojej postawy. Wydłużanie frędzli to nie szpan, ale zachęta do publicznego wyznawania wiary. To dawanie dobrego przykładu gorliwości w modlitwie.
Ale i tu, gdzieś znajduje się cienka czerwona linia, której nie wolno przekroczyć. Bo tuż za nią zaczyna się szpanerstwo, faryzeizm w negatywnym wydaniu, fałszywość i śmieszność w oczach ludzi. Jest też pokusa do porównywania się z innymi. Jeśli bardziej odczuwamy swoją lepszość niż wdzięczność do Boga, to błąd. Bo Bóg jest też w każdym z tych najmniejszych. Każdy celnik, złodziej, pijak też został stworzony na obraz i podobieństwo. A do nas należy nie podkreślanie różnic, ale wydobywanie dobra.
Nie jest dobrze, gdy już za życia ma się poczucie świętości, doskonałości. Dobrze jest, gdy potrafi się dostrzec dzieła boże w nas samych. Doceniać je, eksponować. Dawać przykład.

Ktoś inny jest faryzeuszem - ja nie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-05, 20:29

Jak powinno się pisać: zły, czy Zły?
Jak by nie patrzeć, nazwa własna, prawie że imię. Ale najczęściej spotykam się z pisownia małą literą.

Magnolia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Magnolia » 2019-05-05, 21:15

Poszukaj odpowiedzi w tym wątku:
viewtopic.php?f=36&t=9304

Dodano po 25 minutach 27 sekundach:
Dziś na mszy św wieczornej, pewnemu Panu w pierwszym rzędzie, tuż przed ołtarzem, włączała się komórka....kilkanaście razy! Nie umiał jej wyciszyć, ani wyłączyć, albo nie chciał. Miał głowę ciągle pochyloną, jakby pisał smsy, krył się z tym, no ale w pierwszej ławce trochę trudno to ukryć. Dzieci siedzące zaraz za Nim były poruszone i zdziwione, że nie wyłączył komórki... ale im więcej razy się odzywała tym bardziej poruszało to kilka rzędów...potem już trzymał komórkę w ręku, by jak najszybciej odrzucać połączenia...

Podziwiam księdza, który nie zareagował, choć wiem że na spóźnienia reaguje z ołtarza, wykazał dużą cierpliwość...
Miałam nawet pomysł, by podejść i pomóc Mu to wyłączyć...ale siedziałam w środku ławki, byłoby jeszcze większe zamieszanie... no i nie znam się na każdym modelu telefonu...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2019-05-05, 21:27

ToTylkoJa pisze: 2019-05-05, 20:29 Jak powinno się pisać: zły, czy Zły?
Jak by nie patrzeć, nazwa własna, prawie że imię. Ale najczęściej spotykam się z pisownia małą literą.
To zależy od tego, czy piszesz o jednym konkretnym, czy ogólnie. Diabeł, szatan, zły to synonimy. Konkretny to np. Mefistofeles, Lucyfer, Belzebub, Boruta, Rokita ...

Magnolia pisze: 2019-05-05, 21:15... Nie umiał jej wyciszyć, ani wyłączyć, albo nie chciał. ...
Jeśli starszy, to mógł nie potrafić. Bał się wyjąć baterię, bo później by już nie uruchomił. Być może błądził po menu i nie mógł znaleźć opcji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Magnolia » 2019-05-05, 21:32

Andej pisze: 2019-05-05, 21:27
Magnolia pisze: 2019-05-05, 21:15... Nie umiał jej wyciszyć, ani wyłączyć, albo nie chciał. ...
Jeśli starszy, to mógł nie potrafić. Bał się wyjąć baterię, bo później by już nie uruchomił. Być może błądził po menu i nie mógł znaleźć opcji.
Niewątpliwie tam mogło być, ale nie zmienia to faktu, że bardzo przeszkadzał i sam z Eucharystii nie korzystał.

Ale to nie koniec ciekawostek z tej mszy św.
Kazanie ksiądz rozpoczął od pytania: ile jest Ewangelii? Mieliśmy wskazać, kto jest za tym że ewangelie są cztery? Sporo rąk w górze... moja też... ale zaraz się wstydziłam, bo uległam manipulacji... Oczywiście od katechetów dostajecie jedynki, bo Ewangelia- Dobra Nowina jest jedna!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2019-05-06, 10:13

To podchwytliwe pytanie. Wszak nie wszyscy zwracają uwagę na malutkie "wg". I, chyba, jest ono często pomijane. A bez tego przysłówka zmienia się wiele. I powstają cztery odrębne. Należy zwracać uwagę na szczegóły. Ale pomysł dobry na zwrócenie uwagi, na coś i w ogóle na temat tego, o czym się mówi. Dobry zabieg socjotechniczny (bez pejoratywnych konotacji).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ