Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-14, 21:22

Jozek pisze: 2021-10-14, 21:21 CMK, widze ze chcialbys tak jak Marek ciagnac ta dyskusje przez 8lat. ;)
Masz wyjątkową skłonność do przypisywania swoich postaw innym.
Ale słusznie, nie ciągnijmy: konkretnie dwa pytania zadałem: albo odpowiadasz, albo skończ to wodolejstwo.
Ostatnio zmieniony 2021-10-14, 21:23 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

CMK

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: CMK » 2021-10-14, 21:27

Konkrety, konkrety ... a Jozek - o rety, o rety

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2021-10-14, 21:33

Marek, podaj te pytania o ktorych piszesz, bo to co pisales wczesniej wymagalo by wyjasniania twoich podstawowych bledow w tych pytaniach, a to nie ma nic wspolnego z moimi wypowiedziami, a tym bardziej nie jest moim obowiazkiem wyjasnianie twoich bledow w pytaniach, ktore sa jedynie dowodem na twoje dyletanctwo w temacie.
masz po prostu talent w manipulacjach slownych by zakrywav swoje dyletanctwo i przelewac je na innych.
po prostu, jak chcesz profesjonalnej odpowiedzi, zadaj profesjonalne pytanie, a jak popelnisz blad uzywajac zbyt ogolnego okreslenia to doprecyzuj je gdy zapytam, zamiast wymyslac jakies personalne insynuacje.
Ostatnio zmieniony 2021-10-14, 21:38 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

CMK

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: CMK » 2021-10-14, 21:47

Ba Jozku ( to ja, nie Marek ) ale kiedy doczekamy sie od Ciebie PROFESJONALNEJ ODPOWIEDZI?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2021-10-14, 21:59

jak zadacie konkretne pytania i chyba wyrazilem sie zrozumiale, wiec przrstan trolowac bo robisz to nie tylko od dluzszego czasu, ale i wrecz perfidnie trolujesz nie wnoszac nic do tematu watku.
spojz na swoje wpisy, nie ma w nich nic ca wyjasnialo by cokolwiek w temacie, procz negowania wpisow innych.
Ostatnio zmieniony 2021-10-14, 22:09 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-14, 22:19

Nie ściemniaj Józek - zadałem dwa konkretne pytanie tu viewtopic.php?p=264048#p264048
Ale widać są niewygodne. Ten sam manewr co zawsze - najpierw masz pełną gębę autoreklamy, a jak przychodzi do konkretów to okazuje się, że lipa.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2021-10-15, 03:32

tylko ze odpowiedzi na te pytania nic ci nie wyjasnia, a jedynie dadza ci odpowiedz ktorej oczekujesz by nakrecac dalej swoje negacje itrolowanie.
Moze ja ci zadam dyletanckie pytanie zamiast odpowiedzi, czy znasz sposob oddzielenia lopata calej reszty spektrum swiatla slonecznego od UV? ;)
Wiesz, wiesniaki wieki temu juz wiedzaly. ;)
Ostatnio zmieniony 2021-10-15, 03:41 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-15, 08:42

Aha, Józek nie odpowie, bo to "nic nie wyjasnia". Po prostu złe pytania zadałem ;) :) ;)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5194
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2021-10-15, 09:01

gdzies tam gdzies tam leciutki cien pychy ze piotrowski z cmk rozumieja a reszta nie...
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-15, 10:01

abi pisze: 2021-10-15, 09:01 gdzies tam gdzies tam leciutki cien pychy ze piotrowski z cmk rozumieja a reszta nie...
Jak to? Podobno nic nie rozumiemy...
Na przykład ja kompletnie nie rozumiem, co rzekomo ma praktyka rozsypywania zboża w blasku Księżyca do naświetlania go promieniami UV, skoro w nocy (nawet podczas pełni) strumień promieniowana UV jest wielokrotnie mniejszy niż np. w dzień (a sam rozkład długości fal w widmie Księżyca jest praktycznie taki sam jak w widmie Słońca - w końcu Księżyc nie świeci własnym światłem... Owszem, są pewne różnice, ale minimalne i wcale nie "na korzyść" UV).
Oto widmo Słońca:
Obrazek
a to Księżyca:
Obrazek
Jak widać, różnica jest przede wszystkim w natężeniu (choć widmo Księżyca wykazuje większą separację).

Zatem wciskanie, że rozrzucanie ziarna w świetle naszego satelity ma jakiekolwiek znaczenie naświetlania ziarna promieniami UV to zwykła ściema.
I, żeby to stwierdzić, "piotrowski" (dlaczego właściwie piszesz do mnie po nazwisku, i to w dodatku z małej litery?) nie musi wcale mieć jakiegoś nadzwyczajnego "rozumienia". Rzecz jest do sprawdzenia w kilka minut - sypanie zbożem w blasku pełni Księżyca (przynajmniej w celu "naświetlania go promieniami UV" ;) ) to przesąd (łagodniej można nazwać go "ludowym zwyczajem").
=======================
Nawiasem mówiąc, jest mnóstwo zabobonów związanych z pełnią Księżyca. Poważna (wydawałoby się) strona Gardeny zamieszcza na przykład takie kwiatki:
"W przypadku księżycowego ogrodnictwa, przybywanie księżyca można sobie wyobrazić jako Ziemię robiącą wydech. Przyciągane przez księżyc soki docierają do górnych części roślin."
"Księżycowi ogrodnicy wierzą, że księżyc kieruje siłami gwiazdozbioru, w jakim się aktualnie znajduje. Cztery żywioły – powietrze/światło, woda, ogień/ciepło i ziemia – są wykorzystywane przez księżyc do przenoszenia ich mocy na Ziemię."
*
:)) :)) =))




..................................
* za https://www.gardena.com/pl/garden-life/ ... -ksiezyca/
Ostatnio zmieniony 2021-10-15, 10:02 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2021-10-15, 10:23

ale co te wywody twoje maja wspolnego z tym co pisalem? ;)
A pisalem o naswietlaniu UV, a nie swiatlem slonecznym.
co z tego ze dawka UV w swietle slonecznym jest wieksza jesli ta wieksza nie jest potrzebna, a pozostala czesc widma swiatla niekozystna dla ziarna.
Zanim zaczniesz pisac jakies banialuki zapoznaj sie dokladnie z budowa, skladnikami i procesami biochemicznymi ziarna, jak i pod wplywem czego one zachodza. Oszczedzis forum miejsca na serwerze ktore bezsensownie wypelniasz swoimi banialukami.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-15, 10:44

Jozek pisze: 2021-10-15, 10:23 ale co te wywody twoje maja wspolnego z tym co pisalem? ;)
A pisalem o naswietlaniu UV, a nie swiatlem slonecznym.
No właśnie. Którego w świetle Księżyca niemal nie ma.
co z tego ze dawka UV w swietle slonecznym jest wieksza jesli ta wieksza nie jest potrzebna, a pozostala czesc widma swiatla niekozystna dla ziarna.
Dalsze bajki. Ziarno jest już znacznie bardziej naświetlone przed "rozrzucaniem" promieniami UV niż mogłoby być naświetlone podczas "rozrzucania". Również wzmianka o - rzekomo - niekorzystnej części nic nie wnosi. Kolejna ściema.
Usiłujesz (to już kolejny temat) "uratować" bajkę, jaką wcisnąłeś przez zmianę niuansów (już nie "naświetlanie UV", ale chronienie przed resztą swiatła itd). Na próżno - nawet po liftingu bajka pozostanie bajką.

Ale dobrze - ze mną jak z dzieckiem. Podaj jakąkolwiek podstawę swoich twierdzeń. Cały Internet masz do dyspozycji ;)
Ostatnio zmieniony 2021-10-15, 10:48 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2021-10-15, 11:09

jak chcesz sobie dyskutowac z bzdurami internetowymi to sobie dyskutuj.
masz do dyspozycji CMK, ktory tez zna sie na twoich wywodach, a mnie zostaw w spokoju.
moge wam zadac jedno z prostrzych pytan nad ktorym mozecie sobie podywagowac.
jak to sie dzieje ze wiekszosc ziarem ma zmagazynowana skrobie, a do kielkowania potrzebne sa cukry proste, a ziarno jednak kielkuje i kielki sa slodkie,
co te zmieny powoduje?

i jako ciekawostke w tym temacie, by wam bylo razniej dywagowac.
https://elementum.edu.pl/rosliny-przyst ... a-sprawdz/
Ostatnio zmieniony 2021-10-15, 11:41 przez Jozek, łącznie zmieniany 4 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5194
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2021-10-15, 12:00

skrobia jest wielocukrem
widocznie cos powoduje jej rozpad na cukry proste

Dodano po 8 minutach 3 sekundach:
"ziarna zbóż zawierają również 1,4-alfa-glukozydazę i 1,6-alfa-glukozydazę, enzymy te rozkładają wytworzone disacharydy do cząsteczek glukozy, która jest końcowym produktem rozkładu enzymatycznego skrobi". <------tutaj pisza co, ale nie bede udawała, ze wiedziałam to sama z siebie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2021-10-15, 12:08

ale samo wystapienie tych skladnikow w nasionach nie powoduje tego rozkladu, bo wtedy taki rozklad nastepowal by ciagle, a on nastepuje jedynie przed kielkowaniem. przedwczesny rozpad zniszczyl by ziarno.
ten rozpad zapoczatkowuje niska temperatura, ale w trakcie tej niskiej temperatury rozpad ten nie zachodzi tylko po jej ustapieniu, czyli gdy bedzie cieplej. Zwykle na wiosne.
to tylko jeden z bardzo wielu czynnikow i jeden z najprostrzych uzdalniajacych ziarna do kielkowania.
Ostatnio zmieniony 2021-10-15, 12:09 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ