Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14974
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2020-12-04, 21:20

Czyli piszemy tam ale nie po to by rozwijać wątki i dyskutować a by próbować, sprawdzać, testować - mówić co jest fajne i potrzebne a co usunąć, bo....
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Spowiedź przedświąteczna

Post autor: Andej » 2020-12-06, 19:23

Dzik pisze: 2020-12-06, 12:17 I tak ze spowiedzi [...] ksiądz nie spowiadał


Zupełnie nie rozumiem. Dlaczego ksiądz miał spowiadać [...] ze spowiedzi?



Wycięłam cytowane wulgaryzmy
~ToTylkoJa
Ostatnio zmieniony 2020-12-06, 21:40 przez ToTylkoJa, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Spowiedź przedświąteczna

Post autor: Dzik » 2020-12-06, 19:46

Napisane regionalną gwarą czyli nic ze spowiedzi dzisiaj bo ksiądz nie spowiadal przed mszą a miałem iść do spowiedzi dzisiaj

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Spowiedź przedświąteczna

Post autor: Andej » 2020-12-06, 22:01

Dzik pisze: 2020-12-06, 19:46 Napisane regionalną gwarą czyli nic ze spowiedzi dzisiaj bo ksiądz nie spowiadal przed mszą a miałem iść do spowiedzi dzisiaj
Dzięki za wyjaśnienie.

Co to za gwara? I czy rzeczywiście **** to rzeczywiście wulgaryzm w tej gwarze?
Wg. SJP rzeczywiście słowo używane jako wulgarne. Nie wiedziałem. Lachowie używali tego słowa jako pogardliwego, ale nie wulgarnego. W dzieciństwie jeździłem w lachowskie strony na wakacje. Ale może teraz konotacja słowa sie zmioeniła.

Dziękuję za interwencję i ocenzurowanie. Bo niezależnie od tego, jaką konotację ma wspomniane słowo w gwarze używanej przez Dzika, to może budzić złe emocje. A tych należy unikać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Spowiedź przedświąteczna

Post autor: Dzik » 2020-12-06, 23:04

Andej pisze: 2020-12-06, 22:01
Dzik pisze: 2020-12-06, 19:46 Napisane regionalną gwarą czyli nic ze spowiedzi dzisiaj bo ksiądz nie spowiadal przed mszą a miałem iść do spowiedzi dzisiaj
Dzięki za wyjaśnienie.

Co to za gwara? I czy rzeczywiście **** to rzeczywiście wulgaryzm w tej gwarze?
Wg. SJP rzeczywiście słowo używane jako wulgarne. Nie wiedziałem. Lachowie używali tego słowa jako pogardliwego, ale nie wulgarnego. W dzieciństwie jeździłem w lachowskie strony na wakacje. Ale może teraz konotacja słowa sie zmioeniła.

Dziękuję za interwencję i ocenzurowanie. Bo niezależnie od tego, jaką konotację ma wspomniane słowo w gwarze używanej przez Dzika, to może budzić złe emocje. A tych należy unikać.
Wiem że w gwarze śląskiej c**l znaczy wredny chłop albo zły chłop tak mówili mi tacy znajomi którzy dawniej wyjechali za pieniędzmi i tam zostali. Ale w tej gwarze na pogórzu ciężkowickim ma parę znaczeń w tym znaczeniu co ja użyłem znaczy nic z tego ale znaczenie wredny chłop też jest jak się mówi np. ty c**lu jeden coś ukrod. A że ja mieszkam na pogórzu ciężkowickim to jest to tu normalnym słowem a nie żadnym wulgaryzmem. Była w szkole taka nauczycielka z dalsza i dla niej to też był wulgaryzm i zabraniała u niej na lekcji i wogóle w jej obecności używać tego słowa a inni nauczyciele nie mieli nic przeciwko bo też są z tąd

orzeszku

Re: Spowiedź przedświąteczna

Post autor: orzeszku » 2020-12-07, 13:14

Jednak w powszechnej polszczyźnie jest to traktowane jako ciężki wulgaryzm, więc na tym może poprzestańmy... https://sjp.pl/ciul

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Spowiedź przedświąteczna

Post autor: Andej » 2020-12-07, 19:12

Dlatego uznałem słuszność ocenzurowania powołując się na SJP (poprzedni mój post).
Z pytania o regionalne znaczenie, bez złej woli, nie da się wywnioskować, że chodzi o obronę używania tego słowa. Wszak, gdyby taki był mój zamiar spokojnie mógłbym argumentować. Czemu tego nie zrobiłem?
Zważ, że Dzik też nie broni. Jedynie wyjaśnia swoją intencję i znaczenie, w którym użył tego słowa. Dzik nie negował definicji podanych w SJP, na które się powoływałem. Nikt ich nie kwestionuje.

Ale mam jedno zastrzeżenie: W powszechnej polszczyźnie to słowo nie występuje. A gdyby przeprowadzić uliczną ankietę, to wątpię, czy znalazłoby się 10 % osób, które wskazałyby na znaczenie podane w SJP.

A Miodek, którego miłość do języka wielce sobie cenię, bezwzględnie potępia używanie omawianego słowa. Tym z=samym i on popiera ingerencje cenzury. Podobnie jak ja wyrażając swoje poparcie dla niej.

Jednak to koncentrowanie się na użytym słowie jest ewidentnym odejściem od meritum wątku. A Dzik w swoim wyjaśnieniu przetłumaczył na nasze, co miał na myśli. Może, wobec powyższego, warto zaniechać bicie piany na temat, w którym wszyscy maja takie samo zdanie, na rzecz powrotu do tematyki spowiedzi w okresie przedświątecznym. Wszak teraz adwent. Rekolekcje. Oczekiwanie. Czyż nie jest to ważniejsze od udowadniania tego, o czym wszyscy już wiedzą?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: ToTylkoJa » 2020-12-07, 19:20

Przeniesione że "spowiedzi przedświątecznej"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2020-12-07, 19:24

A to nie dobrze, bo wyjaśnienie Dzika było na miejscu i dotyczy wątku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4446
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-12-07, 20:55

Andeju, ten wątek jest poboczny i odbiega od głównego tematu, co może powodować nieporozumienia. Jeśli byłby kontynuowany w temacie o spowiedzi może to odwrócić uwagę od problemu Autora i zadziałać na niekorzyść, a tego przecież nie chcemy. Z tego powodu fragment dyskusji został przeniesiony tutaj.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14974
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2020-12-07, 22:02

Ja z Kujaw ale pamiętam takie kiedyś popularne określenie
ciulowe
znaczyło słabe, nietrafione (pomysły, działania, ciuchy) i nie było wulgarne a jeśli to wersja lajtowa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dzik » 2020-12-08, 17:50

Ciulowo to u mnie też się mówi np ciulowo znowu dysc

Magnolia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Magnolia » 2020-12-08, 18:34

Macie super poziom rozmów przedświątecznych...

Dodano po 18 minutach 49 sekundach:
Logan pisze: 2020-12-07, 22:22 @Dominik dziękuję, że o tym wspomniałeś. Ale gdyby tak brać to dosłownie to ateiści nie grzeszą, bo oni nie mają poczucia grzechu, ani nie są świadomi jego popełnienia. Mylę się??? Z góry przepraszam.
Ateista odrzuca Boga, prawda? to jest Jego największy i najcięższy grzech, odrzuca dobro i miłość Boga...
jaki sens ma rozpatrywanie w tym momencie pomniejszych grzechów?
Jakie ma to znaczenie dla ateisty?

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Morkej » 2020-12-08, 19:54

Dla osoby niewierzącej rozpatrywanie grzechów itd. Po prostu nie ma sensu. Zgadzam się. Bo jaki ma? Najlepszy sposób na nawrócenie takiej osoby i wskazanie błędów jest zadbanie o swój przykład. Być może od takiej osoby pojawią się pytania: Dlaczego tak, a nie inaczej postępujesz, wyznajesz taki sposób myślenia? I w takim momencie można o czymś konkretnym z taką osobą rozmawiać.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Magnolia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Magnolia » 2020-12-08, 20:06

Przyjaźnie się od lat z niewierzącą kobietą. Temat wiary nie istniał między nami. Aż rok temu zaprosiłam ją na Wigilię a potem kiedyś razem jechałyśmy autobusem i rozmawiałyśmy o hierarchii wartości po katolicku. Zainteresowało ją to i na tyle wpadło w pamięć że niedawno poprosiła bym znowu jej to wytłumaczyła 😀
Dlatego uważam że Morkey ma racje. Trzeba dawać swoim życiem przykład wiary. A dopiero potem głosić ewangelie słowami.

ODPOWIEDZ