Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2021-11-23, 18:09

A skad bedziesz wiedzial czy ten muzulmanin nie ma w plecaki jakiegos bozka ktorego przyniosl w sobie wiadomym celu.
Albo czy ktokolwiek inny nie przyniosl np. figury ktora pozniej jest ustawiona w kosciele, a dla tej osoby ktora ja przyniosla ma totalnie inne znaczenie niz wszyscy mysla?
wiesz, w starych kosciolach dawne oltarze maja drugie drzwiczki z tylu Tabernakulum.
Wiesz dlaczego?
Ostatnio zmieniony 2021-11-23, 18:12 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-11-23, 18:16

Co do Tolkiena Jesli was nuzy to nie ma potrzeby..Film jest dosc dobrze zrobiony..Zreszta imie glownego adwersarza ma cos wspolnego z jaszczurem ( smokiem, wezem) Sauron ... Kolejna rzecz to pierscienie symbolizujace rodzaje zniewolen wsrod ludzi...Itd itp.

Dodano po 4 minutach 39 sekundach:
Jozek pisze: 2021-11-23, 18:09 A skad bedziesz wiedzial czy ten muzulmanin nie ma w plecaki jakiegos bozka ktorego przyniosl w sobie wiadomym celu.
Albo czy ktokolwiek inny nie przyniosl np. figury ktora pozniej jest ustawiona w kosciele, a dla tej osoby ktora ja przyniosla ma totalnie inne znaczenie niz wszyscy mysla?
wiesz, w starych kosciolach dawne oltarze maja drugie drzwiczki z tylu Tabernakulum.
Wiesz dlaczego?
Podobnie ksiadz udzielajacy komunii tez nie wie czy nie wezme Eucharystii do sprofanowania... Ale figurki Buddy na oltarzu nie stawia. Ale Jozku przyklad z figurka kultowa z plecaka muzulmanina jest z .....y Oni powazniej podchodza do idolatrii...

Kasia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Kasia » 2021-11-23, 18:43

Jozek pisze: 2021-11-23, 18:09 A skad bedziesz wiedzial czy ten muzulmanin nie ma w plecaki jakiegos bozka ktorego przyniosl w sobie wiadomym celu.
Przypomniała mi się pewna historia, którą pozwolę sobie tu przytoczyć, a która w pewnym sensie pokazuje, do czego może prowadzić nieuzasadniony strach. A było to tak...

Kilka dni przed sytuacją, którą opiszę, świat obiegła informacja o zamachach na Sri Lance, gdzie do kościołów weszli terroryści z plecakami.

Był pierwszy piątek po Wielkiejnocy. Podczas modlitwy uwielbienia, siedząc w pierwszym rzędzie, spostrzegam, że do ołtarza, na którym był wystawiony Najświętszy Sakrament, zbliżył się chłopak. Miał ciemne włosy, śniadą karnację, a na plecach duży plecak. Kiedy go zauważyłam, zaczęłam niespokojnie rozglądać się dookoła. W mojej głowie narastała myśl: To zaraz wybuchnie!

Zerwałam się z pierwszej ławki i szybkim krokiem poszłam na koniec kościoła, po czym usiadłam i zostałam tam do końca uwielbienia. Moja reakcja musiała zwrócić uwagę innych, ponieważ następnego dnia kilka osób pytało mnie, co się stało.

Nie zapomnę jednak reakcji księdza. Kiedy opowiedziałam mu tę historię, nigdy wcześniej nie widziałam, żeby się śmiał tak, jak wtedy.

– To byli motocykliści! – tłumaczył mi, zanosząc się od śmiechu. – A ten chłopak się przyszedł pomodlić!

:)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2021-11-23, 19:09

Jozku po co są te drzwiczki z tyłu?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2021-11-23, 19:18

Dezerter pisze: 2021-11-23, 19:09 Jozku po co są te drzwiczki z tyłu?
Z dwu powodow, jeden do wstawienia nowych komunikatow, a drugi do sprawdzenia co tak naprawde jest w Tabernakulum przed rozpoczeciem Mszy Sw. gdyby ktos cos tam wlozyl nieodpowiedniego.
Dlatego tez dzisiejsze konstrukcje Tabernakulum wygladaja jak sejf.
Kiedys przy drewnianych konstrukcjach takie zabezpieczenia nie byly mozliwe.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2021-11-23, 19:21

Jozek pisze: 2021-11-23, 19:18
Dezerter pisze: 2021-11-23, 19:09 Jozku po co są te drzwiczki z tyłu?
Z dwu powodow, jeden do wstawienia nowych komunikatow, a drugi do sprawdzenia co tak naprawde jest w Tabernakulum przed rozpoczeciem Mszy Sw. gdyby ktos cos tam wlozyl nieodpowiedniego.
Dlatego tez dzisiejsze konstrukcje Tabernakulum wygladaja jak sejf.
Kiedys przy drewnianych konstrukcjach takie zabezpieczenia nie byly mozliwe.
:-? macie jakieś wizje?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Kasia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Kasia » 2021-11-23, 19:22

@Jozek
A czy to prawda, że w środku tabernakulum jest lustro? Że kiedy ksiądz otwiera tabernakulum, widzi własne odbicie?
Ostatnio zmieniony 2021-11-23, 19:23 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2021-11-23, 19:27

nigdy sie z czyms takim nie spotkalem ani nie slyszalem.
Chyba ze chodzi ci o rodzaj przenosni w zwiazku z tym ze kaplan reprezentuje Chrystusa.
Budowalem jedno Tabernakulum kompletnie nowe, a jedynie drzwiczki pozostaly stare.
demontujac stare tabernakulum nie bylo tam zadnego lustra, no chba ze korniki je zjadly ;) zanim dobraly sie do drewna ktore musialem wymienic.
Ostatnio zmieniony 2021-11-23, 19:32 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2021-11-23, 19:30

A czego ty nie rozumiesz Sądzony - mgła covidowa? ;)

Dodano po 2 minutach 3 sekundach:
Kasia pisze: 2021-11-23, 19:22 @Jozek
A czy to prawda, że w środku tabernakulum jest lustro? Że kiedy ksiądz otwiera tabernakulum, widzi własne odbicie?
Jest złote w środku (wygląda na złotą świecącą blachę), a więc można się w niektórych przypadkach przejrzeć, choć mi się nie zdarzyło
Ostatnio zmieniony 2021-11-23, 19:30 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2021-11-23, 19:35

w starych, drewnianych nie bylo niczym wykladane, mialo to byc surowe drewno nic wiecej.
Zlocenia byly na zewnatrz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Kasia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Kasia » 2021-11-23, 19:38

To wytłumaczcie mi proszę (bo przez słaby wzrok nie widzę): czy w tabernakulum są tylko konsekrowane komunikanty? W jaki sposób są tam umieszczone (czy w puszkach)? Czy Krew Pańską też przechowuje się w tabernakulum? Czy w czasie Komunii podczas Mszy rozdaje się tylko komunikanty konsekrowane na Mszy, czy też te, które są w tabernakulum? Czy Hostia w monstrancji do wystawienia jest zawsze większa niż taka do przyjmowania (czy jest taka jak wtedy, kiedy więcej księży koncelebruje Mszę)?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2021-11-23, 19:44

Po Mszy Sw. wszystkie komunikaty w Tabernakulum sa konsekrowane, ale przed Msza Sw. moga byc tam takze niekonsekrowane ktore dodano wczesniej, by wystarczylo komunikatow dla wiernych.
Czesto sa tam dwa kielichy z pokrywka zwane Cyborium i w jednym z nich moga byc wstawione przed Msza nowe komunikaty, ktore sa konsekrowane w czasie Eucharystii.
Ostatnio zmieniony 2021-11-23, 19:48 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2021-11-23, 20:22

Kasia pisze: 2021-11-23, 19:38 To wytłumaczcie mi proszę (bo przez słaby wzrok nie widzę): czy w tabernakulum są tylko konsekrowane komunikanty?
Myślę, że tylko
W jaki sposób są tam umieszczone (czy w puszkach)?
Tak wyłącznie w naczyniach w których się rozdaje komunię
Czy Krew Pańską też przechowuje się w tabernakulum?

Nie nigdy, zawsze ostatnia osoba przyjmująca wypija wszystko, albo robi to ksiądz
Czy w czasie Komunii podczas Mszy rozdaje się tylko komunikanty konsekrowane na Mszy, czy też te, które są w tabernakulum?
Mogą być i takie i takie. Zazwyczaj ksiądz wyjmuje z tabernakulum, ale np. na małych Mszach uczestnicy chcący przyjąć, deklarują się (kilka razy liczyłem) i ksiądz wkłada do puszki tyle ilu spożywających
Czy Hostia w monstrancji do wystawienia jest zawsze większa niż taka do przyjmowania (czy jest taka jak wtedy, kiedy więcej księży koncelebruje Mszę)?
Jest większa do adoracji i zawsze (?) ksiądz ma większą, która przemienia podczas Eucharystii, bez względu na to czy Msza jest koncelebrowana czy nie. Ksiądz zazwyczaj spożywa tylko połowę przełamanej hostii, a drugą połowę przełamuje na pół (dwie ćwiartki), które dostają jedni z pierwszych przystępujących do komunii (np nadzwyczajny szafarz)
Ostatnio zmieniony 2021-11-23, 20:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-11-23, 20:32

Kasia pisze: 2021-11-23, 19:38 To wytłumaczcie mi proszę (bo przez słaby wzrok nie widzę): czy w tabernakulum są tylko konsekrowane komunikanty?
Tak. Komunikanty do konsekracji sa w "kredensie" (taka półka z boku, z której ministranci biorą ampułki itd), a przechowywane sa normalnie, w szafie w zakrystii (nawiasem mówiąc - zakrystia kiedyś była pomieszczeniem, w którym przechowywano Najświętszy Sakrament (nie było jeszcze wówczas tabernakulum).
Nie wolno przecowywać w tabernakulum innych obiektów - mówi o tym Instrukcja Świętej Kongregacji Sakramentów o troskliwym przechowywaniu Najświętszej Eucharystii Nullu Unqam Tempore z 1938 roku.
W jaki sposób są tam umieszczone (czy w puszkach)?
Tak.
Czy Krew Pańską też przechowuje się w tabernakulum?
Zazwyczaj nie.
Ściśle mówiąc, to nie jest tak, że postać chleba to tylko Ciało a postać wina to tylko Krew; w obu postaciach jest Ciało i Krew Chrystusa (choć potocznie mówi się inaczej).
Czy w czasie Komunii podczas Mszy rozdaje się tylko komunikanty konsekrowane na Mszy, czy też te, które są w tabernakulum?
Zwykle te z tabernakulum - jak zaczyna być mało, konsekruje się większą liczbę i znów chowa. Z tym, że nie jest to prawidłowe - powinno się dążyć do tego, by szafować Eucharystię konsekrowaną podczas bieżącej Mszy Świętej.
Czy Hostia w monstrancji do wystawienia jest zawsze większa niż taka do przyjmowania (czy jest taka jak wtedy, kiedy więcej księży koncelebruje Mszę)?
Zwykle jest większa, ale to sprawa raczej praktyczna (żeby było widać).

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-11-24, 19:13

https://dorzeczy.pl/religia/229891/rekt ... 8DeW52s16c

Droga synodalna? Najwyżej prawoslawni zyskają nowego wyznawcę we mnie jak to oojdzie w te stronę

ODPOWIEDZ