Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-05, 22:12

*poszłaś
Nie jestem pewna, czy próbujesz wziąć pod uwagę to, co inni piszą. Mam wrażenie, że całkowicie rozumiesz co się do Ciebie mówi, ale z jakiegoś powodu to odrzucasz.

Chodzi o dostosowanie przekazu do odbiorców, a to był przykład.
Kopernik pisał dla ludzi uczonych, "błękitna kropka" jest dla przeciętniaków.
Tak samo inaczej należy sformułować odpowiedź na pytanie dotyczące wiary katolickiej dla katolika, protestanta, ŚJ i ateisty.

Gral

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gral » 2019-11-06, 09:48

ToTylkoJa pisze: 2019-11-05, 20:32 Są książki naukowe i popularnonaukowe.
Są przeznaczone dla innych odbiorców.
Np. "błękitna kropka" jest książką popularnonaukową, ergo napisana jest tak, żeby każdy choć troszkę zainteresowany tematem, albo chociażby ciekawy tematu, mógł ją zrozumieć.
Ale jeśli sięgniesz po pracę naukową profesora X, który napisał, nie wiem, o supernowych, słownictwo jest specjalistyczne, sam styl również jest specyficzny. Bo książka jest przeznaczona do konkretnego, dosyć wąskiego grona odbiorców- osób zaznajomionych w temacie.
Jest tylko jedna prawda- np. jeśli gwiazda umiera i jeśli ma jakąś tam masę to zamienia się w czerwonego olbrzyma (przykład, nie wiem, czy cokolwiek co piszę na ten temat jest do końca prawdą). Ale zostanie ona przekazana na dwa różne sposoby.
W publikacji popularnonaukowej językiem prostym, tak żebym ja czy Ty mogła to zrozumieć.
W publikacji naukowej stricte naukowo, czyli jeśli ja bym to odtworzyła to jedyne, co czego bym doszła to "o mój jeżu, o czym on gada?".
Publikacja popularnonaukowa będzie oparta na publikacjach naukowych. Jednak będzie to wiedza zaczerpnięta z tych publikacji przekazana w sposób dostosowany dla większego grona odbiorców.
Mówimy o dwóch różnych sprawach. Bo czy to większe grono odbiorców czy mniejsze to chyba nie musi się przedstawiać autorowi przed napisaniem książki jak ma na imię , kim jest z wykształcenia, gdzie pracuje, ile ma dzieci, jakie ma poglądy polityczne, ile ma lat itp. ? Trudno się nam porozumieć gdy mówimy o dwóch różnych sprawach. Bo to wygląda mniej więcej tak: na rozważany problem czy to jabłko jest bardziej czerwone czy bardziej żółte ktoś z uporem powtarza, że ta gruszka jest bezsprzecznie zielona.

Dodano po 19 minutach 5 sekundach:
Andej pisze: 2019-11-05, 21:10 Mądra odpowiedź powinna być dostosowana do poziomu pytającego. Każdy temat można ująć na różnych poziomach. W zależności od wiedzy, inteligencji osoby, do której jest skierowana. To nie znaczy, że któraś ma być nieprawdziwa. Ma być zrozumiała.
A Kopernik nie pisał dla ignorantów. To praca naukowa. Skierowana do osób zajmujących się daną dziedziną.
Absolutnie się z Tobą nie zgadzam. Kopernik opisał to co odkrył, do czego doszedł i nie sądzę by pisząc myślał czy będą czytali to ignoranci czy osoby zajmujące się daną dziedzina. Ale tak na prawdę to ani TY ani ja nie wiemy czy on czynił podobne rozważania. Może inaczej Jeżeli matematyk stawia tezę i rozwiązuje zadanie to myśli dla kogo je pisze czy podaje ściśle to rozwiązanie (zakładając że jest jedno) bez względu na to czy nie zrozumie tego 99% a nawet 100% widzów czy czytelników. Jego zadaniem jest podać taką wersję rozwiązania, która według niego jest prawdziwa. I jeszcze jedno, co to takiego jest : "mądra odpowiedź"? Tu na forum ktoś bardzo ciekawie mówił o mleku, śmietanie i maśle, czy masło jest śmietankowe czy maślane.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2019-11-06, 09:56

Gral pisze: 2019-11-06, 09:29 ... nie musi się przedstawiać autorowi przed napisaniem książki jak ma na imię , kim jest ...
Doskonały argument. Jest wprawdzie wykręceniem kota ogonem, ale inteligentnym i kulturalnym. To mi się autentycznie podoba. Ale też dotknąłeś zjawiska, które od samego początku towarzyszy dziełom pisanym (i nie tylko). Dotyczy to wszelkiej działalności człowieka. Bo na przykład producent brzytew nie robi ich rzeczywiście dla konkretnych osób. Nie wie, czy kobieta czy mężczyzna kupi. Czy będzie golić brodę czy nogi. A może tylko rozdzielać włosy na czworo. A może dziecko weźmie brzytwę dziecko, myśląc, że to harmonijka ustna. A może bandyta, aby poderżnąć gardło.
Tak samo ze słowem pisanym. Pisane może być pod konkretnego adresata, jak też pisane bez jego określenia. Na przykład skrypt akademicki? Kto poń sięgnie? Student, by się uczyć. Doktorant, by mieć satysfakcję z błędów popełnionych przez autora. Uczeń, aby podłożyć pod nogę chwiejącego się stołu. Gospodyni, aby zabić muchę. Uczeń, aby wydrzeć kartkę i zrobić samolot. Turysta, aby rozpalić ognisko. Masz rację. A w czym nie masz racji?
Ano w tym, że pisząc DO KOGOŚ list, odpowiadając na CZYJEŚ pytanie, nie piszemy do ogółu. Byłoby to brakiem uszanowania. Dotyczy to też odpowiedzi publicznych. Publicznych, ale skierowanych w szczególności do kogoś. Zastanów się, czy powiadając o jakimś zdarzeniu, nawet neutralnym, przyjaciółce, koledze, mamie, wrednemu sąsiadowi użyjesz tych samych sformułowań? A gdy opowiadasz o tym osobie bliskiej uczestnikowi zdarzenia, to też będą to te same słowa?
I kolejna sprawa - zabarwienie emocjonalne. Ono też wpływa na przekaz. Zarówno formę jak i treść. Rozmawiając z komukolwiek, najbardziej tajemniczym, jednak nawiązujemy jakąś relację intymną. Nie ważne, pozytywną czy negatywną. Ale jakaś relacja powstaje i ma ona wpływ na treść i formę.

Zastanawiam się, czy przykręceniu się w kółko z niniejszym tematem, tytułowe offtopy nie muszą okresowo przechodzić przez offdowny? I co się dzieje z ontopami i ondownami?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gral

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gral » 2019-11-06, 10:59

ToTylkoJa pisze: 2019-11-05, 22:12 *poszłaś
Nie jestem pewna, czy próbujesz wziąć pod uwagę to, co inni piszą. Mam wrażenie, że całkowicie rozumiesz co się do Ciebie mówi, ale z jakiegoś powodu to odrzucasz.

Chodzi o dostosowanie przekazu do odbiorców, a to był przykład.
Kopernik pisał dla ludzi uczonych, "błękitna kropka" jest dla przeciętniaków.
Tak samo inaczej należy sformułować odpowiedź na pytanie dotyczące wiary katolickiej dla katolika, protestanta, ŚJ i ateisty.
Znalazłem sie na tym forum z myślą porozmawiania o różnych sprawach związanych z moją religią, których do końca nie rozumiem, albo mam jakieś wątpliwości, ale zamiast tego dałem się wciągnąć w sposób niezamierzony w różne polemiki dotyczące sposobu zadawania pytań, udzielania odpowiedzi, czy zakresu pojęcia "prawda". Spostrzegłem przy tym, że mój sposób myślenia, rozumowania, postrzegania, logiki jest przestarzały, niezrozumiały dla innych czyli nie mający sensu. Świat poszedł przez te kilkadziesiąt lat do przodu i ja się nie załapałem. Według moich, przestarzałych już, przekonań, że dyskusja ma sens wtedy gdy interlokutorzy starają się mówić na ten sam temat, o tym samym, nie ma racji bytu. Doskonale to widać w politycznych debatach telewizyjnych gdy po zadaniu pytania przez dziennikarza, każdy z uczestniczących polityków mówi na zupełnie inny temat. I gołym okiem widać, że nie ma najmniejszych szans na porozumienie. Mało tego, często polityk politykowi wmawia,że coś powiedział czego nie powiedział. Wracając na nasze podwórko przypisujesz mi, że odrzucam to co sie do mnie mówi. Nie wiem na jakiej podstawie bo ja niczego nie odrzucam, wręcz przeciwnie podzielam większość poglądów zawartych w tych wypowiedziach. Problem polega na tym, że mój spór z Dominikiem (wyrazy szacunku) polega w skrócie na tym, że on twierdzi, że przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie pytający powinien przedstawić odpowiadającemu swoje cv , bo od tego uzależnia odpowiedź, ja natomiast uważam, że wypowiadając swoje zdanie, swoją opinię, swoją myśl (być może bardzo subiektywną) artykułuję ją jednakowo bez względu na to czy odbiorcą jest katolik, protestant, ŚJ czy ateista jak raczyłaś napisać. Nie może być inna prawda dla katolika, protestanta, ŚJ czy ateisty. Zwłaszcza gdybyśmy chcieli go pozyskać jak zbłąkanego baranka. Dodam jeszcze, że bez różnicy czy jest to człowiek stary czy młody, kobieta czy mężczyzna. Tego dotyczy nasza rozbieżność poglądów. Natomiast dla mnie nie ma znaczenia czy myśl wypowiedziana jest językiem prostym, naukowym, poważnym, czy nawet żartobliwy. Gdy czegoś nie zrozumiem - zapytam. Natomiast większość włączających się do naszego "sporu" mówi właśnie o dostosowaniu formy języka. No coż, tak jak wcześniej powiedziałem, moje poglądy już się zdezaktualizowały, są przestarzałe i obecnie w użytkowaniu nie występują. Chociaż nadal nie jestem przekonany do słuszności innych.

Magnolia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Magnolia » 2019-11-06, 11:15

Gralu. Jesteśmy w wątku gdzie jest możliwa dyskusja swobodna na każdy temat. Dlatego sobie rozmawiamy o pytania i odpowiedziach. Jak wyżej.
W innych wątkach tematycznych rozmowa powinna toczyć się na jeden konkretny temat. I to na pewno dostaniesz. Powiedz z czym masz jeszcze wątpliwości podeślę link do
konkretnego wątku.
Nikt nie oczekiwał od Ciebie pełnego Cv. Wiek, imię, wyznanie w zupełności nam wystarczy by pomagać. Tyle nam się przedstawiłeś wiec przejdźmy do twoich wątpliwości i wyjaśniania ich. Serdecznie zapraszamy do tego byś nie czuł się jak dinozaur bo nie ma powodu. Są tu forumowicze w twoim wieku i chętnie się udzielają w rozmowie.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2019-11-06, 17:44

Takie pytanko do Was
Założyłem jakiś czas temu stronkę z modlitwami + jakieś hasła, jakie są cnoty, dary Ducha Świętego itp.
https://modlitwy.zchrystusem.pl

Teraz wracam do niej, będę ją dalej tworzył. Jestem na etapie grupowania modlitw, drobnych zmian w wyglądzie strony.
Czy macie jakieś propozycje, uwagi?

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Niezapominajka » 2019-11-06, 18:57

@Dominik Myślę, że kolor czcionki można zmienić na np. czerwony (różowy mi jakoś nie pasuje). Równiez, jeśli jest możliwość, zmienić typ czcionki - nagłówki inną a treści inną. Reszta jest super :)
Jakbyś miał jakieś zdjęcie nadające się na tło zamiast białego, też można coś ustawić. Musi to być jednak stonowane i żeby się nie gryzło z treścią. Ale nie jest konieczne. Tak jak jest (z białym) też jest ok ;)
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-06, 20:14

Moim zdaniem, dzięki temu, że tło jest czyste, wszystko jest bardziej przejrzyste, a dzięki temu zdjęciu na górze każdej strony nie jest pusto.
Ale kolor tak, dla mnie granat/fiolet

Dobrze byłoby też dać jakąś uproszczoną listę w tym rozwijanym menu na górze, w rogu.
To ułatwi szukanie i cała strona będzie bardziej intuicyjna

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2019-11-06, 20:55

Dzięki za rady. Spis wszystkich modlitw na jednej stronie dodałem.
Jutro pokombinuje z kolorkami, może i są ładne, ale z różem może być przesada.

Tło pozostanie jednotorowe, bez zdjęć. Będą różne zdjęcia w nagłówkach.

Czcionki, pomyśle. Zostawmy je na koniec poprawek.

Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 47 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: helperman » 2019-11-09, 19:01

Cześć. Po wpisach w tej rubryce rozumiem ze ma być coś w lekkim tonie.
Mam taki żart który wymyśliłem niedawno. Może ktoś się uśmiechnie.

Jak się nazywa człowiek zażywający dużo kwasu askorbowego?
- rutyniarz
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)


Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2019-11-12, 16:50

Dominik pisze: 2019-10-26, 19:15 Ktoś coś wie o co chodzi? Zamawiać?

Obrazek
Właśnie przyszła... Jak chcecie to mogę kilka stron wrzucić tutaj, chyba że jest gdzieś w necie jej tekst.

Obrazek

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-14, 14:28

Chciałam się podzielić obrazkiem, ale nie wchodzi (chociaż wyświetla się ta sekwencja [img] z kodem). Co robię źle?
Ostatnio zmieniony 2019-11-14, 14:29 przez ToTylkoJa, łącznie zmieniany 3 razy.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2019-11-14, 14:50

Kliknij na to ciemne coś
Obrazek

Potem wybierz obrazek ze swojego komputera. Link do obrazka wskoczy między img /img

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-14, 14:53

@Dominik
Tak właśnie zrobiłam, spróbuję znaleźć źródło i wkleić link może

ODPOWIEDZ