Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Abraham45

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Abraham45 » 2017-12-10, 17:36

Wzglednie można usunąć rybę chrześcijańską a w to miejsce z litery t w słowie Chrystusem zrobić krzyż i też mogłoby być. Ale jeśli miałbym wybierać to stawiałbym na ostatnie logo.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2017-12-10, 18:13

Ostatnia propozycja też mi się najbardziej podoba
- prosta
- łatwość zrobienia kilku wariantów, rybka większa, mniejsza, nad napisem, z boku napisu.

Abraham45, dobre spostrzeżenie, zamiast literki "t" dać krzyż, może jutro zrobię jakiś szkic.

Dezerter, PX z A i Omegą, tutaj trzeba by pomyśleć jak to zrobić by literki z tego znaku nie tworzyły całości z "Z Chrystusem"
Może coś takiego, obrazek Krzyża z PX
Obrazek

Zrobienie takiego obrazka jest w sumie proste.
Tylko czy takie PX jest dopuszczalne?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-10, 21:08

W jakim sensie czy jest dopuszczalne?

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2017-12-10, 21:15

Przez Kościół, ponieważ takiego PX gdzie Alfa i Omego jest nad X nie widziałem.

Abraham45

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Abraham45 » 2017-12-10, 21:18

Może pod tym względem, że to X powinno być wyżej? Myślę,że to chyba bez znaczenia. Używanie raczej samego symbolu zabronione nie jest, chociaż w dzisiejszych czasach wszystko pakuje się pod prawo. Ponoć nie będzie można umieszczać wizerunków tj obrazów Bazyliki św.Piotra w Rzymie, bo będzie podlegało prawie. Nazwa katolicki też jest objęta prawem i można korzystać za zgodą biskupa. To jest chore, ale cóż - żyjemy w chorych czasach.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2017-12-10, 21:52

Zaciekawił mnie temat tej aprobaty, że musi być wymagana.
http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc ... 05/13.html
Według tego artykułu, każdy z nas może głosić że jest katolikiem, ale jako forum nie możemy głosić że jesteśmy katolickim forum.
Domyślam się że do sądu raczej nas Biskup nie poda, ale dobrzy by było dowiedzieć się coś na ten temat. Jakie wymogi musi spełnić forum, by dostało aprobatę biskupa.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-10, 22:14

Taki symbol był w katakumbach Milos (II wiek):
Obrazek

w katakumbach Domitylli w Rzymie alfa i omega były obok X
Obrazek

W heraldyce alfa omega bywa powyżej, na równi lub pod symbolem Chrystusa (a nawet na skos):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

choć rzeczywiście najwięcej przedstawień jest z alfa i omega poniżej symbolu Chrystusa ( https://commons.wikimedia.org/wiki/Cate ... uselang=pl )

Prawdę mówiąc nie słyszałem nigdy o jakichś regulacjach w tym względzie. Co oczywiście nie oznacza, że ich nie ma.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-10, 22:19

Dominik pisze:Zaciekawił mnie temat tej aprobaty, że musi być wymagana.
http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc ... 05/13.html
Według tego artykułu, każdy z nas może głosić że jest katolikiem, ale jako forum nie możemy głosić że jesteśmy katolickim forum.
Domyślam się że do sądu raczej nas Biskup nie poda, ale dobrzy by było dowiedzieć się coś na ten temat. Jakie wymogi musi spełnić forum, by dostało aprobatę biskupa.
Formalnie to duuuuża sprawa. Kodeks Prawa Kanonicznego:

Kan. 300 ?
Żadne stowarzyszenie nie może przybrać nazwy "katolickie", chyba za zgodą kompetentnej władzy kościelnej, zgodnie z kan. 312.


Kan. 312 -

§ 1. Władzą kompetentną do erygowania stowarzyszeń publicznych jest:
l° dla stowarzyszeń powszechnych oraz międzynarodowych - Stolica Swięta;
2° dla stowarzyszeń krajowych, które mianowicie na mocy mej erekcji są przeznaczone do wykonywania działalności w całym kraju - Konferencja Episkopatu na swoim terytorium;
3° dla stowarzyszeń diecezjalnych, z wyjatkiem jednak stowarzyszeń, których prawo erygowania zostało innym zarezerwowane na podstawie apostolskiego przywileju - biskup diecezjalny, każdy na swoim terenie, ale nie administrator diecezjalny.
§ 2. Do dokonania ważnej erekcji stowarzyszenia lub jego sekcji w diecezji, chociażby się to działo mocą przywileju apostolskiego, wymagane jest pisemne zezwolenie biskupa diecezjalnego; jednakże zezwolenie udzielone przez biskupa diecezjalnego na erekcję domu instytutu zakonnego zawiera w sobie także zezwolenie na erekcję w tymże domu lub w złączonym z nim kościele stowarzyszenia, które jest właściwe temu instytutowi.


Nie jest to tak zupełnie literalnie stosowane - np. jest Katolicki Serwis Apologetyczny, czy Tygodnik Powszechny .
Nad czym w sumie ubolewam.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2017-12-10, 22:34

Co radzisz? Napisać mail, list do kurii z pytaniem jak sprawa wygląda w przypadku stron internetowych?

Nie mamy w nazwie katolickie, nie afiszujemy też się specjalnie jako katolickie forum. Jednak w przyszłości nic nie wiadomo. Staniemy się najpopularniejszym forum, uruchomimy serwis katolicki, dobrze by było dobrze do tego podejść.

Abraham45

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Abraham45 » 2017-12-10, 23:46

Tak jak ci napisałem na czacie o moim liście do biskupa i co na ten temat napisał: że to nie ma znaczenia jakiego określenia się używa, ważna jest treść co się przekazuje i jeśli jest to zgodne z nauką Kościoła to sama strona tak jest traktowana i do tego zgody nie potrzeba, więc jej nie udzielił.
Natomiast jak chcesz oficjalnej zgody to trzeba pisać do biskupa lub do Episkopatu, że bardzo zależy ci na formalnej zgodzie. Może ci jej udzielą.
Tak się zastanawiam czy nie lepiej bez babrania się z tym pisaniem do biskupów używać pojęcia CHRZEŚCIJAŃSKI? Przecież tak naprawdę to ten biskup miał po części rację - ważne jest to co się przekazuje a nie to jakiego określenia używa się w stosunku do strony.

Ja postanowiłem używać pojęcia chrześcijański, ponieważ nie odnosi się tylko i wyłącznie do katolicyzmu, ale ogólnie do chrześcijaństwa.
Skoro na forum pisze się nie tylko w odniesieniu do katolicyzmu ale tez do innych religii i skoro sami jesteśmy chrześcijanami to myślę, że nawet lepiej pasuje pojęcie chrześcijański.

Ale decyzja należy do was.

Co do loga to w sumie już przedstawiłem swój pogląd, ale będę obserwował temat i zobaczymy co uda się jeszcze zrobić.

Ja np do tej pory nie jestem zadowolony ze swojego loga i jak będe miał kogoś kto się zna na tworzeniu grafiki to z pewnością go zmienię, ale na razie musi zostac takie jakie jest.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-10, 23:51

Może po prostu portal katolików a nie katolicki.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2017-12-11, 11:21

Dzięki za informacje odnośnie aprobaty, w przyszłości może się przydadzą.

Propozycje dla Dezertera, szkice
numerek 10, a to moje próby odtworzenie PX z medalika.
Obrazek

numerek 11, ten PX z okręgu jest skopiowany, chyba to jakaś naszywka na bluzkę jest. Można by coś na ten wzór zrobić.
Obrazek

Abraham45

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Abraham45 » 2017-12-11, 12:44

Logo numer 10 wydaje mi się lepsze, jest bardziej czytelne, poza tym zawiera symbol chrześcijaństwa i Chrystusa czyli krzyż.

Magnolia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Magnolia » 2017-12-11, 14:29

A mi sie kompletnie nie podoba ta czcionka...tych dwóch ostatnich propozycji... jak mam być szczera

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2017-12-11, 14:50

Mi też się nie podoba w tym przypadku, ale to tylko taki podgląd.

ODPOWIEDZ