Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Niezapominajka » 2019-11-04, 19:34

Gral pisze: 2019-11-04, 18:56 Przyznaję, że coraz mniej rozumiem. Napisałaś do mnie Joasiu95 obronę Częstochowy Magnolii. Ale ja się na nią nie obraziłem. Mało tego, moim zamiarem wejścia na to forum nie była potrzeba dyskusji o Magnolii, czy o kimś innym, lecz chęć pogłębienia mojej wiedzy, którą uważam za bardzo ubogą. Jesteś trzecią osobą, która odezwała sie do mnie ale niestety żadna z tych osób nie podjęła się wyjaśnienia poruszonej sprawy tylko wciąga mnie w jakieś dziwne dyskusje. Z Twojej wypowiedzi wynika ponadto, iż uczestnik tego forum poddawany jest jakiejś dziwnej inwigilacji, próby zaszufladkowania mnie do czegoś?, kogoś? Wnioskuję to stąd ,że piszesz: "już wszyscy wiedzą (...) ze nie chcesz sie ujawnić bądź pisać o sobie (...) większość użytkowników chce opowiedzieć swoją historię, kim są co robią ..." Czyli co? Zajmujesz się badaniem uczestników forum? Pod jakim kątem? Jesteś pewna, że "wszyscy"? Na podstawie czego wyciągasz te wnioski? Przecież ja napisałem o sobie, napisałem też, że nie jestem za bardzo sprawny komputerowo i mogę mieć problemy z poruszaniem się w nim a Ty skomentowałaś to, że ja nie chcę? Dalej, o jakie informacje o mnie Ci chodzi i dlaczego?
Kompletnie nie mam pojęcia o co Ci chodzi drogi użytkowniku dlatego ja już się nie wypowiadam :) całkowicie inaczej odebrałeś to co do Ciebie napisałam. Nie będę nic tłumaczyć bo i tak odbierzesz to po swojemu i co najważniejsze - zainterpretujesz. Bardzo proszę, jeśli kogoś cytujesz, nie usuwaj części wypowiedzi bo traci ona swój wątek i przenośnię :) dyskusja sama nie powstała. Moderator już odesłał Cię do wątku w temacie o który pytałeś.

Życzę Ci żebyś znalazł odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Myśle, ze jest tu sporo osób, którzy będą starali się pomoc.
Proszę nie wyciągaj pochopnych wniosków.
Życzę dobrego wieczoru.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2019-11-04, 19:49

Gralu drogi - witaj na forum :ymhug:
Ja jako Administrator mówię Ci jasno, że nic nie musisz :)
Jeśli jesteś normalnym i kulturalnym człowiekiem, to nawet regulaminu nie musisz czytać. Jak czegoś nie wiesz, to pytaj śmiało.
generalnie luz - czuj się dobrze i swobodnie
Gral pisze: 2019-11-04, 15:54 Czy Bóg może modlić się do Boga? Np. modlitwa Jezusa do Boga Ojca.

Modlitwa jest rozmową, więc oczywiście, że "może", bo możemy koślawe i nieprecyzyjnie, po ludzku powiedzieć, że Trzy Osoby Boże ze sobą rozmawiają .
Po drugie - pamiętajmy, że Kościół uczy nas, że Jezus miał dwie natury Bożą i ludzką bez zmieszania. Biblia nas poucza dodatkowo, że "uniżył samego siebie, będąc w postaci Bożej" - więc na Ziemi Jezus Bóg był przysłonięty/zacieniony jak podają niektóre tłumaczenia. Prosty więc stąd wniosek, że do głosu częściej dochodził na Ziemi Jezus człowiek - wybacz to koślawe uproszczenie, ale chyba domyślasz się co chciałem powiedzieć
Gral pisze: 2019-11-04, 17:39
Magnolia pisze: 2019-11-04, 15:50 Bo szukamy kontaktu z Bogiem
Bóg jest wszędzie i ma z nami stały kontakt czy my Go o to prosimy czy nie. A czy nas wspomaga gdy Go o to prosimy a kiedy nie prosimy to nas nie wspomaga?
Bardzo ciekawe pytanie - pozwolisz, że zrobię z tego wątek i tam podyskutujemy
szalom
Ostatnio zmieniony 2019-11-04, 20:16 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2019-11-04, 19:51

Gral napisałeś pierw dwa krótkie pytania, krótkie posty, z których nic nie dało się odczytać o ich autorze.
Chcemy udzielać jak najlepszych odpowiedzi, a to wymaga podstawowych informacji o pytającym. Inaczej się układa odpowiedz dojrzałemu człowiekowi, a inaczej zbuntowanemu nastolatkowi co się naczytał czegoś w necie.
Stąd to niefortunne pytanie Magnolii.

Magnolia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Magnolia » 2019-11-04, 19:57

Gralu, forum jest otwarte dla wszystkich, to jego duża zaleta i wada jednocześnie. Bo pisać może każdy, także świadkowie Jehowy i protestanci i ateiści.
Przyznam że takie pytanie jak zadałeś często zadają świadkowie Jehowy, Dominik podesłał Ci link do wątku, gdzie o tym rozmawialiśmy. Dlatego zapytałam kim jesteś. Żeby określić światopogląd. Jak zauważyłeś część z nas ma ustawiony "katolicyzm" jako wyznanie, zrobiliśmy to w edycji profilu i wtedy jest jasne z kim rozmawiasz.
Skoro nie wiesz kim jestem, to się przedstawię viewtopic.php?f=38&t=782 to jest mój wątek powitalny, każdy może mnie poznać. Poza tym z wykształcenia jestem teologiem małżeństwa i rodziny, więc chętnie pomagam w kwestiach teologicznych.
Marek Piotrowski jest autorem kilku książek apologetycznych, czyli stojących w obronie wiary, ma potężna wiedzę i chętnie się nią dzieli.
Dużo z naszych rozmówców jest w różnych wspólnotach, sa tacy którzy są codziennie obecni, ale też są tacy, którzy wpadają od czasu do czasu. Dlatego nie każdy odpisze Ci od razu, czasem trzeba cierpliwości.
Przygotowałam pomoc jak korzystać z forum: viewtopic.php?f=36&t=785#p184623

Służę pomocą, zarówno jeśli post się nie uda napisać jak trzeba, np problem z cytowaniem wypowiedzi. Albo w kwestiach wiary i teologii. Mamy też tu sporo wiedzy już zebranej. Polecę odpowiedni wątek, jeśli trzeba.

Ale także zalezy mi byś się z nami i wśród nas dobrze czuł. pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2019-11-04, 20:15

viewtopic.php?f=12&t=9725&p=195228#p195228
wydzieliłem wątek o
Boża pomoc a modlitwa
- zapraszam tam do kontynuacji dyskusji z Gral
Ostatnio zmieniony 2019-11-04, 20:19 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Gral

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gral » 2019-11-05, 19:35

Dominik pisze: 2019-11-04, 19:51 Gral napisałeś pierw dwa krótkie pytania, krótkie posty, z których nic nie dało się odczytać o ich autorze.
Chcemy udzielać jak najlepszych odpowiedzi, a to wymaga podstawowych informacji o pytającym. Inaczej się układa odpowiedz dojrzałemu człowiekowi, a inaczej zbuntowanemu nastolatkowi co się naczytał czegoś w necie.
Stąd to niefortunne pytanie Magnolii.
Pozwól Dominiku, że nie podzielę poglądu jakoby udzielenie jak najlepszych odpowiedzi wymagało informacji o pytającym. Prawda jest jedna i nie można jej przedstawiać inaczej Kasi a inaczej Marysi, bo wówczas powstanie wiele prawd.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2019-11-05, 19:50

Nie zrozumiałeś chyba o co mi chodziło.
Jest jedna prawda, ale inaczej się układa odpowiedz w zależności od pytającego.

Np. pewien człowiek zapyta, co to oznacza
$liczba1=(float)'3.4';
Jeśli wiem, że ktoś jest informatykiem to odpowiem mu krótko, jest to nadanie zmiennej liczba1 typu zmiennoprzecinkowego i zapisanie w niej liczby 3.4.

Czy takie wytłumaczenie wystarczyło by komuś kto mieszka w Afrykańskim buszu?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-05, 19:54

A ja myślę, że Dominik ma rację.
Ja niewielkie mam pojęcie o wielu kwestiach, to dla mnie czarna magia i z różnych względów nie potrafię niektórych rzeczy zrozumieć.
Dlatego, jeśli pojawi się temat X, to ten temat inaczej należy przedstawić mnie, prostszymi słowami, bez zbędnego kręcenia, prosto i zwięźle.
Ale jeśli z jakiegoś powodu Dominik no ma pojęcia o temacie X, można mu wyjechać ze specjalistycznym nazewnictwem, przedstawić wszystkie zawiłości itd. bo on bardziej to wszystko zrozumie.

Na tej samej zasadzie:
Adam ma wykształcenie inżynierskie z czegoś tam.
Ania dopiero uczy się w tym kierunku, a Marcin jest na filologii i nigdy nie miał głębszej styczności z takimi tematami.
Jeśli Ania zapyta Adama o coś, czego nie do końca zrozumiała z wykładów, może on z całą pewnością posługiwać się całym tym technicznym bełkotem, bo Ania go musi znać.
Jeśli jednak Marcina zaciekawi ten temat i zapyta o niego Adama, to postara się on wytłumaczyć mu to "jak krowie na rowie", bo Marcin nie zrozumie technicznego gadania.
W każdym przypadku Adam będzie mówił o dokładnie tym samym, ale w inny sposób, żeby lepiej trafić do rozmówcy.

Gral

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gral » 2019-11-05, 20:11

Dominik pisze: 2019-11-05, 19:50 Nie zrozumiałeś chyba o co mi chodziło.
Jest jedna prawda, ale inaczej się układa odpowiedz w zależności od pytającego.

Np. pewien człowiek zapyta, co to oznacza
$liczba1=(float)'3.4';
Jeśli wiem, że ktoś jest informatykiem to odpowiem mu krótko, jest to nadanie zmiennej liczba1 typu zmiennoprzecinkowego i zapisanie w niej liczby 3.4.

Czy takie wytłumaczenie wystarczyło by komuś kto mieszka w Afrykańskim buszu?
Jest to powielenie poprzedniej wypowiedzi, które mnie nie przekonuje. Pozostańmy zatem przy swoich zdaniach. A tak na marginesie: będą to już dwie prawdy. I jakie skrajne.

Dodano po 6 minutach 21 sekundach:
ToTylkoJa pisze: 2019-11-05, 19:54 A ja myślę, że Dominik ma rację.
Ja niewielkie mam pojęcie o wielu kwestiach, to dla mnie czarna magia i z różnych względów nie potrafię niektórych rzeczy zrozumieć.
Dlatego, jeśli pojawi się temat X, to ten temat inaczej należy przedstawić mnie, prostszymi słowami, bez zbędnego kręcenia, prosto i zwięźle.
Ale jeśli z jakiegoś powodu Dominik no ma pojęcia o temacie X, można mu wyjechać ze specjalistycznym nazewnictwem, przedstawić wszystkie zawiłości itd. bo on bardziej to wszystko zrozumie.

Na tej samej zasadzie:
Adam ma wykształcenie inżynierskie z czegoś tam.
Ania dopiero uczy się w tym kierunku, a Marcin jest na filologii i nigdy nie miał głębszej styczności z takimi tematami.
Jeśli Ania zapyta Adama o coś, czego nie do końca zrozumiała z wykładów, może on z całą pewnością posługiwać się całym tym technicznym bełkotem, bo Ania go musi znać.
Jeśli jednak Marcina zaciekawi ten temat i zapyta o niego Adama, to postara się on wytłumaczyć mu to "jak krowie na rowie", bo Marcin nie zrozumie technicznego gadania.
W każdym przypadku Adam będzie mówił o dokładnie tym samym, ale w inny sposób, żeby lepiej trafić do rozmówcy.
Zrozumiałem to tak, że naukowcy piszący swoje prace, wcześniej powinni dokonywać analizy poziomu wiedzy i wykształcenia swoich przyszłych, potencjalnych czytelników czyli odbiorców. Chociaż różnimy się w tej materii to pozostaje z szacunkiem do Twojego poglądu, bowiem każdy ma prawo do swego.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2019-11-05, 20:17

Skąd się biorą dzieci?
Dziecko zapyta się, wystarczy mu powiedzieć że jak tatuś i mamusia się kochają to w brzuszku pojawia się dzidziuś i lekarz go wyjmuje w szpitalu.
Koniec, dziecko nie będzie dalej zadawać pytań, wystarczy mu odpowiedz.

Czy 14-latkowi wystarczy taka odpowiedz?
Czy nie powinno się mu coś więcej powiedzieć, nawet jeśli nie zapyta?

Gral

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gral » 2019-11-05, 20:29

Dominik pisze: 2019-11-05, 20:17 Skąd się biorą dzieci?
Dziecko zapyta się, wystarczy mu powiedzieć że jak tatuś i mamusia się kochają to w brzuszku pojawia się dzidziuś i lekarz go wyjmuje w szpitalu.
Koniec, dziecko nie będzie dalej zadawać pytań, wystarczy mu odpowiedz.

Czy 14-latkowi wystarczy taka odpowiedz?
Czy nie powinno się mu coś więcej powiedzieć, nawet jeśli nie zapyta?
Wnioskuję z Twojej wypowiedzi Dominiku, że Kopernik nie powinien napisać swojej :" O obrotach sfer niebieskich" bo zdawał sobie sprawę, że go współcześni mu nie zrozumieją i może mieć kłopoty. Niestety kłopoty miał ale na szczęście nie dopasowywał swojej prawdy do poziomu odbiorców.

Dodano po 3 minutach 16 sekundach:
Widzę, że nadal podtrzymujesz swój pogląd zatem proponuję ponownie aby pozostać przy swoich zdaniach.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-05, 20:32

Są książki naukowe i popularnonaukowe.
Są przeznaczone dla innych odbiorców.
Np. "błękitna kropka" jest książką popularnonaukową, ergo napisana jest tak, żeby każdy choć troszkę zainteresowany tematem, albo chociażby ciekawy tematu, mógł ją zrozumieć.
Ale jeśli sięgniesz po pracę naukową profesora X, który napisał, nie wiem, o supernowych, słownictwo jest specjalistyczne, sam styl również jest specyficzny. Bo książka jest przeznaczona do konkretnego, dosyć wąskiego grona odbiorców- osób zaznajomionych w temacie.
Jest tylko jedna prawda- np. jeśli gwiazda umiera i jeśli ma jakąś tam masę to zamienia się w czerwonego olbrzyma (przykład, nie wiem, czy cokolwiek co piszę na ten temat jest do końca prawdą). Ale zostanie ona przekazana na dwa różne sposoby.
W publikacji popularnonaukowej językiem prostym, tak żebym ja czy Ty mogła to zrozumieć.
W publikacji naukowej stricte naukowo, czyli jeśli ja bym to odtworzyła to jedyne, co czego bym doszła to "o mój jeżu, o czym on gada?".
Publikacja popularnonaukowa będzie oparta na publikacjach naukowych. Jednak będzie to wiedza zaczerpnięta z tych publikacji przekazana w sposób dostosowany dla większego grona odbiorców.

Gral

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gral » 2019-11-05, 21:06

ToTylkoJa pisze: 2019-11-05, 20:32 Są książki naukowe i popularnonaukowe.
Są przeznaczone dla innych odbiorców.
Np. "błękitna kropka" jest książką popularnonaukową, ergo napisana jest tak, żeby każdy choć troszkę zainteresowany tematem, albo chociażby ciekawy tematu, mógł ją zrozumieć.
Ale jeśli sięgniesz po pracę naukową profesora X, który napisał, nie wiem, o supernowych, słownictwo jest specjalistyczne, sam styl również jest specyficzny. Bo książka jest przeznaczona do konkretnego, dosyć wąskiego grona odbiorców- osób zaznajomionych w temacie.
Jest tylko jedna prawda- np. jeśli gwiazda umiera i jeśli ma jakąś tam masę to zamienia się w czerwonego olbrzyma (przykład, nie wiem, czy cokolwiek co piszę na ten temat jest do końca prawdą). Ale zostanie ona przekazana na dwa różne sposoby.
W publikacji popularnonaukowej językiem prostym, tak żebym ja czy Ty mogła to zrozumieć.
W publikacji naukowej stricte naukowo, czyli jeśli ja bym to odtworzyła to jedyne, co czego bym doszła to "o mój jeżu, o czym on gada?".
Publikacja popularnonaukowa będzie oparta na publikacjach naukowych. Jednak będzie to wiedza zaczerpnięta z tych publikacji przekazana w sposób dostosowany dla większego grona odbiorców.
Chyba poszedłeś ze swoimi rozważaniami w innym kierunku. W różnicy zdań pomiędzy mną a Dominikiem chodziło o to czy aby usłyszeć odpowiedź na moje pytanie powinienem się przedstawić szerzej i powiedzieć o sobie czy niekoniecznie. Nie wiem jaki z tym ma związek wydania, czy napisania książki popularnonaukowej czy naukowej. Zapytam wprost: czy autorzy tych książek domagają się danych przyszłych potencjalnych czytelników? Nie. Piszą z ewentualnym zamysłem czy adresatami tej książki będzie węższe czy szersze grono odbiorców. Ale w obu przypadkach odbiorcy są anonimowi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2019-11-05, 21:10

Mądra odpowiedź powinna być dostosowana do poziomu pytającego. Każdy temat można ująć na różnych poziomach. W zależności od wiedzy, inteligencji osoby, do której jest skierowana. To nie znaczy, że któraś ma być nieprawdziwa. Ma być zrozumiała.
A Kopernik nie pisał dla ignorantów. To praca naukowa. Skierowana do osób zajmujących się daną dziedziną.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Magnolia » 2019-11-05, 21:59

Grali, myślę o tej naszej wymianie zdań od wczoraj i zastanawia mnie jedno... czy jest Ci naprawde obojętne kto udzieli CI odpowiedzi na nurtujące pytania odnośnie wiary?
Przecież to kwestie zasadnicze dla naszego życia teraz i w wieczności. Chciałbyś by odpowiadał CI ktoś z wyobraźni, z pamięci z katechezy sprzed 30 lat, czy raczej wolałbyś katolika czynnie uczestniczącego w sakramentach albo kapłana, albo teologa?
Czy każdy z nich odpowie tak samo? Tym samym językiem i z tego samego poziomu wiedzy? No nie.

Dlatego na kady temat odpowiada tu wiele osób, z różnych swoich życiowych doświadczeń wiary i z równą wiedzą.
A co do Prawdy - jest jedna, ale można mieć różny do niej stosunek, to Ci próbuje wyjaśnić Dominik.
Ty uważasz, że nie musisz dać się poznać (twój wolny wybór, szanujemy go), by uzyskać odpowiedź na swoje pytania. Dominik i ja i kilka innych osób, uważamy że poznanie jest zaletą i daje możliwość dostosowania odpowiedzi do odbiorcy.
I każdy kto dał się trochę poznać doświadczył tego na sobie.
Tak więc możemy pozostać przy swoich zdaniach, nic nie stoi na przeszkodzie. Ale wydawało mi sie że jesteś tu poszukujący, więc proszę staraj się zrozumieć też innych.

ODPOWIEDZ