Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kasia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Kasia » 2019-08-02, 10:33

Zgadzam się, chociaż nie do końca uważam podziwianie dźwięków za coś złego – to raczej dobrze, że coś ładnie brzmi, najważniejsze tylko, aby śpiewając dla Pana Boga, nie popisywać się, nie popadać w samozachwyt i nie liczyć na owacje. Z drugiej strony ładnie się mówi o śpiewaniu dla Pana Boga, ale nie da się ukryć, że robi się to też dla siebie, bo czerpie się z tego radość. Gdyby zabrakło radości (i nie mam na myśli chwilowych porywów emocji, tylko względnie stałe poczucie spełnienia w tym, co się robi), to by się raczej nie śpiewało, bo nie jest to żaden obowiązek.

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 624 razy

Post autor: Andej » 2019-08-02, 11:06

Kasia pisze:
2019-08-02, 10:33
Zgadzam się, chociaż nie do końca uważam podziwianie dźwięków za coś złego – to raczej dobrze, że coś ładnie brzmi, najważniejsze tylko, aby śpiewając dla Pana Boga, nie popisywać się, nie popadać w samozachwyt i nie liczyć na owacje. Z drugiej strony ładnie się mówi o śpiewaniu dla Pana Boga, ale nie da się ukryć, że robi się to też dla siebie, bo czerpie się z tego radość. Gdyby zabrakło radości (i nie mam na myśli chwilowych porywów emocji, tylko względnie stałe poczucie spełnienia w tym, co się robi), to by się raczej nie śpiewało, bo nie jest to żaden obowiązek.
Podziwianie nie jest złe. Ale gdy zamiast modlitwy, uczestnictwa w Ofierze, to jednak nie dobrze. Msza święta to nie koncert. Inny jest jej cel.
Odczuwanie radości jest dobre. Trzeba wyważyć, ile jest wysiłku i satysfakcji ofiarowanej Bogu, a ile własnej próżności. Ja śpiewam (choć nie potrafię), gdy się cieszę (i nikt nie słyszy). Gdy mi smutno. Ale to skutek, a nie przyczyna. A w kościele, śpiew mój jest modlitwą. Staram się, aby ino Bóg słyszał mój śpiew. Bo ludziom, z pewnością, przeszkadza. A dla Boga liczą się bardziej intencje, niż umiejętności.

Sądzę, że jeśli potrafisz śpiewać, to nigdy nie powstrzymasz się od tego. A śpiewać można z z jakiejś przyczyny, lub w jakimś celu. Przyczyna i skutek. Czasem może to sie mieszać. Ale dobrze byłoby sobie odpowiedzieć na pytania. I zdefiniować. Wyłącznie dla własnej świadomości.

Awatar użytkownika
Kasia

Post autor: Kasia » 2019-08-02, 16:46

Dziękuję za pomoc, trochę mi się to wszystko rozjaśniło. Miałam początkowo nie pisać o tym zespole, tym bardziej że nie wiem, czy coś z tego wyjdzie, ale może dobrze się stało, bo mi Dezerter uświadomił, na co się decyduję. :)

Co do chóru, to jeszcze rozważę, ale najbardziej to się będę modlić w tej sprawie, może Pan Bóg coś podpowie.

Awatar użytkownika
Dominik
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 175 razy

Post autor: Dominik » 2019-08-02, 16:55

Dziś na taki film natrafiłem, od jakiegoś czas subskrybuje ten kanał
Zajęcia dla muzyków uwielbienia w Warszawie, zapisy mają.

Urlop do 29 grudnia

Chcesz mnie wesprzeć? Jeśli tak to kliknij TUTAJ

Awatar użytkownika
Kasia

Post autor: Kasia » 2019-08-02, 17:08

Daleko, daleko... Chociaż w moim mieście też będą warsztaty uwielbienia. Ale tak mnie zastanawia... Czy naprawdę potrzeba aż warsztatów, żeby Pana Boga uwielbiać? Rozumiem naukę muzyki – są warsztaty muzyki chóralnej, warsztaty gospel – ale warsztaty uwielbienia? Nigdy na takowych nie byłam i może mam błędne o nich wyobrażenie, ale to wygląda trochę tak, jakby uwielbienie było techniką, której trzeba się uczyć.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 713 razy
Otrzymał podziękowań: 481 razy

Post autor: Dezerter » 2019-08-02, 18:28

Dominik pisze:
2019-08-02, 16:55
Dziś na taki film natrafiłem, od jakiegoś czas subskrybuje ten kanał
Zajęcia dla muzyków uwielbienia w Warszawie, zapisy mają.

Znam tą ekipę i polecam bardzo - to oni prowadzili uwielbienie i wszystkie spotkania na Przystań z Jezusem - na zdjęciu basista, bardzo dobry, choć schowany na 2 planie , bardzo skromny i klawiszowiec/wokalista - bardzo dobry i liderujący

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 377 razy
Otrzymał podziękowań: 827 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-03, 21:25

Polecam bardzo dający do myślenia - choć już nienowy - tekst bp.Andrzeja Siemieniewskiego "Prorocze uwielbienie" http://apologetyka.katolik.pl/prorocze-uwielbienie/

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 713 razy
Otrzymał podziękowań: 481 razy

Post autor: Dezerter » 2019-08-03, 22:26

Marek_Piotrowski pisze:
2019-08-03, 21:25
Polecam bardzo dający do myślenia - choć już nienowy - tekst bp.Andrzeja Siemieniewskiego "Prorocze uwielbienie" http://apologetyka.katolik.pl/prorocze-uwielbienie/
Jak cenię i szanuję bp. Siemieniewskiego, tak to co pisze, to jakiś kosmos nie mający nic wspólnego z uwielbieniami w których ja uczestniczę i z ludźmi, którzy ze mną uwielbiają :-o :
Wychwalanie i wysławianie Boga przez śpiewanie i granie w konwencji popularnej i lubianej muzyki uchodzi za kulminacyjny moment chrześcijańskiej pobożności, za szczyt modlitwy zgromadzonych wiernych, a niekiedy nawet za cel istnienia Kościoła.
=))

"Miejsce centrale" - częściowa prawda, bo z przodu są rzeczywiście, ale z boku - a NIGDY nie widziałem w centralnym miejscu :!:
(...)
Nadużycia są i powody do krytyki też. Często jest za głośno - to mój najczęstszy zarzut, inny "módlmy się w językach" - ja się nie modlę, więc czuję się wykluczony, podobnie jak 1/3 zebranych :-\ .
Robią generalnie bardzo ciężką i dobrą robotę dla Jezusa i niech im błogosławi swoim Duchem, by jeszcze więcej ludzi przyprowadzali do Jezusa.
Amen
Ostatnio zmieniony 2019-08-03, 22:27 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Kasia

Post autor: Kasia » 2019-08-03, 22:34

Dziękuję za artykuł, jest ważny i potrzebny.

Cieszę się (i to nie w związku z powyższym artykułem, ale odkąd zaczęłam się nad tymi sprawami zastanawiać, czyli już od dłuższego czasu), że czuwania modlitewne, które mam na myśli, odbywają się w kościele, a w centrum nie jest zespół, tylko Pan Jezus w monstrancji.

Byłam raz na koncercie jakiegoś katolickiego zespołu; śpiewali na scenie. Ale nawet nie zostałam do końca, średnio mi się podobało, może dlatego, że to nie było raczej typowe uwielbienie. To dobrze, że muzyka chrześcijańska wychodzi „na ulice”; lepsze koncerty uwielbienia niż festyny z muzyką disco polo. Ale wolałabym, żeby to nie była tendencja i żeby tych ludzi szukających Pana Jezusa zapraszać do kościołów. Tam też można uwielbiać, z mniejszym ryzykiem, że będzie się w tym szukać własnej chwały, a nie Bożej.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 377 razy
Otrzymał podziękowań: 827 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-03, 23:21

Dezerterze, zobacz relację ze stadionu. Albo z łódzkich imprez.

Awatar użytkownika
Kasia

Post autor: Kasia » 2019-08-04, 19:50

Zespół Mocni w Duchu z Łodzi, choć na filmie w Tarnowie. Nie widzę dobrze, ale to chyba nie jest w kościele, lecz na scenie/stadionie (chyba tam jest kosz do koszykówki). Lubię tę piosenkę, ale nie rozumiem, po co tak bawić się oświetleniem, do muzyki chrześcijańskiej to nie pasuje. Ten zespół chyba dość intensywnie działa w Łodzi.
Ostatnio zmieniony 2019-08-04, 19:52 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dominik
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 175 razy

Post autor: Dominik » 2019-08-04, 20:12

Na jakiejś sali sportowej to jest, są też siedzenia dla kibiców.

Urlop do 29 grudnia

Chcesz mnie wesprzeć? Jeśli tak to kliknij TUTAJ

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 952 razy
Otrzymał podziękowań: 763 razy

Post autor: Magnolia » 2019-08-04, 21:47

Ten zespół jeździ po całej Polsce, a czasem po Europie i Stanach. Działa ponad 20 lat, przede wszystkim ewangelizuje, prowadzi rekolekcje w parafiach. Tak ich poznałam, bo byli u nas w parafii dwa razy, sprzedają płyty ze swoją muzyką. Jezuici prowadzą kazania, rekolekcje, sprzedają książki. Mocno ewangelizują, w niezwykły sposób, świadectwami i muzyką porywają serca.
A jako że swoje korzenie mają w Odnowie w Duchu św. to bywają na forach tych wspólnot, które są organizowane na stadionach/halach sportowych , bo jest tyle chętnych uczestników takich for charyzmatycznych. Ruch Odnowy w Duchu św jest potężny w Polsce, stąd tylu chętnych.
Cenne jest to, że muzyka jest komponowana i nagrywana przez ten zespół. żyją i utrzymują sie z tej muzyki.
Pozdrawiam Kasiu

Jr 31,3 Ukochałem cię odwieczną miłością
Ps 9,02 Chwalę Cię, Panie, całym sercem, opowiadam wszystkie cudowne Twe dzieła.

Awatar użytkownika
Kasia

Post autor: Kasia » 2019-08-05, 14:06

To wspaniale. :) Nie przekonuje mnie forma koncertów uwielbienia na stadionach, ale jeśli to jest jedynym rozwiązaniem w sytuacji, gdy uczestnicy nie mieliby się gdzie pomieścić, to chyba dobrze, że przybywa ich tak dużo. Mi brakowałoby w tym adoracji Najświętszego Sakramentu i poczucia przestrzeni sacrum, którą daje kościół, ale nie zarzekam się, że kiedyś sama się na taki koncert nie wybiorę. Ja Mocnym w Duchu szczerze życzę, aby im dalej Pan Bóg błogosławił. To właśnie oni nagrali mój ulubiony utwór pt. „Głębia” (to ta kompozycja sprawiła, że poznałam Psalm 42).

Awatar użytkownika
Kasia

Post autor: Kasia » 2019-08-06, 16:06

Nieśmiało sugeruję moderatorom, by zrobili porządki z postami w temacie o muzyce jako drodze do opętania – wydzielenie z nich nowego wątku np. o zamęcie, czasach ostatecznych (można podyskutować, ale rozsądnie), przeniesienie ich gdzieś itp. – bo zrobił się offtop i chaos.

Forum ma przybliżać do mądrego przeżywania wiary, więc tak myślę, że im łagodniej, tym lepiej. Może piszę to na wyrost, ale lepiej zareagować wcześniej.

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ