Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 719 razy
Otrzymał podziękowań: 484 razy

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2019-08-08, 19:02

Na każdych rekolekcjach jakie widziałem, w centralnym miejscu, to ołtarz jest na pierwszym miejscu (nawet gdy nie odbywają się w kościele) i obraz Chrystusa lub krzyż. Zespół zawsze jest z boku ołtarza.
Co innego koncert - tu chyba nie ma wątpliwości ;)

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
bambam
Bywalec
Bywalec
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Post autor: bambam » 2019-08-15, 23:13

Czy ktoś z Was programuje albo zamierza się nauczyć?

Awatar użytkownika
Dominik
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 175 razy

Post autor: Dominik » 2019-08-15, 23:31

Ja trochę znam PHP i C#

Urlop do 29 grudnia

Chcesz mnie wesprzeć? Jeśli tak to kliknij TUTAJ

Awatar użytkownika
Kasia

Post autor: Kasia » 2019-08-16, 17:35

Dezerter pisze:
2019-08-08, 19:02
Na każdych rekolekcjach jakie widziałem, w centralnym miejscu, to ołtarz jest na pierwszym miejscu (nawet gdy nie odbywają się w kościele) i obraz Chrystusa lub krzyż. Zespół zawsze jest z boku ołtarza.
Co innego koncert - tu chyba nie ma wątpliwości ;)
Miejsce, o którym pisałam, wygląda podobnie – Pan Jezus wystawiony w Najświętszym Sakramencie, a zespół z boku.

Przy okazji – to już raczej pewne, będę śpiewać w zespole prowadzącym czuwanie/uwielbienie. :)

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 959 razy
Otrzymał podziękowań: 769 razy

Post autor: Magnolia » 2019-08-16, 20:25

Gratuluje Kasiu podjęcia decyzji.

Jr 31,3 Ukochałem cię odwieczną miłością
Ps 9,02 Chwalę Cię, Panie, całym sercem, opowiadam wszystkie cudowne Twe dzieła.

Awatar użytkownika
Kasia

Post autor: Kasia » 2019-08-16, 21:47

Dziękuję. Nie rezygnuję jednak z chóru, w którym dotychczas śpiewałam. :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 719 razy
Otrzymał podziękowań: 484 razy

Post autor: Dezerter » 2019-08-17, 21:05

Zobaczysz jak jest na uwielbieniu z drugiej strony.
Ja ci powiem, że mnie chwalące i wielbiące Boga wokalistki inspirują i zbliżają do Boga - swoim zaangażowaniem całego ciała, gestami, uśmiechem, prawdziwą radością wielbienia Pana - pamiętaj o tym, bo stajesz się trochę pośredniczkom, trochę pasterkom ;) :)
szalom
Ostatnio zmieniony 2019-08-17, 21:06 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Kasia

Post autor: Kasia » 2019-08-17, 22:04

Wolałabym nie przypisywać sobie takich ról. Sama nie zwracałam nigdy uwagi na zachowanie śpiewających na uwielbieniu, po pierwsze dlatego, że słabo widzę, po drugie dlatego, że patrzyłam na Najświętszy Sakrament albo zamykałam oczy. Nie należę do zbyt ekspresyjnych osób, lubię się wyciszać. Jeśli zdarza mi się na uwielbieniu pozwolić ponieść emocjom, to zwykle dzieje się to nie tak bardzo spektakularnie, aby było to widoczne. Najważniejsze dla mnie to znaleźć pokój w Panu Jezusie, często szukam pokoju. Nie wiem, czy będę się nadawała do śpiewania na uwielbieniu, ale skoro takie piosenki są mi równie bliskie jak muzyka chóralna, być może się w tym odnajdę. Jedyne, czego się obawiam, to by nie popaść w nadmierne skupienie na sobie. Mam nadzieję, że modlitwa do Ducha Świętego pomoże.

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 627 razy

Post autor: Andej » 2019-08-17, 22:18

To piękne, co napisałaś. Śpiewasz nie dla ludzi, nie dla siebie, ale dla Pana. I o to chodzi. To jest Twoja modlitwa. Modlitwa zachęcając innych. To jest uwielbienie. Bardzo mi się podoba taka postawa. Koncentracja na tym, co jest najważniejsze. Bóg Cie prowadzi. Twój śpiew jest aktem Twojej woli. Nie czynisz tego dla przyjemności, ani przeżyć. To jest właściwa postawa.

Awatar użytkownika
Kasia

Post autor: Kasia » 2019-08-17, 22:49

Ależ nie! Czerpię z tego radość i przeżywam melodię i słowa muzyki. Jak mogłabym śpiewać (dotychczas w chórze), gdyby nie dawało mi to radości? Gdyby słowa czy melodia do mnie nie przemawiały? Gdybym nie oczekiwała momentu, kiedy znowu zaśpiewam? I nie uważam tego za coś złego, wręcz przeciwnie; myślę, że to znaczy, iż mam śpiewać dalej. Moja obawa dotyczy tego, by forma nie przesłoniła treści i nie sprawiła, że zniknie mi sprzed oczu to, co istotne.

Awatar użytkownika
Dominik
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 175 razy

Post autor: Dominik » 2019-08-18, 09:50

Jeśli ktoś stracił avatar to przepraszam. Wyłączyłem możliwość ustawiania avatara z linków. Problemy były gdy w linku nie było https, bambam coś takiego miał i forum nie było w pełni zaufaną witryną.

Z linkami do zdjęć wstawionych w tagi img w postach się nie martwcie,, tutaj problem braku https jest rozwiązany.

Urlop do 29 grudnia

Chcesz mnie wesprzeć? Jeśli tak to kliknij TUTAJ

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 381 razy
Otrzymał podziękowań: 835 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-22, 08:30

Z kim z Was spotkam się na sesji apologetycznej? Kto się wybiera?

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 959 razy
Otrzymał podziękowań: 769 razy

Post autor: Magnolia » 2019-08-22, 08:40

Ja, podobnie jak rok temu, będę wpadać na niektóre wykłady.

Jr 31,3 Ukochałem cię odwieczną miłością
Ps 9,02 Chwalę Cię, Panie, całym sercem, opowiadam wszystkie cudowne Twe dzieła.

Awatar użytkownika
Kasia

Post autor: Kasia » 2019-08-22, 21:27

Jestem znowu na progu kolejnego kryzysu; znowu się zaczynam chwiać...

Mam dosyć tej rutyny: codziennie Różaniec i Koronka. Różaniec lubię, choć mam problemy z koncentracją, ale Koronki nie lubię... Nie ma w niej rozważań, więc tym bardziej trudno mi się skupić. Ktoś mi powiedział, że przecież Koronka jest krótka. To nie jest argument, którym należy się kierować przy wyborze modlitwy. Ale czuję presję, by odmawiać ją codziennie, choć wolałabym np. raz w tygodniu.

Nie wiem, czy to wynika z tego, że jestem skrupulantem, ale boję się, że jeśli nie odmówię świadomie w danym dniu Koronki albo Różańca, to mam grzech, może nawet ciężki. Albo jeżeli nie przeczytam Słowa Bożego... Mam teraz taki długi rozdział Rdz 24 i nie byłam w stanie go przeczytać do końca, bo od jakiegoś czasu nie umiem skupić się na czytaniu dłuższych tekstów – przyzwyczaiłam się do przebiegania w internecie tekstu wzrokiem, czytania tylko tytułów albo fragmentów artykułów. Zaniedbuję czytanie książek, bo po przeczytaniu jednej strony jestem zmęczona.

Czy naprawdę praktykowanie wiary w życiu codziennym musi być tak okropnie mechaniczne? A gdybym tak choć przez jeden dzień chciała odpocząć od Różańca i odmówić np. dowolną litanię (bardzo lubię litanie)? Albo Koronkę odmawiać raz w tygodniu? Będzie to złe? Ja tego nie wiem, jestem skrupulantem, nie mam rozeznania, ale czuję, że to wtedy nie będzie „poukładane i sterylne”... Od roku staram się odmawiać codziennie Różaniec i Koronkę i mam wrażenie, że gdy przestaję, rujnuje to moje życie wiary, ale nie wiem, czy dlatego, że duchowo tracę trochę kontaktu z Panem Bogiem, czy wynika to tylko z mojego przekonania o potrzebie zachowania porządku. Czuję się winna, kiedy nie odmówię w danym dniu tych modlitw, mając ku temu możliwości, i nie wiem, czy wolno mi wtedy przyjmować Komunię Świętą.

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 627 razy

Post autor: Andej » 2019-08-22, 21:46

Kasia pisze:
2019-08-22, 21:27
... Czuję się winna, kiedy nie odmówię w danym dniu tych modlitw, mając ku temu możliwości, i nie wiem, czy wolno mi wtedy przyjmować Komunię Świętą.
Dziwię się. Nie rozumiem, jak można się znużyć różańcem. Przecież wciąż dowiaduje się czegoś nowego. No, przesadzam. Nie zawsze. Nie zawsze przychodzi nowy myśl, głębsze zrozumienie. Nie zawsze dostrzeże się nowy przekaz. Ale często tak jest.

Komunię świętą możesz przyjmować zawsze, dopóki nie obciążyłaś sumienia grzechem ciężkim. Wtedy spowiedź służy do skorzystania z nauk i podtrzymania stany łaski.
Zdradź mi, skąd pomysł, że do przyjęcia komunii konieczne jest recytowanie formułek. Kto zadecydował, że musisz modlić się uznanymi modlitwami? Poza Ojcze Nasz, wszystkie są dziełem ludzkim. Sama może je tworzyć dla siebie. I dla innych. Modlitwa własnymi słowami, myślami jest równie piękna. Modlitwą jest dziękczynienie za wszystko, co Cię spotkało danego dnia. I przepraszanie za potknięcia czy zaniechania. Modlić się możesz w każdej chwili, każdymi słowami. Także powtarzając jak mantrę, np. Pan mój i Bóg mój, albo Jezu, ufam Tobie.
Formuły modlitewne są jeno dla ułatwienia. Ale żadna z nich nie jest obowiązkowa. Możesz mieć swój kanon. Możesz ten kanon zmieniać. Możesz też oddawać Bogu swój czas. Ale możesz modlić się pracą, dobrymi uczynkami albo dając świadectwo.

Nie jestem autorytetem. Porozmawiaj o tym ze spowiednikiem. Z jednym, drugim, trzecim.

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ