Z historii polskiej opozycji politycznej.

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Piotrek

Z historii polskiej opozycji politycznej.

Post autor: Piotrek » 2017-05-19, 14:15

Jerzy Robert Nowak, historyk (profesor wyższej uczelni) i publicysta, autor 82 książek i ponad 1800 publikacji prasowych (w tym około 1100 artykułów).

Urodził się 8 września 1940 r. w Terespolu nad Bugiem. Jako 16-latek wystąpił pod koniec października 1956 roku na wiecu Białej Podlaskiej, dostając największe brawa od paru tysięcy wiecujących. Uhonorowano tak odwagę jego wystąpienia, domagającego się m.in. pełnego wyjaśnienia sprawy zbrodni w Katyniu. W latach 1963-1965 należał do opozycji studenckiej w Warszawie. Odszedł z niej po sporach z dominującymi tam michnikowcami, przeciwstawiając się ich atakom na Kościół i Prymasa Tysiąclecia. Jako świetny znawca problematyki węgierskiej (należy do nielicznych cudzoziemców mianowanych za zasługi dla kultury węgierskiej nadzwyczajnym członkiem Węgierskiego Związku Pisarzy) zrobił ogromnie wiele dla upowszechnienia wiedzy o naddunajskich ?bratankach?.

Po 1989 roku prof. J. R. Nowak odegrał większą niż ktokolwiek inny w Polsce rolę w ukazywaniu zagrożeń antypolonizmu i przełamywania tabu wokół problematyki żydowskiej (osiem książek, bardzo obszerne teksty do ?Encyklopedii Białych Plam? i ponad 200 artykułów). Duże znaczenie miała pod tym względem wydana w dwóch wydaniach (1993 i 1994 książka ?Myśli o Polsce i Polakach? . Pokazywała ona opinie o Polsce i Polakach, polskim charakterze narodowym od XV wieku do końcowych dziesięcioleci XX wieku. Książka zawierała m.in. w większości nieznane szerzej w Polsce teksty zagraniczne poświęcone obrazowi heroizmu i martyrologii Polski, bądź piętnujące zdradzanie Polski przez aliantów (np. wspaniały tekst G. Orwella atakujący ?tchórzostwo prasy brytyjskiej? w sprawie Powstania Warszawskiego). Entuzjastycznie omawiana w dwóch audycjach radiowych Jana Nowaka - Jeziorańskiego ( ! ) książka Nowaka została całkowicie przemilczana w głównych polskojęzycznych ?przekazach?. W 1998 r. ukazała się dwutomowa, ponad 900-stronnicowa książka J. R. Nowaka: ?Zagrożenia dla Polski i polskości?, w wielkiej części poświęcona obronie polskości, polskiego patriotyzmu, polskiej historii i polskiej kultury. Książka ta stała się prawdziwym bestsellerem 1998 r.,podobnie jak wydany rok później ?Czarny leksykon? (demaskatorski obraz ludzi z polskich pseudoelit. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziły dwa jego kolejne cykle publicystyczne o stosunkach polsko-żydowskich: ?Przemilczane świadectwa? (47 artykułów na łamach ?słowa - Dziennika Katolickiego?) i 30 dwukolumnowych artykułów cyklu: ?Za co Żydzi muszą przeprosić Polaków? w ?Naszej Polsce?.
W 1999 r. ukazała się jego pionierska książka ?Przemilczane zbrodnie?, przerywająca długotrwałe milczenie o zbrodniach popełnionych przez zbolszewizowanych Żydów na Kresach na ich polskich sąsiadach. Była to pierwsza w Polsce publikacja na ten temat. Opracowane przez J. R. Nowaka dla ?Encyklopedii ?Białych plam? (tom 1) hasło ?Antypolonizm?, (Radom 2000, ss. 148-163) zostało w całości przedrukowane w specjalnym świątecznym dodatku chicagowskiego ?Dziennika Związkowego? z 21- 23 kwietnia 2000 r. W tomie 1 ?Encyklopedii ?Białych plam? na ss. 169-176 znalazło się również opracowane przez J. R. Nowaka hasło o ?antypolskich wystąpieniach na Kresach w latach 1939-1941?.

Poczesne miejsce w dorobku J. R. Nowaka znalazły również książki poświęcone tematyce Kościoła i obronie wiary. Znalazły się wśród nich takie książki jak: ?Kościół a Rewolucja Francuska? (wydana w 1999 roku, czeski przekład w 2003 r.), ?Walka z Kościołem wczoraj i dziś? (1999 r.), ?Aby Polska Polską była? (przygotowany przez J. R. Nowaka wybór myśli Prymasa Tysiąclecia o Narodzie, 2001 r.), ?Alleluja i do przodu! Prawda o Radiu Maryja i jego przeciwnikach?, 2003 r., ponad 370-stronnicowa książka ?W obronie wiary?, 2008 r.

ODPOWIEDZ