Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-27, 19:19

A niby Chruszvczow to w porządku był?
Obudź się chłopie...

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-11-28, 06:45

Marek wiesz, od małego jestem chory na "miłość do Rosji': rosyjskie litery, bezkresne przestrzenie, muzykę tęsknoty duszy, Arbat, świat pisarzy, poetów, artystów i malarzy, naukowców i laureatów Nagrody Nobla...Moim zdaniem Rosja zawdzięcza Polakom wiele. Szukamy punktów wspólnych, nisz w których moglibyśmy się zaprzyjaźnić, przekazać etos Sierpnia'1980 i 1989 roku, intelektualną rozrywkę nad książkami Aleksandra Sołżenicyna.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-28, 07:09

Owszem, ja też mam wiele sympatii do stepów, ballad itd. Ale qurcze, niech uczucie nie przesłania rzeczywistosci.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-11-28, 10:05

Marek, i wiesz, inteligencja rosyjska czeka na swojego Adama Michnika i książkę "Kościół lewica dialog". Inteligencji rosyjscy muszą na nowo ułożyć swoje stosunki z cerkwią prawosławną po kilkudziesięciu latach komunizmu. W XIX wieku zaczął kształtować się nurt narodniczeski i eserowski. Inteligencja rosyjska, na łamach swoich pism, musi sobie zadać pytanie: co może dać nam historia Rosji ze swoim prawosławiem i jaki może być nasz wkład w odnowienie życia prawosławnego w Rosji.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-28, 10:20

Mam nadzieję że nie ułożą według recepty Michnika...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Andej » 2017-11-28, 10:40

Piotrek pisze:Marek, i wiesz, inteligencja rosyjska czeka na swojego Adama Michnika i książkę "Kościół lewica dialog".
...
No, tego to nawet wrogowi nie życzę. Makiawelizm nie jest niczym dobrym.

Czy jesteś do głębi przekonany o tym, że zawsze i bez końca trzeba wyciągać rękę z chlebem, gdy ktoś w Ciebie rzuca kamieniami? Nie tak pojmuję miłość bliźniego. Uważam, że mam pełne prawo bronić się prze jego agresją. Mając wiele sympatii do Rosjan, nie mam jej ani troszkę do rządzących Rosją.
Latami poznawałem propagandę rosyjska. Kiedyś, pod koniec lat 60tych byłem zaskoczony przezwiskiem "paljaczok". Potem przyglądałem się przemysłowi pogardy dla Polaków. Przemysł takiej propagandy trwa do dziś.

A jeśli chodzi o stosunki Kościół - państwo, to moskiewska sytuacje jest dla mnie patologią. Dziwie się, że do tej pory Putin nie został naczelnym patriarchą. A przynajmniej zwierzchnik ordynariatu moskiewskiego nie składa mu regularnych hołdów lennych. Natomiast dialog Kościoła z lewicą nie jest dialogiem, tylko próba zdominowanie Kościoła przez partię.

Na razie kończę, muszę sprawdzić co nowego na Sputniku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-28, 11:18

Andej pisze:Dziwie się, że do tej pory Putin nie został naczelnym patriarchą.
W czasie wojny, jak Stalin potrzebował wsparcia, to wypuścił biskupów prawosławnych z więzienia.
Komuniści zrobili własny "sobór" i wybrali patriarchę. Wybory były typowo sowieckie (w grę wchodził zaledwie jeden kandydat), zaś o ich wyniku już w przeddzień wydarzenia meldował Stalinowi komisarz ludowy (czyli minister) bezpieczeństwa państwowego, Władimir Mierkułow: "Jutro 8 września o godz. 11?tej rano rozpocznie się sobór biskupów, na którym metropolita Sergij zostanie powołany na stanowisko patriarchy Moskwy i Wszechrosji".

Rosyjski religioznawca Siergiej Iwanienko: ?Centralne pismo Cerkwi moskiewskiej, Żurnał Moskowskoj Patriarchii, chwaliło Stalina jako największego przywódcę i nauczyciela wszechczasów i wszystkich narodów, zesłanego przez Boga by ratować lud od wyzysku przez ziemian i kapitalistów. Wzywało wiernych prawosławnych, aby bronili ZSRR do ostatniej kropli krwi i by dali dali z siebie wszystko w dziele budowania komunizmu?).

Ks. Gleb Jakunin podkreśla, że wysługiwanie się ateistycznej władzy zapewniało,
w głodującym po rujnującej wieloletniej wojnie kraju, uzyskanie statusu materialnego członków elity partyjno?rządowej: limuzyny służbowe marki "ZIŁ", dostawy z dobrze zaopatrzonych sklepów "za żółtymi firankami" oraz leczenie w lecznicy rządowej, wczasy dla uprzywilejowanych na Krymie, korzystanie z rządowej salonki podczas podróży koleją itp. Za czynny udział w budowie komunizmu patriarcha Aleksij I otrzymał od władz sowieckich aż cztery ordery Czerwonego Sztandaru Pracy.

A przynajmniej zwierzchnik ordynariatu moskiewskiego nie składa mu regularnych hołdów lennych.
Albo nie całuje w rękę, jak ten mnich (od 16 sekundy)

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-11-28, 17:03

Dobrze by przy tym było, aby sami Rosjanie bardziej pomyśleli o sobie samych, swojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, niż snuć imperialne zapędy. Putin ma jeszcze czas, żeby pokazać, że różni się od komunistycznych kacyków. Forum "Z Chrystusem" widzę jako miejsce swobodnej wymiany opinii i podania sobie dłoni przez inteligencję polską i rosyjską. Dobrze by było, aby Polska rządzona przez PiS i prezydenta Andrzeja Dudę wzmocniła swój wpływ na sytuację na Litwie, Białorusi i Ukrainie, gdzie żyje wciąż duża społeczność polonijna. Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-28, 20:44

Piotrek pisze: Putin ma jeszcze czas, żeby pokazać, że różni się od komunistycznych kacyków.
Nie ma.
Po wysadzeniu bloku z własnymi obywatelami, żeby przypisać tę zbrodnię Czeczeńcom by z kolei propagandowo usprawiedliwić wojnę w Czeczeni, nie ma takiej szansy.
Po sprawie Litwinienki i dziesiątkach podobnych spraw, nie ma wątpliwości - Putin to zbrodniarz.
Zresztą: czy Putin nie jest "komunistycznym kacykiem"? Pułkownik KGB?

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-11-28, 21:16

Marek_Piotrowski pisze: Zresztą: czy Putin nie jest "komunistycznym kacykiem"? Pułkownik KGB?
Trudno było mieć pretensję do państw komunistycznych, których byliśmy obywatelami, o to, że posiadają własne wywiady wojskowe. Mam nadzieję, że Putin nie skończy jak Nicolae Ceacescu w Rumunii w grudniu 1989 roku. Z punktu widzenia Rosjan ważne jest pytanie: czy Putin to dobry prezydent? A młode pokolenie, wchodzące co roku w wiek dorosły i zainteresowane polityką? Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-28, 21:58

Trudno było mieć pretensję do państw komunistycznych, których byliśmy obywatelami, o to, że posiadają własne wywiady wojskowe.
KGB to nie wywiad. Nadto to zbrodnicza organizacja, której Putin był prominentnym członkiem
Mam nadzieję, że Putin nie skończy jak Nicolae Ceacescu w Rumunii w grudniu 1989 roku.
Mam nadzieję, że zostanie osądzony w pełnym majestacie prawa. I że wyrok będzie taki jak pozaprawny wyrok na dyktatora Rumunii.
Z punktu widzenia Rosjan ważne jest pytanie: czy Putin to dobry prezydent? A młode pokolenie, wchodzące co roku w wiek dorosły i zainteresowane polityką?
Jaaasne. A z punktu widzenia Niemców w 1939 ważne było czy Hitler to dobry kanclerz?
Hitlerjugend też było "młode" i "zainteresowane polityką".

Abraham45

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Abraham45 » 2017-11-29, 00:13

Piotrek pisze:
Marek_Piotrowski pisze: Zresztą: czy Putin nie jest "komunistycznym kacykiem"? Pułkownik KGB?
Trudno było mieć pretensję do państw komunistycznych, których byliśmy obywatelami, o to, że posiadają własne wywiady wojskowe. Mam nadzieję, że Putin nie skończy jak Nicolae Ceacescu w Rumunii w grudniu 1989 roku. Z punktu widzenia Rosjan ważne jest pytanie: czy Putin to dobry prezydent? A młode pokolenie, wchodzące co roku w wiek dorosły i zainteresowane polityką? Piotrek.

Putin prędzej czy później skończy podobnie ja ten cały Ceacescu czy nawet jak Husajn, bo niestety, ale zbrodniarzy czeka zawsze tragiczny los, to kwestia czasu. Ale na chwilę obecną to ludzie są opętani i idą za tym zbrodniarzem jak za jakimś guru. Ale niestety wypada też powiedzieć bardzo przykrą prawdę: U NAS JEST PODOBNIE. Też ludzie są opętani i idą ślepo za swoimi guru - Tuskiem, Schetyną, Kijowskim. Opętanie charakteryzuje się tym, że człowiek nie panuje nad swoim rozumem, działa jak w transie.
Jeśli mamy wątpliwości to wystarczy spojrzeć na prosty przykład dotyczący choćby Kijowskiego z KOD-u. Ostatnio stwierdził, że jest w trudnej sytuacji finansowej. Co zrobili ludzie? Założyli konto na portalu Zrzutka.pl i zbierają tam kasę na niego - na człowieka który jest zwyczajnym przestępca i wyłudza od ludzi kasę, nie płaci alimentów na swoje dzieci, narobił przekrętów i jeszcze za nie odpowiedzialności nie poniósł. Ludzie mimo to ślepo w niego wierzą i idą jakby on na nich wywierał jakiś wpływ.

Putin to zbrodniarz i tak należy go traktować, młode pokolenie bardzo łatwo omamić, zmanipulować aby było posłuszne - z tym nie ma problemu, tym bardziej w Rosji. Ale jak choćby część ludzi się otrząśnie i zrozumie za kim szli to spodziewam się, że na wyrok śmierci na Putina nie będzie trzeba długo czekać. Tam niektórzy pewne wyroki wykonują za zwykłą butelkę wódki albo za niewielką kasę. A jak będą wkurzeni na Putina to zrobią to za darmo aby uwolnić Rosję od takiego zbrodniarza. Rosjanie nie będą patrzyć na wartości chrześcijańskie, mają je gdzieś.

Na razie Putin zęby szczerzy na Polskę i nie wykluczone, że zrobi w końcu ten podły krok i rozpęta wojnę z Polską - to kwestia czasu. Na razie obawia się wojsk amerykańskich, ale jak Amerykanie zajmą się walką z Koreą to Putin zrobi to co planuje jego pusty, chory i opętany łeb.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-11-29, 00:25

Marek_Piotrowski pisze:
Jaaasne. A z punktu widzenia Niemców w 1939 ważne było czy Hitler to dobry kanclerz?
Hitlerjugend też było "młode" i "zainteresowane polityką".
Dlatego uważam, że powstanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej było cudem zwycięstwa nad nazizmem. Cudem szansy pojednania Niemców z Polakami, Żydami i Rosjanami, ich uobywatelnienie i społeczna demokratyzacja. W głębokim interesie Polski był podział Niemiec na dwa państwa i silna pozycja socjaldemokratycznej SPD. Po 1990 roku stało się inaczej. W 2004 roku Polacy wybrali akces do Unii Europejskiej i muszą być konsekwentni. Nasi rodacy w niemieckich miastach wschodnich landów, lakiernicy samochodowi czy glazurnicy, to nowe ośrodki polonijne, instytucje kulturalne, gazety, to wymiana ludzkich doświadczeń itp. Niemcy to ekonomiczna potęga, warto mieć takiego sojusznika.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-11-29, 05:41

Brak sprawnej dyplomacji i służby zagranicznej doprowadził w XVIII wieku do rozbiorów Polski. Mam nadzieję, że polski MSZ kierowany przez pana Waszczykowskiego prowadzi sprawną pracę w ramach Unii Europejskiej, tak aby polityka "za króla Sasa jedz i i popuszczaj pasa" nie powtórzyła się nigdy więcej. Moim zdaniem Polska w ramach UE powinna zająć proniemieckie stanowisko. Również Rosja posiada sprawną dyplomację i służby zagraniczne. Nie martwmy się o Rosjan, poradzą sobie. Piotrek.

Abraham45

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Abraham45 » 2017-11-29, 09:23

Oj Piotrze, jak się teraz przekonujemy - nie można być naiwnym i wierzyć we wszystko. Niemcy ponownie okazują się być narodem zakłamanym i niszczycielskim. Oczywiście nie wszyscy, bo oprócz tych czarnych owiec są tez białe, ale czarnych jest znacznie więcej. A to co martwi najbardziej to fakt, że Niemcy zatruwają inne kraje swoim fałszem i to skutecznie, bo jak widać za sprawą imigrantów poszły inne kraje.

I raczej nie zachęcam ciebie do tego aby porywać się na to by uznawać ich za dobrych sojuszników a raczej za niebezpieczeństwo dla Polski i dla Europy, podobnie jak Rosję, która jeszcze bardziej niż Niemcy serwuje nienawiść i agresję w stosunku do Polski. Za sojuszników raczej uznawałbym Węgry lub Czechy, ale na pewno nie Niemcy i Rosję.

Oczywiście nie mam nic do Polaków mieszkających w Niemczech, ale na pewno trzeba uważać na samych Niemców, szczególnie popierających działania pani Merkel i innych grup lewicowych, zarówno niemieckich jak i europejskich. Warto też pamiętać gdzie narodził się faszyzm i że nadal najwięcej chyba takich zwolenników jest w Niemczech. Jestem też ciekawy kto rozpowiadał o tym, że Polska tworzyła obozy koncentracyjne? Czy przypadkiem nie Niemcy?

Rosja i Niemcy są dla nas zagrożeniem a Merkel i Putin według mnie są opętani przy czym Putin znacznie bardziej. Merkel służy tez Sorosowi, który chce niszczyć całą Europę islamem aby wykorzenić z niej chrześcijaństwo, katolicyzm. Wspólnie z Rosją Niemcy mogą doprowadzić do poważnego opanowania Europy, ale Polska będzie po raz kolejny walczyć o swoją niepodległość mając po swojej stronie największy oręż w którym złożyła swoje nadzieje - JEZUSA CHRYSTUSA JAKO KRÓLA.
Niemcy jednak też słabną jako kraj, gdyż poddali się islamowi, podobnie jak Francja i tam będzie wkrótce podobnie - ulice zamienią się w pola bitwy między Niemcami i policją a muzułmanami, których sobie ściągnęli na głowę - to będzie konsekwencja ich opętania i pójście za Sorosem.

Martwi mnie również postępowanie Trumpa, który jest nieprzewidywalny. Z jednej strony popiera Polskę a z drugiej zaczyna kumać się z Putinem a to dobre dla Polski może nie być. Jak Putin przekabaciłby Trumpa na swoją stronę to Polska jest bezbronna wobec Rosji od strony militarnej i wtedy tylko sam Chrystus może Polskę bronić. Trzeba się więc modlić o naszą Ojczyznę i o pokój na świecie, szczególnie za Rosję i Niemcy - o ich głębokie nawrócenie.

ODPOWIEDZ