Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Piotrek

Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-07-30, 15:38

[ Posty przeniesione z innych wątków - Dezerter]
Andej, twoje zdanie dużo dla mnie znaczy. Właśnie w powrocie do atmosfery 1863 roku, dworków szlacheckich i pól chłopskich widzę zwrócenie się ku religii społeczeństwa polskiego. Pamiętam, jak silne wrażenie wywarł na mnie los Romualda Traugutta. Jednak osobiście, jako sympatyk "białych", zawsze opowiadałem się za porozumieniem z Moskwą. Rosja XIX wieku była otwarta dla Polaków, możliwości zarobkowania i interesów. Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-30, 16:54

Nie mam zastrzeżeń do rządów panów Putina i Miediewiewa.
No cóż, jesli ludobójstwo komuś nie przeszkadza, to wszystko inne pewnie też jest do zaakceptowania.
Jak zwykle wygrają na tym władze Rosji, przegra Kościół prawosławny, który zawsze był "z władzą", nawet niestety za komuny.

Piotrek

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Piotrek » 2017-07-30, 17:39

Marek, życie społeczne i polityczne to sieć wzajemnych powiązań międzyludzkich. Jestem najgorętszym przeciwnikiem Stalina i epoki komunizmu. Każda jednostka ludzka jest ważna i należy liczyć się z jej opinią. Komunizmu w Rosji nie ma od 1989 roku. Pamiętaj, że Borys Jelcyn zaczynał jako charyzmatyczny przywódca. Muszą odnaleźć się w młodym pokoleniu jednostki przodujące, zdolni organizatorzy. Przypominam, że dzisiejsza Rosja pomaga przy odbudowie Czeczeni, gdzie władzę sprawuje pan Ramzan Kadyrow. Wiele zależy od samych Czeczenów, czy będą chcieli pielęgnować swoją tradycję, historię, religię muzułmańską i język jako republika w ramach Federacji Rosyjskiej. Nie wierzę w doniesienia o ludobójstwie, Czeczeni śmiało wkroczyli w XXI wiek.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2017-07-30, 21:46

To uwierz Piotrze w ludobójstwo - porozmawiaj z tysiącami Czeczenów, którzy schronili się w Polsce :-(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Piotrek

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Piotrek » 2017-07-30, 23:07

Marek, gdyby Władymir Putin był głupi lub był ludobójczym zbrodniarzem to by nie utrzymał stanowiska prezydenta Rosji. To ogromny kraj, największy na świecie, Ural oddziela Syberię od Rosji europejskiej. Trudno dziwić się rosyjskim władzom administracyjnym, że szukają przede wszystkim dróg tego, co jest dobre dla Rosji. Nie wierzysz chyba, że jakakolwiek jednostka ludzka mogłaby być stracona bez procesu sądowego. Stalin był niegroźnym dziadkiem, wynikiem propagandy prasowej. Przypominam, że Gruzja i Armenia są krajami prawosławnymi. Ormianie to najstarszy kościół chrześcijański na świecie. Trudno się zatem dziwić władzom Rosji, że wykazują żywe zainteresowanie tymi krajami. Wielu Czeczenów mieszka w Moskwie, naród ten ma w Rosji swoich przedstawicieli. Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-30, 23:36

Nie twierdzę że Putin jest głupi, tylko że jest zbrodniarzem. I, oczywiście, w Rosji jak najbardziej zbrodniarze niejednokrotnie utrzymywali stanowisko.
No, ale jeśli uważasz że, cytuję "Stalin był niegroźnym dziadkiem, wynikiem propagandy prasowej" to rzeczywiście - przy tym ludobójcy, Putin to małe miki.
Zejdź Piotrze na Ziemię.

Piotrek

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Piotrek » 2017-07-31, 13:31

Dziękuję Marku, dwóch wspaniałych : ). Piotrek.

Piotrek

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Piotrek » 2017-07-31, 18:12

Rosja, że swoim potencjałem militarnym, nie może sobie pozwolić na odrywanie się od niej poszczególnych republik. W przypadku Czeczeni jak i takich państw jak Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan czy Kirgizja, to widzę Rosję jako opiekuna religii muzułmańskiej. W krajach byłego ZSRR znajomość języka rosyjskiego jest powszechna. To język duszy ludzkiej, język tęsknoty za czymś nieokreślonym... Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-31, 23:11

Język minionego systemu... zbrodniczego systemu, popieranego niestety przez hierarchów (prawda że dobranych przez władze) Koscioła Prawosławnego (z wielką szkodą dla niego samego).
Rosja trzyma stopę na karku niezależnych krajów, bo "nie może sobie pozwolić".
Stalinowska, zbrodnicza, nacjonalistyczna retoryka. Nie sądziłem, że podobne g... jeszcze kiedykolwiek przeczytam na serio od kogoś, kto mówi po Polsku.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Andej » 2017-08-01, 15:01

Otwarty w co najmniej takim samym stopniu był dwór austrowęgierski.
Zważ jednak, że o ile K&K jest do dziś wspominany życzliwie, to żaden car (może z wyjątkiem Szujskiego) nie.
A jeśli chodzi o "porozumienie", to jestem zwolennikiem samostanowienia narodów. Cieszę się, że takowego nie doszło. Oraz z tego, że dziś nie nie jesteśmy ani republika, ani landem. Wielką cenę zapłaciły za to poprzednie pokolenia. Ale to dzięki nim jesteśmy.
Dziś wielka dla mnie rocznica. Przypomina jak opiekuńczy batiuszka zachował się w tamtym czasie.

Ale wstyd mi, gdyż znów napisałem nie na temat.

Właściwie, to nie wiem czy cały wątek nie powinien być skasowany. Wszak został założony jak prowokacja. Prowokacja nie udała się. Ale to coś zostało ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Piotrek » 2017-08-02, 16:20

Marek_Piotrowski pisze:Język minionego systemu... zbrodniczego systemu, popieranego niestety przez hierarchów (prawda że dobranych przez władze) Koscioła Prawosławnego (z wielką szkodą dla niego samego).
Rosja trzyma stopę na karku niezależnych krajów, bo "nie może sobie pozwolić".
Stalinowska, zbrodnicza, nacjonalistyczna retoryka. Nie sądziłem, że podobne g... jeszcze kiedykolwiek przeczytam na serio od kogoś, kto mówi po Polsku.
I wiesz, prawosławie posiada swoją mistykę, piękno... dziedzictwo po upadku Konstantynopola w 1453 roku przejęła właśnie Moskwa. Trudno mi uwierzyć, że uczeń seminarium duchownego w Tyflisie Dżugaszwili mógł wprowadzić terror, w którym żaden obywatel nie mógł czuć się bezpiecznie. Dzisiaj w Rosji żadna jednostka nie jest skazana bez procesu sądowego. Życie w Rosji to tkanka społeczna, gdzie obywatele są wzajemnie od siebie uzależnieni. Religia prawosławna jest motorem, pozwalającym pokonywać trudy codziennego życia. Piotrek.

Piotrek

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Piotrek » 2017-08-02, 16:23

Wiesz, Rosja po rządach Stalina musi powoli goić rany. Z archiwów bibliotecznych powinny być przypominane XIX-wieczne czasopisma polskie i rosyjskie, gdy byliśmy razem. Piotrek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Andej » 2017-08-02, 21:10

Niestety, nie byliśmy razem.
Świadome warstwy społeczeństwa kultywowały polskość i działały na rzecz odzyskania niepodległości. Okupanci tępili patriotów i rusyfikowali.
Co nie znaczy, że wszyscy namiestnicy byli źli. Pozytywnym przykładem Starynkiewicz. Ale to wyjątek, jeden z niewielu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Andej » 2017-08-02, 21:14

Obawiam się, że argumenty ze Sputnika nikogo na tym forum nie przekonają.
Większość z nas, jak oceniam, posiada własne poglądy oparte na relacjach różnych stron.
Duchowość może jest piękna, ale gdy poddana interesom władzy, to już mi się nie podoba.
Cesarzowi należy oddawać tylko to, co cesarskie. Nigdy tego, co boskie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Dezerter » 2017-08-02, 21:59

Zapraszam tutaj do dyskusji miłośników i przeciwników naszych wschodnich braci słowiańskich ( a może wikińskich?) z Rosji.
Posty przeniesione z różnych wątków gdzie offtopowały.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ