Komentarz aktualny

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Magnolia » 2020-01-17, 15:39

Kapłan dokonał publicznego osądu osoby. Za to należą się przeprosiny

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-17, 15:42

Andej pisze: 2020-01-17, 14:58 1. wszelki interdykt lub ekskomunika ferendae sententiae, 2. te same kary latae sententiae, ale deklarowane, 3. jawny grzech ciężki, w którym ktoś trwa uporczywie.
To prawda. Którą sytuację z tych masz na myśli i dotyczy ona według Ciebie którego z głoszonych przez Hołownię poglądów?
Uważam, że reakcja rzecznika i proboszcza wynikają ze stosunku kardynała Nycza i biskupów Archidiecezja Warszawskiej do polityków opozycji totalnej. Z kontaktów towarzyskich oraz innych, mniej jasnych powiązań. Przykro mi, ale dość dobrze znam kogoś, kto ma bezpośredni kontakt z warszawskimi biskupami i jest wykorzystywany (dobrowolnie i zaangażowaniem) jako pas transmisyjny. Nie mam wątpliwości, że reakcje została podyktowana względami politycznymi.
Powiedzmy: względami PR-owskimi. I chyba nie wynika z chęci przypodobania się PiS (jak rozumiem, chodziłoby o to by nie "pompować" Hołowni poparcia jako męczennikowy) tylko z tego względu, ze hierarchowie unikają jednoznacznego wypowiadania się (zupełnie nie mam pojęcia czemu, obawiam się że to żaden dobry powód).

Magnolia pisze: 2020-01-17, 15:12 Ale warto się zastanowić czy faktycznie mieć pogląd to jest to samo co trwać w grzechu ciężkim?
Hołownia nie tylko "ma" pewne poglądy, ale je też - bardzo aktywnie - głosi. I choć mam watpliwości czy sa aż tak wyraźne, że podlegają ekskomunice (jak pisałem wyżej do Andeja) to co do zasady (abstrahujac od Hołowni) jak najbardziej gloszenie pewnych poglądow może być nie tylko grzechem, ale i automatyczną ekskomuniką.
Magnolia pisze: 2020-01-17, 15:12 Kolejnym kryterium, które może nam pomoże lepiej ocenić co się wydarzyło jest postawienie się w sytuacji Pana Hołowni. Jak ja bym sie poczuła na Jego miejscu? CO ja bym zrobiła? Czy chciałabym żeby mnie coś takiego spotkało?
To nie jest żadne kryterium. Jeśli odmowa (czego nie rozstrzygam) byłaby słuszna, to prezbiterowi nie musi, nie powinien, a nawet mu nie wolno kierować się podobnym pytaniem. To jak delikwent się czuje jest wówczas skutkiem jego postepowania. Jak mawiali starozytni volenti non fit iniuria (łac. chcącemu nie dzieje się krzywda).
Na tym polega skandal miłosierdzia, ze ktoś kto właśnie wyszedł z konfesjonału i wyznał swoje grzechy, oraz otrzymał rozgrzeszenie to jest CZYSTY.
Zakładasz, że Hołownia wyspowiadał się i odwrócił od tego co głosi?
Pamiętajmy że można potępiać grzech a nie grzesznika.
Ale mamy obowiązek stosować konsekwencje wobec niego za jego grzechy (cały czas przypominam, że nie rozstrzygam czy Hołownia na to zasłużył - wypowiadam sie co do zasady):
„A wy unieśliście się pychą, zamiast z ubolewaniem żądać, by usunięto spośród was tego, który się dopuścił wspomnianego czynu.(…)
Przeto wy, zebrawszy się razem w imię Pana naszego Jezusa, w łączności z duchem moim i z mocą Pana naszego Jezusa, wydajcie takiego szatanowi na zatracenie ciała, lecz ku ratunkowi jego ducha w dzień Pana Jezusa.
Wcale nie macie się czym chlubić! Czyż nie wiecie, że odrobina kwasu całe ciasto zakwasza?”
(1 Kor 5,2.4–8)
Jak widać anatema miała dwa cele: usunięcie przyczyny zgorszenia oraz wstrząs, mający doprowadzić do opamiętania (ratunku) winowajcy.

Co ciekawe, dotyczy to ZWŁASZCZA ludzi wewnątrz Kościoła:
„Napisałem wam w liście, żebyście nie obcowali z rozpustnikami.
Nie chodzi o rozpustników tego świata w ogóle ani o chciwców i zdzierców lub bałwochwalców; musielibyście bowiem całkowicie opuścić ten świat.
Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku.
Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz?
Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych.”
(1 Kor 5,9–13)

Kapłan dokonał publicznego osądu osoby. Za to należą się przeprosiny
Publicznie to zadziałał raczej Hołownia. Kapłan uznał że nie może mu udzielić sakramentu i tyle.

Grzechy cudze:
1. Namawiać kogoś do grzechu.
2. Nakazywać grzech.
3. Zezwalać na grzech.
4. Pobudzać do grzechu.
5. Pochwalać grzech drugiego.
6. Milczeć, gdy ktoś grzeszy.
7. Nie karać za grzech.

8. Pomagać do grzechu.
9. Usprawiedliwiać czyjś grzech.
Ostatnio zmieniony 2020-01-17, 15:46 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2020-01-17, 16:56

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-17, 15:42 ... I chyba nie wynika z chęci przypodobania się PiS ...
Z chęci "przypodobania się" antypisowi. Cudzysłów, gdyż zażyłości duże i wieloletnie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-18, 02:19

Andej pisze: 2020-01-17, 16:56
Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-17, 15:42 ... I chyba nie wynika z chęci przypodobania się PiS ...
Z chęci "przypodobania się" antypisowi. Cudzysłów, gdyż zażyłości duże i wieloletnie.
To też chyba nie. Oni po prostu nie chcą by oskarżano Kościół o nietolerancję itd.
Boimy się świata, przedkładając jego opinię nad jednoznaczność.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2020-01-18, 07:51

Ocena sytuacji wyprowadzona z obserwacji bezpośrednich. Ale, rzeczywiści, nie mogę stwierdzić, że osoby, które przepraszały, kierowały się dokładnie takimi motywami. I strach przed nagonką też był, zapewne, brany pod uwagę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-17, 11:02

A Wy? Lubicie sobie pooglądać wiadomości? ;)

Obrazek

https://www.znanylekarz.pl/mateusz-obar ... le-reviews






Dodano po 17 minutach 47 sekundach:
Zwróćcie uwagę na wartości 2014 do 2015
I 2016 do 2017

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-02-17, 11:03 przez ToTylkoJa, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-17, 14:21

Nie wiem o co chodzi. Z tymi profesorami na ten przyklad. jesli chodzi o nazwisko i imie, to na skypie w pol minuty znalazlem ponacd trzydziesci osob noszacych to samo imie i nazwisko co ja : w obu Amerykach, w Australii,W Europie i w Afryce.
I co z tym teraz zrobisz?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-17, 14:49

Wejdź w linka do portalu znanylekarz, który zamieściłam.

Dodano po 56 sekundach:
Poza rymz chodzi o osobę z konkretnego szpitala, na konkretnym stanowisku
I ten pan przedstawiony jest z prawej.

Biserica Dumnezeu

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-17, 17:21

Wszedlem do tego linku.
Moze to byc zwakla pomylka.
Redaktorzy rzadko kiedy znaja osobiscie tych, o ktorych pisza.
Moze warto i z tej strony do tego podejsc.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-17, 17:24

Lektor i statystyka to też pomyłka?

Magnolia

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Magnolia » 2020-02-17, 20:19

Nie wiem skąd miałaś to rano, ale obejrzałam dziś wieczorem Wiadomości i byli Panowie lekarze odpowiednio podpisani.

Co do innych zdjęć, spraw - to nie wiem o co Ci chodzi... skomentuj to prosze.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-17, 20:26

Prawdopodobnie po prostu poprawili. Internet tak huczał, że ciężko było się nie skapnąć.
To widziałam na fragmencie, rzadko oglądam wiadomości, jakbyś zapytała rano, to bym nawet dała link, ale teraz już mi przepadło.

Magnolia

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Magnolia » 2020-02-17, 20:51

Druga sprawa, czyli kwestia cytowania postu z Instagram'a Kingi Rusin, to większa afera... Dziennikarka zapowiada procesy sadowe...Bo to było zrobione prześmiewczo...Internet w ogóle huczy o sprawie tego wpisu i pooscarowej imprezy... moim zdaniem szkoda na to wszystko czasu i uwagi...

Trzeciej statystyki nie chce mi się juz weryfikować... przepraszam...

Biserica Dumnezeu

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-17, 21:02

To Tylko Ja - wszystko mozna zmanipulowac. Nawet twoje wrzuty.
Ja sie nie odnosze do tego w sposob jedynie sluszny ... a to z tego powowdu, iz nie mam zadnej wiedzy, kto, co i jak sie odbylo.
Przyjmuje wiadomosci do mojej wiadomosci ... i nie potrafie ( tak jak nikt nie potrafi ) zweryfikowac nawet procenta tego wszystkieg. Trzeba miec po prostu odrobine zyczliwosci i zaufania. Jesli sie tego nie ma, to wszystko mozna bedzie recenzowac na "nie".

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-17, 21:13

I bardzo dobrze, że zapowiada!
Dużo widziałam ostatnio artykułów o tym, niekoniecznie przychylnych, ale ludzie... Trochę kultury.
Przykro mi tylko mówić, że pozwy zapewne i tak nic nie dadzą. Nałożą jakaś sankcę na lektora, a dalej to prawo cytatu i można ich pocałować.
Co z tego, że ktoś to przepuścił, ktoś to montował, ktoś napisał skrypt i nikt nie zapytał, czy powinni rzeczywiście to wypuścić.

Dodano po 7 minutach 17 sekundach:
@Biserica Dumnezeu
Ja na przykład wolę weryfikować informacje, ale jeśli bardziej Ci to odpowiada, bądź życzliwy.


ODPOWIEDZ