Komentarz aktualny

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
afilatelista_michal

Re: Komentarz aktualny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-15, 15:53

Betula pisze: 2020-10-15, 13:41 Tylko właśnie z powodu tego, co napisałeś w ostatnim zdaniu, nie można pomijać tego faktu przy ewolucji. Jedną z lepszych hipotez jest włączenie nieaktywnego DNA. 
Jedną z lepszych hipotez na co?
Przypominam że ewolucja pojawiła się w tym wątku jako moje wytłumaczenie na cierpienie. Nieaktywne DNA ma coś z tym wspólnego?
Sam rozważ, czy nie pomijasz i upraszczasz różnych faktów zgodnie ze swoim widzimisię, co w konsekwencji może prowadzić do błędów.
Wiesz jakie to uczucie być w błędzie? Dokładnie takie samo jak mieć rację, dopóki ktoś Ci nie udowodni że nie masz racji. Dotyczy to tak mnie jak i Ciebie.
Dla mnie teoria ewolucji tłumaczy wszystkie rodzaje cierpienia. Teoria inteligentnego projektanta nie.

Odniosę się tu do tego, co napisałeś o Całunie Turyńskim. Zaakcentowałeś tylko kontrowersję związaną z datowaniem, a naukowcy nie są zgodni między sobą, czy metoda radiowęglowa pozwala dobrze ustalić wiek tego płótna. Nawet na wikipedii można poczytać o argumentach za i przeciw, i każdy zainteresowany może wyrobić sobie zdanie. Wszystkie fakty dotyczące Całunu razem wzięte są trudne do wytłumaczenia, a najbardziej intryguje fakt ich równoczesnego wystąpienia. Jednak rozumiem, że możesz twierdzić, że to przypadek, podobnie jak teoretycznie możliwe jest, że przy rzucaniu monetą kilka razy pod rząd, za każdym razem ustawi się na krawędzi.
Nawet na wikipedii przeczytasz że biskup znał osobiście fałszerza. Nawet na wikipedii przeczytasz że naukowcy a dziedziny są zgodni w kwestii poprawności datowania radiowęglowego.
Byłby tak samo przekonujący, jak 2000 lat temu. Jednym takie przekonywanie odpowiadało, inni chcieli Go zabić. Wątpię, czy współczesne elity by Go polubiły, bo raczej mówiłby rzeczy niewygodne dla nich.Udowodnienie jakiegokolwiek cudu w sposób niebudzący wątpliwości nigdy by nie nastąpiło, podobnie jak dziś. Każdą opinię specjalisty można zakwestionować. Ty kwestionujesz opinię dr Engel z filmu, mnie przytoczone przez nią problemy jakoś nie dziwią i uważam, że to prawdopodobna wersja wydarzeń. Z drugiej strony, udowadnianie takich fenomenów wg mnie wykracza poza kompetencje nauk przyrodniczych. 
Jeśli obiekt jest fizyczny to dlaczego miałby być poza kompetencjami nauk przyrodniczych?
Mam jeszcze taką refleksję, że przywiązanie wbrew faktom do własnych przekonań leży bardzo głęboko w ludzkiej naturze. Jeszcze kilka dni temu słyszałam w radio, że 1/5 dorosłych Polaków (a wśród młodych 1/3) uważa, że pandemia covid-19 to mistyfikacja. Najwyraźniej tak już jest, są tacy, którzy nie uwierzą, gdy nie zobaczą. Są też tacy, którzy zobaczą, i nadal nie uwierzą. Zawsze można znaleźć wytłumaczenie, np. na oddziale zakaźnym jest grypa, nie covid.
W pełni się z tym zgadzam. Mi zmiana zajęła lata. Niewykluczone że zmienię zdanie znowu.

Chciałabym na koniec zostawić myśl, którą pisałam już ileś razy. Z mojej perspektywy masz niewłaściwy obraz Boga, uczepiłeś się wyobrażenia, że jest Twoim wrogiem, i sam Go zwalczasz. To trochę tak, jakbyś raz na zawsze obraził się na jakąś ciotkę, która w dzieciństwie przyniosła Ci nie taki prezent, jaki chciałeś. Jeśli chcesz poznać Boga, zobaczyć, czy wiara jest wartością, czy nie, to wg mnie lepiej, jakbyś poszukał wierzących w realu i skupił się na realnym życiu i realnych problemach, a nie zastawianiu na innych pułapek w necie.
Nie jestem obrażony na Boga. Po prostu nie mam podstaw żeby myśleć, że jest prawdziwy. Bardziej prawdopodobne jest dla mnie że wymyślili go ludzie tak samo jak innych bogów. Zdaję sobie sprawę że wiara wnosi pozytywne rzeczy w życie wielu osób. Zdaję sobie też sprawę że w wnisi wiele negatywnych.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Wzajemnie :)

Dodano po 21 minutach 3 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2020-10-15, 15:06 Różnica pomiędzy nami jest taka, że ja te zdarzenia i czasy badałem. A Ty przychodzisz i usiłujesz zakwestionować rzeczy oczywiste dla każdego, kto ma choć podstawową wiedze o tamtych czasach.

Dziwisz się pewnie że mam tak niechętny stosunek do Ciebie - czas to wyjaśnić. Otóż, gdybyś przyszedł, i świadomy swojej ignorancji zapytał, też bym Ci wyjasnił - i czyniłbym to znacznie życzliwiej niż teraz.
Problem w tym, że Twoja ignorancja jest zarazem arogancka - wydaje Ci się, że odkryłeś jakieś nie wiadomo jakie podstępne i chytre pytania, gdy tymczasem zadajesz zwykłe, nudne pytania ignorantów, które już tylokrotnie na tym (i nie tylko tym) forum padały.
Nie ma nic złego w ignorancji - każdy jest ignorantem w jakiejś dziedzinie, każdy też jest w każdej, zanim się jej nauczy.
Natomiast jeśli ignorancja miesza się z pewnością siebie i arogancją - to mamy... to, co sobą tu zaprezentowałeś.

Chcesz by szanowano Twoje wypowiedzi - siądź trochę, poczytaj, może znajdziesz jakąś trudną i ciekawą kwestię.
A tak to zieeeew....
Może i jestem arogancki, ale gdzie mi do Ciebie MISTRZU.
Ja pytam przynajmniej o Wasze zdanie i dopuszczam możliwośż zmiany swojego. Ty już wszystko wiesz. Możesz już tylko nauczać ignorantów.
Sądząc po Twoich postach i PDFach to niczego nie badałeś. Ty dopasowujesz rzeczywistość do swoich poglądów. Kiedy rzeczywistość nie chce się dopasować to tym gorzej dla rzeczywistości.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18862
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4598 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-15, 15:58

a pytam przynajmniej o Wasze zdanie i dopuszczam możliwośż zmiany swojego.
Bujasz ;) NIe zauważyłem, byś przyjął jakikolwiek argument. Idziesz w zaparte
Ty już wszystko wiesz. Możesz już tylko nauczać ignorantów.
Tak, kiedy rozmawiam w sprawie, którą zbadałem, z ignorantem, właśnie tak jest. Tym masz inaczej? ;)
Sądząc po Twoich postach i PDFach to niczego nie badałeś. Ty dopasowujesz rzeczywistość do swoich poglądów. Kiedy rzeczywistość nie chce się dopasować to tym gorzej dla rzeczywistości.
O własnie. Te słowa to znakomity (i zabawny) komentarz do Twojej werbalnej deklaracji: "pytam przynajmniej o Wasze zdanie i dopuszczam możliwośż zmiany swojego" ;) Naprawdę zabawne =))

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2020-10-15, 15:59

afilatelista_michal pisze: 2020-10-15, 15:32 przeczytasz że naukowcy a dziedziny są zgodni w kwestii poprawności datowania radiowęglowego.
Gdybyś uważnie przeczytał, najlepiej nie tylko wiki, ale i tam, do doczytałbyś się, jakimi błędami obarczona jest metoda. I co najważniejsze, nie doczytałem się nigdzie, że wiarygodność tej metody została jednoznacznie potwierdzona. Choć zapewne są przykłady (wyjątki), w których zaistniały szczególne sytuacje umożliwiające weryfikacje. Takim było odnalezienie wypalonej tabliczki glinianej z napisem wypalono w 2755 roku p.n.e. w Mezopotamii. Niestety mało takich artefaktów z wyrytą datą zachowało się do dzisiaj.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

afilatelista_michal

Re: Komentarz aktualny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-15, 17:15

Andej pisze: 2020-10-15, 15:59 Gdybyś uważnie przeczytał, najlepiej nie tylko wiki, ale i tam, do doczytałbyś się, jakimi błędami obarczona jest metoda. I co najważniejsze, nie doczytałem się nigdzie, że wiarygodność tej metody została jednoznacznie potwierdzona. Choć zapewne są przykłady (wyjątki), w których zaistniały szczególne sytuacje umożliwiające weryfikacje. Takim było odnalezienie wypalonej tabliczki glinianej z napisem wypalono w 2755 roku p.n.e. w Mezopotamii. Niestety mało takich artefaktów z wyrytą datą zachowało się do dzisiaj.
Odchylenie metody jest znane. W tym wypadku to kilkadziesiąt lat. Metoda badania radiowęglowego jest gruntownie skalibrowana innymi metodami:
Rozpadu innych izotopów, dendrohronologią, rdzeniami lodowymi, rdzeniami osadów,

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18862
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4598 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-15, 17:57

afilatelista_michal pisze: 2020-10-15, 17:15 Odchylenie metody jest znane. W tym wypadku to kilkadziesiąt lat. Metoda badania radiowęglowego jest gruntownie skalibrowana innymi metodami:
Rozpadu innych izotopów, dendrohronologią, rdzeniami lodowymi, rdzeniami osadów,
Nie w wypadku zanieczyszczeń i łat

afilatelista_michal

Re: Komentarz aktualny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-15, 18:26

Marek_Piotrowski pisze: 2020-10-15, 15:58 Bujasz ;) NIe zauważyłem, byś przyjął jakikolwiek argument. Idziesz w zaparte
dosłownie przed chwilą uznałem Twoją argumentację o rzezi niewiniątek. Już od dawna podejrzewalem że nie czytasz tego co do Ciebie piszę...
Tak, kiedy rozmawiam w sprawie, którą zbadałem, z ignorantem, właśnie tak jest. Tym masz inaczej? ;)
Rozumiem że masz dostęp do źródeł do których ja nie mam. Najwyraźniej do Tallusa, bo sugerowałeś że wiesz co on napisał. Dawaj podziel się.
O własnie. Te słowa to znakomity (i zabawny) komentarz do Twojej werbalnej deklaracji: "pytam przynajmniej o Wasze zdanie i dopuszczam możliwośż zmiany swojego" ;) Naprawdę zabawne =))
A czy Ty dopuszczasz do siebie myśl że się mylisz?
Np. że to protestanci mają w czymś rację a nie katolicy?
Albo że racji nie mają ani jedno ani drudzy?
Dajmy na to w kwestii niepokalanego poczęcia NMP, albo jej wniebowzięcia?

Dodano po 5 minutach 43 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2020-10-15, 17:57 Nie w wypadku zanieczyszczeń i łat
Próbki były oczyszczone. Badania nie wykazały żeby ten fragment był łatą - jest spójny z resztą tkaniny.
Zawsze można badanie powtórzyć, jeśli Kościół by chciał się przekonać.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2020-10-15, 18:36

afilatelista_michal pisze: 2020-10-15, 17:15 Odchylenie metody jest znane. W tym wypadku to kilkadziesiąt lat.
Znacznie więcej, jeśli weźmiesz różnice nasycenia (czy jak się to nazywa). Poza tym to wszystko, na czym się opiera teoria jest nieprecyzyjne. Zawsze oszacowanie.

Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.
AM
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 951
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 429 times
Been thanked: 166 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Pompieri » 2020-10-15, 19:44

A znasz afilatelisto zasade zanakowania C14?

afilatelista_michal

Re: Komentarz aktualny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-15, 19:56

Andej pisze: 2020-10-15, 18:36
afilatelista_michal pisze: 2020-10-15, 17:15 Odchylenie metody jest znane. W tym wypadku to kilkadziesiąt lat.
Znacznie więcej, jeśli weźmiesz różnice nasycenia (czy jak się to nazywa). Poza tym to wszystko, na czym się opiera teoria jest nieprecyzyjne. Zawsze oszacowanie.
żeby pomylić się tak bardzo to zanieczyszczeń musiałoby być więcej niż samej próbki.
Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.
AM
I to jest źródło naszych nieporozumień.
Ale zdajesz sobie sprawę że ani autentyczność całunu nie potwierdza zmartwychwstania ani jego fałszywość go nie obala?

Dodano po 1 minucie 56 sekundach:
Pompieri pisze: 2020-10-15, 19:44 A znasz afilatelisto zasade zanakowania C14?
Nie znam nawet takiego słowa, ale chętnie się dowiem.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 951
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 429 times
Been thanked: 166 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Pompieri » 2020-10-15, 20:55

A co potwierdza zmartwychwstanie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2020-10-15, 21:57

afilatelista_michal pisze: 2020-10-15, 19:56 żeby pomylić się tak bardzo to zanieczyszczeń musiałoby być więcej niż samej próbki.
To staje się przekomarzaniem. Wiadomo, że nie chodzi o zanieczyszczenia, ale skąpość pierwiastka. A także jego zróżnicowany procent w różnych regionach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

afilatelista_michal

Re: Komentarz aktualny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-15, 22:34

Andej pisze: 2020-10-15, 21:57
afilatelista_michal pisze: 2020-10-15, 19:56 żeby pomylić się tak bardzo to zanieczyszczeń musiałoby być więcej niż samej próbki.
To staje się przekomarzaniem. Wiadomo, że nie chodzi o zanieczyszczenia, ale skąpość pierwiastka. A także jego zróżnicowany procent w różnych regionach.
Czyli rozumiem, że teraz podważasz skuteczność metody? Masz jakieś badania które by wskazywały na taki efekt czy sam to wymyślasz?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2020-10-15, 22:57

afilatelista_michal pisze: 2020-10-15, 22:34 Czyli rozumiem, że teraz podważasz skuteczność metody? Masz jakieś badania które by wskazywały na taki efekt czy sam to wymyślasz?
Wpisałem w wyszukiwarce datowanie radiowęglowe błędy itp., a następnie zobaczyłem, co tam napisane. Nic więcej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

afilatelista_michal

Re: Komentarz aktualny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-15, 23:01

Andej pisze: 2020-10-15, 22:57 Wpisałem w wyszukiwarce datowanie radiowęglowe błędy itp., a następnie zobaczyłem, co tam napisane. Nic więcej.
Link do źródła?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2020-10-15, 23:04

Wpisałem w wyszukiwarce datowanie radiowęglowe błędy itp., a następnie zobaczyłem, co tam napisane. Nic więcej.
Możesz zrobić to samo, to wyszukasz jakieś linki. Do czego tylko chcesz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ