Komentarz aktualny

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: abi » 2021-07-26, 14:59

Parafia św. Jana Chrzciciela w Legnicy opublikowała ogłoszenie parafialne, które wywołało duże kontrowersje. Duchowni poinformowali o zbieraniu pod kościołem podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop LGBT".

https://www.o2.pl/informacje/ogloszenie ... 864a?amp=1

Dodano po 3 minutach :
osobiscie wydaje mi sie to szczuciem jednych na drugich
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Czarny » 2021-07-26, 15:15

abi pisze: 2021-07-26, 14:59 Parafia św. Jana Chrzciciela w Legnicy opublikowała ogłoszenie parafialne, które wywołało duże kontrowersje. Duchowni poinformowali o zbieraniu pod kościołem podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop LGBT".

https://www.o2.pl/informacje/ogloszenie ... 864a?amp=1

Dodano po 3 minutach :
osobiscie wydaje mi sie to szczuciem jednych na drugich
Mnie też się tak wydaje.
Ale myślę ze zamiast jątrzyć, mając pewne niezręczne sprawy nie załatwiane do końca, to może by w Legnicy i w innych miastach raczej do apeli episkopatu sie zastosowali.
Tu jest bardzo potrzebny apel, chodzi o ludzkie życie.
Są ważniejsze sprawy. Dobrze by było by na poziomie nawet zwykłych parafii się do tego co poniżej odnieść.
https://pl.aleteia.org/2021/07/19/prosz ... tu-polski/
Ostatnio zmieniony 2021-07-26, 15:42 przez Czarny, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Morkej » 2021-07-26, 15:43

W mojej sąsiedniej parafii również takowe podpisy zbierano. To smutne, że parafie się w to angażują, ale z drugiej strony nie bardzo jest to zaskakujące. Zakładam, że większość podpisujących niekoniecznie zdaje sobie sprawę z tego, co w tym projekcie się znajduje. Motywacje są różne.
Jednak w rzeczywistości jest to ustawa, która w prost uderza w wolność wyrazu publicznego swoich poglądów i opinii.
Sam bp. Jezierski również zdaje sobie z tego sprawę:
Jedna z inicjatyw obywatelskich ma obecnie za cel zmianę ustawy o zgromadzeniach. Chodzi o zaostrzenie przepisów, aby możliwym był administracyjny zakaz marszów równości. Powodem dla projektu modyfikacji ustawy jest bluźnierczy i często obsceniczny charakter tych zgromadzeń. Stały się one wrogie tradycyjnemu małżeństwu i rodzinie, symbolom chrześcijańskim oraz Kościołowi katolickiemu.

Rozumiejąc motywację inicjatywy należy pamiętać, że wprowadzanie zmian w prawie o zgromadzeniach dotyka podstawowych praw i swobód obywatelskich. Zaostrzenie ustawy może kiedyś zostać wykorzystane do ograniczenia zgromadzeń o charakterze liturgicznym, procesji, pielgrzymek, a także zgromadzeń o charakterze narodowym i patriotycznym. [...]
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Czarny » 2021-07-26, 16:38

No właśnie, dzięki @Morkej nie miałem bardzo możliwości linku znaleźć, ale z wypowiedziami podobnymi do wypowiedzi bp. Jezierskiego można sie spotkać,
To działa w dwie strony, nawet więcej niż dwie.
Ostatnio zmieniony 2021-07-26, 16:48 przez Czarny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2021-08-15, 15:08

Wniebowzięcia Maryi. Dogmat. Przyjmuję, choć nie rozumiem. Z Biblii nie da się tego odczytać. Opracowania na ten temat są dla mnie zbyt trudne do zrozumienia. Wydają mi się być naciąganymi. Ale nic nie ma przeciw wierzeniu w wniebowzięcie. Przyjmuję dogmat bez analizy tego, czego pojąć nie potrafię.
Z problemem tym stykam się odmawiając tajemnice chwalebne. Nie ogarniam ich. Do koronacji jest jakieś odniesienie w wieńcu z gwiazd dwunastu. Ale do wniebowzięcia?
A jednak wierzę. I całość spinam dwoma faktami. Niepokalanym poczęciem i wniebowzięciem. W sumie, ten pierwszy jest znacznie trudniejszy do przyjęcia. Ale, w każdym razie spina całe fizyczne istnienie Maryi. Idealne. Od momentu powstania pierwszej komórki Jej ciała. Aż do zakończenia istnienia ostatniej komórki Jej ciała zrodzonego. W ostatniej chwili życia biologicznego sublimacja dotychczasowego ciała w ciało uwielbione. Ta sublimacja to przyjście z życia na ziemi bezpośrednio do życia w niebie. Wspaniała przemiana. Doskonałe uwieńczenie Jej roli, jaką odegrała w istnieniu świata. W historii naszego zbawienia.
Matko nasza, módl się za nami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Zebra » 2021-08-15, 15:37

Andej pisze: 2021-08-15, 15:08 Wniebowzięcia Maryi. Dogmat. Przyjmuję, choć nie rozumiem. Z Biblii nie da się tego odczytać. Opracowania na ten temat są dla mnie zbyt trudne do zrozumienia. Wydają mi się być naciąganymi. Ale nic nie ma przeciw wierzeniu w wniebowzięcie. Przyjmuję dogmat bez analizy tego, czego pojąć nie potrafię.
Z problemem tym stykam się odmawiając tajemnice chwalebne. Nie ogarniam ich. Do koronacji jest jakieś odniesienie w wieńcu z gwiazd dwunastu. Ale do wniebowzięcia?
A jednak wierzę. I całość spinam dwoma faktami. Niepokalanym poczęciem i wniebowzięciem. W sumie, ten pierwszy jest znacznie trudniejszy do przyjęcia. Ale, w każdym razie spina całe fizyczne istnienie Maryi. Idealne. Od momentu powstania pierwszej komórki Jej ciała. Aż do zakończenia istnienia ostatniej komórki Jej ciała zrodzonego. W ostatniej chwili życia biologicznego sublimacja dotychczasowego ciała w ciało uwielbione. Ta sublimacja to przyjście z życia na ziemi bezpośrednio do życia w niebie. Wspaniała przemiana. Doskonałe uwieńczenie Jej roli, jaką odegrała w istnieniu świata. W historii naszego zbawienia.
Matko nasza, módl się za nami.
Możesz poczytać ciekawy artykuł
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/sz_assumptio.html
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2021-08-15, 15:59

Dziękuję. Czytałem kilka. Także opracowania naukowe.
Niestety, to podlinkowane nic nie wnosi do tematu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: lambda » 2021-08-16, 07:37

W kontekście wydarzeń w Afganistanie zachęcam do obejrzenia


Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2021-08-16, 20:21

Skopiowałem i wklejam poniżej. Nie mam dobrego zdania o opiniach Sikorskiego. Ale w tym wypadku przyznają mu słuszność. Użył dobrych argumentów. Logicznych i słusznych. Znajdują się na końcu. Wytłuściłem.

Sikorski w Onecie ostro o mieniu bezspadkowym. Węglarczyk zaniemówił

Tematem dzisiejszego wywiadu na antenie Onet Rano, w którym gościł były szef MSZ a obecnie europosłem Radosław Sikorski, były m.in. mienie bezspadkowe oraz konflikt dyplomatyczny na linii Izrael – Polska. W pewnym momencie redaktor Węglarczyk wręcz zaniemówił i zaczął po omacku szukać myśli po jednej z odpowiedzi Sikorskiego.
W programie Węglarczyk zapytał byłego szefa resortu spraw zagranicznych o przyjęcie przez parlament i podpisanie przez prezydenta nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego ws. reprywatyzacji, co uruchomiło kolejne pretensje Izraela wobec Polski.
– To się sprowadza do argumentu, zawsze podnoszone przez Izraelczyków, że Hitler był tak skuteczny w mordowaniu Żydów, że wymordował ich tak wielu, że wielu spadkobierców nie ma. Ich mienie zostało, ich nie ma i bardzo często nie da się tego udowodnić – powiedział w pewnym momencie redaktor Węglarczyk.
– Znamy wiele takich spraw (...) czy tego nie można było załatwić w taki sposób, żeby wypłacić jakieś odszkodowanie, choćby symboliczne, organizacjom, które reprezentują ofiary, również nieżyjące, Holokaustu. Mielibyśmy sprawę załatwioną – mówił dalej naczelny Onetu.
– Tak zrobiło wiele krajów Europy Środkowej, a my zostaliśmy w tej sytuacji, kiedy jako jedyny kraj regionu mamy tę sprawę nieuregulowaną – dodał też.
– Nie rozumiem pana stanowiska, panie redaktorze. Polska miałaby za mienie swoich obywateli wypłacać odszkodowanie jakimś organizacjom, które mianowały się przedstawicielami byłych polskich obywateli? Niby z jakiej racji? – odpowiedział Sikorski.
Węglarczyk zaniemówił przez dłuższą chwilę szukając brakujących nowych pomysłów czy też pytań.
– Nie ma świadków, ludzie nie przeżyli – tłumaczył Węglarczyk.
– To na jakiej podstawie miałyby być dokonywane przelewy i komu? Organizacjom ze Stanów Zjednoczonych, które palcem nie kiwnęły w sprawie polskich Żydów, czy Stanom Zjednoczonym, które już dawno wzięły pieniądze na odszkodowania dla swoich obywateli? – zapytał Sikorski
– W księgach wieczystych nie ma kategorii mienia katolickiego, protestanckiego, czy żydowskiego. To sprawa między państwem polskim a jego obywatelami, byłymi lub obecnymi. Czy Watykan ma prawo do mienia bezspadkowego zmarłych katolików w USA czy w Izraelu? Przecież to absurd – stwierdził dalej były szef MSZ.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Morkej » 2021-08-16, 20:33

Sprawa kończy się właśnie tak naprawdę na tym, że ci pomordowani Żydzi, to byli obywatele Polski, a nie Izraela. Nie znam osobiście takiego państwa, którego prawo obligowałoby do wypłacania odszkodowań "organizacją reprezentujących ofiary" po bezpotomnych obywatelach.
Jak powiedział Sikorski - przecież to absurd.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Jozek » 2021-08-16, 21:05

ciekawe czy Izrael wyplacil odszkodowania narodom ktore z opisow biblijnych Izraelici podbijali i zajmowali ich miasta? ;)

Dodano po 15 minutach 19 sekundach:
Morkej pisze: 2021-08-16, 20:33 Sprawa kończy się właśnie tak naprawdę na tym, że ci pomordowani Żydzi, to byli obywatele Polski, a nie Izraela. Nie znam osobiście takiego państwa, którego prawo obligowałoby do wypłacania odszkodowań "organizacją reprezentujących ofiary" po bezpotomnych obywatelach.
Jak powiedział Sikorski - przecież to absurd.

tu chodzi o wyciaganie pieniedzy na dluzsza mete.
Niewielu wie np. ze polwysep krymski jest wlasnoscia Zydow i dlatego Rosja nie pozostawila go Ukrainie.
Jakby tego bylo malo to te ziemie sa jakby w dzierzawie za ktora Zydzi biora coroczny czynsz. to sa niewyobrazalne kwoty i wlasnie dzieki temu Izrael jest bogatym panstwem choc maly i niewiele maja ziem uprawnych czy bogactw naturalnych. Polwysep krymski to tylko kropla w morzu tego co zostalo w taki sposob wyludzone od wielu kraji.
Myslicie ze to mamy demokracje? To nadal jest system feudalny, wewnatrz ktorego panuje system demokratyczny.
Polityka miedzynarodowa to wlasnie ten system feudalny.
Chcieli by takze kawalek Polski, stad te niby pomylkowe nazywania niemieckich obozow koncentracyjnych w Polsce, polskimi obozami.
to takie ciche i planowe proby zmieniania historii by dobrac sie do Polski. zadluzenie krajow europejskich tez do tego zmierzaja, bo wszelkie dlugi trzeba splacac, a jak nie ma sie na splate to trzeba oddac to co sie posiada, a tym co kazdy kraj posiada jest ziemia-tereny.
takie wlasnie rzeczy robia wladze w naszym imieniu.
jest to takze przyczyna likwidacji oparcia walut na zlocie.
Ostatnio zmieniony 2021-08-16, 22:14 przez Jozek, łącznie zmieniany 7 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Dezerter » 2021-08-17, 21:36

Mam dokładnie takie samo zdanie - jak są spadkobiercy czyli rodziny to bezwzględnie oddawać
Jak nie ma, to żadne gminy, czy organizacje nie powinny niczego dziedziczyć to jakiś absurd prawny i moralny.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-18, 00:50

Dezerter pisze: 2021-08-17, 21:36 Mam dokładnie takie samo zdanie - jak są spadkobiercy czyli rodziny to bezwzględnie oddawać
Jak nie ma, to żadne gminy, czy organizacje nie powinny niczego dziedziczyć to jakiś absurd prawny i moralny.
Wydawałoby się to oczywiste i że każdy powinien rozumieć...

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: abi » 2021-08-19, 08:40

wszyscy sie w poplochu ewakuuja z afganistanu ale polskie wojsko tam pojedzie :-o
nigdy nie rozumialam polityki
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Albertus » 2021-08-19, 08:53

abi pisze: 2021-08-19, 08:40 wszyscy sie w poplochu ewakuuja z afganistanu ale polskie wojsko tam pojedzie :-o
nigdy nie rozumialam polityki
Jakie wojsko?

ODPOWIEDZ