Komentarz aktualny

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
sylvi91

Re: Komentarz aktualny

Post autor: sylvi91 » 2021-12-03, 20:22

Abstract pisze: 2021-12-03, 19:21 Całe szczęście, że to kawiarenka i forum o innej tematyce. Jednak schyłek kapitalizmu nastanie szybciej niż myślałem.
Przecież kapitalizm ma się dobrze. Dzięki zerwaniu fiat money z parytetem złota, mamy do czynienia z największym rozwojem gospodarczym w historii ludzkości.
Pieniądz to dług, pochodzi z kredytów, cieszą się więc bankowcy, którzy mają na tym zarobek w postaci odsetek.
Cała ułatwiona kreacja pieniądza pompuje bańki spekulacyjne na giełdach i daje zarobić krocie spekulantom.

O historii pieniądza opowiada seria filmów wyprodukowana przez Paula Grignona pt. "Pieniądze jako dług". Warto wyszukać i obejrzeć, są trzy odcinki.
A tutaj wykład Bena Dysona założyciala Positive Money.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-03, 22:43

sylvi91 pisze: 2021-12-03, 19:11 Nie rozumiesz prostej tabelki? Dług publiczny państwa to inaczej oszczędności sektora prywatnego. Przecież to logiczne.
Tia, zwłaszcza dług emerytalny... Co za bzdura...
Nie zachwyciłem się tylko przyjmuję do wiadomości coś co nie jest do pojęcia przez Twoje źródła i całą Austriacką szkołę ekonomii.
Tak tak. CI od płaskiej Ziemi też tak mówią.
Jeśli dalej nie rozumiesz czemu tak twierdzę, to sobie wyobraź, że nasz rząd decyduje się w obliczu obecnej inflacji dodrukować nowe banknoty o wyższych nominałach, czyli kolejno 1000 zł , 2000 zł i 5000 zł. Czy aby napewno nie miało by to wpływu na eskalację zjawiska inflacji?
Na pewno nie będzie miał znaczenia ich nominał. Za to będzie miała suma wprowadzonych środków pieniężnych (i to niezależnie od tego czy będzie do pieniądz papierowy, czy elektroniczny.

Nie sądzę, by dalsza dyskusja miała sens.

sylvi91

Re: Komentarz aktualny

Post autor: sylvi91 » 2021-12-03, 23:28

Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-03, 22:43
sylvi91 pisze: 2021-12-03, 19:11 Nie rozumiesz prostej tabelki? Dług publiczny państwa to inaczej oszczędności sektora prywatnego. Przecież to logiczne.
Tia, zwłaszcza dług emerytalny... Co za bzdura...
Oczywiście, że dług emerytalny też. Przecież to są dochody i oszczędności emerytów, a nie środki wzięte przez emerytów na kredyt z ZUS.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-03, 22:43
sylvi91 pisze: 2021-12-03, 19:11Nie zachwyciłem się tylko przyjmuję do wiadomości coś co nie jest do pojęcia przez Twoje źródła i całą Austriacką szkołę ekonomii.
Tak tak. CI od płaskiej Ziemi też tak mówią.
Co mnie obchodzi w tej sytuacji teoria płaskiej Ziemi. Chcą to niech wierzą. Nawet w Biblii jest napisane, że Ziemia jest okrągła. I zostało to objawione na długo przed Kopernikiem, czy nawet Ptolemeuszem.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-03, 22:43
sylvi91 pisze: 2021-12-03, 19:11Jeśli dalej nie rozumiesz czemu tak twierdzę, to sobie wyobraź, że nasz rząd decyduje się w obliczu obecnej inflacji dodrukować nowe banknoty o wyższych nominałach, czyli kolejno 1000 zł , 2000 zł i 5000 zł. Czy aby napewno nie miało by to wpływu na eskalację zjawiska inflacji?
Na pewno nie będzie miał znaczenia ich nominał. Za to będzie miała suma wprowadzonych środków pieniężnych (i to niezależnie od tego czy będzie do pieniądz papierowy, czy elektroniczny.

Oczywiście, że suma wprowadzonych środków to kwestia priorytetowa w tej sytuacji, ale ja o tym nie wspomniałem bo myślałem, że to dla Ciebie oczywiste. Natomiast nominał jest istotny jeśli chodzi o dodruk gotówki i naprawdę to robiło by różnicę, czy bank wpuścił by nowe banknoty o wyższych od 500-setki nominałach czy nie.
Dobrze, że tacy ignoranci jak Ty nie pracują w NBP, bo była by jeszcze ciekawiej niż jest.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-03, 22:43 Nie sądzę, by dalsza dyskusja miała sens.
I po co te wstawki? Nie chcesz to nie komentuj. Poczytaj ze zrozumieniem, to się czegoś jeszcze nauczysz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-03, 23:31

Poczytaj ze zrozumieniem, to się czegoś jeszcze nauczysz.
=))

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Jozek » 2021-12-03, 23:35

Czyli tak jak przypuszczalem, nie jestes w stanie sie juz niczego nauczyc.
Jak Faraon w ST.
Ostatnio zmieniony 2021-12-03, 23:37 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Rafał » 2021-12-03, 23:49

Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-03, 23:31 Tak tak. CI od płaskiej Ziemi też tak mówią.
Czy mogę wiedzieć, czemu do dyskusji z ludźmi, z którymi się nie zgadzasz, tak często wtrącasz frazesy o "płaskoziemcach"?
Ostatnio zmieniony 2021-12-03, 23:52 przez Rafał, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-04, 00:25

Rafał pisze: 2021-12-03, 23:49
Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-03, 23:31 Tak tak. CI od płaskiej Ziemi też tak mówią.
Czy mogę wiedzieć, czemu do dyskusji z ludźmi, z którymi się nie zgadzasz, tak często wtrącasz frazesy o "płaskoziemcach"?
Nie do wszystkich. Tylko do takich, których tezy są mniej-więcej równoważne co do sensu tezie o płaskiej Ziemi.

@Jozku, ponieważ po raz kolejny usiłowałeś mi grozić, nie mam z Tobą przyjemności rozmowy. Dlatego na temat Twoich wypowiedzi będę pisał tylko wówczas, gdy będziesz głosił jakieś bzdury wymagające sprostowania. Na prymitywne zaczepki nie reaguję.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2533
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 407 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Abstract » 2021-12-04, 08:27

A więc pompowanie baniek spekulacyjnych jest dobre dla gospodarki?
Cykliczne kryzysy są dobre, czy też nie?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-12-04, 08:41

Banki spekulacyjne zawsze sie zdarzaja gdy nie ma zbytniej kontroli, nawet jak pieniadz był złoty.
probem z banką jest taki ze kazdy mysli ze na czyms zarobi i zaczyna sie leminży pęd na skarpę :)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2533
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 407 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Abstract » 2021-12-04, 09:23

Gzresznik Upadający pisze: 2021-12-04, 08:41 Banki spekulacyjne zawsze sie zdarzaja gdy nie ma zbytniej kontroli, nawet jak pieniadz był złoty.
probem z banką jest taki ze kazdy mysli ze na czyms zarobi i zaczyna sie leminży pęd na skarpę :)
Tak, ale mi nie chodzi o konsekwencje dla inwestorów bioracych udział w pompowaniu bańki, a o globalne konsekwencje rozlewające się na cały świat. Np 2007 USA, bańka na rynku nieruchomości
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 09:25 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-04, 10:42

Abstract pisze: 2021-12-04, 08:27 A więc pompowanie baniek spekulacyjnych jest dobre dla gospodarki?
Cykliczne kryzysy są dobre, czy też nie?
Nie, ale są lepsze niż lekarstwo, czyli ręczne sterowanie.
Być może potrzebne jest wyważenie: interwencjonizm posunięty tylko na tyle, by zapobiec niebezpiecznym przeregulowaniom
Cykle w ekonomii są niczym innym, jak w automatyce przebieg krzywej sterowania ze sprzężeniem zwrotnym; interwencjonizm państwa pełni rolę analogiczną jak tłumienie w regulatorze: zmniejsza jego skuteczność w nadążaniu za pożądana wartością, ale zapobiega przesterowaniom elementów i zmniejsza histerezę.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-12-04, 14:26

Abstract pisze: 2021-12-04, 09:23
Gzresznik Upadający pisze: 2021-12-04, 08:41 Banki spekulacyjne zawsze sie zdarzaja gdy nie ma zbytniej kontroli, nawet jak pieniadz był złoty.
probem z banką jest taki ze kazdy mysli ze na czyms zarobi i zaczyna sie leminży pęd na skarpę :)
Tak, ale mi nie chodzi o konsekwencje dla inwestorów bioracych udział w pompowaniu bańki, a o globalne konsekwencje rozlewające się na cały świat. Np 2007 USA, bańka na rynku nieruchomości
Wiec po to sa Komisje Nadzorow Finansowych i inne przebrzydle organa państw.... I zastanowilbym sie nad (...) [ Ty się lepiej zastanów nad punktem 5f regulaminu-miłośniczka Faustyny] dla organizatorów takich zabaw.
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 17:41 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

sylvi91

Re: Komentarz aktualny

Post autor: sylvi91 » 2021-12-04, 15:38

Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-04, 00:25
Rafał pisze: 2021-12-03, 23:49
Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-03, 23:31 Tak tak. CI od płaskiej Ziemi też tak mówią.
Czy mogę wiedzieć, czemu do dyskusji z ludźmi, z którymi się nie zgadzasz, tak często wtrącasz frazesy o "płaskoziemcach"?
Nie do wszystkich. Tylko do takich, których tezy są mniej-więcej równoważne co do sensu tezie o płaskiej Ziemi.
Jesteś zbyt przemądrzały i pewny siebie. Chcesz to sobie wierz w mainstreamowe teorie. Jak dla mnie z głównym nurtem płyną zdechłe ryby i same śmieci.
Nie odpowiedziałeś mi na kilka istotnych pytań. Zakładam więc, że nie znasz odpowiedzi.

Tutaj jest angielskojęzyczny materiał, który wyjaśnia jak funkcjonuje dzisiaj pieniądz w gospodarce.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-04, 17:25

Jak dla mnie z głównym nurtem płyną zdechłe ryby i same śmieci
Przeciwnie. W nauce raz na bardzo wiele przypadków rację mają nie głównonurtowe teorie. W przytłaczającej liczbie przypadków nowe, zwłaszcza "rewolucyjne" pomysły to śmieci.
Niektórzy cenią oryginalnosć dla jej samej. Ci najczęściej zostają fanatykami najdziwniejszych teorii, a także teorii spiskowych. W medycynie prawią o "dyletanctwie oficjalnej medycyny" proponując różne znachorskie praktyki rodem z New Age; w ekonomii stają się fanatykami zupełnie nielogicznych i sprzecznych z praktyką (jak teoria, którą przedstawiasz, która została sfalsyfikowana faktami) - nierzadko niestety przez jakiś czas wprowadzając swoje zabawki w życie, w geografii wymyślaja "płaską ziemię", a w ufologii pochodzenie od kosmitów.
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 17:28 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

sylvi91

Re: Komentarz aktualny

Post autor: sylvi91 » 2021-12-04, 18:43

@Marek_Piotrowski Człowieku, nawet w Biblii masz przykłady, że wydatki władcy poprzedzały system podatkowy. Także nie jest tak jak twierdzi większość, że rząd potrzebuje zbierać podatki, po to aby mógł finansować swoje wydatki.
Pytałem się Ciebie, skąd rząd bierze pieniądze na spłatę długów i co się dzieje z tym spłaconym pieniądzem.
W materiałach MMT i w filmie podanym powyżej oraz w opracowaniach Positive Money można znaleźć na to odpowiedź.
Co Ty na ten temat wiesz?
Zamiast próbować prosto i logicznie odpowiadać na pytania interlokutora, ciągle zarzucasz, że posługuję się bezwartościowymi teoriami.
Próbowałem zgłębić ASE (ma silny wpływ na główny nurt) i niestety nie dawała ona satysfakcjonującej odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania. Brak logiki przede wszystkim.

Przykładowa teza z ASE.
Bankowa kreacja pieniądza polega na udzielaniu przez bank kredytu z pieniędzy, które nie są jego własno-
ścią – lecz zostały mu powierzone na przechowanie (w depozyt). Powoduje to, że ten sam pieniądz jest w po-
siadaniu dwóch ludzi w tym samym czasie: właściciel depozytu uważa, że w każdej chwili może skorzystać
ze swoich środków (przez co wlicza je do swojego salda gotówkowego) – natomiast kredytobiorca faktycznie
dysponuje tym pieniądzem.
Jest to teza fałszywa.
Nie ma takiej możliwości, aby banki udzieliły kredytów hipotecznych w wysokości powiedzmy 300 tysięcy na okres 30 lat. Pojedyńczy przypadek zablokował by konkretnej osobie oszczędności na okres prawie 30 lat. Nawet gdyby system rezerwy obowiazkowej wynosił przykładowo te 10%, to i tak bank miałby problem z jednoczesnym udzieleniem kredytu i utrzymaniem depozytu innego klienta. A trzeba wziąć pod uwagę, że banki podczas podejmowania akcji kredytowych udzielają tysiące takich hipotek. Dlatego mamy do czynienia z kreacją pieniądza podczas udzielania kredytów opartą o system rezerwy 0%... wtedy podczas spłaty zachodzi proces odwrotny, pieniadze są kasowane.

Inną błędną tezą jest np. to, że pieniądz elektroniczny powinien mieć 100% pokrycie w pieniądzu papierowym.
Się pytam na co to komu? Stopień rezerwy obowiązkowej zmalał na przestrzeni ostatnich lat i dobrze.

ODPOWIEDZ