Komentarz aktualny

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-07, 11:29

wątpiący pisze: 2018-04-07, 08:28 Widzę, że to jakieś towarzystwo wzajemnej adoracji, jednego pytam, drugi odpowiada, jakby ten, którego pytam zapomniał języka w gębie.
Myślę, że to dlatego, że przeciętnemu forumowiczowi nie mieści się w głowie, że można nie znać 13 rozdziału I Listu do Koryntian - chyba najbardziej znanego fragmentu z Listów.
Dziwne tu zwyczaje.
Ano, dla niektórych mogą wydawać się dziwne. Dla Ciebie najwyraźniej dziwne jest to, że kiedy zostałeś przyłapany na kłamstwie, powinieneś się z niego wycofać i przeprosić.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Dezerter » 2018-04-07, 22:33

konik pisze: 2018-03-30, 22:29 Cymbal, cymbal brzmiacy ten watpiacy ( to nie obraza, opieram sie na wypowiedzi sw.Pawla Apostola z listu do Koryntian ).
Andeju - splodziles troche dziwaczny wpis ... kojarzy mi sie co nieco z "ustawami norymberskimi".
Zadko jakoś z konikiem się zgadzam, ale tym razem TAK
Ja rozumiem komentarz aktualny, ale zachowujmy dystans i zdrowy rozsądek - proszę!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Dezerter » 2018-04-07, 22:51

wątpiący pisze: 2018-03-30, 11:03
Andej pisze: 2018-03-23, 13:19
Osoby żyjące dla seksu nie powinny mieć możliwości płodzenia dzieci.
Ja bym w ogóle zabronił seksu bo to siedlisko zła i rozpusty. Tylko celibat to droga do zbawienia.
Nikt przy zdrowych zmysłach nie uważa, że "seks to siedlisko zła i rozpusty. Tylko celibat to droga do zbawienia."
Skąd ten mocno nieaktualny pomysł?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Dezerter » 2018-04-08, 12:03

Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-07, 22:56
„Dlatego oświadczamy i wyznajemy…”
Deklaracja konferencji „Dokąd zmierzasz Kościele katolicki?” dział w niej wzięli między innymi kardynałowie Walter Brandmueller, Raymond Burke i biskup Athanasius Schneider, oraz wierni świeccy.
Rzym, 7 kwietnia 2018 r.

Z powodu sprzecznych interpretacji adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” na całym świecie wśród wiernych szerzy się niezadowolenie i zamieszanie.
Usilna prośba o wyjaśnienie, skierowana do ojca świętego przez około milion wiernych, ponad 250 uczonych i kilku kardynałów, nie doczekała się odpowiedzi.
Wśród wynikłego poważnego niebezpieczeństwa dla wiary i jedności Kościoła my, ochrzczeni i bierzmowani członkowie Ludu Bożego, jesteśmy wezwani do potwierdzenia naszej wiary katolickiej.
Sobór Watykański II upoważnia nas i zachęca, byśmy tak uczynili, oświadczając w „Lumen gentium”, p. 33: „Tak oto każdy świecki na mocy samych darów, jakie otrzymał, staje się świadkiem i zarazem żywym narzędziem posłannictwa samego Kościoła według miary daru Chrystusowego (Ef 4,7)”.
Także błogosławiony John Henry Newman zachęca nas, byśmy tak uczynili. W swoim proroczym eseju „O konsultowaniu się z wiernymi w kwestiach doktryny” (On Consulting the Faithful in Matters of Doctrine, 1859) mówił on o znaczeniu świeckich w dawaniu świadectwa wierze.
Dlatego w zgodzie z autentyczną tradycją Kościoła oświadczamy i wyznajemy, że:

1) Zatwierdzone i skonsumowane małżeństwo pomiędzy dwiema ochrzczonymi osobami może być rozwiązane tylko przez śmierć.

2) Dlatego połączeni ważnym małżeństwem chrześcijanie, którzy łączą się z drugą osobą, podczas gdy ich małżonek wciąż żyje, popełniają grzech ciężki cudzołóstwa.

3) Jesteśmy przekonani, że jest to absolutne przykazanie moralne, które obowiązuje zawsze i bez wyjątków.

4) Jesteśmy także przekonani, że żaden subiektywny osąd sumienia nie może uczynić wewnętrznie złego czynu dobrym i legalnym.

5) Jesteśmy także przekonani, że ocena dotycząca możliwości udzielenia sakramentu rozgrzeszenia nie opiera się na możliwości przypisania popełnionego grzechu, ale na zamiarze penitenta, by porzucić sposób życia, który jest sprzeczny z przykazaniami Bożymi.

6) Jesteśmy przekonani, że osoby rozwiedzione i w ponownym cywilnych związkach małżeńskich, a niechętne żyć we wstrzemięźliwości, żyją w sytuacji, która jest obiektywnie przeciwna prawu Bożemu, a zatem nie mogą przyjmować Komunii Eucharystycznej.
Nasz Pan, Jezus Chrystus, mówi: „Jeśli trwacie w nauce mojej, jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,31-32).

Z tym przeświadczeniem wyznajemy naszą wiarę przed najwyższym pasterzem i nauczycielem Kościoła wraz z biskupami i prosimy ich o utwierdzenie nas w wierze.

Uczestnicy konferencji "Dokąd zmierzasz Kościele katolicki?" - duchowni i świeccy

Tłum. Jan J. Franczak
Read more: http://www.pch24.pl/oswiadczamy-i-wyzna ... z5C1R7Sajx
za http://www.pch24.pl/oswiadczamy-i-wyzna ... 427,i.html
Posty o małżeństwie, jego nierozerwalności, i Sakramencie małżeństwa wywołane tym powyższym postem Marka Piotrowskiego przeniosłem do działu Małżeństwo Rodzina, bo temat ważny - zapraszam tam do kontynuowania tej ważnej i aktualnej dyskusji
viewtopic.php?f=15&p=25337#p25337
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2018-04-29, 15:37

Dziś, przy śniadaniu, widziałem wspaniały materiał w TVN. Celebryta (taki, który w czerwonych spodnich prowadził rozmowy z dziećmi, gdzie jururem był naczelny wesołek telewizyjny) pytał dziewczynki ubrane w stroje komunijne. Pytanie brzmiało: Co wam daje komunia święta? Zaskoczył mnie. Czyżby na poważnie? Czyżby TVN miał zamiar poruszyć wartościowy temat. Chóralna odpowiedź wyjaśniła wszystko: Prezenty. A potem już tylko o prezentach. Porównywanie prezentów z lat sześcdziesiątych z obecnymi. I zwyczaje. Oczywiście zwyczaje okołoreligijne. Ale koło ogromniaste. Przyjęcie, stroje, kasa. Ani słowa tym, czym jest Pierwsza Komunia Święta. Ani o znaczeniu. Tylko blichtr.

A jednak to chyba dobrze. Bo gdyby TVN zaczął nadawać na temat religii, to byłoby to świętokradztwem albo bluźnierstwem.

No audycja doskonale charakteryzuje obiorców tej stacji. Żenada i prymityw.

I już ostatnie myśl. W audycji nie było plucia na rząd, PIS ani prezydenta.

Widzicie ile dobra z tym znalazłem?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-29, 20:02

To jest trochę tak, że z jednej strony to co robi TVN w tej sprawie jest niesmaczne. Ale z drugiej - nauczyłem się, że wrogowie (nie bawmy się w gładkie słówka) znacznie lepiej diagnozują nasze faktyczne problemy, niż my sami. Świetnie je widzą.
Oczywiście przejaskrawiają i to nie jest OK, ale można wiele się o sobie nauczyć słuchając z uwagą naszych wrogów.

CZLOWIEK

Re: Komentarz aktualny

Post autor: CZLOWIEK » 2018-04-30, 22:49

Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-29, 20:02 (...) - nauczyłem się, że wrogowie (nie bawmy się w gładkie słówka) znacznie lepiej diagnozują nasze faktyczne problemy, niż my sami. Świetnie je widzą.
Oczywiście przejaskrawiają i to nie jest OK, ale można wiele się o sobie nauczyć słuchając z uwagą naszych wrogów.

Dziwna wypowiedz.

Jezeli ktos mowi ci prawde to nie jest twoim wrogiem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-30, 22:58

CZLOWIEK pisze: 2018-04-30, 22:49
Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-29, 20:02 (...) - nauczyłem się, że wrogowie (nie bawmy się w gładkie słówka) znacznie lepiej diagnozują nasze faktyczne problemy, niż my sami. Świetnie je widzą.
Oczywiście przejaskrawiają i to nie jest OK, ale można wiele się o sobie nauczyć słuchając z uwagą naszych wrogów.

Dziwna wypowiedz.

Jezeli ktos mowi ci prawde to nie jest twoim wrogiem.
Nieprawda.
Po pierwsze, nie mówi "prawdy" - przejaskrawia, czyni zarzuty znacznie większymi niż jest to sprawiedliwe.
Po drugie, nawet jak ktoś mówi prawdę, to wcale nie znaczy że mówi ją w dobrym celu.

CZLOWIEK

Re: Komentarz aktualny

Post autor: CZLOWIEK » 2018-04-30, 23:32

Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-30, 22:58
CZLOWIEK pisze: 2018-04-30, 22:49
Dziwna wypowiedz.

Jezeli ktos mowi ci prawde to nie jest twoim wrogiem.
Nieprawda.
Po pierwsze, nie mówi "prawdy" - przejaskrawia, czyni zarzuty znacznie większymi niż jest to sprawiedliwe.
Po drugie, nawet jak ktoś mówi prawdę, to wcale nie znaczy że mówi ją w dobrym celu.

No tak...Wrogowie diagnozuja twoje problemy lepiej niz ty sam ale ich nie lecza. :( Ale przynajmniej wiesz, co ci dolega, nawet jak troche przesadzili :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-30, 23:33

Dokładnie tak


Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2018-05-01, 09:05

CZLOWIEK pisze: 2018-04-30, 22:49 ... Jezeli ktos mowi ci prawde to nie jest twoim wrogiem.
Ale gry robi propagandę, to już nie. Gdy odciąga uwagę od tego co najważniejsze.

To nie było pokazywaniem prawdy, ale sugerowaniem, że otoczka jest ważniejsza od sedna. I rzeczywiście tak jest. Dla niewierzących. Mam na myśli ludzi, którzy nie mając wiary w sobie, posyłają dzieci na religię, do Pierwszej Komunii. Bo okazje do świętowania. Prezenty.
A rolą mediów powinno być edukowanie. Rozjaśnienia horyzontów. A nie komercjalizacja wszystkiego.

Gdy ktoś mówi prawdę, to mi pomaga. Gdy ktoś wyśmiewa mnie mówiąc prawdę, czyni krzywdę. Gdy ktoś mówi prawdę koncentrując się na jednym aspekcie, a pomijając inny, to po prostu kłamie.

PS. Można też troskliwiej zając się tematem, co zrobiła Interia: http://mamdziecko.interia.pl/wychowanie ... Id,2575882. Takiego podejścia nie ganię.
Ostatnio zmieniony 2018-05-01, 09:45 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-01, 10:48

Mam wrażenie, że Interia zajęła się sprawą jednak trochę powierzchownie: wyjęła kilka skandalicznych przykładów głupiego przepychu komunijnego i robi sensację.
Trzeba przyznać, ze od kilkunastu lat kierunek jest odwrotny; po zachłyśnięciu się wystawnością, pięknymi (niemal ślubnymi) sukienkami dziewczynek itd, coraz więcej parafii przechodzi na alby do pierwszej Komunii (co, niestety, nie znaczy że nie ma nowobogackich, którzy świrują)

Jednak to są problemy zewnętrzne, jakiejś grupy rodziców.
Jest jednak problem głębszy (który był wcześniej i być może w pewnym sensie spowodował ten zewnętrzny); jest nim podejście do Pierwszej Komunii w parafiach (w duszpasterstwie).
W sytuacji, kiedy dzieciaki przez pół roku chodzą na dodatkowe zajęcia ćwiczyć "by równo wchodzić i wychodzić" żeby "na ceremonii było ładnie", trudno o właściwą hierarchię ważności.
Polecam znakomity tekst blogera, z którym nie zawsze się zgadzam - tym razem jednak trafił w sedno:
https://maurycyteo.wordpress.com/2018/0 ... t-w-ogole/

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2018-06-04, 14:50

Dziś czas na propagandę. Ale w dobrym znaczeniu. Po referendum w Irlandii LGBT nabierają wiatru w żagle. Grozi nam ich kolejna inicjatywa. Dlatego podaję link. Jeśli znajdziesz czas, otwórz, przeczytaj. Jeśli apel zgodny z Twoimi poglądami, to podpisz. Nie zakładaj, że nikt tego nie przeczyta, że adresaci zignorują. Nawet, jeśli tak będzie, to krzyczmy o swoje prawa.
Link: https://www.citizengo.org/pl/fm/162540- ... nasz-wybor
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Magnolia » 2018-06-04, 17:40

Podpisałam.

ODPOWIEDZ