Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-15, 15:41

sam2 pisze: 2018-12-15, 14:21 Odnosze coraz bardziej wrazenie ze nie chodzi co i dyskusje tylko o sposob na przedstawianie realizacje swoich planow wyeksponowania swoich materialow ktore nazbierales do potwierdzania swoich wyobrazen.
W istocie to chciałem podyskutować o Złotej Proporcji i jej przejawach w kulturze i sztuce, oraz naukach scisłych, czy humanistycznych.
Dać przykłady jej zastosowania.
sam2 pisze: Sam zaprzeczasz sobie piszac ze nie trzeba chodzic na wystawy artysty by wiedziec jaki jest efekt jego pracy, choc wczesniej zanim ci nie wyjasnilem nie wiedziales.
Nie to stwierdziłem. Odniosłem się głównie do twoich słów:
"Gdybys byl na ktorejs z wystaw Jasona to wiedzial bys ze forma widziana na obrazievzmienia sie w zaleznosci od kaya padania na nie swiatla jaki kata patrzenia na nia. "
Nie musze chodzić na wystawy sztuki aby wiedzieć, że "gra świateł" jak i kąt patrzenia na dany obiekt daje często odmienne wrażenia wizualne.
Nie musiałem więc widzieć prac Pana Martina, żeby zrozumieć to co napisałeś. Dobrze?
sam2 pisze: To to samo co negowanie czegokolwiek zanim sie to zrozumialo.
Poza tym Jason jest tu jedynie przykladem argumentem ze w wielu kwestiach albo sie mylisz albo nie masz pojecia. Akurat jego wybralem do podania jako kontrargument bo jego prace sa akurat pasujace do twojego podanego przykladu symetrycznych geomeyrycznych figur.
Dobrze. Skoro są przykładem, to bardzo proszę wskaż w nich złotą proporcję. Ja rozumiem, że w tych pracach może jest "jakiś" geometryczny wzór. Może autor używa Złotej Proporcji stosując Złoty Prostokąt jako podstawowy kształt jego prac, w których to ramach się jego dzieło mieści.
Ale to tylko mój domysł. Nie widziałem tego na zdjęciach jego prac w internecie. Widzę tam chaos... nawet symetrii nie ma.

Już wolę obejrzeć prace Pani Natalii Czarneckiej-Diling. Przynajmniej to jest jakaś treść, nie tylko forma.
sam2 pisze: Widzisz, problem jest taki ze ta zlota liczba oprocz Boga, zaslania ci to co najistotniejsze w sztuce i pieknie, czlowieka.
Skąd ty możesz wiedzieć, że jakaś liczba mi zasłania cokolwiek? Założyłem temat jej poświęcony, a ty ciągle masz z tym problem.
Przecież mógłby równie dobrze założyć temat poświęcony liczbie Pi albo liczbie Eulera. Co byś powiedział na temat tych liczb w kontekście sztuki?
Pewnie niewiele.
sam2 pisze: Grafik komputerowy jest takim samym "artysta" jak wizjonerka ktora wyjasnila artyscie jak powinien wygladac obraz Jezusa Milosiernego.
Ona to widziala, ale wykonal kto inny kto jest artysta.
To ze grafik ma wizje czegos nie czyni go artysta, tylko manualnie wykonana praca, ktorej on nie wykonuje tylko "zleca" to komputerowi a komputer drukarce. Grafik zawsze pozostanie tylko tym wizjonerem jak ta wizjonerka powyzej.
Mylisz pojęcia. Komputer i jego peryferia są świetnymi narzedziami do uprawiania sztuki (nie tylko malarstwo). Wielu artystów, którzy rysują lub malują tradycyjnymi metodami również korzysta z komputerów. To jest tylko narzedzie w rękach człowieka, za pomocą którego można uprawiać sztukę.

... trochę sztuki.
Ten nowy film pokazuje proces powstawania dzieła. Autorką jest wybitna młoda artystka Akiane Kramarik. Namalowała, zmontowała o tym film, a czasem pisze też poezje. Zaczynała w bardzo młodym wieku.
'The Light'' by Akiane "Światło"


Akiane Kramarik - Artystyczna twórczość dana od Boga. ( 432 Hz )


Czy twoim zdaniem, Akiane wykorzystuje Złotą Proporcję w swoich dziełach?

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-15, 15:52

Ta liczba ci zaslania wszystko, bo wszystko do niej probujesz sprowadzac tak jakby znalezienie tej liczby bylo dla ciebie wszystkim, od oceny prac artystow po zbawienie samego siebie.
Probujesz innym zaaplikowac swoje kryteria oceny architektury i sztuki na te w ktorych pojawia sie zlota liczba a na te w ktorych sie nie pojawia, choc nawet nie potrafisz jej szukac. :)

Ja spadam z tego tematu bo nie mam czasu na mielenie twoich liczb i szukania dziur w mostach.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-15, 16:27

sam2 pisze: 2018-12-15, 15:52 Ta liczba ci zaslania wszystko, bo wszystko do niej probujesz sprowadzac tak jakby znalezienie tej liczby bylo dla ciebie wszystkim, od oceny prac artystow po zbawienie samego siebie.
Probujesz innym zaaplikowac swoje kryteria oceny architektury i sztuki na te w ktorych pojawia sie zlota liczba a na te w ktorych sie nie pojawia, choc nawet nie potrafisz jej szukac. :)
Ja spadam z tego tematu bo nie mam czasu na mielenie twoich liczb i szukania dziur w mostach.
To dzięki. Fajnie, że starałeś się odpowiedziec na moje pytania. Jestem pewien podziwu dla twojego krytycyzmu, co do mojej osoby.
Wogóle to przepraszam, że podjąłem z Tobą próbę omówienia i zaprezentowania przykładów występowania Złotej Proporcji.
Jakbyś nie zauważył to właśnie tej "dziury w moście" dotyczyła wiekszośc twoich uwag. Pretensjonalne nastawienie to nie konstruktywna krytyka.


konik

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: konik » 2018-12-17, 10:30

Moi drodzy - nie ma co sie tak klocic. Zlote proporcje ( czyli wchodzi w to "zlota liczba") sa odkrytymi juz w czasach starozytnych Grekow pewnymi zaleznosciami. I te zaleznosci mozna podciagnac pod kazda dziedzine, o ile sie w odpowiedni sposob "sfabrykuje" omawiany przedmiot. W ten sposob kazda rzcz nosi w sobie ukryta "zlota zaleznosc".
Lecz naduzyciem jest tworzenie z tego "dogmatu". Tym niemniej racje mieli I Grecy iwspolczesni artysci, ze "Zloty podzial" ( czyli "zlota liczba") daje najladniejsze wrazenie piekna i harmonii. Te wlasciwosc wykorzysteje wiele ( choc tylko czesc) ze nanych nam organizmow. A to dlatego, ze nasz Stworca tak juz swiat urzadzil, ze w nim zachodza zjawiska ( te odkryte i te jeszcze, ktore nie zostaly odkryte) z wykorzystaniem pewnych zasad eometryczno-matematycznych. poznawanych wciaz od nowa i na nowo.

Ps: poniewaz jest kilka kulturowo i jezykowo oddzielnych grup matematykow i matematyki, dlatego nieraz Problem stwarza tlumaczenie dzialow matematycznych z obszaru jezykow romanskich ( tu wiele dokonan matematykow italskich czy rumunskich w kwestii wielowymiarowych przestrzeni) do obszaru anglosaskiego czy slawistycznego ( tutaj genialny polski matematych Banach).
Ogolnie przyjeto wpolskim slownictwie liczby urojone lub po ostatnich porozumieniach liczby zespolone z czynnikiem "i" ( Imagination).

Ziernistosc liczb wchodzi w zakres geometrii ( i nie jest to jakis szczegolny oddzielny dzial). Ziarnistoscia liczb ( czyli filozofia tworzenia abstraktu oznaczajacego wymierne "gabaryty" zajmowali sie juz Grecy w starozytnosci i Egipcjanie.
Polega to na obserwacji "jakby" zwiekszenia sie "ciala" liczby. Np. 1 ziarno fasoli jest liczba 1 ( abstrakt 1 oddaje "wymiar gabarytowy" jeden). Ale takiz sam abstrakt tyczacy np: 100, choc jest identycznie abstrakcyjny jak 1, to "cialo" liczby 100 (np: 100 ziaren fasoli) posiada juz calkowicie inny "wymiar gabarytowy" ).
W kryptologii ( szczegolnie w kryptografii) jest to bardzo wazna zasada, wykorzystywana w okreslonym celu. Rowniez w urzadzeniach namiarowo-nasluchowych, a nawet w systemach wykorzystujacych zasade dzialania bramki impulsowej.

Pozdrawiam.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2019-02-26, 01:25

Postanawiam odświeżyć temat.

Zainteresowała mnie osoba Świętej Faustyny Kowalskiej, która jest patronką Łodzi.

W 2017 odrestarowano dom w którym mieszkała siostra Faustyna, odbyło się też uroczyste poświęcenie. Zrujnowany budynek został przekszłatcony
w dom sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.



W budynku o którym mówię, przy ul. Krośnieńskiej 9 w Łodzi w latach 1922 - 1923 mieszkała Helena Kowalska, która później przybrała zakonne imiona Maria Faustyna.

Taka mała ciekawostka matematyczno-geometryczno-urbanistyczna.

Coś skłoniło mnie aby pojeździł "palcem po mapie" i dokonał pomiaru za pomocą tego co przesłał satelita.
Okazuje się, że dom przy ulicy Krośnieńskiej 9 jest oddalony od granic placu na którym wzniesiona jest Archikatedra Łódzka pw. Stanisława Kostki o ponad 1.6 km. Nie chcę nikogo przekonywać na siłę do swoich racji, ale można tu doszukać się całkiem dobrego przybliżenia liczby Phi.

Obrazek

Archikatedra została otwarta w 1912 roku i ma wysokość coć ponad 104 metry. Patrząc z góry, kształt bryły budynku tworzy krzyż.
Coś ponad 104 lata po otwarciu Archikatedry przyszedł czas na renowację i oddanie kamienicy przy Krośnieńskiej 9.

Drugi obrazek z Google Maps zrobiłem aby sprawdzić pomiar.
Obrazek

Odległość od budynku na Krośnieńskej 9 do osi symetrii drogi im. Stanisłąwa Kostki przy której jest południowe wejście na plac Archikatedry to 1.62 km.
Po drugiej stronie tej ulicy jest Centrum Studiów im. Jana Pawła II. Podczas gdy Phi to w przybliżeniu 1.618.

Jeśli Was to zainteresowało mogę wstawic więcej mapek z pomiarów, w związku z tematem urbanistyki, czyli rozmieszeniem budowli w przestrzeni miasta Łodzi, w których występuje też liczba Phi.

Magnolia

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: Magnolia » 2019-02-26, 08:33

Zabawa przednia. Hobby sobie wymyśliłeś niezwykle. Ale jakie stad płyną wnioski?

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2019-02-26, 13:53

Magnolia pisze: 2019-02-26, 08:33 Zabawa przednia. Hobby sobie wymyśliłeś niezwykle. Ale jakie stad płyną wnioski?
Wnioski?
Choćby taki jeden, że dobry parafianin to złoty człowiek... bo kierował się w życiu złotą liczbą, może nawet o tym nie wiedząc. ;)

Jak się okazuje, geometria, kształty, odległości, czyli właśnie kształtowanie tej przestrzeni miejskiej, co określa cała nauka zwana urbanistyką, wychodzi nam chyba bardziej w sposób spontaniczny, niż zaplanowany.
Jednak w tym chaosie planistycznym miasta można się właśnie doszukać jakiegoś ukrytego porządku.
Z chaosu jaki postrzegamy, potrafią wyłonić się czasem ciekawe wzory, geometryczne kształty, a w nich schowane są liczby.

Co połączy dworzec Łódż Fabryczna z dworcem Łódź Kaliska? W nieodległej przyszłości ma być to tunel średnicowy.

Jeśli narysować na mapie miasta romb o bokach długości 1.618 km, i 2 wierzchołki przyłożyć w miejscach gdzie stoją dworce, to pozostałe dwa wypadną
w pobliżu dwóch innych popularnych w Łodzi miejsc. Okolice Stajni Jednorożców (konkretnie wjazd/wyjazd z tunelu nad którym stoi ten budynek) i okolice Placu Barlickiego (dokładnie na przecięciu osi symetrii hali Zielony Rynek i ulicy Stefana Żeromskiego) .
Kąt ostry w tym rombie będzie wynosił 45 stopni, a kąt rozwarty 135 stopni.

Obrazek

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2019-07-04, 10:58

Postanowiłem podbić wątek...


Powstał niedawno kolejny film o tej liczbie i proporcji.



Zrobiłem też kilka obliczeń gdzie wykazuję związek Ciągu Fibonacciego i Złotej Liczby z trudnym tematem jakim sa liczby pierwsze.

Ułożyłem hiptezę w związku z liczbami pierwszymi, że: W każdym podzbiorze liczb pierwszych, którego granicą będą wartości Ciągu Fibonacciego zachodzi zależność do Złotej Liczby.
Coraz wieksze przybliżenie wartości Phi będzie można uzyskać, sumując liczby pierwsze w kolejnych podzbiorach i wyciągając wartość średnią, którą następnie mnożymy przez dwa i dzielimy przez wiekszą liczbe Fibonacciego - czyli wartość granicy zbioru.

Przykładowy rezultat działania malutkiego programu, napisanego przeze mnie w języku C, a uruchomionego w konsoli.


Kod: Zaznacz cały

___________This is result of the app, which calculate _____________________
___________prime numbers subsets between consecutive _________________
___________Fibonacci words, to find Golden number._____________________
__________________________________________________________________
_____________Author: Sylwester B. aka Sylvi91_________________________
__________________________________________________________________
 Fib(1) = 1 - Fib(2) = 1 
 Primes list: 

 Primes: Sum = 0 Qty = 0 Avg = 0.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 0.000000 
________________________________________________________________________
 Fib(2) = 1 - Fib(3) = 2 
 Primes list: 
 2 
 Primes: Sum = 2 Qty = 1 Avg = 2.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 2.000000 
________________________________________________________________________
 Fib(3) = 2 - Fib(4) = 3 
 Primes list: 
 3 
 Primes: Sum = 3 Qty = 1 Avg = 3.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 2.000000 
________________________________________________________________________
 Fib(4) = 3 - Fib(5) = 5 
 Primes list: 
 5 
 Primes: Sum = 5 Qty = 1 Avg = 5.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 2.000000 
________________________________________________________________________
 Fib(5) = 5 - Fib(6) = 8 
 Primes list: 
 7 
 Primes: Sum = 7 Qty = 1 Avg = 7.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.750000 
________________________________________________________________________
 Fib(6) = 8 - Fib(7) = 13 
 Primes list: 
 11  13 
 Primes: Sum = 24 Qty = 2 Avg = 12.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.846154 
________________________________________________________________________
 Fib(7) = 13 - Fib(8) = 21 
 Primes list: 
 17  19 
 Primes: Sum = 36 Qty = 2 Avg = 18.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.714286 
________________________________________________________________________
 Fib(8) = 21 - Fib(9) = 34 
 Primes list: 
 23  29  31 
 Primes: Sum = 83 Qty = 3 Avg = 27.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.588235 
________________________________________________________________________
 Fib(9) = 34 - Fib(10) = 55 
 Primes list: 
 37  41  43  47  53 
 Primes: Sum = 221 Qty = 5 Avg = 44.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.600000 
________________________________________________________________________
 Fib(10) = 55 - Fib(11) = 89 
 Primes list: 
 59  61  67  71  73  79  83  89 
 Primes: Sum = 582 Qty = 8 Avg = 72.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.617978 
________________________________________________________________________
 Fib(11) = 89 - Fib(12) = 144 
 Primes list: 
 97  101  103  107  109  113  127  131  137  139 
 Primes: Sum = 1164 Qty = 10 Avg = 116.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.611111 
________________________________________________________________________
 Fib(12) = 144 - Fib(13) = 233 
 Primes list: 
 149  151  157  163  167  173  179  181  191  193  197  199  211  223  227  229  233 
 Primes: Sum = 3223 Qty = 17 Avg = 189.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.622318 
________________________________________________________________________
 Fib(13) = 233 - Fib(14) = 377 
 Primes list: 
 239  241  251  257  263  269  271  277  281  283  293  307  311  313  317  331  337  347  349  353  359  367  373 
 Primes: Sum = 6989 Qty = 23 Avg = 303.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.607427 
________________________________________________________________________
 Fib(14) = 377 - Fib(15) = 610 
 Primes list: 
 379  383  389  397  401  409  419  421  431  433  439  443  449  457  461  463  467  479  487  491  499  503  509  521  523  541  547  557  563  569  571  577  587  593  599  601  607 
 Primes: Sum = 18165 Qty = 37 Avg = 490.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.606557 
________________________________________________________________________
 Fib(15) = 610 - Fib(16) = 987 
 Primes list: 
 613  617  619  631  641  643  647  653  659  661  673  677  683  691  701  709  719  727  733  739  743  751  757  761  769  773  787  797  809  811  821  823  827  829  839  853  857  859  863  877  881  883  887  907  911  919  929  937  941  947  953  967  971  977  983 
 Primes: Sum = 43635 Qty = 55 Avg = 793.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.606890 
________________________________________________________________________
 Fib(16) = 987 - Fib(17) = 1597 
 Primes list: 
 991  997  1009  1013  1019  1021  1031  1033  1039  1049  1051  1061  1063  1069  1087  1091  1093  1097  1103  1109  1117  1123  1129  1151  1153  1163  1171  1181  1187  1193  1201  1213  1217  1223  1229  1231  1237  1249  1259  1277  1279  1283  1289  1291  1297  1301  1303  1307  1319  1321  1327  1361  1367  1373  1381  1399  1409  1423  1427  1429  1433  1439  1447  1451  1453  1459  1471  1481  1483  1487  1489  1493  1499  1511  1523  1531  1543  1549  1553  1559  1567  1571  1579  1583  1597 
 Primes: Sum = 109567 Qty = 85 Avg = 1289.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.614277 
________________________________________________________________________
 Fib(17) = 1597 - Fib(18) = 2584 
 Primes list: 
 1601  1607  1609  1613  1619  1621  1627  1637  1657  1663  1667  1669  1693  1697  1699  1709  1721  1723  1733  1741  1747  1753  1759  1777  1783  1787  1789  1801  1811  1823  1831  1847  1861  1867  1871  1873  1877  1879  1889  1901  1907  1913  1931  1933  1949  1951  1973  1979  1987  1993  1997  1999  2003  2011  2017  2027  2029  2039  2053  2063  2069  2081  2083  2087  2089  2099  2111  2113  2129  2131  2137  2141  2143  2153  2161  2179  2203  2207  2213  2221  2237  2239  2243  2251  2267  2269  2273  2281  2287  2293  2297  2309  2311  2333  2339  2341  2347  2351  2357  2371  2377  2381  2383  2389  2393  2399  2411  2417  2423  2437  2441  2447  2459  2467  2473  2477  2503  2521  2531  2539  2543  2549  2551  2557  2579 
 Primes: Sum = 259979 Qty = 125 Avg = 2079.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.609133 
________________________________________________________________________
 Fib(18) = 2584 - Fib(19) = 4181 
 Primes list: 
 2591  2593  2609  2617  2621  2633  2647  2657  2659  2663  2671  2677  2683  2687  2689  2693  2699  2707  2711  2713  2719  2729  2731  2741  2749  2753  2767  2777  2789  2791  2797  2801  2803  2819  2833  2837  2843  2851  2857  2861  2879  2887  2897  2903  2909  2917  2927  2939  2953  2957  2963  2969  2971  2999  3001  3011  3019  3023  3037  3041  3049  3061  3067  3079  3083  3089  3109  3119  3121  3137  3163  3167  3169  3181  3187  3191  3203  3209  3217  3221  3229  3251  3253  3257  3259  3271  3299  3301  3307  3313  3319  3323  3329  3331  3343  3347  3359  3361  3371  3373  3389  3391  3407  3413  3433  3449  3457  3461  3463  3467  3469  3491  3499  3511  3517  3527  3529  3533  3539  3541  3547  3557  3559  3571  3581  3583  3593  3607  3613  3617  3623  3631  3637  3643  3659  3671  3673  3677  3691  3697  3701  3709  3719  3727  3733  3739  3761  3767  3769  3779  3793  3797  3803  3821  3823  3833  3847  3851  3853  3863  3877  3881  3889  3907  3911  3917  3919  3923  3929  3931  3943  3947  3967  3989  4001  4003  4007  4013  4019  4021  4027  4049  4051  4057  4073  4079  4091  4093  4099  4111  4127  4129  4133  4139  4153  4157  4159  4177 
 Primes: Sum = 667790 Qty = 198 Avg = 3372.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.613011     To jest wynik działania Phi = 2*Avg/Fib(19) 
________________________________________________________________________
 Fib(19) = 4181 - Fib(20) = 6765 
 Primes list: 
 4201  4211  4217  4219  4229  4231  4241  4243  4253  4259  4261  4271  4273  4283  4289  4297  4327  4337  4339  4349  4357  4363  4373  4391  4397  4409  4421  4423  4441  4447  4451  4457  4463  4481  4483  4493  4507  4513  4517  4519  4523  4547  4549  4561  4567  4583  4591  4597  4603  4621  4637  4639  4643  4649  4651  4657  4663  4673  4679  4691  4703  4721  4723  4729  4733  4751  4759  4783  4787  4789  4793  4799  4801  4813  4817  4831  4861  4871  4877  4889  4903  4909  4919  4931  4933  4937  4943  4951  4957  4967  4969  4973  4987  4993  4999  5003  5009  5011  5021  5023  5039  5051  5059  5077  5081  5087  5099  5101  5107  5113  5119  5147  5153  5167  5171  5179  5189  5197  5209  5227  5231  5233  5237  5261  5273  5279  5281  5297  5303  5309  5323  5333  5347  5351  5381  5387  5393  5399  5407  5413  5417  5419  5431  5437  5441  5443  5449  5471  5477  5479  5483  5501  5503  5507  5519  5521  5527  5531  5557  5563  5569  5573  5581  5591  5623  5639  5641  5647  5651  5653  5657  5659  5669  5683  5689  5693  5701  5711  5717  5737  5741  5743  5749  5779  5783  5791  5801  5807  5813  5821  5827  5839  5843  5849  5851  5857  5861  5867  5869  5879  5881  5897  5903  5923  5927  5939  5953  5981  5987  6007  6011  6029  6037  6043  6047  6053  6067  6073  6079  6089  6091  6101  6113  6121  6131  6133  6143  6151  6163  6173  6197  6199  6203  6211  6217  6221  6229  6247  6257  6263  6269  6271  6277  6287  6299  6301  6311  6317  6323  6329  6337  6343  6353  6359  6361  6367  6373  6379  6389  6397  6421  6427  6449  6451  6469  6473  6481  6491  6521  6529  6547  6551  6553  6563  6569  6571  6577  6581  6599  6607  6619  6637  6653  6659  6661  6673  6679  6689  6691  6701  6703  6709  6719  6733  6737  6761  6763 
 Primes: Sum = 1624217 Qty = 297 Avg = 5468.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.616556 
________________________________________________________________________
 Fib(20) = 6765 - Fib(21) = 10946 
 Primes list: 
 6779  6781  6791  6793  6803  6823  6827  6829  6833  6841  6857  6863  6869  6871  6883  6899  6907  6911  6917  6947  6949  6959  6961  6967  6971  6977  6983  6991  6997  7001  7013  7019  7027  7039  7043  7057  7069  7079  7103  7109  7121  7127  7129  7151  7159  7177  7187  7193  7207  7211  7213  7219  7229  7237  7243  7247  7253  7283  7297  7307  7309  7321  7331  7333  7349  7351  7369  7393  7411  7417  7433  7451  7457  7459  7477  7481  7487  7489  7499  7507  7517  7523  7529  7537  7541  7547  7549  7559  7561  7573  7577  7583  7589  7591  7603  7607  7621  7639  7643  7649  7669  7673  7681  7687  7691  7699  7703  7717  7723  7727  7741  7753  7757  7759  7789  7793  7817  7823  7829  7841  7853  7867  7873  7877  7879  7883  7901  7907  7919  7927  7933  7937  7949  7951  7963  7993  8009  8011  8017  8039  8053  8059  8069  8081  8087  8089  8093  8101  8111  8117  8123  8147  8161  8167  8171  8179  8191  8209  8219  8221  8231  8233  8237  8243  8263  8269  8273  8287  8291  8293  8297  8311  8317  8329  8353  8363  8369  8377  8387  8389  8419  8423  8429  8431  8443  8447  8461  8467  8501  8513  8521  8527  8537  8539  8543  8563  8573  8581  8597  8599  8609  8623  8627  8629  8641  8647  8663  8669  8677  8681  8689  8693  8699  8707  8713  8719  8731  8737  8741  8747  8753  8761  8779  8783  8803  8807  8819  8821  8831  8837  8839  8849  8861  8863  8867  8887  8893  8923  8929  8933  8941  8951  8963  8969  8971  8999  9001  9007  9011  9013  9029  9041  9043  9049  9059  9067  9091  9103  9109  9127  9133  9137  9151  9157  9161  9173  9181  9187  9199  9203  9209  9221  9227  9239  9241  9257  9277  9281  9283  9293  9311  9319  9323  9337  9341  9343  9349  9371  9377  9391  9397  9403  9413  9419  9421  9431  9433  9437  9439  9461  9463  9467  9473  9479  9491  9497  9511  9521  9533  9539  9547  9551  9587  9601  9613  9619  9623  9629  9631  9643  9649  9661  9677  9679  9689  9697  9719  9721  9733  9739  9743  9749  9767  9769  9781  9787  9791  9803  9811  9817  9829  9833  9839  9851  9857  9859  9871  9883  9887  9901  9907  9923  9929  9931  9941  9949  9967  9973  10007  10009  10037  10039  10061  10067  10069  10079  10091  10093  10099  10103  10111  10133  10139  10141  10151  10159  10163  10169  10177  10181  10193  10211  10223  10243  10247  10253  10259  10267  10271  10273  10289  10301  10303  10313  10321  10331  10333  10337  10343  10357  10369  10391  10399  10427  10429  10433  10453  10457  10459  10463  10477  10487  10499  10501  10513  10529  10531  10559  10567  10589  10597  10601  10607  10613  10627  10631  10639  10651  10657  10663  10667  10687  10691  10709  10711  10723  10729  10733  10739  10753  10771  10781  10789  10799  10831  10837  10847  10853  10859  10861  10867  10883  10889  10891  10903  10909  10937  10939 
 Primes: Sum = 4047056 Qty = 458 Avg = 8836.000000 
 Approximation to the The Golden Number Phi = 1.614471              To jest wynik działania  Phi = 2*Avg/Fib(21) 
________________________________________________________________________


... i tak dalej do nieskończoności z coraz lepszym pewnie przybliżeniem do Złotej Liczby.
Jeśli kogoś interesuje taka działająca aplikacja lub kod źródłowy do sprawdzenia tego co tu podałem, to proszę zostawić komentarz, a udostępnię.

Liczby liczbami... a poniżej graficzna prezentacja rozkładu liczb pierwszych na Złotej Spirali. Nie widziałem takiej wcześniej, dlatego postanowiłem się podzielić.


Obrazek

Obrazek

Trochę słaba jakość tych zrzutów ekranu, ale mam nadzieję, że obrazki można skalować i będzie coś widoczne.

Pozdrawiam.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2021-06-03, 09:32

Nowy link do bajki Disneya o złotej proporcji, bo poprzedni wygasł.



Złoty proporcja w meblach.

https://www.miloni.pl/blog/zloty-podzia ... w-meblach/

Kilka ciekawostek w nowym filmie po angielsku.


sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2022-04-15, 13:32

Złota proporcja i Ciąg Fibonacciego może mieć naprawdę całą gamę zastosowań.
Opisano je w ciekawej publikacji pt:."The Fibonacci Numbers and Its Amazing Applications".

Tu.
http://www.ijesi.org/papers/Vol(6)9/Ver ... 030714.pdf

Lub tu.
https://www.researchgate.net/publicatio ... plications

Zrzuty ekranu z tej publikacji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2022-07-06, 05:18

Hej.
Podbiję wątek.
Wybitny Polski wynalazca, filozof i artysta, Pan Janusz Kapusta w swoim eseju zainspirował mnie do narysowania prostej grafiki. Mam nadzieję, że będzie to czytelny rysunek.
Przedstawia on związek pomiedzy Złotą Liczbą Phi, Stałą Archimedesa, czyli liczbą Pi i Egispskim Kubitem. Sprawa ta jest jakby przemilczana, trudno doszukać się jakichkolwiek informacji o tej zależności poza jednym źródłem.
A wynika ona z prostej zasady: Jeśli w trójkąt równoramienny o podstawie Phi = 1.618 i wysokości Phi = 1.618 wpiszemy okrąg to będzie on miał obwód równy Pi = 3.1415.

Obrazek

Pan Janusz tutaj opisał to trochę inaczej. https://obieg.pl/218-boska-proporcja-trzecie-odkrycie

Co sądzicie? B-)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: Jozek » 2022-07-06, 09:03

No dobrze, ale do czego ci to potrzebne?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2022-07-06, 17:47

Jozek pisze: 2022-07-06, 09:03 No dobrze, ale do czego ci to potrzebne?
Do dowiedzenia, że Boska proporcja jest wyjątkowa, bo jest jedyna.
Do dowiedzenia, że matematyka, a w szczególności liczby to sedno życia i że Bóg jest tak naprawdę matematykiem.

Do dowiedzenia, że fundament natury świata jest dualistyczny, złożony z nierozłącznych przeciwieństw.
Nie rozumieją tego Ci co nie poznali praw logiki i kilku matematycznych prawideł, jak choćby teoria systemu binarnego oraz podstaw z budowy bramki logicznej.

A takie samo pytanie mógłbyś zadać Euklidesowi, który spisał zasady złotego podziału ponad 2 tysiące lat temu.
To bardzo ciekawa dla mnie sprawa bo zajmuję się na codzień programowaniem i mam stale do czynienia z liczbami i zmiennymi, którym można przypisać rozmaite wartości.
Wiesz pewnie, że pracuję nad swoją teorią dotyczącą recyklingu. Uważam, że tylko matematyka może dać podstawy do rozwiązania kryzysu w gospodarce odpadami. Problem jest tej natury, że nie ma unifikacji w tej materii, a bardzo potrzebne jest wprowadzenie jednolitych standardów, normy ISO, która dała by solidny fundament dla całej tej branży. Tak jak w sklepie niektóre towary waży się i podaje wagę w jednostkach SI, tak w recyklingu powinny być przyjęte globalne jednolite normy. Po to aby było nam łatwiej w przyszłości i aby nauczyć wreszcie młode pokolenie właściwej metody i wyrobić odpowiednie nawyki.

Poza tym po prostu uczę się przy okazji poznając zagadnienia z teorii liczb.
Zachęcam do obejrzenia nowego filmu na kanale Pasja Informatyki.

Ostatnio zmieniony 2022-07-06, 18:04 przez sylvi91, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: Jozek » 2022-07-06, 23:54

Nie sadze by w tym bylo cos wyjatkowego.
Dla mnie to tylko proporcje ze sie tak wyraze, przyjemne dla oka.
Uzywa sie tego jak kazdy inny wzor matematyczny.
Szczegolnie w sztuce i architekturze.
Mi np. przydaje sie niemal na codzien w pracy, ale nic takiego szczegolnego w tym nie widze oprocz pewnych powtarzalnosci proporcji w naturze.
Najczesciej uzywam jako jednostki proporcji ulamkow z liczby 7. Np. 1/6, 2/5 , 3/4, itp.
Zwyczajne proporcje jednego detalu do drugiego.
Ostatnio zmieniony 2022-07-06, 23:55 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Zablokowany