Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-12, 18:14

sam2 pisze: 2018-12-12, 17:44 Wiec jak pewnie zauwazyles, punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. :)
Mozesz teraz to mnozyc, dzielc i dodawac Pi.
Bedziesz mial zajecie do konca zycia. :)
To ile jest prawd na tym świecie? Dajmy na to, że punkt widzenia to "Alpha ", a jest trochę liter po drodze do "Omega". Przystań choć na chwile na Phi. Powiedz szczerze: uczyłeś/aś się o niej w szkole?
NIe chciałem się tutaj rozpisywać o liczbie Pi, na której punkcie społeczeństwo jest wręcz zakręcone.
Phi to nie Pi, bo nie wiem czy to rozumiesz skoro twierdzisz, że "liczby, a cyfry to jeden grzyb.".
Jeden grzyb mówisz? To teraz ci powiem że Pi jest pośród nich Muchomorem albo Szatanem, który zaraził umysły matematyków, a Phi jest Borowikiem.
Trzeba uważać, które grzyby się je. Tak samo trzeba uważac jakie liczby się stosuje i do czego.

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-12, 18:44

A do czego mi to potrzebne?
Jak nie masz nic do roboty to zajmuj sie tym phi czy jakimi kolwiek cyframi i liczbami.
Mam wrazenie ze traktujesz te liczby jak cos magicznego.
Zauwazyles w tym cos ciekawego i zainterwsowalo cie to jak blyszczaca blaszk dla jaskiniowca.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-12, 20:00

sam2 pisze: 2018-12-12, 18:44 A do czego mi to potrzebne?
Jak nie masz nic do roboty to zajmuj sie tym phi czy jakimi kolwiek cyframi i liczbami.
Mam wrazenie ze traktujesz te liczby jak cos magicznego.
Zauwazyles w tym cos ciekawego i zainterwsowalo cie to jak blyszczaca blaszk dla jaskiniowca.
Dobre pytanie.
Czyli mam rozumieć, że nie uczyłeś się o Phi w szkole? Mam rację?
Zauważ, że korzystali z wiedzy o tej liczbie wybitni artyści, muzycy, rzeźbiarze, malarze, architekci.
Widocznie się nie zaliczasz do osób, którym wiedza o Złotej Proporcji mogłaby się przydać.

Naprawdę nie warto wiedzieć, że niektóre rośliny stosują Złotą liczbę, Złoty kąt i liczby Złotego Ciągu?

W starożytności Grecy wysoko cenili harmonię i proporcje, a Złoty Podział uważali za proporcję doskonałą i stosowali ją w architekturze i sztuce.
Dzisiaj Grecja, można powiedzieć upada... kolebka kultury europejskiej poprzez imperializm krajów strefy Euro przeżywa trudności...

Ja nie twierdzę, że tobie to potrzebne. Nie jesteś jedyną osobą, która Złotej Proporcji w życiu nie uświadczy.
Ja się jej badaniem nie zajmuje ze względu na cyfry. Informuje tylko, że była i jest czasem używana i nie chodzi mi wcale o jej postać irracjonalną (niewymierną), tylko o występowanie jej w różnych sytuacjach, proporcjach budowli, bądź rzeczy, które wydają się jakieś po prostu "zgrabne" czy też estetyczne lub też trwałe.
Niech Ci będzie, że zainteresowało mnie to jak błyszcąca blaszka jaskiniowca. Kiedyś zapytałem w dużym sklepie jubilerskim o "Złotą Spiralę" lecz wykonaną ze srebra. Jak myślisz, jaka była odpowiedź? Duży mieli tam asortyment.

Interesowało też starożytnych.
Okazuje się, że chaos otaczającego nas świata ma swój wewnętrzny porządek. Kiedy starożytni odkryli „Fi” (Phi), byli pewni, że natknęli się na element budulcowy, którym posługiwał się sam Bóg, konstruując świat. I właśnie dlatego z takim zapałem i oddaniem czcili Matkę Naturę. Podobnie zresztą czynili nasi Słowiańscy Przodkowie, którzy wszystko podporządkowali cyklom natury. Kult ich wiary – jako pogański – został jednak zdegradowany do roli zmurszałych guseł i zabobonów. Czy słusznie?
...
Najbardziej w tym wszystkim zadziwia fakt, że wiedza ta – chociaż dotychczas powszechnie ignorowana – znana była już w czasach pradawnych. Przez wiele lat uznawana za pozbawione naukowych podstaw fanaberie, obecnie zyskuje zupełnie nową odsłonę. W obliczu coraz to nowych możliwości, świat nauki dochodzi do odkryć, które zadziwiają tym, że potwierdzają stare prawdy. Skąd zatem teorie, obecnie uznane za przełomowe i rewolucyjne, znane były dawnym ludom?
Cytat pochodzi z cyklu artykułów "Szyfr Boga".

Szyfr Boga cz. 1: złoty podział i ciąg Fibonacciego
https://akademiaducha.pl/szyfr-boga-cz-1-zloty-podzial/

Szyfr Boga cz. 2: Natura odwzorowaniem doskonałego projektu
https://akademiaducha.pl/szyfr-boga-cz- ... y-projekt/

Szyfr Boga cz. 3: Człowiek żywym hołdem boskiej proporcji
https://akademiaducha.pl/szyfr-boga-cz-3-czlowiek/

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-12, 20:06

Ja tez czesto kozystam z tej liczby w pracy zawodowej ale nie nadaje jej jakichs nadzwyczajnych wlasciwosci.

Ale widze ze tobie glownie chodzi o pisanie o tym jako rewelacji i czyms nadzwyczajnym.
Ja nie mam czasu na takie bezsensowne dywagacje na temat cyferek i liczb.
One sa jedynie narzedziem a nie istnieniem.
Mam nadzieje ze nie zaczniesz sie do tych liczb modlic. :)

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-12, 20:50

sam2 pisze: 2018-12-12, 20:06 Ja tez czesto kozystam z tej liczby w pracy zawodowej ale nie nadaje jej jakichs nadzwyczajnych wlasciwosci.
Korzystam. To mnie niezmiernie cieszy, że ją znasz. Nie nadaje jej jakichś magicznych właściwości tylko staram wymienić gdzie występuje.
sam2 pisze: Ale widze ze tobie glownie chodzi o pisanie o tym jako rewelacji i czyms nadzwyczajnym.
Ja nie mam czasu na takie bezsensowne dywagacje na temat cyferek i liczb.

Rewelacją byłoby dla mnie gdyby ktoś starał się w tej dyskusji dać przykłady użycia tej liczby, wskazał gdzie występuje i starał się jakoś to wytłumaczyć.
Bezsensowne dywagacje? Nie odpowiadałeś(aś) na kilka moich pytań. Skąd mogłem wiedzieć, że znasz tą liczbę doskonale.
sam2 pisze: Mam nadzieje ze nie zaczniesz sie do tych liczb modlic. :)
Nie. Zacząłęm tylko pisac o tej liczbie. Czy to już takie naganne? Ja też, tak jak Pan Zelent nie nauczyłem się o tej liczbie w szkole. Może nie było tego w programie nauczania, może byłem nieobecny, a może coś jeszcze innego.

Wyżej w tym wątku wstawiałem filmik z Youtube, w którym miała być opowiedziana zasada Złotej Proporcji w fotografii, a było o czym innym.
O czym to świadczy? Zabiera się ktoś, za robienie materiałów edukacyjnych, a mówi jakieś półprawdy albo omawia temat w całości błędnie.
Przecież dzisiaj ludzie szukają często wiedzy w internecie. Wyszukiwarki jak Google indeksują informacje, a ich właściwie nie sprawdzają.

Jestem zdania, że niejednokrotnie bardzo wartościowe materiały mają marginalną liczbę pobrań, odsłon.
Mam zamiar wkrótce taki jeden lub dwa przedstawić.
Pozdrawiam.

konik

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: konik » 2018-12-12, 22:20

Liczby imaginacyjne sa to liczby w ciagu ( W TYM UROJONE Z ELEMENTEM NIERZECZYWISTYM). W takim ciagu nie istnieje stopniowalnosc jakiegos okreslonego ciagu czy przestrzeni liczby. Ale odnosza sie one juz do innych modeli, opisujacych struktury molekularne, czyli rzeczywiste.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-12, 23:20

konik pisze: 2018-12-12, 22:20 Liczby imaginacyjne sa to liczby w ciagu ( W TYM UROJONE Z ELEMENTEM NIERZECZYWISTYM).
W ciągu Fibonacciego występują takie liczby? Nie jestem matematykiem. Nigdy też nie czytałem i nie słyszałem o tym.
Chodzi Ci o liczby wyimaginowane, czyli urojone (łac. imaginarius). Wydaje mi się, że Ciągu Fibonacciego nie ma takich liczb... jestem prawie pewien.
Z tego co wiem to liczby zespolone maja element urojony. Ale to jest wyższa matematyka... .
konik pisze: W takim ciagu nie istnieje stopniowalnosc jakiegos okreslonego ciagu czy przestrzeni liczby. Ale odnosza sie one juz do innych modeli, opisujacych struktury molekularne, czyli rzeczywiste.
@-) :-\ Wybacz, ale nic nie zrozumiałem. Może podaj przykład takiego ciągu.

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-13, 07:42

sylvi91 pisze: 2018-12-12, 20:50
sam2 pisze: 2018-12-12, 20:06 Ja tez czesto kozystam z tej liczby w pracy zawodowej ale nie nadaje jej jakichs nadzwyczajnych wlasciwosci.
Korzystam. To mnie niezmiernie cieszy, że ją znasz. Nie nadaje jej jakichś magicznych właściwości tylko staram wymienić gdzie występuje.
sam2 pisze: Ale widze ze tobie glownie chodzi o pisanie o tym jako rewelacji i czyms nadzwyczajnym.
Ja nie mam czasu na takie bezsensowne dywagacje na temat cyferek i liczb.

Rewelacją byłoby dla mnie gdyby ktoś starał się w tej dyskusji dać przykłady użycia tej liczby, wskazał gdzie występuje i starał się jakoś to wytłumaczyć.
Bezsensowne dywagacje? Nie odpowiadałeś(aś) na kilka moich pytań. Skąd mogłem wiedzieć, że znasz tą liczbę doskonale.
sam2 pisze: Mam nadzieje ze nie zaczniesz sie do tych liczb modlic. :)
Nie. Zacząłęm tylko pisac o tej liczbie. Czy to już takie naganne? Ja też, tak jak Pan Zelent nie nauczyłem się o tej liczbie w szkole. Może nie było tego w programie nauczania, może byłem nieobecny, a może coś jeszcze innego.

Wyżej w tym wątku wstawiałem filmik z Youtube, w którym miała być opowiedziana zasada Złotej Proporcji w fotografii, a było o czym innym.
O czym to świadczy? Zabiera się ktoś, za robienie materiałów edukacyjnych, a mówi jakieś półprawdy albo omawia temat w całości błędnie.
Przecież dzisiaj ludzie szukają często wiedzy w internecie. Wyszukiwarki jak Google indeksują informacje, a ich właściwie nie sprawdzają.

Jestem zdania, że niejednokrotnie bardzo wartościowe materiały mają marginalną liczbę pobrań, odsłon.
Mam zamiar wkrótce taki jeden lub dwa przedstawić.
Pozdrawiam.
Aby z tej czy jakiejkolwiek liczby kozystac wcale nie trzeba ich znac.
One sa ze sie tak wyraze w nas.
Nie potrzebuje liczyc by widziec, slyszec, czuc, kochac, itd.
Zycia nie wyraza sie cyframi-liczbami.
Nie potrzebne mi wiedziec ze to takie czy inne calosci czy ulamki, bo one nie stanowia mnie.
Powiem innaczej, gdyby Bog myslal o liczbach stwarzajac czlowieka to zamiast duszy mial bys chronologiczny numer identyfikacyjny.
Tak wiec przestan sie tak tymi cyferkami fascynowac, by nie wyszla ci z tego jakas lu-cyferka. :(
Ostatnio zmieniony 2018-12-13, 07:48 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-13, 11:56

sam2 pisze: Aby z tej czy jakiejkolwiek liczby kozystac wcale nie trzeba ich znac.
One sa ze sie tak wyraze w nas.
Słucham? Korzystać.
Jeśli ze Złotej Liczby korzystasz świadomie w pracy, to chyba wiedza na jej temat jest tobie przydatna?
Jeśli umiesz liczyć przynajmniej do dziesięciu - choćby na palcach - to też byłoby dla Ciebie przydatne w codziennym życiu.
Ja nie mówię o tylko o cyfrach czy innych znakach, którymi posługuje się człowiek do wyrażania pojęć związanych z jakimiś skomplikowanymi oliczeniami, czy nawet prostą kalkulacją przy zakupach potrzebnej żywności.
Czy uważasz, że zwierzęta nie mają na tyle rozumu aby rozpoznać kiedy jest ktoś w pojedynkę, a kiedy jest mnogość.
Czy nie potrafią twoim zdaniem liczyć i rozpoznawać kształtów czy kolorów.
Moim zdaniem matematyka i liczby nie są jedynie ludzkim przymiotem.
To co jest w Nas jak uczy KK to Duch Święty. Nie zasmucaj Ducha Świętego.
sam2 pisze: Nie potrzebuje liczyc by widziec, slyszec, czuc, kochac, itd.
Zycia nie wyraza sie cyframi-liczbami.
Nie potrzebne mi wiedziec ze to takie czy inne calosci czy ulamki, bo one nie stanowia mnie.
Jeśli tak jest jak mówisz, to idź do jakiegokolwiek supemarketu po żywność. Włóż zakupy do koszyka i powiedz kasjerce tą swoją oświeconą prawdę. Przecież na pieniążkach są tylko jakieś cyferki-liczby.
Powiedz: "Nie potrzebuje Pani liczyć, tutaj jest jeden pieniążek, ja biorę cały koszyk zakupów."
No, tak sobie tłumaczę te twoje słowa... na takim przykładzie z życia.
Skoro się nie wyraża cyframi - liczbami to w jakim celu liczymy np. długi, wyrażone w cyferkach i liczbach na pieniążkach. ^:)^
Kiedyś w prymitywnych społeczeństwach się obdarowywano tym co kto miał. Dzisiaj to pieniążek i jego numerki (liczby i cyferki) dominują nad światem.

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.

Od kiedy ludzkośc odkryła pieniądz to popadła w niewolę tego wynalazku.

To wykracza poza temat wątku, dlatego już się o tym nie rozpisuję.

sam2 pisze: Powiem innaczej, gdyby Bog myslal o liczbach stwarzajac czlowieka to zamiast duszy mial bys chronologiczny numer identyfikacyjny.
Tak wiec przestan sie tak tymi cyferkami fascynowac, by nie wyszla ci z tego jakas lu-cyferka. :(
Nie wiem czemu, wciąż dążysz do tego abym zamkął usta na temat Złotej Liczby. Nie chodzi mi jedynie o jej postać wyrażaną obecnie za pomocą cyfr i systemu dziesiętnego. Postać tej liczby w piśmie przyjęła kształt LITERY greckiego alfabetu. Pisałem o tym wcześniej?
A ty wciąż o lu-cyferkach. Czy nie znasz innych systemów liczbowych. W niektórych się używa liter, w innych liter i cyfr "arabskich", w jeszcze innych pisma klinowego i odpowiednich znaków, albo innych geometrycznych kształtów, jak w przypadku tzw. "cyfr rzymskich", w których dominuje linia prosta, albo znaków pokazywanych ręką. Liczby to nie tylko cyferki. To alfabet Pana Boga. W Biblii, a szczególnie w Apokalipsie św. Jana, pełno jest liczb.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: Viridiana » 2018-12-13, 19:23

sam2 pisze: 2018-12-12, 14:25 Ty po prostu zafascynowales sie lustrem ktore odbija nature czlowieka i zamiast fascynowac sie natura czlowieka, fascynujesz sie samym lustrem, plyta szkla powleczona srebrzeniem.
Te cyfry to po prosu to lustro i nie one sa wazne czy fascynujace tylko Czlowiek, stworzenie Boze.
Zostaw to lustro i zajmij sie Czlowiekiem i Bogiem, to cos konkretnwgo zrozumiesz.
Zajmujac sie lustrem poznasz jedynie struktore szkla i powloki refleksyjnej.
Te cyfry to jedynie lustro, czli szklo z powloka refleksyjna.
Nic z tego sie nie dowiesz konkretnego.
Sam, myślę, że gdy ktoś ma pasję, to zdarza mu się fascynować rzeczami, które nie muszą mieć od razu związku z filozofią bądź psychologią. ;)
Natura człowieka też ważna, ale to nie znaczy, że matematyka nie ma swoich cudów.
Zresztą te matematyczne cuda też mogą wynikać z tego, że Bóg, który stworzył świat, jest cudowny. :)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-13, 19:46

Wiesz, zeby widziec nie potrzebna mi znajomosc budowy oka.
Z jego wypowiedzi widac ze traktuje te liczby na rowni z Bogiem co mnie po prostu niepokoi.

konik

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: konik » 2018-12-13, 19:51

Slowa uznania dla wypowiedzi Viridiany i sama.
Sylvi … przepraszam, fakt, ze za bardzo sie rozpedzilem i na moim koniku ( takie hobby i wyksztalcenie w dodatku) zaczalem wzlatywac.
A jesli chodzi o te liczby … to tyczy np. silni czy wykladni potegowej z wykladni potegowej … itd.itp.
Zostawmy to.
Ciekawostka … ciag Fibonaciego powstal z potrzeby dokadnego i szybkiego oszacowania … kur w kurniku.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-13, 22:20

Viridiana pisze: Sam, myślę, że gdy ktoś ma pasję, to zdarza mu się fascynować rzeczami, które nie muszą mieć od razu związku z filozofią bądź psychologią. ;)
Sądzę, że warto filozofować na różne tematy. Matematyka też ma swoich filozofów.
Viridiana pisze: Natura człowieka też ważna, ale to nie znaczy, że matematyka nie ma swoich cudów.
Zresztą te matematyczne cuda też mogą wynikać z tego, że Bóg, który stworzył świat, jest cudowny. :)
Podzielam zdanie.

Na przykład znany fizyk Michio Kaku, ostatnio sugeruje tezę, że Bóg może być doskonałym matematykiem.

Wybitny polski teolog i matematyk ks. prof. Michał Heller wydał książkę "Bóg i Geometria". Mam zamiar ją przeczytać.
Tutaj autor z książką.


Autor czyta fragmenty swojej ksiązki i wspomina nawet o Akropolu, w którym wiadomo mi, że jest zastosowany Złoty Podział lecz autor o tym nie wspomina.
Mówi o Archimedesie, który w mistrzowski sposób stosował matematykę do analizy i obliczeń procesów fizycznych.
Wspomina pracę Euklidesa pt. "Elementy", nie mówiąc nic o złotej proporcji, fascynuje się za to postulatami Euklidesa dotyczącymi prostej i okręgu.
Kompletnie nic o Złotej Spirali, Złotym Prostokącie. Chyba, że mi to w tym materiale umknęło.
Mam nadzieję, że w książce Złota proporcja została choć trochę omówiona.
sam2 pisze: Wiesz, zeby widziec nie potrzebna mi znajomosc budowy oka.
Z jego wypowiedzi widac ze traktuje te liczby na rowni z Bogiem co mnie po prostu niepokoi.
Żeby widzieć, trzeba otworzyć oczy. Ale u Ciebie oczy są chyba szeroko zamknięte. :-j
Ja pierwszy nie nazwałem tej proporcji, która wynika z liczb ciągu Fibonacciego - Boską Proporcją - łac. Divine Proportion.

konik pisze: A jesli chodzi o te liczby … to tyczy np. silni czy wykladni potegowej z wykladni potegowej … itd.itp.
Zostawmy to.
Ciekawostka … ciag Fibonaciego powstal z potrzeby dokadnego i szybkiego oszacowania … kur w kurniku.
Proszę sobie nie żartować. Wymyślił Pan jakies liczby imaginacyjne w ciągu FIbonacciego, a teraz tłumaczy, że chodziło o silnie.

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-13, 22:30

Ktos to tak nazwal by przyciagnac innych uwage do czegos co jest iluzoryczne. Wszystko zalezy od tego co zostanie przyjete jako jednostka.
Jedyna roznica bedzie w cyfrowym zapisie tego samego.
Cos na wzor zaleznosci potegi do pierwiastka tej samej liczby, a ty sie tak tym fascynujesz.
Jesli miara kilograma wzieta by byla z jednostek imperialnych to myslisz ze ciezar takiej samej ilosci towaru by sie zmienil?
Jesli np. zostalo by przyjete ze pi (3.14) zostalo by przyjete jako 1 to wszystkie inne cyfry-liczby bedace obecnie jednostkami stana sie ulamkami, a to z pewnoscia nie ulatwilo by nauczania matematyki na poziomie podstawowym, a tym samym matematyka nie byla by dostepna dla wszystkich.
Pomysl tak logicznie ze to jakich liczb uzywasz nic nie zmienia w naszym otoczeniy, wszystko pozostaje takie samo jak bylo. Zmienia sie jedynie komplikacja zapisu tego w formie matematycznej na papierze. :) Ot cala filozofia z ta twoja boska zlota liczba.

Jesli masz kilogramowa torebke cukru to czy zwazysz ja na wadze ustawionej na funty, sykle , czy kilogramy i zapiszesz wynik w tych jednostkach to nic to nie zmieni w fizycznym ciezarze tego cukru. zmieni sie tylko jednostka zapisu tego ciezaru.
Ostatnio zmieniony 2018-12-13, 22:53 przez sam2, łącznie zmieniany 2 razy.

konik

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: konik » 2018-12-14, 08:21

Dlaczego zartuje? Mowimy o zastosowaniu liczb …
Zastosowanie w roznach dzialach ( nie chodzi tu o dzialania ) jest zwiazane z forma liczby - i np. na liczbach arabskich mozna dokonywac dzialan, ktorych nie mozna dokonac na liczbach rzymskich.

Inna wlasciwosc - ziarnistosc liczb ma wplyw na ich "moc" - czyli moznaby to porownac do np. 100 kg unoszonych w srodowisku cieczy i 100 kg unoszonych w srodowisku gazowym …
A w kryptologii to wazna dziedzina - wartosciowanie nie wedlug nominalnej wykladni liczby.
Itd, itp.

Pozdrawiam.

Zablokowany