Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-14, 12:55

sam2 pisze: 2018-12-13, 22:30 Ktos to tak nazwal by przyciagnac innych uwage do czegos co jest iluzoryczne. Wszystko zalezy od tego co zostanie przyjete jako jednostka.
Jedyna roznica bedzie w cyfrowym zapisie tego samego.
Cos na wzor zaleznosci potegi do pierwiastka tej samej liczby, a ty sie tak tym fascynujesz.
Dla mnie nie jest ilozoryczne, czyli pozorne, że np. w kwiecie słonecznika występuje zgodna z liczbami ciągu Fibonacciego ilośc skrętów, a liście z łodygi wychodzą chyba pod złotym kątem. To nie jest iluzoryczne. To jest otaczająca nas rzeczywistość.
Boska proporcja występuje w naturze. Człowiek w starożytności zainspirowany naturą, naśladował tą proporcję w swoich dziełach.
Dzisiaj to niewielu się tym fascynuje i efekty widać tego wszędzie. Później rozwinę tą myśl.
sam2 pisze: Jesli miara kilograma wzieta by byla z jednostek imperialnych to myslisz ze ciezar takiej samej ilosci towaru by sie zmienil?
Wartość liczbowa określająca cięzar by się zmieniła, gdyby użyć innych jednostek do mierzenia wagi. Tu się chyba zgodzisz?
sam2 pisze: Jesli np. zostalo by przyjete ze pi (3.14) zostalo by przyjete jako 1 to wszystkie inne cyfry-liczby bedace obecnie jednostkami stana sie ulamkami, a to z pewnoscia nie ulatwilo by nauczania matematyki na poziomie podstawowym, a tym samym matematyka nie byla by dostepna dla wszystkich.
Nie wiem czemu wysnułeś taki wniosek? Gdyby podawano, że Pi = 1, a byłby to dalej w geometrii jako stosunek obwodu do średnicy to poznałbyś po prostu inną liczbę, która wyrażała by długość średnicy. Właściwie nic więcej by się nie zmieniło. (Obliczenia według znanych wzorów też by się nie zmieniły, jedynie końcowe wartości liczbowe). Wiesz ile wynosi średnica przy obwodzie równym 1 wyrażona w systemie dziesiętnym? Poniżej jest link do kalkulatora, w którym można to sobie szybko obliczyć.
https://www.omnicalculator.com/math/circumference

No więc liczba Pi mnie wcale nie interesuje z tego względu, że to jakieś lu-cyferki, tylko ewentualnie z tego powodu, że matematyka wręcz oszalała na jej punkcie. "Zakręcony jest ten świat, od kiedy wymyślił ktoś koło".
Moim zdaniem Pi jako 3.14 jest wogóle nikomu do życia niepotrzebne i wcale nie jest liczbą niezwykłą.
Jej "niezwykłość" wynika z występowania jej w proporcjach okręgu, koła,,, a więc w geometrii,,, czyli też przestrzeni wokół nas.
Większą jednak "niezwykłość" widzę w występowaniu Złotej Liczby Phi i tym samym geometrycznych kształtach, w które się wpisuje.
W kształtach widzę niezwykłość, a nie w samych liczbach.
sam2 pisze: Pomysl tak logicznie ze to jakich liczb uzywasz nic nie zmienia w naszym otoczeniy, wszystko pozostaje takie samo jak bylo. Zmienia sie jedynie komplikacja zapisu tego w formie matematycznej na papierze. :) Ot cala filozofia z ta twoja boska zlota liczba.
Jesteś tego pewien co mówisz? Dam Ci wyjaśnienie. Złotej liczby z Złotej proporcji nie uświadczysz w zabytkach naszej kultury.
W Polsce dominuje w architekturze Srebrna Proporcja.

Jest to podobna zasada, która nazwą nawiązuje do Złotego Podziału, jednak korzysta z innego ciągu liczb... Wykorzystuje się ciąg liczb Pella, którego pierwsze wyrazy to ( 1, 2, 5, 12, 29, 70, 169, 408, 985, 2378, ...).

Graficzna reprezentacja wygląda tak:

Obrazek

Podczas gdy pierwsze wyrazy ciągu Fibonacciego (Złotego Ciągu) to : ((0), 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, ...)

Graficzna reprezentacja wygląda następująco:

Obrazek
sam2 pisze: Jesli masz kilogramowa torebke cukru to czy zwazysz ja na wadze ustawionej na funty, sykle , czy kilogramy i zapiszesz wynik w tych jednostkach to nic to nie zmieni w fizycznym ciezarze tego cukru. zmieni sie tylko jednostka zapisu tego ciezaru.
Dokładnie. Masz rację... prawie... Zmienią się też wartości liczbowe, w których podajesz wagę w danych jednostkach wagi.

Lecz tak jak mówię, nie interesuje mnie to, że w systemie dziesiętnym Phi ma postać akurat niewymierną i jest opisana za pomocą szeregu cyfr.
Chciałem się skupić na tym od strony bardziej praktycznej i wskazać gdzie ta liczba występuje... gdzie jest zastosowana złota proporcja i dlaczego?
konik pisze: Dlaczego zartuje? Mowimy o zastosowaniu liczb …
Zastosowanie w roznach dzialach ( nie chodzi tu o dzialania ) jest zwiazane z forma liczby - i np. na liczbach arabskich mozna dokonywac dzialan, ktorych nie mozna dokonac na liczbach rzymskich.

Inna wlasciwosc - ziarnistosc liczb ma wplyw na ich "moc" - czyli moznaby to porownac do np. 100 kg unoszonych w srodowisku cieczy i 100 kg unoszonych w srodowisku gazowym …
A w kryptologii to wazna dziedzina - wartosciowanie nie wedlug nominalnej wykladni liczby.
Itd, itp.
Pozdrawiam.
OK. Czyli co oznacza pojęcie "liczby imaginacyjne" dla Ciebie, bo ja pierwsze o tym słyszę, a sprawdzałem wczoraj w internecie i nic o tym nie ma. Tak samo nigdy nie słyszałem o "ziarnistości liczb". Może na tym polu jestem laikiem w takim stopniu, że nie potrafię nawet odszukać definicji tego pojęcia. Jeśli możesz to mi postaraj się to jakoś przybliżyć, albo podaj chociaż jakieś linki do materiałów, które tego dotyczą.
Dzięki i pozdrawiam.

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-14, 13:15

Chyba nie da sie tobie nic wytlumaczyc bo masz juz swoje o tym wyobrazenie a pytasz by te wyobrazenia potwierdzac i upewniac sie w swojej racji. To droga do nikad.

Srebrne zlote brazowe czy jakies zardzewiale liczby to nic innego jakwynik ludzkich imaginacji.
Piszesz ze w Polsce nie uswiadczysz w sztuce czy architekturze zlotych liczb, tylko srebrne, a to dlatego ze w Polsce te srebrne o ktorych mowisz byly zlote, a te gdzie indziej zlote dla Polakow byly srebrne.
To tylko wartosci kulturowe, a nie jakies liczby. Kazda kultura tworzy inne wartosci i inna architekture, tak spoleczenstwa jak i budowli.
Anglicy mawiaja ze "jednej osoby smieci moga byc skarbem dla innej ".
Jak ci juz wczesniej pisalem szukasz czegos czego nie ma poza samym czlowiekiem.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-14, 13:55

sam2 pisze: 2018-12-14, 13:15 Chyba nie da sie tobie nic wytlumaczyc bo masz juz swoje o tym wyobrazenie a pytasz by te wyobrazenia potwierdzac i upewniac sie w swojej racji. To droga do nikad.
A skąd ty możesz wiedzieć co ja mam w swojej wyobraźni i dokąd zmierzam?
sam2 pisze: Srebrne zlote brazowe czy jakies zardzewiale liczby to nic innego jakwynik ludzkich imaginacji.
Tak, jeśli chodzi o ich reprezentacje w postaci niewymiernej. To tylko ludzkie postrzeganie przez "pryzmat" dziesięciu palców.
Dlatego powiedziałem wcześniej, że w Phi lub Pi, są też reprezentowane literą alfabetu greckiego.
sam2 pisze: Piszesz ze w Polsce nie uswiadczysz w sztuce czy architekturze zlotych liczb, tylko srebrne, a to dlatego ze w Polsce te srebrne o ktorych mowisz byly zlote, a te gdzie indziej zlote dla Polakow byly srebrne.
To tylko wartosci kulturowe, a nie jakies liczby. Kazda kultura tworzy inne wartosci i inna architekture, tak spoleczenstwa jak i budowli.
Anglicy mawiaja ze "jednej osoby smieci moga byc skarbem dla innej ".
Jak ci juz wczesniej pisalem szukasz czegos czego nie ma poza samym czlowiekiem.
Już mi się wydawało, że zrozumiesz o czym ja mówię. Tak, chodzi o kulturę danego społeczeństwa. W polskiej kulturze nie ma zastosowania złota liczba, a na przykład w japońskiej ma zastosowanie choćby w sztuce aranżacji złożonych z kwiatów (Ikebana).

Jedynym z nielicznych przypadków, w którym się zetkąłem w Polsce gdzie ma zastosowanie Złota proporcja jest dzidzina akwarystyki.
Na wystawach akwarystycznych zbiorniki z aranżacją opartą na zasadzie złotej proporcji odnoszą większe sukcesy niż takie które tej proporcji nie zachowują. Mówię a aquascapingu konkretnie i "Nature Aquarium", akwariach wzorowanych na naturze, gdzie punkt "ogniskowy" (focal point) jest obliczony według złotego podziału. Wielu jednak nie zdaje sobie sprawy z instnienia tej reguły.

Reguła złotego podziału na przykładzie akwarium:

Zdjęcie pochodzi z artykułu "Złoty podział".

http://www.aqua-rebell.pl/aquascaping/z ... dzial.html

Obrazek

Przypomina klasyczny trójpodział, dlatego fotograf z filmu wstawionego wyżej dał się zwieść podobieństwu.

Zdjęcie pochodzi z artykułu: "Aquascaping 101".

http://www.fluvalaquatics.com/us/explor ... BOlmM3LeM8

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-12-14, 14:02 przez sylvi91, łącznie zmieniany 1 raz.

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-14, 18:29

Alez ty macisz. :)
To wszystko zalezy od zanierzonego efektu a nie jakichs liczb.

Juz ci pisalem ze to wyczucie piekna i proporcji a nie liczby. Fakt ze lixzbami mozna to w jakis sposob ujac, ale np. mi wystarcza to co widze i jak to widze by dobrac wlasciwe proporcje.
Nie musze mierzyc i liczyc bo to nie zajecie artystow tylko matematykow.
Matematyk wrzyci wzory na kompa i drukarka mu wydrukuje, ale to juz bedzie grafika komputerowa a nie np. malarstwo.
Raz tylko przez ostatnie 5lat uzylem tasmy do mierzenia by wyliczyc dlugosc dloni chcac wyrzezbic dlonie do starej figury Jezusa bo byly oddzielnie robione i zaginely.
Poza tym proporcje ciala czlowieka najprosciej rozmierzyc wedlug podzialu liczby 7 a nie jakichs Phi. Prostsze i pewniejsze.
Gdybym rzezbil cala figure nie musial bym nic mierzyc, bo aby uzyskac najwieksze podobienstwo to te proporcje u wielu osob sa nieco imme niz u ogolu, wiec i tak trzeba to robic "na oko" a nie miare, bo rozne inne parametry sie na to skladaja a nie tylko proporcje.
Ostatnio zmieniony 2018-12-14, 18:32 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-14, 20:33

sam2 pisze: 2018-12-14, 18:29 Alez ty macisz. :)
To wszystko zalezy od zanierzonego efektu a nie jakichs liczb.

Juz ci pisalem ze to wyczucie piekna i proporcji a nie liczby. Fakt ze lixzbami mozna to w jakis sposob ujac, ale np. mi wystarcza to co widze i jak to widze by dobrac wlasciwe proporcje.
Piękno, proporcje, kształty przede wszystkim, lecz za tym stoją też liczby.
sam2 pisze: Nie musze mierzyc i liczyc bo to nie zajecie artystow tylko matematykow.
Matematyk wrzyci wzory na kompa i drukarka mu wydrukuje, ale to juz bedzie grafika komputerowa a nie np. malarstwo.
Czyli mam rozumieć, że jak ktoś się zajmuję grafiką i generuje obrazy na komputerze to nie może być artystą, tylko zaraz jest matematykiem?
Przecież dzisiaj nawet rysować na papierze nie trzeba, tylko podłącza się specjalny tablet z piórem elektronicznym służącym do rysowania i od razu tworzy w formie cyfrowej i zapisuje dzieło na komputerze.
To uważasz, że logo znanej firmy, której nazwy nie wymienię, zawiera złotą proporcję bo tak "na oko" wymierzył twórca, żeby ładnie wyszło i akurat trafił, że tak powiem w "dziesiątkę". Twierdzisz, że Phi zapisało się w proporcjach przypadkiem?

Widzę, że nie rozumiesz procesu tworzenia... powstawania dzieła opartego o złotą proporcję. To tak jakby twierdzić, że w kształtach Wielkiej Piramidy albo Partenonu liczba Phi i złota proporcja znalazła się przypadkiem. To tak jakby twierdzić, że to logo pokazane na filmie poniżej przypadkiem się wpisuje w złotą proporcję.



Jak twierdzi autor tego videobloga:
Współcześnie złoty podział stał się nieodzownym narzędziem grafików i projektantów. Jak sie okazuje różne prace oparte na złotej proporcji, są częściej akceptowane przez klientów.
Dlatego też złotego podziału używa się przy takich drobnych sprawach jak dowód osobisty, prawo jazdy, karty bankowe. One wszystkie są złotymi prostokątami. Ale również złoty podział wykorzystuje się w grubszych sprawach...
sam2 pisze: Raz tylko przez ostatnie 5lat uzylem tasmy do mierzenia by wyliczyc dlugosc dloni chcac wyrzezbic dlonie do starej figury Jezusa bo byly oddzielnie robione i zaginely.
Poza tym proporcje ciala czlowieka najprosciej rozmierzyc wedlug podzialu liczby 7 a nie jakichs Phi. Prostsze i pewniejsze.
Gdybym rzezbil cala figure nie musial bym nic mierzyc, bo aby uzyskac najwieksze podobienstwo to te proporcje u wielu osob sa nieco imme niz u ogolu, wiec i tak trzeba to robic "na oko" a nie miare, bo rozne inne parametry sie na to skladaja a nie tylko proporcje.
Skoro rzeźbisz figury Jezusa, to może powiedz coś więcej o tym podziale w oparciu o 7. Jestem ciekaw. Zastanawia mnie jeszcze kwestia proporcji krzyża. Znalazłem tylko jedną niepotwierdzoną informacje, że proporcje te miałyby wywodzić się z ciągu Fibonacciego i złotego prostokąta.

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-14, 21:43

Oj to zloto chyba namieszalo ci co nie miara.
Proporcje to proporcje i kazda rzecz wykonana w dobrych proporcjach da sie opisac liczbami z ktorych wyjdzie ci ta zlota liczba.
Sama liczba nie jest ani zlota ani zardzewiala tylko jest zwyczajna liczba wynikajaca z opisu liczbowego piekna i proporcji.
Zrozum ze to nie liczba stanowi o pieknie i proporcji tylko samo piekno i proporcje daja w wyniku ich zapisu liczbowego taka wlasnie liczbe.
Dlatego ci juz pisalem ze zajmujesz sie lustrem a ignorujesz orginal odbity w tym lustrze.

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-14, 23:53

Moze sprecyzuj jaki masz w tym konkretny realnie uzyteczny cel?

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-15, 00:02

sam2 pisze: 2018-12-14, 21:43 Oj to zloto chyba namieszalo ci co nie miara.
Proporcje to proporcje i kazda rzecz wykonana w dobrych proporcjach da sie opisac liczbami z ktorych wyjdzie ci ta zlota liczba.
Skoro tak twierdzisz, to proszę daj przykład albo wysuń dowód tego twojego twierdzenia.
Co to znaczy dla Ciebie "dobra proporcja"? Czy jest bliska Złotej proporcji , Srebrnej , Brazowej, czy Zardzewiałej.
sam2 pisze: Sama liczba nie jest ani zlota ani zardzewiala tylko jest zwyczajna liczba wynikajaca z opisu liczbowego piekna i proporcji.
Właśnie dlatego ktoś określił ja "złotą".
sam2 pisze: Zrozum ze to nie liczba stanowi o pieknie i proporcji tylko samo piekno i proporcje daja w wyniku ich zapisu liczbowego taka wlasnie liczbe.
To działa w dwie strony. Matematycznie obliczając proporcje można stworzyć prototyp zachwycającego samochodu, albo piękny projekt budynku, albo proste logo firmy, które zachowają złoty stosunek.
sam2 pisze: Dlatego ci juz pisalem ze zajmujesz sie lustrem a ignorujesz orginal odbity w tym lustrze.

Patrzę w lustro na lustro, na odbicie oryginału i na oryginał. Za lustro też patrzę. Patrzę pod każdym kątem i z innego wymiaru też patrzę. :ymalien:
sam2 pisze: Moze sprecyzuj jaki masz w tym konkretny realnie uzyteczny cel?
Opowiedzieć o ciekawych ludziach, którzy poznali Złotą Proporcję i ją wykorzystują. Wymienić jakieś ciekawe zabytki architektury, albo współczesne budowle, może jakieś dzieła muzyczne, wszystko co ze Złotą proporcją ma związek.

Wybitny Polski artysta (rysownik, malarz, scenograf, projektant, filozof) ceniony za granicą Pan Janusz Kapusta, autor bryły K-dron opowiada o sobie i swoim odkryciu.



K-dron jest bryłą, która łączy srebrną i złotą proporcję w jednym trójwymmiarowym kształcie. Jedenastościennej bryle.

Jeden z niewielu filmów omawiających wynalazek pana Janusza Kapusty.


To jest bryła o niesłychanych walorach i można by w takich kształtach produkować bloczki do budowy domów, zabawki i inne przydatne w życiu przedmioty.

Janusz Kapusta i jego "K-dron. Przeoczony kształt" - Wywiad.
http://www.radiopik.pl/6,70247,janusz-k ... &si=1&sp=1

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-15, 00:39

Bzdury totalne.
Wlasnie do takich bzdur dochodzi jak ktos zaczyna sie fascynowac takimi liczbami.
Na potwierdzenie podam ci ze artysci to robili i robia od dawna na przerozne sposoby i nie potrzebna im jaks wymyslna liczba.
Wpisz sobie w google np.. Jason Martin, to zobaczysz jak takie wzory wzgledem swiatla moga wygladac w prawdziwej sztuce a nie jakichs komputerowych sztywnych programach.
Jesli uda ci sie obejzec ktoras z wystaw Jasona to sprobuj zobaczyc jedna z jego prac o dosc wieloznacznym tytule "fekund", sprzedana na prywatnej aukcji za ok. £200 tys.
Czasem smiac mi sie chcialo gdy ogladajacy jego prace na wystawach ludzie sprawdzali patrzac z boku wzdluz plaszczyzny obrazu czy ta plaszczyzna jest rowna czy falista tak jak to widzieli patrzac z przodu na obraz. :)
Np. ten z linku.
https://www.google.com/search?q=jason+m ... M1OBzh_qjM:

Dodano po 20 minutach 4 sekundach:
Sprobuj z tego obrazu z linku wyliczyc zlota liczbe. :)
Musial bys chyba wlamac sie do NASA i uzyc ich superkomputerow. :)
Ostatnio zmieniony 2018-12-15, 00:33 przez sam2, łącznie zmieniany 4 razy.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-15, 00:43

sam2 pisze: 2018-12-15, 00:19 Bzdury totalne.
Wlasnie do takich bzdur dochodzi jak ktos zaczyna sie fascynowac takimi liczbami.
K-dron jest bzdurą? Czy co innego?
sam2 pisze: Na potwierdzenie podam ci ze artysci to robili i robia od dawna na przerozne sposoby i nie potrzebna im jaks wymyslna liczba.
Wpisz sobie w google np.. Jason Martin, to zobaczysz jak takie wzory wzgledem swiatla moga wygladac w prawdziwej sztuce a nie jakichs komputerowych sztywnych programach.
Co robili artyści od dawna? Odpowiesz kiedyś na moje pytania, czy tylko mnie będziesz strofował?

Co mnie interesuje sztuka dla sztuki? Mnie interesuje sztuka związana ze złotą proporcją jeśli już. Podaj przykład takiego dzieła, a nie oderwane od rzeczywistości jakieś fanaberie artysty. Jeśli chce malować w szarościach albo z efektem 3D to niech maluje. Mnie to nie zachwyca.
sam2 pisze: Jesli uda ci sie obejzec ktoras z wystaw Jasona to sprobuj zobaczyc jedna z jego prac o dosc wieloznacznym tytule "fekund".
Czasem smiac mi sie chciali gdy ogladajacy jego prace na wystawach ludzie sprawdzali patrzac z boku wzdluz plaszczyzny obrazu czy ta plaszczyzna jest rowna czy falista tak jak to widzieli patrzac z przodu na obraz. :)
Mam wrażenie, że pomyliłeś wątki. NIe znam tego artysty. Ale chwalisz nagle jakiegoś Jasona, a do prac Pana Janusza Kapusty się odnosisz krytycznie.
Cały czas mnie punktujesz i nie mam już przyjemności z tobą dyskutować.

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-15, 00:49

Nie chcesz sie odniesc do kontrargumentu to jak mam z toba dyskutowac.
Pokazalem ci przyklad prawdziwej sztuki na ktorych opierasz ta swoja zlota liczbe. Ona wynika jedynie z naszego wyczucia piekna i perspektywy, ale sama w sobiw jako liczba nic nie znaczy i przypisywanie jej w nazwie boska liczba jest po prostu obraza Boga.
Bog te zaleznosci umiescil w swoim dziele a nie w liczbach.
Z reszta od poczatku widac ze z ciebie znawca sztuki jak z koziej d traba, choc piszesz o architekturze, sztuce i proporcjach, a tylko fascynujesz sie sama liczba bo kos ja nazwal boska.
Ostatnio zmieniony 2018-12-15, 01:04 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-15, 01:10

sam2 pisze: 2018-12-15, 00:49 Nie chcesz sie odniesc do kontrargumentu to jak mam z toba dyskutowac.
Powtórz, o który kontrargument Ci chodzi, bo się zagubiłem.
sam2 pisze: Pokazalem ci przyklad prawdziwej sztuki na ktorych opierasz ta swoja zlota liczbe.
Sztuką Pana Martina się nie interesowałem. Powiedz czy jest powód, czy w jego dziełach ktoś zauważył Złotą proporcję? Czy autor tych dzieł się gdzieś wypowiada na temat Złotej Proporcji?
Inaczej nie ma sensu o Nim dyskutować w tym wątku.

Część druga o potencjalnych możliwościach zastosowania K-dronu. (Opakowania, meble, dekoracja, rzeźba )



Historia powstania bryły K-dron.


sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-15, 01:32

Zaden powazny artysta nie bedzie potencjalnym klientom mowil o jakichs imaginacjach zlotej liczby.
Ta zlota liczba odzwierciedla sie w sprzedarzy dziel i ich cenie na aukcji bo to wartosc jaka nadaja jej realni ludzie swoimi realnymi zmyslami wyczucia piekna i proporcji.
To ze dla ciebie sa to fanaberie jest nieistotne, bo nie tylko nie jestes znawca sztuki ale takze nie umiesz nadac jej jakiejkolwiek wartosci poza szukaniem w niej zlotej liczby.
Jason ma kompletnie inne od moich wyobrazenia sztuki, ale jak mu pokazalen swoje stare prace to byla chwila ciszy.
Niemniej sa to rozne style, techniki itp. ale kazdy kto rozumie sztuke zauwazy ja bez wzgledu na to w jakiej formie ona bedzie.
Podales nagranie wirtualnego pokazu zaleznosvi formy od swiatla i ja zrobilem dokladnie to samo tylko z realna sztuka wykonana bezposrednio reka czlowieka a nie komputerem.
Gdybys byl na ktorejs z wystaw Jasona to wiedzial bys ze forma widziana na obrazievzmienia sie w zaleznosci od kaya padania na nie swiatla jaki kata patrzenia na nia.
Tak z grubsza to forma mta moze przybierac postac negatywu, czyli to co widzisz wypukle patrzac z jednego miejsca staje sie wklesle gdy patrzysz z innego miejsca, a jak do tego dolozysz rozne usytuowanie zrodla swiatla to masz wielokrotnosc wizualnych efektow-doznan.
Taki prosty plaski obraz rozni sie od ruchomego zmiennego obrazu komputerowego tymze choc sam jest plaski i prosty to pokazuje wiecej niz trojwymiarowy film video.

sylvi91

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sylvi91 » 2018-12-15, 13:40

sam2 pisze: 2018-12-15, 01:32 Zaden powazny artysta nie bedzie potencjalnym klientom mowil o jakichs imaginacjach zlotej liczby.
Uważasz Jasona Martina za "poważnego" artystę? Proszę Cię. W jego pracach jest widoczny zachwyt teorią chaosu... i to wszystko.
To jest sztuka abstrakcyjna, a nie naśladowanie natury, bądź szukanie harmonii w tej formie.
sam2 pisze: Ta zlota liczba odzwierciedla sie w sprzedarzy dziel i ich cenie na aukcji bo to wartosc jaka nadaja jej realni ludzie swoimi realnymi zmyslami wyczucia piekna i proporcji.
To raczej nie złota liczba i stojąca za nią harmonia... to chaos. Ceniony obecnie za swoje prace Vincent van Gogh, był nędzarzem za życia.
Nie ma tu reguły.
sam2 pisze: To ze dla ciebie sa to fanaberie jest nieistotne, bo nie tylko nie jestes znawca sztuki ale takze nie umiesz nadac jej jakiejkolwiek wartosci poza szukaniem w niej zlotej liczby.
A kto tu twierdził, że ja jestem "sztuk-mistrzem" czy znawcą tematu? Tak, celem wątku jest wskazywanie Złotej Proporcji w pracach człowieka i Dziele Bożym. Nie wiem czemu Ci się to nie podoba?

sam2 pisze: Jason ma kompletnie inne od moich wyobrazenia sztuki, ale jak mu pokazalen swoje stare prace to byla chwila ciszy.
Niemniej sa to rozne style, techniki itp. ale kazdy kto rozumie sztuke zauwazy ja bez wzgledu na to w jakiej formie ona bedzie.
Dlatego zrozum, że ja tez mogę miec inne pojmowanie sztuki, czy piękna niż Ty. Mogę kierowac się zupełnie innymi pobudkami podczas oceny tego samego dzieła. Może dla mnie prosta geometryczna forma jest bardziej wartościowa od skomplikowanej.

sam2 pisze: Podales nagranie wirtualnego pokazu zaleznosvi formy od swiatla i ja zrobilem dokladnie to samo tylko z realna sztuka wykonana bezposrednio reka czlowieka a nie komputerem.
Gdybys byl na ktorejs z wystaw Jasona to wiedzial bys ze forma widziana na obrazievzmienia sie w zaleznosci od kaya padania na nie swiatla jaki kata patrzenia na nia.
Tak z grubsza to forma mta moze przybierac postac negatywu, czyli to co widzisz wypukle patrzac z jednego miejsca staje sie wklesle gdy patrzysz z innego miejsca, a jak do tego dolozysz rozne usytuowanie zrodla swiatla to masz wielokrotnosc wizualnych efektow-doznan.
Taki prosty plaski obraz rozni sie od ruchomego zmiennego obrazu komputerowego tymze choc sam jest plaski i prosty to pokazuje wiecej niz trojwymiarowy film video.
Dobrze. Lecz nie trzeba chodzić na wystawy Pana Jasona Martina aby takie sprawy wiedzieć.

Nieoczekiwana matematyka w pracach Van Gogha.
Film posiada polskie napisy.


Bajka z Kaczorem Donaldem o Złotej Proporcji.



Podczas gdy niektórzy dowiadują się o Złotej Proporcji dopiero po skończeniu programu edukacji.

Jak wyjaśnia film z Donaldem, Złota proporcja jest wpisana w pięciokąt formeny(pentagon). Tworzą ją przecinające się przekątne... a figura powstała z takich przekątnych nazywa się pentagramem.
Jedną z bardziej znanych budowli w tym kształcie jest Pentagon w Waszyngtonie USA, kwatera główna i departament ministerstwa obrony.

Matematyka w architekturze...

sam2

Re: Boska proporcja! Złota liczba - Gdzie jest ukryta? Dlaczego?

Post autor: sam2 » 2018-12-15, 14:21

Odnosze coraz bardziej wrazenie ze nie chodzi co i dyskusje tylko o sposob na przedstawianie realizacje swoich planow wyeksponowania swoich materialow ktore nazbierales do potwierdzania swoich wyobrazen.
Sam zaprzeczasz sobie piszac ze nie trzeba chodzic na wystawy artysty by wiedziec jaki jest efekt jego pracy, choc wczesniej zanim ci nie wyjasnilem nie wiedziales.
To to samo co negowanie czegokolwiek zanim sie to zrozumialo.
Poza tym Jason jest tu jedynie przykladem argumentem ze w wielu kwestiach albo sie mylisz albo nie masz pojecia. Akurat jego wybralem do podania jako kontrargument bo jego prace sa akurat pasujace do twojego podanego przykladu symetrycznych geomeyrycznych figur.

Widzisz, problem jest taki ze ta zlota liczba oprocz Boga, zaslania ci to co najistotniejsze w sztuce i pieknie, czlowieka.

Grafik komputerowy jest takim samym "artysta" jak wizjonerka ktora wyjasnila artyscie jak powinien wygladac obraz Jezusa Milosiernego.
Ona to widziala, ale wykonal kto inny kto jest artysta.
To ze grafik ma wizje czegos nie czyni go artysta, tylko manualnie wykonana praca, ktorej on nie wykonuje tylko "zleca" to komputerowi a komputer drukarce. Grafik zawsze pozostanie tylko tym wizjonerem jak ta wizjonerka powyzej.
Ostatnio zmieniony 2018-12-15, 14:42 przez sam2, łącznie zmieniany 2 razy.

Zablokowany