Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Karamaz

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Karamaz » 2018-10-10, 09:53

Magnolio Kochana już kompletnie odcinając się od nazwisk (sami podaliście nazwisko), chcę się od Was tylko dowiedzieć czy zakonnik po ślubach ubóstwa POWINIEN (bo nikt nikomu nie zabroni) zajadać się sushi i czy POWINIEN (bo każdy ma prawo) wydawać lekką ręką pieniądze ze zbiórek na co tu nie patrzeć - zbędne wygody. Abstrachując od rzeczonego zakonnika stawiam więc pytanie na czym polegają obecnie śluby ubóstwa? Czy narzuca to na zakonnika jakieś wyższe standardy moralne?
Ostatnio zmieniony 2018-10-10, 10:21 przez Karamaz, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-10-10, 10:03

A skąd wiesz ze ze zbiórek?

Karamaz

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Karamaz » 2018-10-10, 10:09

Ale Magnolio skoro stawiasz się jako obrońca zakonnika to czy mogłabyś mi opowiedzieć dlaczego:
1. Gdy w komentarzu pod filmem "Langusty" na youtube zmieściłem moje zażenowanie faktem "nie najtańszego" urządzenia i zbyt wygodnego jak na miejsce pracy zakonników "studia" mój komentarz został usunięty? Od razu dodam że użyłem słów bardzo kulturalnych, żadnych bluzgów. Wyraziłem też prośbę czy "langusta" za przykładem fundacji pożytku publicznego nie mogła by się stać transparentna i publikować co jakiś na co i w jakiej kwocie idą pieniądze ze zbiórek, wszak pieniądze to niemałe, prawie 800 tyś. zł. To wydaje się być uczciwe względem darczyńców, zgodzisz się ze mną Magnolio? Komu nie spodobał się mój wpis i skąd taka cenzura?
2. Dlaczego zostałem zbanowany i nie mogę już zamieszczać komentarzy pod filmami?

Dodano po 43 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2018-10-10, 10:03 A skąd wiesz ze ze zbiórek?
No chyba nie ze swoich 200zł/m-c kieszonkowego

Dodano po 2 minutach 34 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2018-10-10, 10:03 A skąd wiesz ze ze zbiórek?
Przecież sam o tym mówi na filmie..

Magnolia

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Magnolia » 2018-10-10, 10:53

Karamaz pisze: 2018-10-10, 10:09 Ale Magnolio skoro stawiasz się jako obrońca zakonnika to czy mogłabyś mi opowiedzieć dlaczego:
1. Gdy w komentarzu pod filmem "Langusty" na youtube zmieściłem moje zażenowanie faktem "nie najtańszego" urządzenia i zbyt wygodnego jak na miejsce pracy zakonników "studia" mój komentarz został usunięty? Od razu dodam że użyłem słów bardzo kulturalnych, żadnych bluzgów. Wyraziłem też prośbę czy "langusta" za przykładem fundacji pożytku publicznego nie mogła by się stać transparentna i publikować co jakiś na co i w jakiej kwocie idą pieniądze ze zbiórek, wszak pieniądze to niemałe, prawie 800 tyś. zł. To wydaje się być uczciwe względem darczyńców, zgodzisz się ze mną Magnolio? Komu nie spodobał się mój wpis i skąd taka cenzura?
To nawet nie jest kwestia że jestem obrońcą Szustaka, po prostu oglądając Go systematycznie od dwóch lat wiem więcej niż Ty po obejrzeniu kilku filmów, służę Ci wyjaśnieniami i dzielę się swoja perspektywą patrzenia i rozumienia tego co oglądam.
Postulat by pokazali w sposób transparentny ofiary i na co je wydali można do nich z pewnością napisać. Nawet Mój proboszcz robi takie zestawienie, nawet Kościół Domowi to robi. Ale czasem ominie się mszę św na której kapłan to mówi, albo nie uczestniczy się w danym spotkaniu, albo nie widziało się filmu na ten temat i zakłada się, że tego nie ma. ;) Ja płacę systematycznie na langustę i jakoś do niczego mi to nie jest potrzebne, po prostu mam świadomość że wszystko kosztuje, obiecywali pojawienie się dwóch innych kanałów, wystartowały dwa nowe, jeden się ostał, sa na nim nowe serie, ciekawe i dla młodych i dla rodzin i dla ludzi w każdym wieku. WIDZĘ gdzie idą moje pieniadze, po ilości filmów :) mogli zatrudnić osoby świeckie, chyba kilkunaście osób zatrudnili na etat przy languście, na pensje dla nich idą pieniądze. Zakon także dostaje ofiary za rekolekcje swoich kapłanów - majątek, którym zarządza przeor albo skarbnik by utrzymać domy, zapewnić auta, zapewnić jedzenie i ubrania. Co Cie tak oburza wciąż? - przecież oni pracują, a za pracę otrzymują zapłatę.

A jeśli chcesz rozmawiać czym jest ślub ubóstwa to chyba można to robić bez rzucania błotem w kogoś, prawda?
Karamaz pisze: 2018-10-10, 10:09 2. Dlaczego zostałem zbanowany i nie mogę już zamieszczać komentarzy pod filmami?
Nie wiem, nie widziałam ani twojego komentarza, ani nie ja podejmuję decyzje, a administratorzy strony, nawet nie Szustak, bo nie ma na to czasu i dla swojego zdrowia psychicznego nie zagląda do komentarzy.

Karamaz

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Karamaz » 2018-10-10, 10:57

Widzisz Magnolia, ten sam film a dwa spojrzenia :) Ty widzisz jedno, ja drugie, a prawda pewnie jest gdzieś po środku ;)

Magnolia

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Magnolia » 2018-10-10, 11:11

Tylko czy Twoje spojrzenie Ci pomaga czy przeszkadza słuchać przesłania/Dobrej Nowiny/Ewangelii?
Czy najpierw starałeś się zrozumieć, spojrzeć szerzej? Poszukać dobra?

Karamaz

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Karamaz » 2018-10-10, 11:27

Trzeba nam słuchać przede wszystkim Pisma, tam jest mało głaskania nas po głowach i "miłej dla uszu gadki". Więcej przestróg i krytyki naszych grzesznych zachowań. Jest też wezwanie : „Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć”
Ostatnio zmieniony 2018-10-10, 11:38 przez Karamaz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Andej » 2018-10-10, 11:32

Karamaz pisze: 2018-10-10, 07:50 ... Kolejny dowód na lekceważenie swoich ślubów przez zakonnika jest na filmie ...
Teraz rozumiem. Jeśli to jest dowód, to mogę jedynie współczuć. To już nie dziecinada, ani śmieszność. To tragedia. To totalne pomieszanie pojęć.

Czy na poważanie uważasz, że film "Kler" jest filmem dokumentalnym? I to o wartości dowodowej!

A wracając do zakonnika z Piotrkowskiej, to rzeczywiście uważam za skandal wołający o pomstę do nieba, aby zakonnikowi mogło cos smakować. I do tego w Polsce. Na piotrkowskiej! Co innego, gdyby jadł to pod przymusem, pod groźbą utraty życia. Ale dobrowolnie? To się w głowie nie mieści. Uważam, że to jest już przestępstwem. Gdyby nie to, że nie wykonuje się kary śmierci, to powinien zostać skazany na 25 lat więzienia. Oczywiście w jakim rosyjskim lub białoruskim łagrze. Albo kolonii ciężkich robót. Jestem zaszokowany tym, że zakonnikowi coś smakuje.

A wiesz ci? Mi się wydaje, że on może tak z przekory. Sądząc po samym sobie, to sushi nie nadaje się do jedzenia. Kilka razy musiałem. Teraz omijam z daleka. Spytaj tegoż zakonnika, co sądzi o schabowym z ziemniakami i zasmażaną kapustą. Ja lubię. Ale mam nadzieję, że mnie nie potępisz, bo nie składałem ślubów ubóstwa. Ubóstwo pojawiło się samo, jakoś tak. I nie ma zamiaru się pogniewać na mnie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Karamaz

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Karamaz » 2018-10-10, 11:35

Andej pisze: 2018-10-10, 11:32
Karamaz pisze: 2018-10-10, 07:50 ... Kolejny dowód na lekceważenie swoich ślubów przez zakonnika jest na filmie ...
Teraz rozumiem. Jeśli to jest dowód, to mogę jedynie współczuć. To już nie dziecinada, ani śmieszność. To tragedia. To totalne pomieszanie pojęć.

Czy na poważanie uważasz, że film "Kler" jest filmem dokumentalnym? I to o wartości dowodowej!

Kolega chyba nie czyta wypowiedzi innych tylko na obrazki patrzy. Akurat do filmu "kler" na tym wątku nikt sie nie odnosił........
Ostatnio zmieniony 2018-10-10, 11:35 przez Karamaz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Andej » 2018-10-10, 11:40

Ach tak, post: viewtopic.php?f=48&t=8646&start=15#p173965, to tylko podpucha. Chyba, że pod skazanym są inne tresći, których nie widzę, albowiem nie klikam na linki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Magnolia » 2018-10-10, 11:43

Andeju, to nie zwiastun filmu Kler, tylko obrazek przeczepiony do recenzji O. Szustaka, w filmie pokazuje loft po remoncie oraz mówi o tym, co myśli o filmie Kler, który właśnie obejrzał.
Andej kilka razy mówił, że ze względu na łącze internetowe nie oglada filmów. Ale znowu Karamaz wyciągasz złośliwe wnioski zamiast spojrzec szerzej... to już przypadłość?

Karamaz

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Karamaz » 2018-10-10, 11:50

Andej pisze: 2018-10-10, 11:40 Ach tak, post: viewtopic.php?f=48&t=8646&start=15#p173965, to tylko podpucha. Chyba, że pod skazanym są inne tresći, których nie widzę, albowiem nie klikam na linki.
..nie klikam na linki..
..nie czytam do końca..
..nie sprawdzę ale się wypowiem..
to dopiero dziecinada.

Dodano po 6 minutach 33 sekundach:
Andej pisze: 2018-10-10, 11:32
Karamaz pisze: 2018-10-10, 07:50 ... Kolejny dowód na lekceważenie swoich ślubów przez zakonnika jest na filmie ...
A wracając do zakonnika z Piotrkowskiej, to rzeczywiście uważam za skandal wołający o pomstę do nieba, aby zakonnikowi mogło cos smakować. I do tego w Polsce. Na piotrkowskiej! Co innego, gdyby jadł to pod przymusem, pod groźbą utraty życia. Ale dobrowolnie? To się w głowie nie mieści. Uważam, że to jest już przestępstwem. Gdyby nie to, że nie wykonuje się kary śmierci, to powinien zostać skazany na 25 lat więzienia. Oczywiście w jakim rosyjskim lub białoruskim łagrze. Albo kolonii ciężkich robót. Jestem zaszokowany tym, że zakonnikowi coś smakuje.
Nie, nie coś smakuje ale właśnie sushi i mówi o swoim uzależnieniu od sushi. Wiesz co Andej, nie stołowałem się nigdy w jadłodajniach caritasu ale wiesz co daję sobie rękę uciąć że tam biednym nie serwuje się sushi. Dlaczego się tego nie robi? Masz Andej odwagę nam to wytłumaczyć?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Andej » 2018-10-10, 11:55

Karamaz pisze: 2018-10-10, 11:50 ... Dlaczego się tego nie robi? Masz Andej odwagę nam to wytłumaczyć?
Oczywiście. Nie chcą karmić obrzydliwościami. Nie chcą nikogo zatruć surowymi świństwami, w właściwie rybstwami. Starają się działać ekonomicznie. Korzystają z tego, co akurat mają, dostają. Gdyby dostali składniki sushi, to zapewne z konieczności, musieliby tym karmic głodnych.

Ale tam nie kręcą Kleru. Ani wyznań znawców sushi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Karamaz

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Karamaz » 2018-10-10, 11:58

Co Andej ciężko się przyznać że nie karmią biednych sushi bo za drogo by wyszło? W czym Ci ludzie są gorsi od dominikanina żeby nie karmić ich sushi?

Magnolia

Re: Relatywizowanie ślubów ubóstwa zakonników

Post autor: Magnolia » 2018-10-10, 12:02

Karamaz, po prostu się uczepiłeś tego sushi i tyle, nic do Ciebie nie trafia. Współczuję.

ODPOWIEDZ