Przydział księdza, więcej Mszy Św.

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
MacieyWr

Przydział księdza, więcej Mszy Św.

Post autor: MacieyWr » 2019-04-29, 15:49

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

Mam pytanie i w zasadzie nie wiem gdzie mam szukać na nie odpowiedzi.
Mianowicie w naszej parafii są dwa kościoły. Jako, że parafia znajduje się w podwrocławskiej miejscowości, mamy problem natury demograficznej. Chodzi o to, że we wszystkich wsiach przynależnych do parafii jest ogromny przyrost mieszkańców. Ten napływ ludności powoduje, że nasze dwa kościoły pękają w szwach i ludzie nie mają nawet często jak wejść do środka na Mszę.
Wydaje nam się, że rozwiązaniem byłoby zwiększenie liczby Mszy Św., co musiałoby wiązać się z koniecznością przydziału jeszcze jednego księdza.
Obecnie Msze Św. są w jednym kościele o 8:00 i o 12:00, a w drugim o 10:00. Gdyby ktoś wyżej zgodził się na przydział jeszcze jednego księdza, albo może rozdzielenie nawet dwóch kościołów na dwie parafie, to moglibyśmy mieć w każdym kościele Msze Św. na 8:00, 10:00 i 12:00. Czy moglibyście mi Państwo podpowiedzieć do kogo można pisać w takiej sprawie ? A może jest to nie do przejścia ?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14928
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4179 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Przydział księdza, więcej Mszy Św.

Post autor: Dezerter » 2019-04-29, 16:09

Najpierw pogadaj z proboszczem - mógłby 4 sam zrobić. Proboszcz wraz z radą parafialna mógłby wystąpić do biskupa/Kurii - tam się takie sprawy załatwia. Powodzenia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Przydział księdza, więcej Mszy Św.

Post autor: Magnolia » 2019-04-29, 16:12

Witaj, wydaje mi się że takimi sprawami zajmuję się Kuria, czyli biskup, tam trzeba pisać, zebrać podpisy w parafii, przydziały są we wrześniu, nie trać czasu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14928
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4179 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Przydział księdza, więcej Mszy Św.

Post autor: Dezerter » 2019-04-29, 18:15

U nas przydziały na początku czerwca, ale bez proboszcza opinii Kuria palcem nie kiwnie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

MacieyWr

Re: Przydział księdza, więcej Mszy Św.

Post autor: MacieyWr » 2019-04-30, 13:29

No tak, ale nie większą siłę przebicia mają parafianie którzy chcą a nie mogą ? Proboszcz może powiedzieć, że jest ok... Nam na kolędzie ksiądz pomocniczy którzy dojeżdża czasem z Wrocławia powiedział, że trudno, że ewentualnie możemy jeździć do trochę większego kościoła wioskę obok... Tylko kurcze to chyba nie tak powinno wyglądać :( Już nie wspomnę, że jak ktoś ma małe dzieci, to nie ma co liczyć, że podzieje się gdzieś z wózkiem...
Spróbuję chyba z tym biskupem.

Dominik

Re: Przydział księdza, więcej Mszy Św.

Post autor: Dominik » 2019-04-30, 13:38

Tak od razu do biskupa? Może proboszcz nie zdaje sobie sprawy z problemu.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Przydział księdza, więcej Mszy Św.

Post autor: Efezjan » 2020-11-11, 21:05

Też proponuję porozmawiać z proboszczem, że potrzebowaliście jeszcze iluś tam mszy. Albo może od czasu do czasu jakiś ksiądz dochodzący /emeryt na przykład/?

Potem z opinią proboszcza do biskupa, bo biskup przydziela księży na parafie.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Przydział księdza, więcej Mszy Św.

Post autor: Jozek » 2020-11-12, 01:12

To jeszcze nie znacie chyba problemow Francuzow, bo tam co niedziele musza jezdzic do innego kosciola w innej miejscowosci i czasem po 20-30km.
Chyba nie zdajemy sobie sprawy z tego co mamy i nie potrafimy z tego skozystac, zanim dojdzie do tego ze bedzie 1 kaplan na kilka parafii.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ