Jak radzić sobie z bezsennością

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Olejki z konopi

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-28, 10:00

Jeśli chodzi o skórę, to mówię drugi raz, nie powiedziałam, że mają jakikolwiek wpływ.
Jeśli chodzi o sen, jak najbardziej, ma.
Nawet najlepiej dopasowane barwą sztuczne światło, nie zastąpi światła słonecznego i mówię to jako osoba, która jest na światło tak wrażliwa, że 4h bez okularów i migrena gwarantowana.
Sztuczek światło oczy po prostu męczy, a to zimne, niebieskie światło, zmusza oczy do innej aktywności, później właśnie ok. 2h zajmuje "przestawienie się", żeby można było spać. Oczywiście nie u każdego to będzie tak, że zaśnie dopiero po 2h, ale okuliści są raczej zgodni, że elektronikę powinno się wyłączać (lub przynajmniej przełączać na tryb nocny) przed snem.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Olejki z konopi

Post autor: Praktyk » 2019-06-28, 10:09

Elektronika ma też ten efekt, że faszeruje naszą głowę dużą ilością informacji. Ta informacja później panoszy się, przetwarza. Np jakaś emocjonująca wymiana zdań na forum potrafi kręcić się po głowie parę dni. Trzeba mieć naprawdę dobrą praktykę w wyciszaniu się, żeby to pokonać i zasnąć bez problemu.
Więc może lepiej jednak zostawić ze 2 godzinki przed spaniem bez bodźców z elektroniki.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Olejki z konopi

Post autor: Andej » 2019-06-28, 10:51

Temperatura barwowa to nie kolor światła. Światło słoneczne w zależności od pory dnia ma różne temperatury barwowe. Światło sztuczne bardzo dobrze naśladuje słoneczne spektrum.
Jeśli nie wierzysz kup "tunable white" - komplet źródło i sterownik. Najczęściej DALI. Nie chodzi o to by zastępować, gdy możliwe naturalne. Ale uzupełniać. Jest też wiele lamp specjalistycznych.
Elektronika nie faszeruje niczego. Natomiast działająca elektronika może emitować, większe lub mniejsze pole elektromagnetyczne, co do którego wpływu na organizm toczą się boje. Należy brać pod uwagę moc oraz odległość. Natężenie maleje proporcjonalnie do kwadratu odległości. W tej sytuacji największym zagrożeniem jest telefon. Ilość przyswajanych informacji ma się nijak do elektroniki. Chyba, że telewizor klub komputer to jedyne okna na świat. Takich ludzi mi żal.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Olejki z konopi

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-28, 10:59

Użyłam skrótu myślowego, pisząc "kolor".
Mówiłam już. Najlepiej dopasowane temperaturą światło nadal oczy męczy.
Za dnia mój telefon automatycznie dostosowuje natężenie i inne bzdety światła ekranu do otoczenia. Ale to nadal nie jest światło naturalne. Bo takie światło jest dla oczu "prostsze" w obsłudze.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Olejki z konopi

Post autor: Andej » 2019-06-28, 11:49

Barwa wyświetlacza, to nie to co atmosfera wynikająca z oświetlenie. Światło jest odbierane nie tylko wzrokiem. Skóra też absorbuje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Olejki z konopi

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-28, 20:07

Nie wątpię, że tamto oświetlenie, które podałeś jest lepsze. Kiedyś czytałam o nim i sama chciałabym mieć coś takiego.
Ale to nadal nie jest naturalne. Jak byśmy się nie starali, sztuczne nigdy nie będzie naturalne.
I nadal uważam, że ludzie z problemami ze snem powinni na te elektronikę uważać.
Tym bardziej, że ten rodzaj oświetlenia to raczej rzadkość, więc ja bym zakładała, że autor tego nie posiada, niż posiada. Ceny zresztą niezłe.

Dominik

Re: Olejki z konopi

Post autor: Dominik » 2019-06-29, 11:15

Chyba czas zmienić nazwę tematu,,, z olejkami to już niewiele ma on wspólnego. Zaraz coś wymyśle.

ODPOWIEDZ