Teleturniej o ruchu drogowym

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Magnolia

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Magnolia » 2019-10-24, 18:40

Wszystkim, obu znaczy się, bo zostawili auta na środku skrzyżowania i zatrzymali ruch w Warszawie na kilka godzin. =)) x_x

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Andej » 2019-10-24, 18:53

bambam pisze: 2019-10-24, 18:21... To się raczej odnosi do skrzyżowań równorzędnych lub zmiany wyznaczonych pasów na środkowy
...
Komu wlepili mandat?
...
1. Zasada, to zasada. Obowiązuje wszędzie na drogach publicznych oraz innych, gdzie ma też zastosowanie KD.

2. Malinowski wlepił mandat kierowcy karetki, a Kowalski temu drugiemu.
* Sprawcą był kierowca karetki. Pojazd uprzywilejowany nie może stwarzać zagrożenia.
* Jeśli nie było rannych, ani wielkich strat materialnych, należy usunąć pojazdy z drogi. W tym punkcie obaj winni.

3. 0 punktów za błędną odpowiedź, a nie za odpowiedź, której potwierdzić ani obalić nie potrafisz.

4. Co jakiś czas mamy do czynienia z sytuacją, w której jedna komenda ruchu drogowego określa winnym A, a inna (np. krajowa) B. Podobnie różne instancje sadowe rozpatrując sprawę wydają przeciwne wyroki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

bambam

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: bambam » 2019-10-24, 18:56

Andej pisze: 2019-10-24, 18:53
bambam pisze: 2019-10-24, 18:21... To się raczej odnosi do skrzyżowań równorzędnych lub zmiany wyznaczonych pasów na środkowy
1. Zasada, to zasada. Obowiązuje wszędzie na drogach publicznych oraz innych, gdzie ma też zastosowanie KD.
(...)
3. 0 punktów za błędną odpowiedź, a nie za odpowiedź, której potwierdzić ani obalić nie potrafisz.
Przepis brzmi tak:
art. 22 Prawo o Ruchu Drogowym pisze:Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu.
(...)
4.Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
W pytaniu nie mieliśmy wyznaczonych pasów ruchu. Jeden rabin może pomyśleć, że pas ruchu biegnie tak a drugi tak (poprezdnie zdjęcia).
Ostatnio zmieniony 2019-10-24, 18:59 przez bambam, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14941
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Dezerter » 2019-10-24, 19:01

Oczywiście, że mandat dostali obaj kierowcy, którzy nie usunęli samochodów i blokowali ruch.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Andej » 2019-10-24, 19:03

bambam pisze: 2019-10-24, 18:56... Jeden rabin może pomyśleć, ...
To dobrze, myślenie ma przyszłość. Podpowiedz rabinowi, że istnieje pojęcie domniemanych pasów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

bambam

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: bambam » 2019-10-24, 19:07

Andej pisze: 2019-10-24, 19:03
bambam pisze: 2019-10-24, 18:56... Jeden rabin może pomyśleć, ...
To dobrze, myślenie ma przyszłość. Podpowiedz rabinowi, że istnieje pojęcie domniemanych pasów.
Wskaż proszę przepis, który definiuje coś takiego jak "domniemanie pasów".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Andej » 2019-10-24, 19:12

Wybacz, nie poświęcę tyle czasu. Zresztą nie wiem, czy pojęcie jest określane tym słowem, ani czy jest w samym KD, czy tylko w wykładniach.

W odniesieniu do pytania: dwa pojazdy dwuśladowe nie mają prawa jechać równolegle jednym pasem. Jest odstępstwo od jazdy równoległej, ale dotyczy wyłącznie jednośladów. Ale tu też nie podam konkretnego zapisu, bo jestem leniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

bambam

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: bambam » 2019-10-24, 19:25

Andej pisze: 2019-10-24, 19:12 Wybacz, nie poświęcę tyle czasu. Zresztą nie wiem, czy pojęcie jest określane tym słowem, ani czy jest w samym KD, czy tylko w wykładniach.
Bo nie ma takiego przepisu (nie czepiam się tutaj nazwy).
Andej pisze: 2019-10-24, 19:12 W odniesieniu do pytania: dwa pojazdy dwuśladowe nie mają prawa jechać równolegle jednym pasem.
Tutaj były 2 niewyznaczone pasy ruchu, bo zmieściły się 2 samochody obok siebie.
Podstawa:
art. 2 Prawo o Ruchu Drogowym pisze: 7) ,,pas ruchu" - każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;
Następnie te 2 pasy ruchu łączą się w 1 i niewiadomo w jaki sposób, bo są niewyznaczone, a w przepisach nie ma nic o domniemanych pasach ruchu przy zwężeniu jezdni. :)
Ostatnio zmieniony 2019-10-24, 19:34 przez bambam, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Andej » 2019-10-24, 19:39

Słowo przeciw słowu.
Ale w przypadku kategorycznego stwierdzenia mam prawo prosić o dowód.
Wydaje mi się, że bardziej zależy Ci na posiadaniu racji, niż na zbadaniu sprawy. Wobec tego przyznaję Ci rację (pozostając przy swoim).

Dopisek po chwili. Przypomniałem sobie właściwe słowo: niewyznaczone.
Ostatnio zmieniony 2019-10-24, 19:40 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Dominik » 2019-10-24, 19:41

Co co pyt 3

May coś takiego jak katastrofa i kolizja w ruchu drogowym, mogłem nazwy pomieszać.
Nie było ofiar, więc kolizja, więc robimy zdjęcia telefonami i spychamy samochody i czekamy na policje.
Tutaj widzę po mandacie dla obydwóch kierowców za zatrzymanie ruchu.

Dalej, kierowca pojazdu uprzywilejowanego miał pierwszeństwo na skrzyżowaniu, ale musiał zachować szczególną ostrożność.

Nie przypominam sobie czegoś takiego jak sytuacje zezwalające na wjazd samochodu nieuprzywilejowanego na skrzyżowanie kiedy nie można tego zrobić, po za zmianą świateł na żółte w ostatniej chwili. Kodeks pewnie nie definiuje sytuacji z pytania.
Tutaj mandat dla samochodu nieuprzywilejowanego.

więc, jeden mandat dla kierowcy karetki, dwa mandaty do kierowcy samochodu.

bambam

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: bambam » 2019-10-24, 19:49

Andej pisze: 2019-10-24, 19:39 Słowo przeciw słowu.
Ale w przypadku kategorycznego stwierdzenia mam prawo prosić o dowód.
Przecież podaję Ci przepisy :D jak mam Ci to inaczej udowodnić? :D
Ponadto ta zagadka i werdykt jest od warszawskich instruktorów szkolących insturktorów.
Ostatnio zmieniony 2019-10-24, 19:51 przez bambam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Andej » 2019-10-24, 20:29

art. 2 pkt. 7 ustawy – Prawo o ruchu drogowym
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

bambam

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: bambam » 2019-10-24, 20:54

Andej pisze: 2019-10-24, 20:29 art. 2 pkt. 7 ustawy – Prawo o ruchu drogowym
no i co z tego wynika wg Ciebie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Andej » 2019-10-24, 21:21

Wybacz, że nie odpowiem. Bowiem rozmowa zaczyna przypominać rozmowę z robbo. Skoro przeczytałeś i nic nie wynika, to dyskusja na ten temat nie ma sensu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

bambam

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: bambam » 2019-10-24, 21:30

Też uważam, że nie ma sensu, bo to jest ten sam przepis, który już wcześniej cytowałem, żeby Ci udowodnić, że pasy nie muszą być wyznaczone i nie wiem co mi chcesz udowodnić cytując to, dlatego zapytałem jak rozumiesz ten artykuł.
Ostatnio zmieniony 2019-10-24, 21:34 przez bambam, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ