Teleturniej o ruchu drogowym

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Magnolia

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Magnolia » 2019-10-24, 21:34

Co z tym skrzyżowaniem ? Bo Warszawa stoi. Przyjechali już ci policjanci z mandatami?

bambam

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: bambam » 2019-10-24, 21:38

Czekamy jeszcze na @Biserica Dumnezeu

Biserica Dumnezeu

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-25, 11:25

A dlaczego czekacie na mnie?

Dominik

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Dominik » 2019-10-25, 12:00

Ponieważ przyłączyłeś się dol gry, jako jedyny odpowiedziałeś [poprawnie na ostatnie pytanie według bambama.

Biserica Dumnezeu

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-25, 13:51

Nie wiem o co chodzi, bo nie sledze sytuacji.

Ale odpowiem takim tekstem:

Prawo jazdy zdobylem 42 lata temu. Uprawnienia zdobywalem na pojazdy osobowe, ciezarowe, pojazdy wojskowe ( transportery opancerzone ), pojazdy pancerne ( czolgi ), lokomotywy spalinowe a takze uprawnienia na smiglowce szturmowe. No coz - wojsko kazalo,to sie robilo ( takie byly potrzeby w tych jednostkach ).

Przejechalem osobowka okolo 800 000 km.

Zycie nauczylo mnie, zeby wsiadajac do pojazdu zawsze miec to na uwadze, ze:
- ja jestem kiepskim kierowca
- inni kierowcy uczestniczacy w ruchu to idioci
Tych zasad nauczyl mnie moj instruktor , jednoczesnie dowodca oddzialu.

Przepisy poznajesz teoretycznie.
W zyciu stosuj taka zasade, ze:
- na podjecie decyzji w ruchu masz ok.2 sekund
- nigdy nie korzystaj z uprawnien dawanych tobie przez znaki drogowe, jesli dotyczy to konfrontacji z pojazdem szynowym ( np: pociag, tramwaj ) - nawet gdy wariaci z tylu trabia i robia kolko na czole.

Oznacza to, ze nawet jesli masz pierwszenstwo przejazdu przed tramwajem, to i tak nie wiesz, czy motorniczy akurat sie nie zagapi. Nie masz zadnych szans w starciu. Zasada jest taka - przepusc pojazd szynowy, gdy go masz w zasiegu wzroku. Dzieki temu kilka razy po prostu nie doszlo do kolizji z moim udzialem

Zawsze jedz troche wolniej, niz dopuszczalne. Przyklad -
na drodze o dopuszczlnej predkosci 30km/godz jechalem ok. 25. Po chodniku szla matka z dzieckiem ... dziecko wyrwalo sie jakies 1 metr przede mna i prosto pod moj samochod. Mase wozu wychamowalem tak, ze kola samochodu najechaly prawie na glowe. Gdybym jechal troche predzej ( wlasnie te dopuszczalne 30) tobym prawdopodobnie uszkodzil mu czaszke.

Mysl podczas jazdy ( co bywa nieco trudne, gdy ma sie za soba juz 12 godzin jazdy, a przed soba kolejnych kilka ).
Zawsze pamietaj, ze pociagi drogowe zachowuja sie nieprzewidywalnie na drodze - szczegolnie ostatnia przyczepa/naczepa.
jezeli taka spotkasz na przciwnym pasie, zwolnij i jedz ku skrajni jezdni - masz prawie 100% szans unikniecia katastrofy gdy z jakichs powodow naczepa nagle znajdzie sie na twoim pasie.
Bylo kilka akich sytuacji. W jednym przyoadku z dlal zauwazylem, ze dzieje sie cos dziwnego, ze kierowca tira z ledwoscia panuje nad kierunkiem jazdy. Polowa samochodu ( jakies 50 m przed tirem ) wlechalem na pobocze. Naczepa minela mnie o kilka centymetrow.

Nie wyprzedzaj na sile ... raczej daj sie wyprzedzic - wariatow nie brakuje.

Trzymaj wiekszy odstep niz mniejszy.
Gdy jest gololedz - trzymaj sie blizej krawedzi jezdni i nie hamuj hamulcem - zwalniaj obroty silnika i jedz prawie na pych. Wowczas zawsze bedziesz mial czas przychamowac albo zjechac z toru jazdy, zamiast zrobic komus garaz w bagazniku.

Zadna teoria tego cie nie nauczy.

Rozpoznawaj znaki i mysl, w jaki sposob odnosza sie do Ciebie.

Bylo i tak, ze w czasie gololedzi wprost na czerwonym swietle jechal na mnie tramwaj. Ani on, ani ja nie moglismy zahamowac dosttecznie szybko.
Wowczas, wbrew przepisom, ale ze zdrowym rozsadkiem wrzucilem trzeci bieg i na nim wyciagnalem auto na pol gazie ( nie na pelnym, bo wpadlbym w poslizg ) do przodu. Zlamalem przepisy, uratowlem byc moze nawet zycie. Policjqa akurat wlanie polowala na tym skrzyzowaniu na roznych lamaczy. Ale widzieli, co tak naprawde ja zrobilem ... dlatego mowili: no, przepis zlamany, kara musi byc ( takie sa formalnosci ) , ale dali najnizszy mandat: zamiast 200zl dostalem mandat 20 zl.

Takich kilka rad.
Trzymajcie sie.

Magnolia

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Magnolia » 2019-10-25, 14:22

Biserico, Cudownie podsumowałeś zasady którymi i ja się kieruję (tyle że nie nazywam nikogo brzydko, no prawie nigdy). Ja mam czas, mnie się do kalectwa nie spieszy.

Biserica Dumnezeu

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-26, 15:50

I tak trzymaj Magnolio :ympeace: ~o)

Magnolia

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Magnolia » 2019-10-26, 15:57

Biserico odpowiedz wprost na pytanie, bo inaczej bambam nam punktów nie podsumuje, a ta Warszawa tak stoi i stoi.. na mandaty czekają kierowcy już bardzo niecierpliwie.

Biserica Dumnezeu

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-26, 16:26

Odpowiedzialem na pytanie bardzo jasno - choc nie wprost.

Magnolia

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Magnolia » 2019-10-26, 16:31

To nie dostaniemy punktów....

Biserica Dumnezeu

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-26, 17:08

Wobec tego nie rozumiem, o jakie pytanie chodzi.
Nie sledzilem watku, nudzi mnie. Co chcialem napisac to napisalem, ale byc moze trzeba cos jeszcze napisac, a nie wiem na jaki temat.

bambam

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: bambam » 2019-10-26, 19:58

bambam pisze: 2019-10-24, 18:21 Prawidłowa odpowiedź:
Oboje dostaną mandat za nieusunięcie pojazdów. Usuwamy pojazdy przy kolizji, a przy wypadku musimy zostawić. (Wypadek: śmierć lub uszczerbek na zdrowiu wymagający leczenia > 7 dni).

Pojazd uprzywililejowany nie ma pierwszeństwa. Może łamać przepisy tylko jak upewni się, że nie spowoduje to zagrożenia. Kierowcy nie mają obowiązku ustępować pierwszeństwa pojazdowi uprzywilililejeowanemu tylko niezwłocznie umożliwić mu przejazd


Kod: Zaznacz cały

+---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+
| Uczestnik  | Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Runda 4 | Runda 5 | Runda 6 | Runda 7 | Runda 8 | Runda 9 | Runda 10 |  SUMA   |
+---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+
| Dezerter   |    0    |    0    |    5    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |     5    |
| Dominik    |    1    |    0    |    5    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |     6    |
| Andej      |    0    |    0    |    5    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |     5    |
| Magnolia   |    0    |    0    |    5    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |     5    |
| Biserica   |    -    |    1    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |    -    |     1    |
+---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+
Na ten moment przerwa, bo nie zdałem dzisiaj egzaminy na instruktora i nie mam już sił kontynuować.

Dominik

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Dominik » 2019-10-26, 20:21

bambam pisze: 2019-10-26, 19:58 Kierowcy nie mają obowiązku ustępować pierwszeństwa pojazdowi uprzywilililejeowanemu tylko niezwłocznie umożliwić mu przejazd
Bezsensu,,, przecież w praktyce jest to to samo, ale takie widoczne prawo.

Na czym oblałeś egzamin, jakaś głupota tego rodzaju jak nas tutaj uczysz?

bambam

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: bambam » 2019-10-26, 20:26

Dominik pisze: 2019-10-26, 20:21
bambam pisze: 2019-10-26, 19:58 Kierowcy nie mają obowiązku ustępować pierwszeństwa pojazdowi uprzywilililejeowanemu tylko niezwłocznie umożliwić mu przejazd
Bezsensu,,, przecież w praktyce jest to to samo, ale takie widoczne prawo.

Na czym oblałeś egzamin, jakaś głupota tego rodzaju jak nas tutaj uczysz?
Dokładnie tak jest:
Art.9 pisze:Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
Pytania jak zwykle głupkowate, niejednoznacznie sformułowane przez co nawet jak coś wiesz to i tak musisz strzelać, bo nie sposób wyczaić o co chodziło autorowi pytania. np. użycie słowa "powinien". Czy to znaczy, że dobrze by było by tak keirowca zrobił czy tak ma zrobić? Mam wrażenie, że raz jest tak raz tak, niekonsekwentnie.

Ja już 4 razy podchodziłem... już od roku próbuję i nic. Inni z mojego kursu też nie mogą zdać, tylko 1 zdał.
Ostatnio zmieniony 2019-10-26, 20:27 przez bambam, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: Teleturniej o ruchu drogowym

Post autor: Dominik » 2019-10-26, 20:32

Oglądam kanał na YT "do Roboty". Tydzień temu było o instruktorach, że brakuje ich. Teraz się nie dziwie.

ODPOWIEDZ