Katol to brzmi dumnie

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Katol

Katol to brzmi dumnie

Post autor: Katol » 2018-02-10, 13:33

W związku z sugestiami odnośnie mojego nicka.
Jestem do niego przywiązany.
Ma to związek z dyskusjami katolicko-protestanckimi sprzed kilkunastu lat i tymi późniejszymi sprzed kilku lat.
Nie zamierzam go zmieniać.

Czy ktoś ma jakieś obiekcje?

Mivia

Re: Katol to brzmi dumnie

Post autor: Mivia » 2018-02-10, 14:57

Twój nick twoja sprawa

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Katol to brzmi dumnie

Post autor: Dezerter » 2018-02-10, 16:26

Cejrowski też tak uważa - minuta 4

Paweł Kukiz też tak się nazywa z dumą i wielu innych - tak trochę na przekór tym, którzy nas atakują, solidaryzując się z atakowanymi katolikami.
Katolu - jak pojawiłeś się na forum, to odebrałem cię nie jako prowokatora a jako twardego i ortodoksyjnego katolika (trochę się pomyliłem, ale nie o tym ten wątek ;).
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Katol to brzmi dumnie

Post autor: Magnolia » 2018-02-10, 16:51

Dla mnie Katol nie brzmi dumnie, parafrazując wypowiedź Cejrowskiego i Kukiza.
Może to kwestia jakichś uprzedzeń czy zasłyszanych opinii, kiedyś, gdzieś... ale dla mnie to brzmi negatywnie i obraźliwie. I nie chciałabym by tak ktoś o mnie powiedział.

Skoro jednak Ty jesteś z tego nicku dumny... to w czym problem? Co Cię obchodzi ludzkie gadanie?

Mi sie podoba mój nick i wyłącznie dobrze się kojarzy, ale domyślam się, że komuś mogą magnolie śmierdzieć, na samą mysl o mnie, :)) Szczególnie takie odnosiłam wrażenie na innym forum... =))
Ostatnio zmieniony 2018-02-10, 17:35 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: Katol to brzmi dumnie

Post autor: Dominik » 2018-02-10, 17:26

Też bym nie chciał być nazwanym katolem, brzmi po prostu negatywnie. Po za tym słowniki definiują to słowo jako pogardliwe określenie katolika.
Może to tylko złe skojarzenie i nic więcej. Najważniejsze by używać tego słowa w dobrym znaczeniu.

Katol

Re: Katol to brzmi dumnie

Post autor: Katol » 2018-02-10, 21:53

A ja się tego nie wstydzę. Jestem Katolem i co mi zrobisz?? :ympeace:
Pora wyleczyć się ze stereotypów.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Katol to brzmi dumnie

Post autor: Andej » 2018-02-11, 00:17

Nie ze stereotypów, tylko z tego, jak większość ludzi pojmuje to określenie. Również słowniki.

Nie musisz się zaperzać "Jestem Katolem i co mi zrobisz?? ". Nikt Ci nic nie zrobi. Przynajmniej tu. Niesmak pozostaje. Do przełknięcia. Słowo budzi pejoratywne skojarzenia. Lubisz na przekór? Twoja sprawa. A mi jest przykro.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Katol to brzmi dumnie

Post autor: Dezerter » 2018-02-11, 19:11

Wyciągamy więc wniosek, że :
- katol, dla wielu brzmi obraźliwie, więc nie używajmy go w stosunku do innych.
- w stosunku do siebie można, jeśli komuś to brzmi dumnie
- w stosunku do naszego forumowego Katola - oczywiście można
Ostatnio zmieniony 2018-02-11, 19:12 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Katol

Re: Katol to brzmi dumnie

Post autor: Katol » 2018-02-11, 20:25

W Słowie Bożym czytamy:

26 Przeto przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu! Niewielu tam mędrców według oceny ludzkiej, niewielu możnych, niewielu szlachetnie urodzonych. 27 Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć; 28 i to, co nie jest szlachetnie urodzone według świata i wzgardzone, i to, co nie jest, wyróżnił Bóg, by to co jest, unicestwić, 29 tak by się żadne stworzenie nie chełpiło wobec Boga.


Zachęcam wszystkich do pokory.

A czy uważacie określenie Moherowe Berety za obraźliwe???

Dominik

Re: Katol to brzmi dumnie

Post autor: Dominik » 2018-02-11, 20:55

Jak dobrze pamiętam to panie do których było skierowane to określenie nic sobie z tego nie robiły. Nawet same się tak nazywały.

Słowo Moher można zdefiniować na dwa sposoby
- wełna z kóz angorskich
- Słuchacz Radia Maryja

Czy obraźliwe, tutaj trzeba by sprawdzić powód użycia tych słów, kontekst. Dla mnie na pewno nie brzmi dobrze to określenie.
Będzie podobnie jak ze słowem "katol", można go użyć jako obraźliwe określenie. Dlatego lepiej na wszelki wypadek powstrzymać się od niejednoznacznych określeń.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Katol to brzmi dumnie

Post autor: Andej » 2018-02-11, 22:19

To zależy od kontekstu. W zamiarze był pogardliwy. I dla wielu, takim jest w dalszym ciągu. Uważam, że nikogo nie należy tak nazywać. Chyba, że w zamkniętym gronie. Tylko wtedy, gdy określenie nie wzbudzi negatywnych odczuć. Czasem trudno zauważyć cienką czerwona linię.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ