Piękno przyrody

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Piękno przyrody

Post autor: Praktyk » 2019-11-22, 22:05

Temat pociachany, ale jakże ważny i "piękny" :)

Jest to obszar, na którym dość skutecznie potyczkuje się z ateistami. Bo dlaczego cokolwiek uznajemy za piękne ? Dlaczego nie jest "nijakie" ?
Ateistyczna interpretacja jest taka, że wyewoluowaliśmy to co daje przewagę w walce o pożywienie i rozmnożenie się.
Ale jak do tego przypiąć odbiór piękna ?
Bardzo na siłę da się przypiąć do tego kobiece piękno, może piękno lasu, gdzie wiemy, że jest pożywienie, czy plaży gdzie łatwo przeżyć.
Ale jaką przewagę ewolucyjną daje odbieranie gwiazd jako pięknych, muzyki, majestatyczności gór....
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Piękno przyrody

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-23, 21:21

Myślenie abstrakcyjne.
Myślę, że piękno pojmujemy właśnie przez takie "abstrakcyjne myślenie". Bo pojmowanie piękna nie jest racjonalne, jeśli nie chodzi o dobór partnerki/ partnera.
A jaką przewagę daje nam myślenie abstrakcyjne? Ogromną.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Piękno przyrody

Post autor: Praktyk » 2019-11-24, 14:20

ToTylkoJa pisze: 2019-11-23, 21:21 Myślenie abstrakcyjne.
Myślę, że piękno pojmujemy właśnie przez takie "abstrakcyjne myślenie". Bo pojmowanie piękna nie jest racjonalne, jeśli nie chodzi o dobór partnerki/ partnera.
A jaką przewagę daje nam myślenie abstrakcyjne? Ogromną.
Takie hasłowe wyjaśnienie jest trochę za biedne. Spróbuj wyjaśnić mi precyzyjniej jak czerpanie przyjemności z muzyki jest powiązane z myśleniem abstrakcyjnym.

Myślenie abstrakcyjne to umiejętność operowania w głowie konceptami abstrakcyjnymi jak: ostry, śmierdzący, piękny... bez konieczności ich każdorazowego zmysłowego odbioru (jak u zwierząt). Ale to, że mamy zdolność nazwania uczuć związanych z muzyką - pięknem nie powoduje, że odbiór piękna muzyki jest skutkiem możliwości ich nazwania.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Piękno przyrody

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-24, 16:09

Myślenie abstrakcyjne to niezbędny składnik kreatywności. Dzięki temu możemy myśleć hipotetycznie.
I tworzyć.
Dzięki myśleniu abstrakcyjnemu mogę pomyśleć, że jeśli połączę to z tamtym, to stworzę jakąś rzecz, która będzie mi pomocną,
Np. w polowaniu.
Teraz używamy naszego abstrakcyjnego myślenia, żeby poprawić sobie jakość życia, ale kiedyś w ten sposób zapewniliśmy sobie przewagę.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Piękno przyrody

Post autor: Praktyk » 2019-11-25, 14:26

ToTylkoJa pisze: 2019-11-24, 16:09 Myślenie abstrakcyjne to niezbędny składnik kreatywności. Dzięki temu możemy myśleć hipotetycznie.
I tworzyć.
Dzięki myśleniu abstrakcyjnemu mogę pomyśleć, że jeśli połączę to z tamtym, to stworzę jakąś rzecz, która będzie mi pomocną,
Np. w polowaniu.
Teraz używamy naszego abstrakcyjnego myślenia, żeby poprawić sobie jakość życia, ale kiedyś w ten sposób zapewniliśmy sobie przewagę.
Ja nie kwestionuję tego, że myślenie abstrakcyjne daje przewagę. Oczywiście daje. Tylko, żeby wyobrazić sobie jak zabijamy bizona, albo jak budujemy schronienie przed deszczem zanim to zrobimy jest potrzebne coś innego niż odbiór piękna. To, że odbieramy muzykę jako coś przyjemnego nie wymaga abstrakcyjnego myślenia. Właściwie słuchając muzyki człowiek jest dość bezmyślny. Po prostu odczuwa.


Innym tematem jest przypisywanie abstrakcyjnego myślenia ewolucji tylko dlatego, że jest korzystne. Tym sposobem można by ewolucyjnie udowodnić istnienie Boga, bo jest dla nas przecież korzystne :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Piękno przyrody

Post autor: Andej » 2019-11-25, 16:07

Wydaje mi się, że wszelkie zjawiska, które możemy poznać i poznajemy empirycznie abstraktami nie są.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Piękno przyrody

Post autor: Praktyk » 2019-11-26, 16:07

Andej pisze: 2019-11-25, 16:07 Wydaje mi się, że wszelkie zjawiska, które możemy poznać i poznajemy empirycznie abstraktami nie są.
Trochę inaczej tłumaczy to internet. W sumie dopiero teraz sobie to ułożyłem.

Konkretny rower, którego dotykasz nie jest abstraktem. Ale już samo pojęcie "rower" jest abstraktem. Każdy może pod nim rozumieć coś lekko innego, a tylko pewne wspólne cechy się zgadzają.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Piękno przyrody

Post autor: Andej » 2019-11-26, 16:59

Czy rower jako abstrakt da się poznać empirycznie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Piękno przyrody

Post autor: Praktyk » 2019-12-03, 10:07

Andej pisze: 2019-11-26, 16:59 Czy rower jako abstrakt da się poznać empirycznie?
No nie, zgodnie z internetową definicją abstrakty istnieją tylko w naszych głowach. I tym się różnią od "konkretów".
Ale te abstrakty budują się w nas na podstawie jakiś empirycznych doznań.
Każdy widział w życiu i dotykał wiele rowerów. I coś sobie na temat tych doznań w głowie zbudował.
Ale moje coś jest pewnie deko inne niż twoje coś.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Piękno przyrody

Post autor: Andej » 2019-12-03, 10:14

Z tego wynika, że pisząc
Andej pisze: ↑2019-11-25, 16:07
Wydaje mi się, że wszelkie zjawiska, które możemy poznać i poznajemy empirycznie abstraktami nie są.
nie myliłem się.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Piękno przyrody

Post autor: Praktyk » 2019-12-03, 12:23

Andej pisze: 2019-12-03, 10:14 Z tego wynika, że pisząc
Andej pisze: ↑2019-11-25, 16:07
Wydaje mi się, że wszelkie zjawiska, które możemy poznać i poznajemy empirycznie abstraktami nie są.
nie myliłem się.
Ale tylko w momencie poznawania. Później w naszej głowie już są.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ODPOWIEDZ