Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-26, 19:59

Mówiąc o zdrowej żywności mówimy o żywności przetworzonej tak raz, a nie 8.
Zawierająca GMO w małej ilości (ostatnio słyszałam, że soi niemodyfikowanej na rynku już nie ma, ale nie wiem, na ile to potwierdzone).
Zawierającej wszystkie minerały, które w danym produkcie powinny być, w takiej ilości, w jakiej powinny być.

Przykład z Ronaldo nietrafiony, jego jeden obiad kosztuje pewnie więcej, niż mój telefon xD

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Viridiana » 2019-11-26, 22:11

Ona Samotna Dusza pisze: 2019-11-25, 19:10 CUKIER- zatyka żyły, powoduje szereg chorób...
Zgadzam się z ogólnym postulatem zdrowego odżywiania, natomiast wyrażę tu pewną wątpliwość: czy cukier zatyka żyły? Owszem, nie jest dla nas dobry, ale żyły zatykają raczej tłuszcze, aczkolwiek nie jestem dietetykiem ani biologiem, więc jeśli się mylę, to przepraszam.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: takisobie » 2019-11-27, 00:08

ToTylkoJa pisze: 2019-11-26, 19:59 Przykład z Ronaldo nietrafiony, jego jeden obiad kosztuje pewnie więcej, niż mój telefon xD
Trafiony , nie trafiony w sensie ogólnym okej regularne odpowiednio zbilansowane posiłki powinien każdy spożywać ale to w teorii bo w praktyce wiadomo jak jest a druga sprawa nie ma sensu bazować na dietach zawodowych sportowców , jeśli już to konsultacja z dietetykiem
a nie internetem i dobór diety pod własny organizm i jego zapotrzebowania

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Andej » 2019-11-27, 09:08

Może zmienić wątek, na jedzenie, które niszczy organizmy osób zamożnych i bogatych? Bo w końcu, ci których nie stać na wybieranie inne niż po cenie, nie mają znaczenia. To margines. Bardzo szeroki, ale margines. Trzeba dbać o zdrową tkankę, czyli o młodych, pięknych i bogatych. A reszta ... najlepiej na skałę tarpejską. I świat będzie piękny. I zdrowy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Magnolia » 2019-11-27, 10:30

Przesadzacie trochę...
Leczą witaminy... a te sa zawarte w warzywach i owocach... póki co sa dostępne w warzywniaku... a więc dla każdego.
Kiedyś zrobiłam rewolucję w domu w żywieniu i przeszliśmy na wegetarianizm, to z czego zrezygnowaliśmy to przeznaczyłam na owoce i warzywa i wychodziło w budżecie na to samo.

Więc takie refleksje, ze za drogo itd mają Ci ktorzy tego nie spróbowali. Najdroższe jest mięso i wędliny. A nie warzywa i jarzyny.
Powiedzmy że orzechy, które sa konieczne dla wege sa też drogie, ale da się znaleźć na to kasę w budżecie wege rodziny.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: takisobie » 2019-11-27, 11:28

Andej pisze: 2019-11-27, 09:08 Może zmienić wątek, na jedzenie, które niszczy organizmy osób zamożnych i bogatych?
Jest wielu którzy dysponują dużą gotówką a są tzw "złotówami" , możliwe że na jedzeniu nie oszczędzają i omijają tanie sklepy ale wątpię . Stawiam bardziej na na naszą mentalność że nie jesteśmy nauczeni zdrowego trybu życia albo co niektórzy o tym zapomnieli . Jesteśmy w dobie klimatu "tanio i szybko" albo "drogo i wykwintnie" , brak czasu i niekiedy nawet chęci żeby poszukać czegoś pomiędzy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Andej » 2019-11-28, 17:15

Ciekawa dieta oparta na pośmażanym suchym chlebie: https://www.money.pl/gospodarka/bieda-d ... 3169a.html
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Dezerter » 2019-11-28, 21:02

Tłuszcz cukierniczy, konserwanty, wzmacniacze smaku, sztuczne barwniki
rzeczy przypalone, spleśniałe, nadgniłe, nieświeże - tego unikajmy

Jak najwięcej spożywajmy
warzyw i owoców, nasion i pestek, orzechów, kiszonek, jogurtów, miodu, czerwone wino (z umiarem)

Im bardziej urozmaicone menu - tym lepiej.

3-5 posiłków dziennie, ale bez przejadania się!

Tyle wystarczy dla zdrowego odżywiania

Ps
Zasłyszane dzisiaj przy obiedzie w Warszawie, w dobrym hotelu, trójka nieznajomych do których się przysiadłem i byłem świadkiem rozmowy:
Ona młoda wegetarianka, mąż też, ale dzieciom dają ryby i indyka,
on w średnim wieku - opowiada o znajomych:
- mąż weganin zabrał żonę do restauracji gdzie nie gotują warzyw tylko obrabiają je w temp. max 40 st. C
żona oburzona i zniesmaczona chrupaniem surowych warzyw, powiedziała , że więcej jej noga tam więcej nie postanie.
Trzecia koleżanka zapytała
- a czemu przygotowują tylko w 40 st. ?
Pan całkiem poważnie odpowiedział:
Żeby nie cierpiały
Powstrzymałem się by nie parsknąć śmiechem i nie wyjść na buraka z prowincji B-) ;)
Ostatnio zmieniony 2019-11-28, 21:07 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Konwalia

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Konwalia » 2019-11-28, 22:10

Różne przekąski i produkty uważane powszechnie za „zdrowe” zawierają w rzeczywistości nadmierną ilość cukru i są przetworzone np. płatki kukurydziane reklamowane jako zdrowe dla dzieci – lepiej zamienić je na owsiane. Podobnie białe pieczywo np. słodkie bułki oraz niektóre jogurty – to wszystko zawiera dużą ilość cukru. Jeśli lubicie owocowe jogurty, spróbujcie greckich z owocami, a poczujecie różnicę, bo greckie nie są tak słodkie. Soki najlepiej ograniczać bądź z nich zrezygnować i zamienić je na kompot albo wodę z cytryną (domową – woda smakowa kupiona w sklepie to nie woda). Owocowe „herbatki” to sama chemia, są kwaśne i niedobre. Herbaty czarne, białe, zielone itd. z torebek lepiej zamienić na liściaste, w torebkach znajdują się często pozostałości z przetwarzania herbaty. Podobnie jest z ziołami np. melisa z torebki smakuje zupełnie inaczej niż melisa liściasta prosto z ogródka. :)

Dużo też jest soli, zwłaszcza w gotowych produktach typu zupki chińskie – tego najlepiej nie jeść. Zupełnie nie rozumiem powszechnego stosowania sosu sojowego, przecież to jest słone. Chociaż lubię sushi. :)

Cukier uzależnia, nie wiem, czy zatyka żyły. Z doświadczenia wiem jednak, że da się ograniczyć cukier w diecie: kiedyś słodziłam herbatę trzema łyżeczkami, obecnie nie słodzę. Jadłam słodycze codziennie, a teraz tylko w weekendy i staram się nie przesadzać. Organizm jednak dopomina się o cukier, dlatego polubiłam dania mączne – makarony, pierogi – i wiem, że nie wolno mi z tym przesadzić. Chociaż Włosi ciągle jedzą makaron i nie tyją. :)

Jeśli chodzi o warzywa, zdrowe są gotowane na parze. Mięso lepiej duszone niż w panierce.

Najlepiej nie podjadać między posiłkami i ogólnie jeść mniej. Jest z tym duży problem. Duże ilości jedzenia są wyrzucane, marnowane.
Ostatnio zmieniony 2019-11-28, 22:12 przez Konwalia, łącznie zmieniany 1 raz.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: takisobie » 2019-11-29, 09:22

Konwalia pisze: 2019-11-28, 22:10 Różne przekąski i produkty uważane powszechnie za „zdrowe” zawierają w rzeczywistości nadmierną ilość cukru i są przetworzone np. płatki kukurydziane reklamowane jako zdrowe dla dzieci – lepiej zamienić je na owsiane.
Na reklamy z TV zawsze trzeba brać poprawkę , to samo dotyczy leków itp. do znudzenia reklamują np magnez który jest najmniej przyswajalny , tak i podobnie z innymi produktami. Siła marketingu i ogłupiania , nie myśl tylko uwierz i kupuj.


Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: lambda » 2021-08-30, 07:55

Czy jak kto sjest otyły, waży jakieś 50 kg-60 kg za dużo a mimo to nie zmienia nic w swoim żywieniu to grzeszy?

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Zebra » 2021-08-30, 08:11

Myślę, że może to podchodzić podchodzić nie szanowanie własnego ciała i organizmu. Chyba było już podobne pytanie na forum
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Czarny » 2021-08-30, 08:58

Taka nadwagą to nie świadczy o grzesznym życiu tylko o problemach zdrowotnych.
Z nich też może wynikać potrzeba jedzenia nadmiernego.
Zaczynam się martwić czytając niektórych nie mam na myśli Zeberki, czy jest coś co nie można uznać za grzech?
Bo chyba wszystko już można podciągnąć pod grzech?
Np taki kaszlaca kaszlaczek swoim kaszlem grzeszy bo kaszle i kaszle i to jest grzeszne!
A mógłby przestać podobnie jak ktoś ze znaczna nadwagą. mógłby przestać jeść!
Cała masa tych grzeszników!
Ostatnio zmieniony 2021-08-30, 09:06 przez Czarny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Jedzenie które niszczy nasze zdrowie, nasze organy...Czy ważne jest dla Was mądre odżywianie?

Post autor: Lunka » 2021-08-30, 08:58

Jest może na forum osoba, która poradziła sobie z uzależnieniem od cukru?
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

ODPOWIEDZ