ideologia ekologizmu

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Viridiana » 2019-12-28, 14:23

Wolfi pisze: 2019-12-28, 13:06 napisalem ksionsze celowo (tak moja siostra pisze xd), bo jak mozna powiedziec, ze w celu ratowania srodowiska nie rodzmy dzieci, a to wiaze z aborcja.
Wiesz, że nawet kiedyś dosłownie taki argument za aborcją usłyszałam? :( Cóż, to jest po prostu złe rozumienie ekologii (albo z punktu widzenia etycznego ekologia za wszelką cenę, w której cel uświęca środki).
Konwalia pisze: 2019-12-28, 11:05 Myślę, że przyszedł czas, by otworzyć oczy. Taka pogoda w grudniu? W naszym klimacie? Coś jest chyba nie tak.
Racja (ja też należę do tych, którzy w tym roku śniegu nie uświadczyli, dopiero dziś troszkę popadał, ale krótko i drobnymi płatkami, które od razu się topiły). W zimie często wracają do mnie wspomnienia z dzieciństwa, gdy w ferie zimowe była masa śniegu, a teraz już coraz gorzej z tym.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Wolfi

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Wolfi » 2019-12-28, 16:00

Viridiana pisze: 2019-12-28, 14:23 Wiesz, że nawet kiedyś dosłownie taki argument za aborcją usłyszałam? :( Cóż, to jest po prostu złe rozumienie ekologii (albo z punktu widzenia etycznego ekologia za wszelką cenę, w której cel uświęca środki).
Zle rozumienie ekologii? Kochana no, przeciez to jest okropne.
Jesli juz mamy chronic za wszelka cene przyrode, no to zabijmy sie wszyscy, natura bez ludzi z pewnoscia przywroci rownowage w przyrodzie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14939
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Dezerter » 2019-12-29, 19:17

https://noizz.pl/ekologia/pleszew-na-ko ... ch/e49rv34
ks. Krzysztof Guziałek na fasadzie kierowanego przez niego kościoła św. Floriana w Pleszewie zawiesił 12-metrowy krzyż ułożony z paneli fotowoltaicznych. Instalacja już teraz jest w stanie oświetlić i częściowo ogrzać kościół.
Świetny pomysł - brawo ksiądz
Inspiracją do podjęcia zmian była również encyklika "Laudato si" autorstwa papieża Franciszka, w której głowa kościoła porusza temat ekologii. - Papież mówi o trosce o wspólny dom, o naszą ziemię. Musimy przekazać ją kolejnym pokoleniom niezniszczoną, zachować jej piękno - wspomina ksiądz Guziałek
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4613 times
Kontakt:

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-29, 22:40

Pomysł z panelami niezły, jednak wybór miejsca - krzyż - niezbyt trafny.

Dodano po 52 minutach 46 sekundach:
Myślę, że nieźle ilustruje czym jest ekologizm zdarzenie opisane tu https://niezalezna.pl/303900-skandal-w- ... lowa-grety
Piosenka dla dzieci o babci, która jest "nieekologiczną świnią".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Andej » 2019-12-29, 22:58

O absurdach ekologizmu: https://www.fronda.pl/a/tylko-u-nas-ks ... 38372.html.
Wspomniane kilka pomysłów i kilka analogii. Byłoby śmieszne, gdyby nie to, że nie mamy do czynienia z kabaretem, ale z przemysłem. Ekologizm to równocześnie ideologia i przemysł. W końcu nie dramo pieniądz jest okrągły. Wszystko musi się toczyć wokół niego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4613 times
Kontakt:

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-30, 08:45

Zgadzam się. Co więcej, zastosowano znaną technikę - brutalnej napaści o charakterze nagonki na kogos, kto osmielił sie poddać w wątpliwość niektóre aspekty zagadnienia.

szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: szary brat » 2020-01-02, 09:11

Wolfi, dziękuję za Twoją pracę ewangelizacyjną.
Szczęść Boże.

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: random1414 » 2020-05-24, 13:15

Kiedyś po przeczytaniu fragmentów encykliki laudato si miałem takie wątlpliwości ...
Zadaję to pytanie w związku z tą encykliką.
Człowiek zatruwa planete poprzez rolnictow(pestycydy),transport produkcje itp.
1. Czy rolnicy grzeszą wykorzystując pestycydy nawozy?
2. Czy sprzedawcy grzeszą kupując banany pomarancze (pryskane,potem kolejny raz przeciw psuciu się)?
3. Czy informatycy grzeszą jak programują,czy testują coś,bo do wytworzenia monitorów komputerow pewnie też się planeta zatruwa?
4. Czy mechanicy tirowcy organizatorzy lednicy koncertów JSJD grzeszą bo też to zatruwa planetę (światła benzyna itp.) ?
5. Czy kupywanie rzeczy praca w sklepie to grzech?
6.Czy jak ktoś żyje w kalifornii arizonie albo np w chile albo gdzieś co jest sucho to grzeszy gdy uzywa klimatyzacji?
7.Czy to że komputery mają dośc sporą moc obliczeniową to według KK źle?
8.Czy mozna kupywać w sklepach jedzenie i artykuły,do nich bardzo często wytwarza sie plastik ?
9.Czy można żyć w mieście ,gdzie się wylewa wodę z gotowania do zlewu?
10.Czy według KK korzystanie z komputerów to grzech,bo do ich wytworzenia trzeba plastik i pierwiastki,a co z lataniem samolotami uzywaniem prądu,tez trzeba spalić węgiel co psują i truję planetę ?


11.Czy to źle że wiele rzeczy wykonuje się mechanicznie ?
12.Czy to grzeszne rozwijanie dalej postępu który ułatwia pracę ?
13.Czy grzechem jest tworzenie maszyn które ułatwiają i zastępują pracę człowieka ?



14.Mam pytanie odnośnie czy grzechem według kościoła katolickiego i jest posiadanie czy generowanie przez ludzi emisji netto czy grzechem według kościoła katolickiego i jest generowanie przez ludzi emisji netto CO2 ?
15Czy grzechem jest generowanie CO2 bo według niektórych źródeł z przyczynia się ono do zwiększenia ilości katastrof?
16.Czy postęp i spalanie paliw kopalnych i jest grzeszne?
17.Czy kupowanie bananów ananasów i tego typu rzeczy które musza przebyć długą drogę jest grzechem,bo wydzielają dużo CO2?
18.Czy grzechem jest spalanie paliw kopalnych i kupywanie rzeczy ?

Ogólnie odnośnie całego Laudato si
Laudato Si
128. Jesteśmy powołani do pracy od chwili naszego stworzenia. Nie należy dążyć do tego, aby
postęp technologiczny zastępował coraz bardziej
ludzką pracę, przez co ludzkość doprowadziłaby
do wyrządzenia szkody sobie samej. Praca jest
koniecznością, częścią sensu życia na tej ziemi,
sposobem dojrzewania, ludzkiego rozwoju i osobistego spełnienia. Z tego względu finansowa pomoc ubogim powinna być zawsze rozwiązaniem
doraźnym, aby zaradzić pilnym potrzebom. Prawdziwym celem powinno być zawsze umożliwienie
im godnego życia poprzez pracę. Jednak orientacja gospodarki spowodowała pewien rodzaj
ulepszeń technologicznych, mających na celu obniżenie kosztów produkcji poprzez zmniejszenie
liczby miejsc pracy i zastąpienie ludzi maszynami.
Jest to kolejny sposób, w jaki działania człowieka
mogą obrócić się przeciwko niemu. Redukcja zatrudnienia «ma także negatywny wpływ na sferę
ekonomii ze względu na postępującą erozję „kapitału społecznego”, czyli całego zespołu relacji
zaufania, wiarygodności i poszanowania reguł,
nieodzownych w każdym współżyciu obywatelskim»104. Ostatecznie «koszty ludzkie zawsze są także kosztami ekonomicznymi, a złe funkcjonowanie
ekonomii zawsze pociąga za sobą również koszty
ludzkie»105. Zaprzestanie inwestowania w ludzi,
aby uzyskać większy natychmiastowy dochód, jest
najgorszym interesem dla społeczeństwa



Tutaj jedne z komentarzy
https://www.swietostworzenia.pl/2-aktua ... za-zylicza
Wg niego niszczenie srodowiska to zamach na dzieło stwórcy;czyli złe było karczowanie lasów na pola uprawne i te wyżej wymionione sprawy to grzech?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Viridiana » 2020-05-24, 15:30

random1414 pisze: 2020-05-24, 13:15 8.Czy mozna kupywać w sklepach jedzenie i artykuły,do nich bardzo często wytwarza sie plastik ?
Kupowanie jedzenia i potrzebnych rzeczy nie jest grzechem. Coś na obiad trzeba zjeść. ;)
random1414 pisze: 2020-05-24, 13:15 9.Czy można żyć w mieście ,gdzie się wylewa wodę z gotowania do zlewu?
Nie jestem biologiem, ale wydaje mi się, że jeżeli masz ogród, to możesz taką wodą podlać rośliny.
random1414 pisze: 2020-05-24, 13:15 15Czy grzechem jest generowanie CO2 bo według niektórych źródeł z przyczynia się ono do zwiększenia ilości katastrof?
Zależy, co przez to rozumiesz. Do pewnego stopnia generujemy je "niechcący', ale też są działania, nad którymi mamy kontrolę - np. jeżeli spokojnie do sklepu mógłbyś pójść na piechotę, nie jedź samochodem.

Swoją drogą, akurat szukałam wątku ekologicznego... Co prawda zastanawiałam się, czy ten jest właściwy, ale dobra...
Jakiś czas temu usłyszałam o fajnej inicjatywie.

Do powyższego filmu zaproszono kobietę, która nie kupuje chemicznych środków czystości - robi je samodzielnie w domu. Wykorzystuje do nich proste materiały, takie jak np. soda oczyszczona. Wydaje mi się, że to bardziej ekologiczne rozwiązanie od stosowania środków takich jak np. Cif. Co o tym sądzicie?
Jeżeli ktoś chce się zapoznać, w opisie podlinkowanego filmu jest odnośnik do bloga, Pani ma także kanał na YouTube o tej samej nazwie.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Biserica Dumnezeu

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-24, 20:15

Oczyszczanie sody do postaci rowniez obciaza klimat.
Oddychanie obciaza klimat.
Pisanie na forum obciaza klimat.
...

Antagonista

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Antagonista » 2020-05-24, 22:30

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-05-24, 20:15 Oddychanie obciaza klimat.
Pisanie na forum obciaza klimat.
...
To jasne, że nie mamy na wszystko wpływu. Nie mamy alternatywy do oddychania. Pisanie postów, w dłuższej perspektywie może być korzystne, jeśli ktoś zmieni swoje podejście do natury.
Mi się podoba idea "Zero Waste" i staram się trzymać zasad. Jeśli mamy wybór/możliwość ograniczenia swojego wpływu na środowisko to powinniśmy z niego/niej skorzystać.
Należy pamiętać, że Ziemia (w znaczeniu terytorium) to integralna część narodowej tożsamości, więc dbanie o środowisko powinno być (i coraz częściej jest) propagowane oraz praktykowane przez środowiska narodowe czy patriotyczne.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14939
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Dezerter » 2020-05-24, 22:41

Ja zaczynam łapać deszczówkę i kierować ją na ogródek, by zminimalizować użycie wody wodociągowej. Musimy ją oszczędzać, bo stanie się tak cenna i droga jak benzyna.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-25, 12:03

Piszac moje "zlote mysli" mialem na wzgledzie nastepujacy motyw: prawdziwa ochrona srodowiska i milosc do ojczystej ziemii nie ma nic praktycznie wspolnego z "ekologicznymi" aktywistami.
Pojde dalej z ta mysla: aktywizm "ekologistow" jest wrogi naturze ( przyrodzie ) oraz wrogi spoleczenstwu. W tym takze jest antypatriotyczny.
Ostatnio zmieniony 2020-05-25, 12:03 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Dominik » 2020-05-25, 13:21

Dezerter pisze: 2020-05-24, 22:41 Ja zaczynam łapać deszczówkę i kierować ją na ogródek, by zminimalizować użycie wody wodociągowej. Musimy ją oszczędzać, bo stanie się tak cenna i droga jak benzyna.
Czy mógłbyś rozwinąć temat, jak się to kalkuluje, czy ilość złapanej deszczówki jest wystarczająca do poniesionych kosztów na zbiornik i ewentualną pompę by wodę wypompować na ogródek.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: ideologia ekologizmu

Post autor: Jozek » 2020-05-25, 14:02

Dominik pisze: 2020-05-25, 13:21
Dezerter pisze: 2020-05-24, 22:41 Ja zaczynam łapać deszczówkę i kierować ją na ogródek, by zminimalizować użycie wody wodociągowej. Musimy ją oszczędzać, bo stanie się tak cenna i droga jak benzyna.
Czy mógłbyś rozwinąć temat, jak się to kalkuluje, czy ilość złapanej deszczówki jest wystarczająca do poniesionych kosztów na zbiornik i ewentualną pompę by wodę wypompować na ogródek.
W Uk sa w csprzedarzy dosc tanie zbiorniki plastikowe, ktore montuje sie przy scianie skracajac rure spustowa rynny i podlaczajac do zbiornika.
Zbiornik w sobie ma podwyzszenie i caly jest malej srednicy, ale dlugi, a u gory ma rure przelewowa o srednicy rury spustowej rynny, ktora podlacza sie do starego odplywu rury spustowej. Niektore montuje sie jak wstawke na lini rury spustowej i wyglada to jak znaczne zgrubienie rury spustowej.
To podwyzszenie sprawia za cala wode mozna wykozystac spuszczajac ja po prostu na grzadki grawitacyjnie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ