Moja pasja

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Dominik

Re: Moja pasja

Post autor: Dominik » 2020-08-03, 22:59

Może powrócę do swojej starej pasji, układanie kostki Rubika


Claudiax

Re: Moja pasja

Post autor: Claudiax » 2020-09-12, 19:49

Moja pasja to czytanie książek :) kazdy gatunek oprócz fantastyki :)

Dominik

Re: Moja pasja

Post autor: Dominik » 2020-09-12, 20:24

Ja do swojej wyżej wymienionej pasji powróciłem, może zrobię kiedyś osobny wątek poświęconej jej, jeśli kogoś zainteresuje temat. Niektórzy mogą się dziwić, a po ci tyle kostek. Powiem tyle, że kostka, a kostka to wielka różnica, ale to trzeba poczuć, wziąć ją do ręki.
Udaje mi się ją układać w 5min, myślę, że jak na moją sprawność rąk jest to dobry wynik.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Moja pasja

Post autor: sądzony » 2020-10-05, 21:49

Nieźle. Ja nigdy nie dałem rady.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Dominik

Re: Moja pasja

Post autor: Dominik » 2020-10-05, 22:42

Są różne metody jej układania. Począwszy od metody prostej, której nauka nie powinna długo zająć, po metody trudniejsze. Im trudniejsza metoda tym więcej do nauki, ale w efekcie kostkę ułoży się wykonując mniej ruchów.

Więc to nie jest tak, że jestem taki genialny i układam kostkę o tak po prostu. Połowa ułożenia kostki to wykute na pamięć schematy.

Ważne też jest jaka jest jakość kostki. Takie z kiosku czy kupione na odpuście zazwyczaj można od razu przez okno wyrzucić, bardzo trudno się kręcą. Dobre kostki można już za 30zł kupić. Różnią się one tym, że bez oporu można kręcić ściankami, nie trzeba też ich dokładnie ustawiać, by inną ściankę przekręcić. Oryginalne kostki Rubika są w większości kiepskie. Ja mam firmy MoYu za 30zł i jestem zadowolony.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Moja pasja

Post autor: Andej » 2020-10-06, 07:59

Wydaje mi sie, że do kostki trzeba mieć znacznie więcej talentów niż tylko pamięć. Oczywiście im bardziej sprawne dłonie, tym szybciej. Ale nie chodzi o czas. Raczej o ilość ruchów. Pamięć obrazu, kolorów, geometrii. A także wyobraźnie techniczna. Trzeba "mieć w głowie" całą kostkę, aby ją ułożyć. Nie zastanawiać się nad każdym ruchem, ale ten ruch widzieć intuicyjnie.
Gdy staram się opróżnić głowę z myśli, strapień, układam pasjanse w kompie. Proste czynności. Zwykle wykonywane intuicyjnie. Bez szczegółowego przyglądania się układowi. Mechaniczne wykonywanie ruchów bez świadomego zaangażowania rozumu. Rzut oka i działanie. Myślenie się wyłącza. Wszelkie myślenie. Trochę mi to przypomina mycie rozumu lub ścieranie z niego kurzu. Czynię to też, aby przetestować sprawność umysłu przez zabraniem się do pracy umysłowej. Gdy szybko idzie, to znaczy, że mogę działać. A gdy nie wychodzi, jeden po drugim, to znak, że czas powinien poświecić na jakieś proste czynności.
Kiedyś lubiłem Master Minda. Ale to dla dwóch osób. Lubiłem, rozgryzać sofizmaty. A teraz lubię, jak nic nie dolega, jak jest ciepło i słonecznie. I wokół cisza. I ciekawa książka, która sama się czyta. Dla przyjemności lub dla nauki. Mądra i głupia. W każdej można coś znaleźć. Jeśli dobrze poszukać. A niektóre zapadają w pamięć na całe życie. Czasem fabuła, czasem jedno słowo, czasem zdarzenie lub sytuacja. A czasem tylko atmosfera.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apis

Re: Moja pasja

Post autor: apis » 2020-10-06, 08:37

Mi się kiedyś kostka częściowo rozpadła. Ktoś mi ją poskładał, ale już nie wiem, czy poprawnie, poza tym chyba była klejona. Czasem więc ułożę jedną ściankę, ale poza tym kostka stoi na półce bardziej dla ozdoby. Szkoda, ale chyba się już jej nie naprawi. Kupiłam ją za 30zł, chyba oryginalna, bo jest napisane „Rubiks” na stojaku (był dołączony stojak).
Ostatnio zmieniony 2020-10-06, 08:39 przez apis, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: Moja pasja

Post autor: Dominik » 2020-10-11, 00:00

Mastermind można na telefonie uruchomić, druga osoba niepotrzebna, i tak w sumie jej zadanie to tylko ustalanie ile kolorów mamy prawidłowych. (choć dla towarzystwa by się przydała druga osoba). Kiedyś (ze 25 lat temu) grałem w tą grę na obozie, nawet dobrze mi szło, chyba już za ósmym ustawieniem odgadywałem kod bez doświadczenia w tej grze. Teraz już umysł nie ten, ale może spróbuje swoich sił, zainstaluje program na telefonie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Moja pasja

Post autor: Jozek » 2020-10-11, 09:27

Dla mnie by sie zrelaksowac dobre jest sudoku.
w gazecie Metro codziennie sa 3 sudoku, a wypelnienie ich zabiera mi 10-15 minut.
Praktycznie to wypelniam je prawie ze bez zastanawiania sie bo wyuczylem sie schematow na kilka pozycji cyfr do przodu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Dominik

Re: Moja pasja

Post autor: Dominik » 2020-10-11, 10:18

Może czas podnieść poziom trudności.,. Są w internecie generatory Sudoku, generują je w formacie A4, po kilka na stronę, gotowe do druku. Można ustawić różne poziomy trudności.

http://www.opensky.ca/~jdhildeb/software/sudokugen/
Ustaw poziom Very Hard,, i rozwiązuj :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Moja pasja

Post autor: Andej » 2020-10-11, 10:30

Zapewne też są generatory krzyżówek. Może nawet aktywnych, tj. takich, które można rozwiązywać w kompie. Kiedyś próbowałem układać. A teraz, w dobie komputeryzacji, może spróbowałbym szczęścia w krzyżówkach komputerowych, tj. z aktywnym diagramem na ekranie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Moja pasja

Post autor: Jozek » 2020-10-11, 11:14

Dominik pisze: 2020-10-11, 10:18 Może czas podnieść poziom trudności.,. Są w internecie generatory Sudoku, generują je w formacie A4, po kilka na stronę, gotowe do druku. Można ustawić różne poziomy trudności.

http://www.opensky.ca/~jdhildeb/software/sudokugen/
Ustaw poziom Very Hard,, i rozwiązuj :)
Te very hard niewiele zmieniaja, gdy utknie sie na kilku pozycyjnej opcji jakiejkolwiek cyfry, wystarczy probnie zapamietac "wpisywanie" cyfr bez ich wpisywania by sprawdzic czy dana pozycja cyfry jest prawidlowa. Gdy sa dwie mozliwosci, a jedna wychodzi nieprawidlowa to wiadomo ze ta druga jest prawidlowa. ;)
Wtedy wpisujac dana cyfre we wlasciwa pozycje, inne praktycznie same wychodza, bo im wiecej wpisanych cyfr, tym latwiej wstawic kolejne.
Czasem taki manewr trzeba powtorzyc z innymi cyframi gdyz niektore very hard sudoku wymaga takiego manewru kilkakrotnie.

Zbyt wiele sudoku na raz to praktycznie strata czasu, ktora moze prowadzic do uzaleznienia, a mi te 3 z gazety dziennie wystarczaja by sie zrelaksowac.

Mam tez inny sposob relaksu, jak mi cos w pracy nie idzie jak powinno.
Ide wtedy do ogrodka i biore sie za plewienie grzadek. Plewienie wymaga koncentracji na tym co sie wyrywa, by nie powyrywac roslin uprawnych, a samo wyrywanie wymaga dosc skomplikowanych manewrow palcami by uchwycic chwasty blisko korzenia i wyrwac z korzeniem, a jednoczesnie uchwycic kilka chwastow na raz. Dla mnie jest to relaks, polaczony z cwiczeniami palcow, bo w pracy, wykonuje recznie precyzyjne rzeczy.
Mimo 60-tki na karku mam ciagle pewne i nie drgajace dlonie. Ciekawie to wyglada jak wykonuje takie prace u klienta w domu i ide plewic jego ogrodek. Widziec mine takiego klienta to jeszcze wiekszy relaks. ;)
Jeden nawet zaplacil mi dwie dniowki za to ze relaksowalem sie w jego ogrodku. ;)
Ostatnio zmieniony 2020-10-11, 11:31 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Dominik

Re: Moja pasja

Post autor: Dominik » 2020-11-30, 21:17

Wracam do tematu kostkowego

Układanie kostki typu GEAR. Trochę zeszło z układałem, zostawiłem wstawki na komentarz tłumaczący jak ją ułożyć. Może go dogram.


JoannaIkona
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2020
Wyznanie: Katolicyzm

Re: Moja pasja

Post autor: JoannaIkona » 2020-11-30, 22:04

Zaś ja powolutku się uczę i rozwijam i ręcznie maluję ikony.Może ktoś z Was też maluje na desce?

Usuwam link, reklama. Nie przypadkowa była to reklama, anchory laik nie robi.
Złamanie regulaminu, punkt 5l, ostrzeżenie.
Dominik
Załączniki
Aniołek mniejszy.png
Aniołek mniejszy.png (195.17 KiB) Przejrzano 506 razy
Ostatnio zmieniony 2020-12-01, 10:25 przez Anonymous, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Moja pasja

Post autor: sądzony » 2020-12-01, 08:49

JoannaIkona pisze: 2020-11-30, 22:04 Zaś ja powolutku się uczę i rozwijam i ręcznie maluję ikony.Może ktoś z Was też maluje na desce?
Moja żona ale to jakaś jest technika wyklejania czy coś.
Ostatnio zmieniony 2020-12-01, 10:21 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ