Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Post autor: Albertus » 2021-04-01, 18:28

Dariusz Salamon pisze: 2021-04-01, 17:49 Widzisz, tak to już bywa, że i niektórzy martwi oddziałowywują czy działają, mimo, że już przysłowiowym palcem nie kiwną.
Zresztą, gdyby nie zginął a tym samym nie bł martwy nie dałby za wielu Ofiarę.
Jezus oddał życie a Jego Bóg Go wskrzesił czym potwierdził przyjęcie Ofiary, tym samym Jezus zbudował Świątynię ze swojego ciała będąc martwy.

Nic tu trudnego do zrozumienia.

"Idź w Pokoju" - Jest bardzo dobrym zwrotem, /dla czystego wszystko jest czyste/.

Myślę, że forma: " Trzeciego dnia " została użyta wiele lat później, gdy nie potrafiono już sobie wytłumaczyć tego " Problemu" i w ten sposób próbowano go rozwiązać...
Jak widać przyjąłeś pewne koncepcje nie sprawdzając wcześniej czy Pismo Święte tym twoim ( to znaczy nie twoim w sensie ze ty je wymyśliłeś ale że je od kogoś przyjąłeś) koncepcjom nie przeczy. A jak okazuje się ze przeczy to bardziej kochasz te swoje koncepcje niż PRAWDĘ zawartą w Biblii.

Na tyle bardziej że wolisz podważać Biblię...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Post autor: Andej » 2021-04-04, 10:35

Jaki jest cel bicia piany? Chyba tylko odrywanie ludzi od Boga i od Kościoła Świętego założonego przez Chrystusa.
Przyczepianie się do konkretnych terminów, godzin ma na celu zasłonięcie Tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania. Celem dywagacji o środzie, jest tworzenie zamętu w głowach. To szatański plan sprzeciwiania się Bogu, gdyż to rozprasza owczarnię.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Post autor: Dezerter » 2021-04-04, 14:07

Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!
Użycie słowa "zginął" niemal dyskwalifikuje autora w moich oczach, bo jak można chwilę Odkupienia, pokonania śmierci, grzechu i szatana określić słowem zginął?. To było Zwycięstwo, Wypełnienie się Bożego planu, misji Jezusowi powierzone, celu wcielenia - jak można taki moment podsumować słowem, że Jezus zginął i skupić się na dywagacji czy środa czy piątek. Jaki jest cel tej dywagacji?
Co to zmienia w planie, albo skutkach Zbawienia i Odkupienia? czy pełne 3 dni czy niepełne 3 dni czyli piątek sobota i niedziela?
Najważniejsze, że Chrystus Zmartwychwstał, a my mamy w tym udział.
Błogosławionego czasu Świętowania dla wszystkich, tych błądzących szczególnie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

jeden antyk

Re: Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Post autor: jeden antyk » 2021-08-20, 18:55

Dariusz Salamon pisze: 2021-04-01, 17:49 Widzisz, tak to już bywa, że i niektórzy martwi oddziałowywują czy działają, mimo, że już przysłowiowym palcem nie kiwną.
Zresztą, gdyby nie zginął a tym samym nie bł martwy nie dałby za wielu Ofiarę.
Jezus oddał życie a Jego Bóg Go wskrzesił czym potwierdził przyjęcie Ofiary, tym samym Jezus zbudował Świątynię ze swojego ciała będąc martwy.

Nic tu trudnego do zrozumienia.

"Idź w Pokoju" - Jest bardzo dobrym zwrotem, /dla czystego wszystko jest czyste/.

Myślę, że forma: " Trzeciego dnia " została użyta wiele lat później, gdy nie potrafiono już sobie wytłumaczyć tego " Problemu" i w ten sposób próbowano go rozwiązać...
Witam przy okazji wszystkich.
Myślę, że forma: " Trzeciego dnia " została użyta wiele lat później, gdy nie potrafiono już sobie wytłumaczyć tego " Problemu" i w ten sposób próbowano go rozwiązać...
Może i tak, jednak licząc od czwartku wychodzą 4 noce i 3 dni w grobie.
Apostołom ukazał się dopiero pod koniec dnia w Niedzielę.
I mam pytanie co twoim zdaniem znaczy :"w łonie ziemi"?
Po za tym znak Jonasza dotyczy też szerszego zagadnienia jakim jest ukazanie się Pana naszego plemieniu żmijowemu. A tego jeszcze nie było, albo o tym nic nie wiem to chętnie posłucham.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Post autor: Albertus » 2021-08-20, 20:02

jeden antyk pisze: 2021-08-20, 18:55
Myślę, że forma: " Trzeciego dnia " została użyta wiele lat później, gdy nie potrafiono już sobie wytłumaczyć tego " Problemu" i w ten sposób próbowano go rozwiązać...
Może i tak, jednak licząc od czwartku wychodzą 4 noce i 3 dni w grobie.
Apostołom ukazał się dopiero pod koniec dnia w Niedzielę.
I mam pytanie co twoim zdaniem znaczy :"w łonie ziemi"?
Po za tym znak Jonasza dotyczy też szerszego zagadnienia jakim jest ukazanie się Pana naszego plemieniu żmijowemu. A tego jeszcze nie było, albo o tym nic nie wiem to chętnie posłucham.

Dlaczego "może i tak" ?

Czy uważasz że autorzy Biblii kombinowali po to aby sobie wytłumaczyć jakieś problemy?

jeden antyk

Re: Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Post autor: jeden antyk » 2021-08-20, 20:14

Albertus pisze: 2021-08-20, 20:02
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 18:55
Myślę, że forma: " Trzeciego dnia " została użyta wiele lat później, gdy nie potrafiono już sobie wytłumaczyć tego " Problemu" i w ten sposób próbowano go rozwiązać...
Może i tak, jednak licząc od czwartku wychodzą 4 noce i 3 dni w grobie.
Apostołom ukazał się dopiero pod koniec dnia w Niedzielę.
I mam pytanie co twoim zdaniem znaczy :"w łonie ziemi"?
Po za tym znak Jonasza dotyczy też szerszego zagadnienia jakim jest ukazanie się Pana naszego plemieniu żmijowemu. A tego jeszcze nie było, albo o tym nic nie wiem to chętnie posłucham.

Dlaczego "może i tak" ?

Czy uważasz że autorzy Biblii kombinowali po to aby sobie wytłumaczyć jakieś problemy?
Nie chcę i nie mam zamiaru spierać się z Dariuszem w tym zakresie dlatego napisałem: może i tak.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Post autor: Albertus » 2021-08-20, 20:19

jeden antyk pisze: 2021-08-20, 20:14
Albertus pisze: 2021-08-20, 20:02
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 18:55
Myślę, że forma: " Trzeciego dnia " została użyta wiele lat później, gdy nie potrafiono już sobie wytłumaczyć tego " Problemu" i w ten sposób próbowano go rozwiązać...
Może i tak, jednak licząc od czwartku wychodzą 4 noce i 3 dni w grobie.
Apostołom ukazał się dopiero pod koniec dnia w Niedzielę.
I mam pytanie co twoim zdaniem znaczy :"w łonie ziemi"?
Po za tym znak Jonasza dotyczy też szerszego zagadnienia jakim jest ukazanie się Pana naszego plemieniu żmijowemu. A tego jeszcze nie było, albo o tym nic nie wiem to chętnie posłucham.

Dlaczego "może i tak" ?

Czy uważasz że autorzy Biblii kombinowali po to aby sobie wytłumaczyć jakieś problemy?
Nie chcę i nie mam zamiaru spierać się z Dariuszem w tym zakresie dlatego napisałem: może i tak.
Ale jaki jest twój pogląd?

Skoro tak piszesz to wygląda na to że dopuszczasz możliwość ze niektóre rzeczy w Biblii mogą wynikać z kombinowania jej autorów po to aby sobie wytłumaczyć jakiś problem.
To dosyć istotny pogląd w kontekście innych ewentualnych dyskusji
Ostatnio zmieniony 2021-08-20, 20:20 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

jeden antyk

Re: Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Post autor: jeden antyk » 2021-08-20, 20:24

moja odpowiedź dotyczyła też twojego pytania. Ale nie dopuszczam manipulowania przez autorów Biblii. Co najwyżej przez niektórych tłumaczy.

[email protected]
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2023

Re: Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Post autor: [email protected] » 2023-04-10, 00:22

I odtąd zaczął Jezus tłumaczyć swoim uczniom, że musi iść do Jerozolimy i wiele cierpieć od starszych, od naczelnych kapłanów i uczonych w Piśmie, i być zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstać.
Mateusza 16:21 UBG
https://bible.com/pl/bible/138/mat.16.21.UBG
A my spodziewaliśmy się, że on odkupi Izraela. Lecz po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak to się stało.
Łukasza 24:21 UBG
https://bible.com/pl/bible/138/luk.24.21.UBG
A gdy przebywali w Galilei, Jezus powiedział do nich: Syn Człowieczy zostanie wydany w ręce ludzi; I zabiją go, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie. I bardzo się zasmucili.
Mateusza 17:22‭-‬23 UBG
https://bible.com/pl/bible/138/mat.17.22-23.UBG
Będzie bowiem wydany poganom, wyśmiany, zelżony i opluty; Ubiczują go i zabiją, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie.
Łukasza 18:32‭-‬33 UBG
https://bible.com/pl/bible/138/luk.18.32-33.UBG
Trzeciego dnia zmartwychwstał.

W pierwszy dzień Przaśników uczniowie podeszli do Jezusa i zapytali go: Gdzie chcesz, abyśmy przygotowali ci Paschę do spożycia? Kiedy nastał wieczór, usiadł za stołem z dwunastoma. A gdy zaśpiewali hymn, wyszli ku Górze Oliwnej.

Mateusza 26:17‭, ‬20‭, ‬30 UBG
https://bible.com/pl/bible/138/mat.26.17-30.UBG
A gdy nastał ranek, wszyscy naczelni kapłani i starsi ludu naradzili się przeciwko Jezusowi, aby go zabić.
Mateusza 27:1 UBG
https://bible.com/pl/bible/138/mat.27.1.UBG
Został ukrzyżowany w czwartek po południu a zmartwychwstał w niedzielę.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5194
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Post autor: abi » 2023-04-10, 05:49

wspolczuje ze sens twojej wiary skupia sie na precyzyjnym wyliczeniu dni
ale ja sie skupiam na Jego mowie i przykladach dobroci dla ludzi
a to tez zle bo ponoc trzeba glownie patrzec ze za nas umarl i zmartwychwstal
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-04-10, 15:08

  • po pierwsze: problem jest dość akademicki (nie w sensie uczoności, tylko w tym sensie, ze nie ma praktycznego znaczenia.
  • po drugie, to, co napisałeś, wydaje się oczywiste, ale tylko wówczas, gdy zupełnie zaniedbamy narrację biblijną i stosowaną w Biblii metodę liczenia czasu. Dla biblisty problem, jaki usiłujesz rozwiązać, nie jest w ogóle problemem (w przeciwieństwie do np. problemu synoptycznego, dotyczącego Ostatniej Wieczerzy - tu jest wiele hipotez)
To bardzo proste: pomiędzy piątkiem a niedzielą, w pojęciu Żydów, upłynęły trzy dni. Żydzi ówcześni (jak zresztą niemal wszyscy wówczas – aż do Średniowiecza) używali tzw. inkluzywnego liczenia czasu. Dziś liczymy upływający czas w godzinach, starożytni liczyli liczbę dni, o które „zahaczał” rozważany okres. Od piątku do niedzieli według nas upływają dwa dni, a u Żydów trzy:
Obrazek

Czy wydaje Ci się to, dziwne? Mnie również. Niemniej jest to jedynie kwestia przyzwyczajenia i przyjętej metody mierzenia czasu.
Trudno nam pojąć, że na przykład:
  • rozgrywane co 4 lata igrzyska nazywały się πεντητηρικός („penteteryczne”, tj. pięcioletnie);
  • rzymski tydzień – liczył osiem dni. Dzień targowy nazywał się Nundinae (tj. dziewiąty dzień) i był zarówno ostatnim dniem jednego tygodnia, jak i pierwszym tygodnia następnego;
  • w rzymskim kalendarzu był dzień Nonae („dziewiąty”), który następował osiem dni przed świętem Id;
  • Pięćdziesiątnica, tj. żydowskie Święto Tygodni jest obchodzone 49 dni po Wielkanocy;
  • wniebowstąpienie, które nastąpiło po czterdziestu dniach (Dz 1,9) obchodzi się 39 dni po Wielkanocy.

Problem ma wiele analogii – np. znany jest historykom fakt, iż suma lat panowania władców nie daje prawidłowego przedziału lat – ponieważ wlicza się do nich lata graniczne:
Obrazek
Współczesne użycie metody inkluzywnej – długość okresu panowania władców.


Do dziś w niektórych językach mamy pozostałości tego sposobu myślenia – na przykład greckie słowo δεκαπενθήμερο (podobnie jak hiszpańskie quincena) oznacza zarówno dwa tygodnie, jak i 15 dni (bowiem przy inkluzywnej metodzie liczenia, dwa tygodnie mają właśnie 15 dni!).
Przy tej metodzie każdy, najmniejszy nawet fragment dnia liczy się jako „dzień” – i stwierdzają to wprost żydowskie księgi:
”Część jakiegoś dnia jest tak, jak jego całość.” (Talmud babiloński, Miszna, traktat trzeci B. Pesachin)
”Posiadamy naukę: „dzień i noc są Onach i część Onach jest jak jego całość. (Talmud Jerozolimski, Miszna, Traktat J. Shabbath)
Onach to „okres czasu”- przyp. mój.
Fakt ten tłumaczy pozorną niezgodność w relacjach Marka i Łukasza na temat tego, po ilu dniach od mów nastąpiło przemienienie Jezusa. Marek, licząc „hellenistycznie” (tak jak my dziś) pisze (Mk 9,2): ”Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką.” Ten sam odstęp czasowy Łukasz, licząc „inkluzywnie”, opisał następująco (Łk 9,28): W jakieś osiem dni po tych naukach wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić.
Nie znamy dokładnego czasu – dla potrzeb ilustracji załóżmy, że Jezus skończył mowy w środę około godziny 22, zaś Przemienienie nastąpiło po północy w następną środę:
Obrazek

Jak widać Marek liczył „odstępy czasowe” – w takim wypadku ostatni liczony dzień policzył za jeden (mimo że miał on parę godzin więcej). Jednak przy tej (identycznej z dzisiejszą) metodzie o siedmiu dniach można by mówić dopiero w środę wieczorem.
W tekście Łukasza inkluzywna metoda liczenia spowodowała, że ostatnie 2 godziny pierwszej środy zostały policzone jako cały dzień. Analogicznie pierwsze godziny rozpoczynającej się następnej środy zostały policzone jako dzień ósmy.
Innym przykładem jest fragment z Drugiej Księgi Królewskiej:
W czwartym roku panowania króla Ezechiasza, a siódmym roku panowania Ozeasza, syna Eli, króla izraelskiego, Salmanassar, król asyryjski, wyruszył przeciw Samarii i oblegał ją. Zdobyto ją po upływie trzech lat. W szóstym roku panowania Ezechiasza, a dziewiątym roku panowania Ozeasza, króla izraelskiego, została zdobyta Samaria (2Krl 18,9-10).
Kampania rozpoczęła się w czwartym roku panowania Ezechiasza i trwała trzy lata. A jednak czytamy, że skończyła się w „szóstym roku panowania Ezechiasza”. Lata wojny policzono inkluzywnie – pierwszy i trzeci są znacznie krótsze:
Obrazek

Na dziś dość, wrócimy jednak jeszcze, bo spodziewam się "standardowego" zarzutu z Mt 12,40 :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jezus Chrystus był PEŁNE 3 Dni i 3 Noce w Grobie -Nie zginął w Piątek a w Środę!

Post autor: Dezerter » 2023-04-10, 18:18

A tak dla pełnego obrazu moja analiza na podstawie wszystkich fragmentów NT na temat Paschy
viewtopic.php?t=13922
wszystko wskazuje na to, że Ostatnia wieczerza była w czwartek śmierć w piątek a zmartwychwstanie w niedziele
Ostatnio zmieniony 2023-04-10, 18:20 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”