Religia - zamysł Boży?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-27, 02:26

Andej pisze: 2020-12-26, 18:20 Uważam, że obowiązek nie wyklucza wewnętrznej potrzeby zbliżenia się do Boga.
Obowiązek wynika z miłości. Kochając kogoś przyjmujemy na siebie obowiązki wobec tej osoby.

Religia i wiara są ściśle ze sobą związana. Człowiek ma potrzebę wiary. Także ten, kto uważa się za niewierzącego. Zmienia ino podmiot wiary. Każdy komuś wierzy. Każdy w coś wierzy.
Z wiary wynika potrzeba okazywania, wyznawania swojej wiary. Osoba wierząca w dobra materialne poświęca się ich zdobywaniu. Ofiarowuje temu bożkowi swój czas i umiejętności, aby się do niego zbliżyć, tj. posiadać więcej dóbr.

Osoba wierząca Bogu ma potrzebę wyrażaniu Mu wdzięczności. Ujednolicania pewnych form, gdyż żyjemy w społeczeństwie. A Bóg oczekuje zjednoczenia owczarni. Dlatego powstają rytuały, zasady. A wyrastają one z najbardziej pierwotnych firm i zwyczajów. Uważam, że u pierwotnego człowieka już pojawiła się religia, ino że w formie szczątkowej.
Andej, troche nieprecyzyjnie sie wyrazilem, bo chodzilo mi o postrzeganie wiary, podobnie jak nielubianej pracy, ktora ktos wykonuje z musu, wynikajacego z roznych przyczyn. Tak jak w mysli ze "kiedys bylo idealem by obowiazek stal sie przyjemnoscia, a dzis przyjemnosc traktuje sie jak obowiazek."
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Andej » 2020-12-27, 20:09

Myśl przewodnią dostrzegłem, ale dzięki za doprecyzowanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-27, 22:50

Dezerter pisze: 2020-12-27, 00:08
Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-26, 19:13 No dobrze, ale czy Bóg wybrał Żydów dopiero za Mojżesza? Nie za Abrahama?
Izrael, to dopiero wnuk Abrahama tak dla formalności
To prawda. A jednak konkretna rodzina została wybrana już w Abrahamie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-27, 22:57

Moze nie tyle w Abrahamie, co porzez Abrahama, ktory byl jednym z tych co zachowali wiare, a moze nawet wierzyl mocniej i glebiej od innych.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Logan » 2021-03-05, 18:29

Obrazek
Obrazek

Duży wpływ ma na tę zmianę demografia, udział procentowy katolików w świecie szacuje się na 17%, prognozowany jest niestety dalszy spadek, przeciwnie ma się religia Islamu.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Andej » 2021-03-05, 18:45

Szokujący 10 krotny wzrost liczebności muzułmanów wobec blisko dwukrotnego katolików. Na tle, nico ponad dwukrotnego przyrostu populacji. Z tego wynika, że katolików (procentowo) powoli ubywa. A muzułmanów gwałtownie przybywa.
Nie wiem, czy można to tłumaczyć jeno wzrostem poszczególnych populacji. Sądzę, że przyrost w Indiach i krajach arabskich jest porównywalny (przyznaję, że nie mam żadnych podstaw do takiego stwierdzenia, gdyż nie szukałem danych, to jeno moje przeczucie).
Uważam, że głównym powodem jest szeroki (coraz szerszy) front walki z katolicyzmem. Religia katolicka jest uznawana za największe zagrożenia dla komunistów, liberałów, muzułmanów, ateistów, a także, co najbardziej przykre, także dla protestantów i prawosławnych. Stajemy się oblężoną twierdzą.

Mam nadzieję, że się mylę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 7 sty 2020
Lokalizacja: Kuala Lumpur
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Hiba » 2021-03-06, 02:34

Andej pisze: 2021-03-05, 18:45 ...Religia katolicka jest uznawana za największe zagrożenia dla ... ateistów ...
=))
:x
@};-
Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Dezerter » 2021-03-06, 10:08

Hiba pisze: 2021-03-06, 02:34
Andej pisze: 2021-03-05, 18:45 ...Religia katolicka jest uznawana za największe zagrożenia dla ... ateistów ...
=))
:x
@};-
Nie wolno pisać takich postów, ale ten jest przyjemny, więc wyjątkowo zostawię
Andejowi chodziło zapewne o ateistów-komunistów, którzy zawsze zwalczali katolicyzm.
Ale ciekaw jestem jak z twojej perspektywy @Hiba tłumaczysz rozwój najbardziej "ortodoksyjnej"/konserwatywnej religii jaką zaje się być islam?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Morkej » 2021-03-06, 11:31

Szczerze mówiąc, to nie dziwi mnie ten wzrost demograficzny wśród muzułmanów, a spadek u katolików. Popatrzmy na samą Europę. Drastycznie widać, że przybysze z poza Europy statystycznie zakładają zdecydowanie większe rodziny niż jej rdzenni mieszkańcy. Coraz częściej widać rodziny, gdzie występuje tylko jedno dziecko. W rodzinach muzułmańskich większa ilość dzieci to nic nadzwyczajnego.
Z całą pewnością na spadek demograficzny składa się wiele czynników. Mogę powiedzieć, że takim jednym jest, np. nieodpowiedzialne stosowanie antykoncepcji (w sensie ogółu demograficznego). Przez to po prostu powoli wymieramy.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-06, 11:51

Zgadza się, To jest raczej związane ze społeczeństwem, a nie religią. Wątpię, by zasymilowani Muzułmanie np. w USA rozmnażali się jakoś specjalnie bardziej.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Logan » 2021-03-06, 12:34

Duży wpływ na słabnięcie pozycji religii katolickiej w świecie ma niewątpliwie apostazja i ateizacja społeczeństwa. Przykładem tego jest apostazja w Niemczech, gdzie co roku dokonuje jej ~200tys. wiernych.

Obrazek
Kolor zielony tam gdzie dominuje brak wyznania, fioletowy protestantyzm, żółty katolicyzm.

Struktura religijna w Niemczech:

~22 mln katolików 🇻🇦✝️
~21 mln protestanci ✝️
~5 mln muzułmanów ☪️
~1.5mln prawosławnych ☦️
~0,3 mln buddystów ☸️
~0,1 mln żydów 🔯
~0,1 mln inne wyznania 👵

Sumując liczby uwzględniają szczegółowe statystyki dostępne w linku poniżej otrzymałem 46,5mln ludzi przynależących do instytucji o charakterze religijnym.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Religia_w_Niemczech

Według federalnego urzędu statystycznego w Wiesbaden w 2020 roku mieliśmy 83,1 mln mieszkańców Niemiec.

Otrzymujemy więc ~37 mln niemców bezwyznaniowych.
Należy zaznaczyć, że do Kościoła Katolickiego uczęszcza jedynie 10% wiernych tj ~2.5mln.
W zmartwychwstanie Jezusa po jego ukrzyżowaniu wierzy tylko 58 proc. protestantów i 61 proc. katolików.
Jeszcze mniej, bo tylko 40 proc. Niemców, wierzy w życie po śmierci.
https://amp.dw.com/pl/sonda%C5%BC-wielu ... a-48403668
Ostatnio zmieniony 2021-03-06, 12:40 przez Logan, łącznie zmieniany 4 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-06, 13:36

Pytanie: czy mniej ludzi wierzy, czy też mniej niż w poprzednich pokoleniach ludzi uważa, że do jakiegoś koscioła trzeba należeć, albo ze chodzenie w niedzielę do swiatyni należy do zachowania porządnego człowieka, albo obawia sie, że sąsiedzi będa go obmawiać, ze jest niewierzący.
A w Niemczech dochodzi do tego podatek kościelny, który musisz płacić, jeśli oficjalnie deklarujesz się jako członek jakiejś wspólnoty religijnej.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Andej » 2021-03-06, 17:23

Hiba pisze: 2021-03-06, 02:34 ...
Powtarzam: Religia katolicka jest uznawana za największe zagrożenia dla komunistów, liberałów, muzułmanów, ateistów, a także, co najbardziej przykre, także dla protestantów i prawosławnych.
Dla jednych z powodów religijnych. Dla pozostałych jako więź łącząca ludzi. W szczególności dla ateistów, którzy starają się usunąć wszelkie przejawy wiary z przestrzeni publicznej. Kodziarze, lemparty, platformersi, aborcjoniści, biedronie itd. Wszyscy oni sprzeciwiają się publicznym przejawom wiary.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-06, 13:36 A w Niemczech dochodzi do tego podatek kościelny, który musisz płacić, jeśli oficjalnie deklarujesz się jako członek jakiejś wspólnoty religijnej.
Z moich obserwacji wynika, że dla większości (może miałem pecha, że takich napotykałem) przynależność do Kościoła ogranicza się do deklaracji podatkowej, a wiara, do nie zaprzeczania istnieniu Boga.
Jeśli podana statystyka opiera się na deklaracjach podatkowych, to przedstawia, z gruntu, fałszywy obraz.
Ostatnio w kościele w Wuppertalu, wszystkie ławki były niemal zajęte. Niemal wszyscy przystępowali do komunii świętej. Sami emeryci.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Logan » 2021-03-07, 11:26

Obrazek

Na podstawie krótkiego studium statystyk w Niemczech wyczytałem:
11% tj. 6mln Niemców(62.5mln) czyta Biblię conajmniej raz w miesiącu, 4% tj. 2.5mln czyta ją codziennie.
9% Niemców wyznających wiarę w Boga tj. 5.5mln modli się codziennie.
Na nabożeństwa regularnie uczęszcza 2 mln katolików oraz 1.5 mln protestantów.

Uzyskałem liczbę 3.5 mln osób, która uczęszcza regularnie na nabożeństwa(katolicy, protestanci), natomiast 5.5mln modlących i czytających Biblię. Różnica ta moim zdaniem wynika:

+Pewna część z 1.5mln prawosławnych również praktykuje modlitwę oraz czyta Biblię.
+Muzułmanie z obywatelstwem niemieckim a jest ich sporo również praktykują modlitwę
+Istnieje wiele sekt/ denominacji chrześcijańskich, badaczy Biblii niezwiązanych z żadnym Kościołem a czytający Słowo regularnie.
+Jest około 100tys. Żydów, 300 tys. Buddystów w sumie 500 tys. członków religii niechrześcijańskich, którzy z pewnością praktykują modlitwę oraz pewien odsetek czyta Biblię.

Źródła:
https://www.katholisch.de/artikel/21678 ... -der-bibel
https://de.statista.com/statistik/daten ... utschland/
https://de.statista.com/statistik/daten ... ofessional
https://de.statista.com/statistik/daten ... es-betens/
https://www.katholisch.de/artikel/28954 ... ign=buffer

Dodano po 30 minutach 55 sekundach:
Dodam jeszcze z uwzględnieniem praktykujących chrześcijan z KK jak i denominacji protestanckich:
Obrazek
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-31, 20:26

Myślę, że ludzie mieli podobne doświadczenia duchowe już od dawnych czasów, a religie są jakby twórczością intelektualną tego co doświadczali duchowo, dlatego wprowadzali różne obrzędy i formy czczenia Boga, tak jak to rozumieli, stąd takie różnice.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”