Religia - zamysł Boży?

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Religia - zamysł Boży?

Post autor: Logan » 2020-12-11, 20:29

Witam drodzy forumowicze,

Chciałbym poruszyć kwestię odmiennych religii od chrześcijańskich.
Mianowicie Buddyzm, Islam, Taoizm etc.
Czy uważacie, że religie odmienne od chrześcijańskich są w zamyśle Boga jako cel do 'prowadzenia' do Niego, czy może powstały wyłącznie w wyniku błędu ludzkiego i jako takie nie posiadają wartości.
'Generalnie hinduizm uznaje, że każda wiara, która prowadzi do Boga, jest dobra'
Wikipedia
Ostatnio zmieniony 2020-12-11, 23:22 przez Dezerter, łącznie zmieniany 4 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-11, 20:38

Myslę, że ani jedno, ani drugie.
Powstały z intuicji Boga, którą ma każdy człowiek (nawet ten, który się tego wypiera).
Ich problemem jest to, że poszukują niejako "na ślepo", bez światła Objawienia Boga.
Myślę, że ma to swoją wartość.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: sądzony » 2020-12-11, 20:45

Taoizm to raczej nie religia.
Ja uważam, że Bóg jest jeden.
Każda religia powstała w wyniku ludzkiego błędu.
Bóg nie chce, by Go wyznawać,
a Miłować.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-11, 22:54

sądzony pisze: 2020-12-11, 20:45 Bóg nie chce, by Go wyznawać,
a Miłować.
Rozumiem - i po części zgadzam się - co chcesz powiedzieć.
Jednak w tej postaci jest to wprost sprzeczne z Pismem Świętym - a więc nieprawdziwe.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Andej » 2020-12-12, 00:27

Logan pisze: 2020-12-11, 20:29 każda wiara, która prowadzi do Boga, jest dobra
Też tak uważam. Jeśli prowadzi do Boga. Niestety, wiele jest religii, które nie prowadzą do Boga, ale tylko do Jego fałszywego wyobrażenia. Lub też do jakiegoś boga, a nie Boga.

Wydaje mi się, że wielość religii jest konsekwencją wolnej woli, którą Bóg obdarzył ludzi. Bóg w swoich objawieniach ukazał nam Prawdę. A my rozumiemy ją tak, jak potrafimy. I dokonujemy wyborów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: sądzony » 2020-12-12, 10:44

Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-11, 22:54
sądzony pisze: 2020-12-11, 20:45 Bóg nie chce, by Go wyznawać,
a Miłować.
Rozumiem - i po części zgadzam się - co chcesz powiedzieć.
Jednak w tej postaci jest to wprost sprzeczne z Pismem Świętym - a więc nieprawdziwe.
Bardzo możliwe, że masz rację.
Nie znam Pisma Świętego, a w każdym razie nie na tyle, by stwierdzić to jednoznacznie
bądź jednoznacznie temu zaprzeczyć.
Może zaproponuj swoją "postać" mojego stwierdzenia, która nie jest sprzeczna z PŚ.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-12, 10:53

Nie wiem, zaskoczyłeś mnie. Może: "Bóg chce, aby Go wyznawać, ale przede wszystkim, by Go miłować"?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-12, 11:12

Wyznawanie, to chyba jest w sensie postepowania, a postepowanie wyrazaniem milosci.
Ostatnio zmieniony 2020-12-12, 11:14 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-12, 11:23

Jozek pisze: 2020-12-12, 11:12 Wyznawanie, to chyba jest w sensie postepowania, a postepowanie wyrazaniem milosci.
Rzeczywiście, nie należy przeciwstawiać tych rzeczy. Generalnie mi o to chodziło.
Ale... mamy w Pismie jednak sporo na temat wartości wyznawania.
Choćby to:
Mt 10:32-33 BT5 "Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie."
Rz 10:9 BT5 "Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie."
Oczywiście, jest i ważne zastrzeżenie:
Mt 7:21-23 BT5 "Nie każdy, kto mówi Mi: „Panie, Panie!”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. (22) Wielu powie Mi w owym dniu: „Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?” (23) Wtedy oświadczę im: „Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości”."

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-12, 11:36

Rozumiem wyznawanie jako postawe zyciowa, a nie jako wolanie "Panie, Panie".
Milujac bliznich, choc niedoskonale, nasza postawa jest zblizona do postawy Boga, ktory miluje kazdego czlowieka.
Mysle ze takie powinno byc nasladowanie Jezusa. Wtedy w jakims tam nawet marnym stopniu, jednoczymy sie z Miloscia Doskonala Boga, czyli jednoczymy sie z Bogiem.
Ostatnio zmieniony 2020-12-12, 11:39 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-12, 11:40

Wydaje się, że Twojemu stanowisku w sposób dosłowny zaprzeczają cytaty z Mateusza i Rzymian.
Chyba, że zrozumiemy je w sposób pozytywny; jedno należy czynić i drugiego nie zaniedbywać. Należy przyznawać się do wiary i czynić dobrze.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Jozek » 2020-12-12, 11:54

Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-12, 11:40 Wydaje się, że Twojemu stanowisku w sposób dosłowny zaprzeczają cytaty z Mateusza i Rzymian.
Chyba, że zrozumiemy je w sposób pozytywny; jedno należy czynić i drugiego nie zaniedbywać. Należy przyznawać się do wiary i czynić dobrze.
Zgadza sie, bo tym okazywaniem milosci sa tez modlitwy o i za bliznich, jako jedna z form okazywania tej milosci blizniego.
A modlac sie nawet o innych czy za innych do Boga, jest uznaniem Go za Prawdziwego Boga i wiara w Niego.
"gdy dwoje lub troje zgodnie o cos prosza, Ojciec im to da".
W tym cytacie jest mowa o kilku osobach i zgodnej prosbie, a to znaczy ze nie chodzi o proszacych o cos dla siebie.
Modlitwa " Ojcze nasz.." tez jest prosba, a tym samym uznaniem Boga i Jego wszechmocy , oraz wyznaniem wiary.

Przy okazji, chcialbym zwrocic uwage na to ze wlasnie prosby i modlitwy w czyjejs intencji sa spelniane, szczegolnie gdy wiara pozwala nam na pominiecie siebie, wierzac ze to co nam rzeczywiscie potrzebne Ojciec nam da, a prosbe skupiamy na osobie w ktorej intencji jest modlitwa.
Pewnie sa tu osoby, ktore tego doswiadczyly, ale moze nie kojarzyly faktow jak i co mysleli w trakcie modlitwy.
Mozna by powiedziec ze modlitwy za kogos maja duzo wieksze szanse na spelnienie, niz modlitwy dla nas samych.
Tu wlasnie duza role odgrywa wspolnota i w niej jest caly sens wiary i wspolnoty Kosciola jako Ciala Chrystusa.
Jesli reka bedzie dbala tylko o siebie i nie opatrzy skaleczonego kolana, to noga nie zaprowadzi jej tam gdzie reka by chciala.
Logicznym wiec jest w pierwszej kolejnosci inni, a pozniej "ja", bo bez innych nie bedzie zadnej "pomocy" dla "ja".
Ostatnio zmieniony 2020-12-12, 12:30 przez Jozek, łącznie zmieniany 5 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: sądzony » 2020-12-12, 12:30

Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-12, 10:53 Nie wiem, zaskoczyłeś mnie. Może: "Bóg chce, aby Go wyznawać, ale przede wszystkim, by Go miłować"?
Wyznawanie po prostu kojarzy mi się ze składaniem ofiar,
a wydaje mi się, że jedynej ofiary jakiej pragnie Bóg jest "oddanie" Mu własnej woli
i stanie się "kończyną" Jego Miłości skierowaną na Jezusa Chrystusa
odnalezionego w każdym człowieku,
a w szczególności w tym człowieku, który jawi się naszym wrogiem.

KKK <<199 "Wierzę w Boga": to pierwsze stwierdzenie wyznania wiary jest także najbardziej podstawowe. Cały Symbol wiary mówi o Bogu, a jeśli mówi również o człowieku i o świecie, to czyni to w odniesieniu do Boga. Wszystkie artykuły Credo zależą od pierwszego, tak jak wszystkie przykazania są rozwinięciem pierwszego. Pozostałe artykuły pozwalają lepiej poznać Boga, tak jak On stopniowo objawiał się ludziom. "Wierni składają przede wszystkim wyznanie wiary w Boga". >>

Z tego co rozumiem "wyznawanie Boga" (choć KKK mówi tu o wyznaniu wiary) jest "Uwierzeniem w Boga".
Jeśli tak to faktycznie Bóg z pewnością chce, by w niego wierzyć.
Lecz uważam, że w wierze ważniejsza jest:
wiara Bogu i ku Niemu (czyli oddanie wolności i miłość).

Rodzi się więc pytanie: "Czy można oddać wolność Bogu i Miłować Go prawdziwie nie będąc świadomym Jego Istnienia?"
Ostatnio zmieniony 2020-12-12, 12:30 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Pompieri » 2020-12-12, 15:06

Wydaje mi sie, ze mozna zawsze w dobrej woli milowac Boga (prawdziwego ) nawet tkwiac w falszywej rligii czy kulcie. I tu nie chodzi o wiedze prawdziwa o prawdziwym Bogu - Bog zawsze zbawia pomimo naszch bledow,o ile szczerze go poszukujemy. na tym chyba tkwi najwieksza sila religii chrzescijanskiej, w ktorej zbawienie nie jest wylacznie dla czlonkow Kosciola, ale dla ludzi dobrej woli.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Religia - zamysł Boży?

Post autor: Dezerter » 2020-12-12, 15:16

Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-11, 20:38 Myslę, że ani jedno, ani drugie.
Powstały z intuicji Boga, którą ma każdy człowiek (nawet ten, który się tego wypiera).
Ich problemem jest to, że poszukują niejako "na ślepo", bez światła Objawienia Boga.
Myślę, że ma to swoją wartość.
Św Ireneusz z Lyonu ujął to jednak nieco inaczej Marku
"Od początku Bóg zakorzenił w sercach ludzi zasady prawa naturalnego. Potem ograniczył się do ich przypomnienia. Był to dekalog" (Adversus haereses, IV.15.1).
To w prawdzie o Dekalogu, ale sens można odnieść szerzej i na religię
Od początku Bóg zakorzenił w sercach ludzi zasady prawa naturalnego i tak powstały religie - ciekawe czy Ireneusz by się pod tym podpisał?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”