Co sądzicie o buddyzmie?

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-03-05, 11:11

Jeszcze trzecia sprawa: wierzenia buddyjskie są podobne do manicheizmu i innych systemów gnostyckich
https://en.wikipedia.org/wiki/Buddhism_and_Gnosticism

Biorąc pod uwagę, że ojcowie starożytni walczyli zawzięcie z wszelkimi takimi odstępstwami, to jak dla mnie rozstrzyga sprawę tego czy chrześcijanin może czerpać z nauk buddy czy nie. Chrześcijanin nie ma prawa wyznawać innego systemu wierzeń nadprzyrodzonych ani wchodzić w z takim w jakąkolwiek komitywę podobnie jak nie może wyznawać herezji. To czy ten system "wierzy w tego samego Boga", czy udaje "areligijność" posługując się niejasnymi stwierdzeniami o "oświeceniu", "dobrych mocach", "logice paradoksu" i tak dalej nie ma znaczenia.
Ostatnio zmieniony 2021-03-05, 11:23 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: Praktyk » 2021-03-05, 11:27

krystian.zawistowski pisze: 2021-03-05, 10:02

IMHO za często dyskutuje się wybieloną wersję buddyzmu na rynek zachodni, w oderwaniu od tego jak naprawdę ten buddyzm wygląda na miejscu:
https://www.britannica.com/topic/Buddhi ... and-demons

Jak również w oderwaniu buddyjskiej wizji rzeczywistości kompletnie niespójnej z chrześcijańską - reinkarnacja itd . Pomijając nawet nagminne czczenie bożków tu bezpośredni uczeń Buddy ma jakieś typowo new agowe umiejętności wychodzenia z ciała i przechodzenia między światami. Dyplomatycznie mówiąc na charyzmaty od Pana Jezusa to to nie wygląda.

"Among the Buddha’s disciples, Maha Moggallana was especially known for his yogic attainments and magical powers. Notably, he traveled through various cosmic realms, bringing back to the Buddha reports of things that were transpiring in those worlds. In later Theravada accounts Maha Moggallana’s successor, the monk Phra Malai, visited the Tushita Heaven to question the future buddha Maitreya concerning the time when he was to be reborn on earth in order to complete his buddha mission."

W chrześcijańskiej wizji świata nie ma miejsca na dobre bożki i złe bożki. Jest Bóg i aniołowie którzy nie mają prawa życzyć sobie czci dla siebie zamiast Boga i poza tym ofc demony, które będą się manifestować jako anioły i dobre duszki dla zwiedzenia.

Masz rację. O tym się zapomina. Buddyzm to nie tylko aspekty "ostateczne". Jest też cały koloryt i architektura tego co poniekąd w samsarze krąży. I następuje tam czczenie różnych bóstw i demonów. A to już kompletnie nie nasze. Ale chyba to tak bardzo nie przenika na zachód jak sama idea uwolnienia się od rzeczywistości. Tak mi się wydaje... nie sprawdzałem.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-05, 11:39

Praktyk pisze: 2021-03-05, 11:27 Ale chyba to tak bardzo nie przenika na zachód jak sama idea uwolnienia się od rzeczywistości. Tak mi się wydaje... nie sprawdzałem.
W sensie masowym nie - ale w niektórych specyficznych grupach owszem (np. jesli idzie o miłośników sztuk walki).
W ogole jest śmiesznie: bo np. reinkarnacja jest dla Wschodu przekleństwem, chodzi o wyjście z jej koła i rozpłynięcie się, stracenie indywidualności.
Zachód natomiast przyjął reinkarnację jako coś, co budzi nadzieję; pocieszenie że nie całkiem się umiera.

Awatar użytkownika
Anselm_of_Canterbury
Przybysz
Przybysz
Posty: 16
Rejestracja: 1 mar 2021
Lokalizacja: Poznań
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 4 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: Anselm_of_Canterbury » 2021-03-05, 12:12

@Marek_Piotrowski :
W sensie masowym nie - ale w niektórych specyficznych grupach owszem (np. jesli idzie o miłośników sztuk walki). W ogole jest śmiesznie: bo np. reinkarnacja jest dla Wschodu przekleństwem, chodzi o wyjście z jej koła i rozpłynięcie się, stracenie indywidualności. Zachód natomiast przyjął reinkarnację jako coś, co budzi nadzieję; pocieszenie że nie całkiem się umiera.
Marku, no dosłownie, dlatego tak dokładnie to, co napisałeś, cytuję z podkreśleniami -- mam otóż, od dłuższego czasu, to samo, ale to dosłownie, przemyślenie. Cóż to za ironia, że istnieje taka religia czy, jak niektórzy buddyści (z tego co, wiem, największą "tendencję" do takiego wyrażania "siebie", mają ci z Zen) się określają: "system filozoficzny" -- w której, "przekleństwem", mówię z pewną ironią, jest dla jej wyznawców, wierzenie, że jednak jakaś forma przetrwania* po śmierci, konkretnie, wspomniana reinkarnacja, ma miejsce. Dalej, ponieważ uważają reinkarnację za samo "zło", to odpowiednikiem naszego Nieba, jest dla nich tzw. oświecenie, czyli (zwłaszcza, z tego co pamiętam, w buddyzmie typu: theravada, jest to szczególnie podkreślane) dokładnie to co, napisałeś -- rozpłynięcie się, zatracenie: po prostu, na zdrowy rozum: utrata świadomości, czyli w naszym rozumieniu, to co nazywamy śmiercią. To jest naprawdę taka ironia, że, holender, no mówię, aż się uśmiałem trochę, że ktoś to zauważył oprócz mnie w końcu. Dziękuję Ci Marku za Twoją wypowiedź. Niech Pan, Jezus Chrystus Ci błogosławi. Laudetur Jesus Christus.

---------------------------
*Pragnę tu wyjaśnić i podkreślić, że oczywiście nawet wspomniana reinkarnacja, która, jak my, katolicy, wiemy, nie ma miejsca -- stoi, jako pogląd, w sprzeczności z naszą eschatologią. Niemniej chodziło mi tu o takie trochę "logiczno przechodnie" rozumowanie, eksperyment myślowy, w tym sensie, że dla nich ta reinkarnacja: jest jednak "bliżej" przetrwania świadomości po śmierci, niż oświecenie, które, jest przerwaniem totalnym świadomości, przy czym, dla nich jest stanem "upragnionym".
Ostatnio zmieniony 2021-03-05, 12:14 przez Anselm_of_Canterbury, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: sądzony » 2021-03-05, 16:13

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-04, 23:04 ...
Dziękuję żeś przywołał.
Może się nie mylisz lecz nie przekunujesz mnie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: sądzony » 2021-03-05, 18:00

siloam pisze: 2021-03-04, 19:56 Mylisz się zupełnie.
W KKK jasno stwierdzono, że pełnia Prawdy znajduje się w Kościele katolickim.
Negując to wyłączasz się z Kościoła.
Gdzie to zanegowałem?
siloam pisze: 2021-03-04, 19:56 Tutaj:
sądzony pisze:W radykalnej sprzeczności do miłości stoi wyrażanie poglądu (sądu), że religia "innych" jest gorsza od mojej.
Gdzie napisałem, że „w KKK nie stwierdzono, że Pełnia prawdy znajduje się w KK” lub,
że „Pełnia prawdy nie znajduje się w KK”?
siloam pisze: 2021-03-04, 19:56 W radykalnej sprzeczności do Miłości stoją fałszywe tezy, że nie ma lepszych i gorszych religii ani religii prawdziwej.
Wszystko co ma na celu zbliżenie się do Boga jest Dobre.
siloam pisze: 2021-03-04, 19:56 Im szybciej to zrozumiesz tym lepiej.
Rozumiem, że dla mnie? Czy dla kogo?
siloam pisze: 2021-03-04, 19:56 Przestań handlować Prawdą. Dążenie do stanu pustki nie jest dążeniem do nieba.
A jak pojmujesz pustkę skoro to wiesz?
A dążenie przez pustkę?
siloam pisze: 2021-03-04, 19:56 W niebie nie ma pustki, ale jest wspólnota świętych z Bogiem - Tym, Który Jest.
Oczywiście.
siloam pisze: 2021-03-04, 19:56 Buddyzm stoi w totalnej opozycji do chrześcijaństwa.
No tak. Myślę, że jest po to by je zwalczać.
siloam pisze: 2021-03-04, 19:56
sądzony pisze:Nie odpowiedziałeś na pytanie, a uciekłeś.
Nie mówiłem o samozbawieniu, Ty o nim mówisz.
Odpowiedziałem, ale Ty tej odpowiedzi nie przyjmujesz.
Wybacz ślepotę, ale gdzie o tym psałem?
siloam pisze: 2021-03-04, 19:56 Samozbawienie nie może być łaską.
Użyłeś zwrotu „własna łaska” co on oznacza?
siloam pisze: 2021-03-04, 19:56 Po pierwsze dlatego, że jest niemożliwe. To Jezus zbawia. IHS - Iesus Hominum Salvator. Jezus Zbawiciel Ludzi.
Rozumiem, wierzę w to. Dlaczego wciąż to powtarzasz?
siloam pisze: 2021-03-04, 19:56 Po drugie dlatego, że Bóg nie jest pustką. Wręcz przeciwnie. On jest Tym Który Jest i od którego wszystko ma swoje istnienie.
Oczywiście. Nie twierdzę inaczej.

Dodano po 15 minutach 1 sekundzie:
sądzony pisze: 2021-03-04, 22:29 Jeżeli choć troszkę nie ogarniasz fizyki kwantowej, niedualizmu, logiki paradoksowej oraz faktu, że Jezus był zarazem człowiekiem jak Bogiem, który jest w 3 osobach to owszem.
Zakładam, że mam z logiką choć z matmy i filozofii miałem 5 i doskonale umiem jej używać gdy jest konieczna.
krystian.zawistowski pisze: 2021-03-05, 10:02 To wykorzystaj swoje doskonałe umiejętności do zrozumienia akademickiego podręcznika z mechaniki kwantowej i akademickiego podręcznika z filozofii nauki.
Nie mam doskonałych umiejętności.
krystian.zawistowski pisze: 2021-03-05, 10:02 To co ty rozumiesz jako paradoksy to są pseudoparadoksy rozpowszechniane niestety czasem przez rozrywkowe czasopisma. Wynikają one z zastosowania intuicji z makroświata do jakichś zjawisk, których te intuicje nie opisują.
Nie wiesz o czym piszesz. Tego o czym mówię nie uraczysz w czasopismach.
krystian.zawistowski pisze: 2021-03-05, 10:02 Ty następnie stwierdzasz, że w związku z tym logika już nie działa - co z kolei jest myśleniem magicznym i sprzeciwia się metodzie naukowej.
Wskaż proszę gdzie stwierdziłem, że logika już nie działa. W przeciwnym wypadku nie pisz takich rzeczy.
krystian.zawistowski pisze: 2021-03-05, 10:02 Nie, mechanika kwantowa nie obaliła logiki, …
Nie twierdzę tego.
krystian.zawistowski pisze: 2021-03-05, 10:02 … ani nie jest samosprzeczna.
Oczywiście, że nie jest.
krystian.zawistowski pisze: 2021-03-05, 10:02 Z resztą żadne rozumowanie indukcyjne nie może wpływać na zasadność rozumowań dedukcyjnych.
Nie wiem co przez to rozumiesz.
Chcesz mi powiedzieć, że mam nie szukać w każdym człowieku Jezusa Chrystusa, a w Chrystusie wszystkich ludzi?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: Andej » 2021-03-05, 18:33

sądzony pisze: 2021-03-05, 18:00
krystian.zawistowski pisze: 2021-03-05, 10:02 Z resztą żadne rozumowanie indukcyjne nie może wpływać na zasadność rozumowań dedukcyjnych.
Nie wiem co przez to rozumiesz.
Chcesz mi powiedzieć, że mam nie szukać w każdym człowieku Jezusa Chrystusa, a w Chrystusie wszystkich ludzi?
Stojąc z boku przyglądam się z uśmiecham jak brniecie w grząski teren. Na szczęście utopienie nikomu nie grozi.

To, co zacytowałem powyżej, wydaje mi się, ma się nijak do myśli, którą wyraził Anzelm z Albionu.

Wobec tego doleję troszkę oliwy do przygasającego ognia.

Indukcja – metoda tworzenia uogólnień (teorii) na podstawie doświadczeń i obserwacji zdarzeń.
Dedukcja – rodzaj rozumowania logicznego, mającego na celu dojście do określonego wniosku na podstawie wcześniej założonego zbioru przesłanek.

Teraz prosty krok do logiki i teorii zbiorów.

A teraz zrobiło mi się wstyd, że tak mącę. Ale com napisał, napisałem.

Zatem ad rem. Co sądzicie? Ja nic nie sądzę. Terra incognita. I niech tak zostanie. Alleluja.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: sądzony » 2021-03-05, 18:37

Andej pisze: 2021-03-05, 18:33 (...) Indukcja – metoda tworzenia uogólnień (teorii) na podstawie doświadczeń i obserwacji zdarzeń.
Dedukcja – rodzaj rozumowania logicznego, mającego na celu dojście do określonego wniosku na podstawie wcześniej założonego zbioru przesłanek.
(...)
Chciałeś mi to wyjaśnić Andeju. .... dziękuję
Gdybym choć troszkę nie rozumiał słów, które piszę, pisałbym znacznie więcej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: Andej » 2021-03-05, 18:47

Czy Tobie? Tak, w tym sensie, że jesteś jednym z nas. To trochę pro publico. I ani trochę, ad rem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: sądzony » 2021-03-05, 18:49

Wybacz ksobność.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: Logan » 2021-03-05, 19:06

Oczywiście, że cała prawda jest w religii katolickiej, Bóg w osobie Jezusa objawił się. Pomimo pozornej śmierci zmartwychwstał w ciele i sprawuje władzę nad stworzeniem. Bez względu na to co w kto wierzy, ludzie podążają albo za Bogiem, albo za szatanem. W świecie duchowym linia ta jest wyraźna i ostro ograniczona.

Różnica pomiędzy nami a innymi religiami polega na tym, że my wiemy, oni są w błędzie i szukają po omacku, na ślepo. Lecz Bóg dąży do zbawienia wszystkich ludzi bez względu czy ktoś Go zna, czy nie i pobudza wszystkich ludzi do dobrego, szatan do złego. Każdy człowiek ma zmysł do poznania dobra i zła, widzi skutki czynów i potrafi logicznie wyciągać wnioski. Przemoc rodzi ból, krew, nawet człowiek wychowany w jaskini dostrzeże że jest to bardzo niedobre, bardzo nieprzyjemne, coś czego nie chcemy doświadczyć, pomagają nam w rozeznaniu emocje między innymi takie jak lęk, strach, radość, smutek, gniew.
I tutaj jest nasza odpowiedź: reakcja na myśl, reakcja na sytuacje, reakcja na słowo. Wybieraj Bóg czy szatan. Bez znaczenia czy żyjesz w prawdzie, czy prawdę odrzucasz, czy wyznajesz kłamstwo. Wybór zawsze się dokonuje w codziennym życiu i codziennych sytuacja pomimo często nieświadomości skutków wyboru.

Wszyscy panujmy nad gniewem, bardziej ja, bardziej Ty ponoć w końcu to my jesteśmy chrześcijanami i wyznajemy wiarę w Boga prawdziwego. Jednak wiedza rzadko pokrywa się z praktyką. Świadczy o tym ignorancja wielu chrześcijan i życie w sprzeczności z przykazaniem miłości.

Krótki film mistrza buddyjskiego o gniewie:
Ostatnio zmieniony 2021-03-05, 19:28 przez Logan, łącznie zmieniany 6 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: sądzony » 2021-03-05, 19:32

Logan pisze: 2021-03-05, 19:06 (...) Różnica pomiędzy nami a innymi religiami polega na tym, że my wiemy, oni są w błędzie (...)
Naprawdę uważasz, że my (masz na myśli chrześcijan/katolików) wiemy?
Ja odnoszę wrażenie, że wydaje nam się, że wiemy.
Nawet tu na forum często kręcimy się w kółko nie mówiąc o "przeciętnym" wyznawcu religii chrystusowej.

"oni są w blędzie" ... niebyłbym tak stanowczy, ale rozumiem.
Fakt, że jesteśmy ochrzczeni nie czyni nas podążającymi za Nim.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: Logan » 2021-03-05, 19:40

sądzony pisze: 2021-03-05, 19:32 "oni są w blędzie" ... niebyłbym tak stanowczy, ale rozumiem.
Fakt, że jesteśmy ochrzczeni nie czyni nas podążającymi za Nim.
Mam na myśli wyłącznie znajomość Boga, prawd wiary, przykazań. Nasza religia jest ponad ich religią, natomiast my nie jesteśmy ponad nimi w żadnym wypadku. Tak jak napisałem znajomość nie idzie w parze z praktyką. Napisałem że są w błędzie wyłącznie w koncepcji pojmowania świata nadprzyrodzonego. Nic złego nie miałem na myśli. Z pewnością wielu wyznawców buddyzmu jest zbawionych i modli się teraz już znając Chrystusa za swoich braci na ziemi.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: sądzony » 2021-03-05, 20:31

"Pośród religii, na które wskazuje dokument Nostra aetate, należy zwrócić szczególnie uwagę na buddyzm, który jest w pewnym sensie, podobnie jak chrześcijaństwo, religią zbawienia." to ponoć słowa JPII
https://religie.wiara.pl/doc/471937.Jan ... -buddyzmie

Gdzieś znalazłem także: JPII sugerował jakoby "nirwana była niższą fazą duchowego rozwoju wobec zjednoczenia z osobowym Bogiem."
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=808

To wszystko zgadza się z tym co próbuję wam uświadomić.

Dodano po 32 minutach 24 sekundach:
„Tam, gdzie mamy być, już jesteśmy. Naszym wysiłkiem nie osiągniemy obecności Boga, ponieważ już tu i teraz całkowicie jesteśmy w Jego obecności. Brakuje nam jedynie świadomości” (s. 30)

„Jezus używał określenia ‘królestwo Boże’, Budda mówił o oświeceniu. Buddyści i hinduiści mówią o nirwanie, filozofowie o Prawdzie. Większość z nas nazywa to miłością” (s. 63).

„Ewangelia dotarła do nas przez Grecję, a następnie przez Europę i jako taka była prawie całkowicie zinterpretowana w duchu Zachodu przez nauczycieli pierwszych dwóch tysiącleci. Teraz tęsknimy za brakującą częścią. Tęsknimy za całym Chrystusem” (s. 95).

„...w wielkiej tradycji, którą na przykład reprezentuje św. Tomasz z Akwinu, nie zadaje się pytania, kto dane tezy głosi, lecz raczej, czy są one prawdziwe. (...) Liczy się to, czy coś jest zgodne z prawdą, a nie – kto to głosi” (s. 107).

- Richard Rohr "Wszystko ma swoje miejsce"

Dodano po 3 minutach 40 sekundach:
Przekonuję się, że Bóg naprawdę nie ma względu na osoby. 35 Ale w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie. Dz 10 34,35
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Co sądzicie o buddyzmie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-05, 22:23

Co ma wynikać z tych cytatów? Równość religii?
Na ten temat JPII miał wyrobione zdanie: bardzo gorąco polecam: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/ko ... iesus.html

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”