Pytania do Świadków Jehowy

ODPOWIEDZ
Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-14, 08:18

Dezerter pisze: 2019-02-13, 23:14 Wersetu chyba ci nie podam, ale zwracanie się niektórych katolików do Matki Jezusa wynika z kilku faktów i ma dość mocne umocowanie:
- była Mu najbliższą osobą na Ziemi, której prośby spełniał już od dzieciństwa wielokrotnie,
- jest wniebowzięta, a więc przebywa z Bogiem, ma z nim komunię i relację jako ta , którą On sam wybrał jako jedyną w całym stworzeniu, która miał największą relację z Duchem Świętym, która była najbardziej ze wszystkich ludzi napełniona Duchem Świętym, uświęcona Synem i pełna Łaski , jak nikt inny wcześniej i później.
Wystarczy argumentów?
A jeśli nie to zastanów się sam - przeczytaj i pomyśl,
czy w Kanie galilejskiej na weselu, to nie Maryja była tą , która pobudziła Jezusa do dokonania cudu?
Zauważ, że nawet pan młody, ani starosta nie musieli ją prosić o POŚREDNICTWO - sama zauważyła nasze potrzeby i się wstawiła
- "wina nie mają"
Dzięki Ci matko mojego Pana, że dbasz o sługi twojego Syna, nawet gdy o to nie proszą, a co dopiero gdy zanoszą prośby

Nawiasem mówiąc, ja też posługuję modlitwa wstawienniczą (jeśli pytasz o werset, to od razu podaje " Módlcie się jedni za drugich") więc jeśli byś chciał, to wstawię się za tobą byś odkrył rolę i znaczenie Tej Jedynej i Niepowtarzalnej Kobiety w całej historii ludzkości.
szalom
... i nie daj sobie wmówić więcej, że jesteś niegodny, to największe oszustwo jakim was karmią! :(
Wnikliwie przemyślałem treść którą zamieszczam i w pełni się z nią zgadzam.

Czy zbór chrześcijański w I wieku otaczał Marię szczególną czcią?

Apostoł Piotr ani razu nie wymienia jej w swych natchnionych pismach. Apostoł Paweł nie nazwał jej w swych natchnionych listach po imieniu; jedynie wspomniał o niej jako o „niewieście” (Gal. 4:4).

Jaki przykład dał sam Jezus sposobem odnoszenia się do swej matki?

Jana 2:3, 4 (Wujek 1962): „A gdy zabrakło wina [podczas uroczystości weselnej w Kanie], rzekła matka Jezusowa do niego: Wina nie mają. I rzecze jej Jezus: Co mnie i tobie [„Czego chcesz ode mnie”, Bp, Gryglewicz] niewiasto? Jeszcze nie przyszła godzina moja”. (Gdy Jezus był dzieckiem, podporządkowywał się matce i przybranemu ojcu. Teraz jednak, jako dorosły mężczyzna, uprzejmie, lecz stanowczo odmówił wykonania polecenia matki. Ta zaś pokornie przyjęła skorygowanie).

Łuk. 11:27, 28 (Romaniuk): „A gdy On [Jezus] to jeszcze mówił, jakaś kobieta z tłumu zawołała donośnym głosem: Błogosławione łono, które Cię nosiło i piersi, któreś ssał. On zaś odpowiedział: Raczej ci są błogosławieni, którzy słuchają słowa Bożego i strzegą go”. (Była to niewątpliwie dogodna sposobność, żeby Jezus okazał matce szczególną cześć, gdyby to było stosowne. On jednak tego nie uczynił).

Prowadzenie rozmów na podstawie Pism
Ostatnio zmieniony 2019-02-14, 08:19 przez Pod prąd, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-02-14, 10:29

Pierwsza sprawa:
Słusznie zauważasz skromność Maryi. Na tym polega Jej wielkość. Na tym, że wszędzie i zawsze prowadziła do Boga-Syna. A Syn zawsze prowadził do Ojca.
Idealne wypełnianie woli bożej. To dla nas wzór. Dla nas patrzących z perspektywy czasu. W czasach, gdy kult chrześcijański był dopiero krzewiony, cała para szła w to, co najważniejsze. W NAUKĘ JEZUSA. W naśladownictwo Jezusa. Matka najlepszym przykładem do naśladowania. Nie do pompowania Jej roli, ale do naśladownictwa.
Teraz, bardziej Ja doceniamy. Gdy wiara zakorzeniła się i ugruntowała, staramy się o jakość. A Matka Najświętsza jest najdoskonalszym przykładem.
Uważam, że Panu nie chodzi o ofiary, rytuały, oprawę, ale o naśladownictwo. I kultywowanie spuścizny, jaką jest Eucharystia.
Mt 9.13 Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników.

Druga sprawa:
Kana Galilejska. Zdumiewa płaski odbiór sceny, bez wnikania w treść i sens. Bez zachwytu. Ale za to demonstracyjnie fałszywą oceną. Było akurat odwrotnie.


Trzecia sprawa:
Na zadane pytania tradycyjnie nie odpowiadasz. Wyciągam z tego wniosek, że jak koń (koń, a nie konik) masz klapki na oczach. I ciągniesz ten wóz, tam gdzie Starsi kazali. Nie widząc niczego co z lewej, ani z prawej. Nie pozwolili, aby odpowiadał na pytania, bo wtedy zmieni się narracja. Dali do rąk zespół szpilek i klinów. Rzekli: wbijaj, zawsze coś się gdzieś wykruszy. Ale sam otocz się tarczą. Nie myśl na żaden z proponowanych tematów, jeśli wykracza poza pranie, które przeszedłeś. Nie odpowiadaj, bo to zmusza do myślenia. Bądź jak czołg, Strzelaj i chroń się za pancerzem. Na zadane pytania nie możesz odpowiadać. Ale czy nikomu ze Starszych nie możesz przekazać niektórych pytań i przekazać nam odpowiedzi?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Dezerter » 2019-02-14, 19:05

Pod prąd pisze: 2019-02-14, 08:18
Dezerter pisze: 2019-02-13, 23:14 Wersetu chyba ci nie podam, ale zwracanie się niektórych katolików do Matki Jezusa wynika z kilku faktów i ma dość mocne umocowanie:
- była Mu najbliższą osobą na Ziemi, której prośby spełniał już od dzieciństwa wielokrotnie,
- jest wniebowzięta, a więc przebywa z Bogiem, ma z nim komunię i relację jako ta , którą On sam wybrał jako jedyną w całym stworzeniu, która miał największą relację z Duchem Świętym, która była najbardziej ze wszystkich ludzi napełniona Duchem Świętym, uświęcona Synem i pełna Łaski , jak nikt inny wcześniej i później.
Wystarczy argumentów?
A jeśli nie to zastanów się sam - przeczytaj i pomyśl,
czy w Kanie galilejskiej na weselu, to nie Maryja była tą , która pobudziła Jezusa do dokonania cudu?
Zauważ, że nawet pan młody, ani starosta nie musieli ją prosić o POŚREDNICTWO - sama zauważyła nasze potrzeby i się wstawiła
- "wina nie mają"
Dzięki Ci matko mojego Pana, że dbasz o sługi twojego Syna, nawet gdy o to nie proszą, a co dopiero gdy zanoszą prośby

Nawiasem mówiąc, ja też posługuję modlitwa wstawienniczą (jeśli pytasz o werset, to od razu podaje " Módlcie się jedni za drugich") więc jeśli byś chciał, to wstawię się za tobą byś odkrył rolę i znaczenie Tej Jedynej i Niepowtarzalnej Kobiety w całej historii ludzkości.
szalom
... i nie daj sobie wmówić więcej, że jesteś niegodny, to największe oszustwo jakim was karmią! :(
Jaki przykład dał sam Jezus sposobem odnoszenia się do swej matki?

Jana 2:3, 4 (Wujek 1962): „A gdy zabrakło wina [podczas uroczystości weselnej w Kanie], rzekła matka Jezusowa do niego: Wina nie mają. I rzecze jej Jezus: Co mnie i tobie [„Czego chcesz ode mnie”, Bp, Gryglewicz] niewiasto? Jeszcze nie przyszła godzina moja”. (Gdy Jezus był dzieckiem, podporządkowywał się matce i przybranemu ojcu. Teraz jednak, jako dorosły mężczyzna, uprzejmie, lecz stanowczo odmówił wykonania polecenia matki. Ta zaś pokornie przyjęła skorygowanie).
To smutne, że się zgadzasz, z ta fałszywa interpretacją (podkreślone) znaczy to, że :
- albo nie znasz Pisma :)
- albo wolisz słuchać ludzkiej nauki a nie Słowa Bożego :(
przeczytaj sam ze zrozumieniem i oceń, czy posłuchał Jezus swojej Matki, która musiała mieć niesamowite działanie/prowadzenie Ducha Świętego, że znała/uprzedzała działanie Jezusa, zanim On sam ...
1 Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej. Była na nim matka Jezusa.
2 Jezus wraz z uczniami też został zaproszony.
3 W pewnej chwili zabrakło wina. Wtedy matka Jezusa powiedziała do Niego: Nie mają wina.
4 Jezus jej odpowiedział: Rozumiem twoje zatroskanie, ale co Mnie do tego, kobieto? Jeszcze nie nadeszła moja godzina.
5 Wtedy Jego matka zwróciła się do posługujących: Zróbcie, cokolwiek wam powie!
6 A było tam sześć kamiennych stągwi, ustawionych według żydowskich reguł czystości, każda mieszcząca około stu litrów wody.
7 Jezus polecił: Napełnijcie stągwie wodą! I napełnili je aż po brzegi.
8 Wówczas powiedział: Teraz zaczerpnijcie i zanieście staroście wesela! I zanieśli.
9 Gdy starosta spróbował wody, która stała się winem – a nie wiedział, skąd się ono wzięło, gdyż wiedzieli o tym tylko posługujący, którzy jej zaczerpnęli – zawołał pana młodego
10 i powiedział: Każdy stawia najpierw dobre wino, a gdy goście sobie podpiją – gorsze; ty jednak dobre wino zachowałeś aż do tej pory.
11 W taki właśnie sposób, w Kanie Galilejskiej, Jezus dał początek znakom, ukazał swą chwałę i sprawił, że uczniowie uwierzyli w Niego.

Nadal zgadzasz się z zacytowaną opinią czy podasz swoją odpowiedź
1. Odmówił działania na jej słowa - wina nie mają- czy jednak zareagował zgodnie z jej troską, sugestią, prośbą uprzedzająca Jego działanie
2. Czy Matka "pokornie przyjęła skorygowanie", czy jednak pewna swego dalej działała w kierunku zaradzeniu braku wina, jak gdyby wbrew temu co Jezus powiedział jej (Jezus widocznie zmienia zdanie i jednak uznaje, że to jej i Jego sprawa i współdziała z Maryją.
... to co sadzisz, po wnikliwym zbadaniu Pisma, samodzielnie, bo mam nadzieją, że jesteś dorosłym chrześcijaninem i wolno ci samodzielnie pisać i myśleć.
szalom
Ostatnio zmieniony 2019-02-14, 19:07 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: konik » 2019-02-14, 20:55

No coz - wlasnie to Maryja byla specjalnie wymieniona wsrod osob bedacych razem z Apostolami w dniu Piecdziesiatnicy. A to dlatego, ze zgodnie z owczesna kultura i zachowaniam spolecznymi kobiety nie byly uwzgledniane ( podobnie jak i dzici ) jako zgromadzenie.
jedynie specjalny status, jaki Maryja mialea wsrod Apostolow zapewnil o umieszczeniu Jej wsrod wymienionych ( czyli owspomnieniu o Niej).
Jest to tym bardziej dowod szczegolnego wywyzszenia Jej Osoby.

I rowniez wiadomo, ze juz pierwsze gminy chrzescijanskie sprawowaly o Niej pamiatkowe wspomnienie ( kult).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-15, 11:43

Pod prąd pisze: 2019-02-14, 08:18 Jaki przykład dał sam Jezus sposobem odnoszenia się do swej matki?
Taki, że wykonał natychmiast to, z czym się do Niego zwróciła (nawet nie prosząc). A Ona nie miała watpliwości że to zrobi - od razu powiedziała sługom, by zrobili co każe.

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-16, 08:24

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-15, 11:43
Pod prąd pisze: 2019-02-14, 08:18 Jaki przykład dał sam Jezus sposobem odnoszenia się do swej matki?
Taki, że wykonał natychmiast to, z czym się do Niego zwróciła (nawet nie prosząc). A Ona nie miała watpliwości że to zrobi - od razu powiedziała sługom, by zrobili co każe.
Zwróć uwagę n 4 werset ew. Jn 2 rozdział


aDosł. „co mnie i tobie, kobieto?”. Był to idiom wyrażający sprzeciw. Użycie słowa „kobieta” nie oznaczało braku szacunku.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-16, 09:42

Ten werset - jeśli go rozumieć tak, jak napisałeś - wzmacnia to, co powiedziałem: Jezus wykonał natychmiast to, z czym się do Niego zwróciła (nawet nie prosząc) - i to mimo sprzeciwu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-02-16, 09:59

Dziwię się upartemu wmawianiu. Marek wyraził najgłębszą treść. Zaufanie. Bezgraniczne zaufanie wzajemne. Maryja nie miała żadnych wątpliwości w to, że Jezus może i że dokona. To piękna więź miłości, zaufania i oddania. Zamykanie oczu na tę prawdę dowodzi o ślepocie. Albo o skrajnej potrzebie udowadniania swoich racji. Wbrew rozsądkowi i rozumowi. Wbrew logice. Czepianie się słówek i formy po to tylko, aby wyprowadzić wniosek przeciwny. Na taki lep nie da się nabrać nikt myślący.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

mondfa

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: mondfa » 2019-02-16, 10:25

A ja się nie dziwię, bo Pod prąd ma klapki sekty na oczach, które poki nie znikną, nie pozwolą mu zrozumieć prawdy.
Ja sobie sama kiedyś takie klapki - trochę inne, ale efekt ten sam, założyłam i wiem jak to jest.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Dezerter » 2019-02-16, 12:00

Pod prąd pisze: 2019-02-16, 08:24
Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-15, 11:43
Pod prąd pisze: 2019-02-14, 08:18 Jaki przykład dał sam Jezus sposobem odnoszenia się do swej matki?
Taki, że wykonał natychmiast to, z czym się do Niego zwróciła (nawet nie prosząc). A Ona nie miała watpliwości że to zrobi - od razu powiedziała sługom, by zrobili co każe.
Zwróć uwagę n 4 werset ew. Jn 2 rozdział


aDosł. „co mnie i tobie, kobieto?”. Był to idiom wyrażający sprzeciw. (...)
Był ale chwilowy, a co było później? - czytałeś mój post?
zaprzeczasz rzeczywistości - nie wierze w to co czytam .... :-o
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

romanjaro
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 7 lut 2019
Been thanked: 7 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: romanjaro » 2019-02-17, 21:44

@Pod prąd piszesz:
Pod prąd pisze: 2019-02-12, 10:17 Uporządkujmy dyskusję. Ja nie używam imienia Bożego jako zaklęcia, także rozumiem że należy je wymawiać godnie i z szacunkiem. Jeżeli imię Boga w Biblii miało swoje miejsce tak jak inne imiona, dlaczego je usunięto i zastąpiono tytułami Pan lub Bóg? Jest to marginalna sprawa ? Otóż nie ! Jest to niezwykle istotna sprawa. Dlaczego nie usunięto imienia Jezus ? Albo imion proroków , kapłanów czy królów Izraela ? Dlaczego nie zastąpiono innych imion tytułami Pan ? Ba, w Biblii znajdujemy imiona fałszywych bogów takich jak Baal, Moloch, Zeus czy innych. Dlaczego imiona pogańskich bogów się zachowały, natomiast przeszkadza komuś imię prawdziwego i żywego Boga które ma imię własne Jahwe/ Jehowa ? Tym bardziej że było zapisane w Biblii w formie tetragramu około 7000 tys razy, więcej niż wszystkie inne imiona razem wzięte.
Po pierwsze: sami świadkowie Jehowy nie wiedzą, jak Bóg ma na imię - patrz wasza książka: "Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi" str. 43, gdzie czytamy (podkreślenia moje):

"że nie wiemy dokładnie, których samogłosek hebrajskich używano ze spółgłoskami JHWH (...) Nie wiadomo dokładnie, jak je wymawiano, chociaż część uczonych uważa, że należałoby mówić "Jahwe". Forma "Jehowa" jest jednak używana od wieków i najlepiej znana".
Więc, @Pod prąd - nie strugaj tu bohatera, bo to z lekka kompromitacja - głosić Boga, którego imienia tak naprawdę nie znasz (nie znacie, nikt nie zna!), polegacie zaś tylko na ludzkiej tradycji (zwyczaju, domniemaniu, wymysłom naukowców itp. itd)!

Po drugie: czy zgadzasz się z kłamstwem świadków Jehowy, którzy uczą, cytuję z waszej broszury "Imię Boże, które pozostanie na zawsze", str 5:
"Dla Jezusa imię Boże musiało mieć żywotne znaczenie, bo nieraz wymieniał je w swoich modlitwach".
Czy mógłbyś wskazać w Biblii modlitwę Pana Jezusa, w której zwraca się bezpośrednio do Boga tą nazwą "Jehowa"? Jeśli nie, to oznacza, że imię to nie miało dla Pana Jezusa znaczenia i jak zatem tłumaczycie to kłamstwo?

Tu dla ułatwienia: http://www.piotrandryszczak.pl/czy-jezu ... twach.html
Jarek
Ostatnio zmieniony 2019-02-17, 22:55 przez romanjaro, łącznie zmieniany 1 raz.

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-18, 08:18

romanjaro pisze: 2019-02-17, 21:44 @Pod prąd piszesz:
Pod prąd pisze: 2019-02-12, 10:17 Uporządkujmy dyskusję. Ja nie używam imienia Bożego jako zaklęcia, także rozumiem że należy je wymawiać godnie i z szacunkiem. Jeżeli imię Boga w Biblii miało swoje miejsce tak jak inne imiona, dlaczego je usunięto i zastąpiono tytułami Pan lub Bóg? Jest to marginalna sprawa ? Otóż nie ! Jest to niezwykle istotna sprawa. Dlaczego nie usunięto imienia Jezus ? Albo imion proroków , kapłanów czy królów Izraela ? Dlaczego nie zastąpiono innych imion tytułami Pan ? Ba, w Biblii znajdujemy imiona fałszywych bogów takich jak Baal, Moloch, Zeus czy innych. Dlaczego imiona pogańskich bogów się zachowały, natomiast przeszkadza komuś imię prawdziwego i żywego Boga które ma imię własne Jahwe/ Jehowa ? Tym bardziej że było zapisane w Biblii w formie tetragramu około 7000 tys razy, więcej niż wszystkie inne imiona razem wzięte.
Po pierwsze: sami świadkowie Jehowy nie wiedzą, jak Bóg ma na imię - patrz wasza książka: "Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi" str. 43, gdzie czytamy (podkreślenia moje):

"że nie wiemy dokładnie, których samogłosek hebrajskich używano ze spółgłoskami JHWH (...) Nie wiadomo dokładnie, jak je wymawiano, chociaż część uczonych uważa, że należałoby mówić "Jahwe". Forma "Jehowa" jest jednak używana od wieków i najlepiej znana".
Więc, @Pod prąd - nie strugaj tu bohatera, bo to z lekka kompromitacja - głosić Boga, którego imienia tak naprawdę nie znasz (nie znacie, nikt nie zna!), polegacie zaś tylko na ludzkiej tradycji (zwyczaju, domniemaniu, wymysłom naukowców itp. itd)!

Po drugie: czy zgadzasz się z kłamstwem świadków Jehowy, którzy uczą, cytuję z waszej broszury "Imię Boże, które pozostanie na zawsze", str 5:
"Dla Jezusa imię Boże musiało mieć żywotne znaczenie, bo nieraz wymieniał je w swoich modlitwach".
Czy mógłbyś wskazać w Biblii modlitwę Pana Jezusa, w której zwraca się bezpośrednio do Boga tą nazwą "Jehowa"? Jeśli nie, to oznacza, że imię to nie miało dla Pana Jezusa znaczenia i jak zatem tłumaczycie to kłamstwo?

Tu dla ułatwienia: http://www.piotrandryszczak.pl/czy-jezu ... twach.html
Jarek

Przeciwnicy powinni też protestować przeciw używaniu takich powszechnie akceptowanych imion, jak Jeremiasz, a nawet Jezus. Imię Jeremiasz zgodnie z oryginalną wymową hebrajską powinno brzmieć Jirmejáh lub Jirmejáhu, a Jezus należałoby zmienić na Jeszúa‛ (po hebrajsku) lub Iesoús (po grecku). Wielu badaczy Biblii, łącznie ze Świadkami Jehowy, woli więc konsekwentnie używać dobrze znanego w języku polskim imienia Jehowa oraz jego odpowiedników w innych językach.


Jeżeli imię Stwórcy i Ojca dla Jezusa nie miało znaczenia, dlaczego w modlitwie wzorcowej znajdują się słowa(...) ,,niech będzie uświęcone Twoje imię ".? Uznani tłumacze Biblii na długo przed powstaniem PNŚ użyli imienia Bożego w Chrześcijańskich Pismach GreckichThe . A Literal Translation of the New Testament... From the Text of the Vatican Manuscript Hermana Heinnfettera (1863) , The Emphatic Diaglott Benjamina Wilsona (1864) , The Epistles of Paul in Modern English Georgea Barkera Stevensa (1898), St.Paul's Epistle to the Romans W.G. Rutherforda (1900) , The New Testament Leters J.W.C. Wanda, biskupa Londynu (1946).W języku polskim imię Boże w formie ,,Jehowa" występuje w NT Szymona Budnego z 1574 roku. W języku niemieckim istnieje co najmniej 11 przekładów zawierających w NT imię ,,Jehowa" ( lub Jahwe).

Dodatki w PNŚ.

Wmawianie że imię Boże nie powinno być w NT świadczy o ignorancji lub niewiedzy.
Ostatnio zmieniony 2019-02-18, 08:40 przez Pod prąd, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-02-18, 09:25

Trzeba zmienić nazwę wątku. Proponuję: Pytania, na które nie potrafią odpowiedzieć Świadkowie Jehowy.
Obserwując posty Pod prądem, stwierdzam, że z zasady nie potrafi udzielić odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie. Z reguły zmienia temat i atakuje z innej strony. Dlatego nazwę wątku warto zmienić.

Chyba, że pojawi się jakiś Świadek Jehowy posiadający wiedzę umożliwiającą udzielanie odpowiedzi. Czy wśród ŚJ brak takowych?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Magnolia » 2019-02-18, 10:07

Ja mam pytanie na które może Pod prądem udzieli odpowiedź...
Czy znasz świadectwa ludzi, którzy opuścili ŚJ ? Co myślisz po obejrzeniu takiego filmiku?


Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-18, 13:22

Tych osób akurat nie znam i wielu innych którzy wypowiadają się publicznie w internecie, dlatego nie będę się wypowiadał na ich temat. Natomiast znam innych ( byłych ŚJ ) którzy sami odeszli lub zostali wykluczeni. Co sądzę o materiale filmowym ? Sądzę że para wypowiada się dwuznacznie, jako przykład podam głoszenie przy wózku z literaturą czy kwestia ewangelizacji. Nie zgadzam się z wypowiedzią młodej kobiety.
Ostatnio zmieniony 2019-02-18, 13:23 przez Pod prąd, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”