Pytania do Świadków Jehowy

ODPOWIEDZ
Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-09, 19:38

Niestety , początkiem stworzenia jest Jezus, którego stworzył jego Ojciec, czyli Bóg.

konik

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: konik » 2019-02-09, 19:48

oooo...
I na pewno podasz nam werset, w ktorym napisane jest, ze Chrystusa stworzyl Bog.
wyglada na to, ze bajki nam wciskasz drogi Podprad.

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-10, 08:32

Jeżeli czasopisma Strażnica są propagandą, co sądzić o książeczce do nabożeństwa ? Wyjaśnij jak kość słoniowa jest w stanie modlić się za nami ? To dopiero teologia ! Prosty lud klepał te słowa bez zastanowienia.

Dodano po 2 minutach 12 sekundach:
Przybytku sławny pobożności, módl się za nami.
Różo duchowna, módl się za nami.
Wieżo Dawidowa, módl się za nami.
Wieżo z kości słoniowej, módl się za nami.
Domie złoty, módl się za nami.

Litania loretańska

Dodano po 58 sekundach:
Te słowa świadczą o kpinach, naśmiewaniu się z ludzi

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-02-10, 08:55

Zaskakujesz mnie.
Przecież definicję słowa propaganda można znaleźć na Wiki i używać zgodnie z ze znaczeniem. Ale skoro nie chcesz lub nie jesteś w stanie pojąć ...

Oprócz wiedzy przydaje się myślenie. Kiedyś w szkołach uczono, m.in. literatury. Czytało się wiersze, poezje. Uczono co to jest metafora, porównanie, alegoria, a nawet oksymoron. Smutno mi czytać post świadczący, że teraz zostało to zapomniane. Chyba, że jeszcze nie doszedłeś do tego etapu nauki. Wtedy co innego.

Biorę jednak po uwagę też inną możliwość, jednak mam nadzieję, że się mylę. A mianowicie, że traktujesz nas jak totalnych idiotów, i jakichś niedorozwojów, skoro używasz tak prymitywnych argumentów. Czy usiłujesz poniżyć nas pomawiając o tak niski poziom inteligencji? Przecież tak absurdalny zarzut można tylko obśmiać lub zignorować. Ale odpowiadać, tłumaczyć?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konik

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: konik » 2019-02-10, 11:25

Pod prad ... to Ty nawet nie wiesz, ze te wzwania sa wziete z Biblii?
Twoj wpis swiadczy o tak ogromnej niewiedzy i indolencji, ze az posuwasz sie do oszczerczego osadzania biblijnych wezwan jako kpiny i nasmiewanie sie z ludzi.
Wstyd.

Magnolia

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Magnolia » 2019-02-10, 18:57

Wieżo z kości słoniowej - Cię oburza?!
Kość słoniowa była i jest bardzo cenna, droga, rzadka... (jak prawdziwe perły) wysoka wieża zbudowana z czegoś tak drogiego i twardego jak kość słoniowa, może wskazywać drogę błądzącym, może być ostoją dla poszukujących... kto - Maryja... a to tylko moje prędkie rozważanie...
Więcej można poczytać tu:
https://www.liturgia.pl/Wiezo-z-kosci-sloniowej/
Gdzie czytamy:

"Wezwanie Wieżo z kości słoniowej jest symboliczne. Postaram się przedstawić znaczenie tego określenia Maryi w trzech wymiarach. Po pierwsze: jaki jest sens tego wezwania? Po drugie: jak odnosi się do Maryi? Po trzecie: jakie to ma znaczenie dla nas?

Co więc ono oznacza?

Wieża symbolizuje siłę i moc. Każde miasto starożytne czy średniowieczne w swoim krajobrazie posiadało wieżę jako symbol potęgi. Również wieże świątyń gotyckich symbolizowały zwrot człowieka do Boga.

Więcej trudności jest ze zwrotem odwołującym się do kości słoniowej. To wyrażenie z kolei jest biblijne, nawiązuje do Pieśni nad Pieśniami. Kochanek, oblubieniec opisując piękno swojej narzeczonej mówi, że jej szyja jest jak wieża z kości słoniowej (7,5). Ona natomiast porównuje jego postać do rzeźby z kości słoniowej. Jak widzimy, kość słoniowa ma wielkie znaczenie jako symbol piękna. Uchodziła ona na Wschodzie za bardzo cenny i szlachetny materiał.

Dlaczego taki obraz odniesiono do Maryi?

Powody mogą być dwa. Pierwszy to przyrównanie kości słoniowej do czystości Maryi jako tej, która jest całkowicie czysta, bo jest bezgrzeszna. Przyrównując ją do kości słoniowej sławimy jej piękno: w wierze i moralności. Z połączenia określeń wieża i kość słoniowa w odniesieniu do Maryi wynika z jednej strony potęga, a z drugiej delikatność i czystość. Maryja jako osoba góruje swą czystością nad innym stworzeniami."

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-11, 08:55

Andej pisze: 2019-02-10, 08:55 Zaskakujesz mnie.
Przecież definicję słowa propaganda można znaleźć na Wiki i używać zgodnie z ze znaczeniem. Ale skoro nie chcesz lub nie jesteś w stanie pojąć ...

Oprócz wiedzy przydaje się myślenie. Kiedyś w szkołach uczono, m.in. literatury. Czytało się wiersze, poezje. Uczono co to jest metafora, porównanie, alegoria, a nawet oksymoron. Smutno mi czytać post świadczący, że teraz zostało to zapomniane. Chyba, że jeszcze nie doszedłeś do tego etapu nauki. Wtedy co innego.

Biorę jednak po uwagę też inną możliwość, jednak mam nadzieję, że się mylę. A mianowicie, że traktujesz nas jak totalnych idiotów, i jakichś niedorozwojów, skoro używasz tak prymitywnych argumentów. Czy usiłujesz poniżyć nas pomawiając o tak niski poziom inteligencji? Przecież tak absurdalny zarzut można tylko obśmiać lub zignorować. Ale odpowiadać, tłumaczyć?
Nie mam na celu kogokolwiek poniżać na tym forum. Uważam że ten kto wymyślił Litanię Loterańską traktuje ludzi jak totalnych idiotów i jakichś niedorozwojów. Świadczy chociażby o tym słowo ,,parafianin ".

Dodano po 3 minutach 15 sekundach:
.parafianin, członek parafii

daw. «człowiek zacofany i ograniczony

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
.parafianin, członek parafii

daw. «człowiek zacofany i ograniczony

konik

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: konik » 2019-02-11, 09:00

To ja Tobie napisze, ze chyba jednak ten, kto argumentuje w taki sposob, jak Ty, traktuje innych jak idiotow.

kobieta - dzisiaj czlowiek plci zenskiej, dawniej nazwa prostytutki.
kutas - dzisiaj slowo niezbyt grzeczne, dawniej nazwa przywieszki u pasa itd...itd

Doucz sie, zanim palniesz kolejne glupstwo.

Ps: Litania Loretanska zostala ulozona z uwzglednieniem wezwan i nazwan zaczerpnietych bezposrednio z Biblli.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-02-11, 09:37

Pod prąd pisze: 2019-02-11, 08:55 ... Nie mam na celu kogokolwiek poniżać na tym forum. Uważam że ten kto wymyślił Litanię Loterańską traktuje ludzi jak totalnych idiotów i jakichś niedorozwojów. Świadczy chociażby o tym słowo ,,parafianin ". ...
Rozumując w ten sposób, uznajesz zapewne za debilizm, teorię względności, prawo wzrostu entropii, teorie kosmologiczne ...
To, że czegoś nie rozumiesz, nie świadczy o tym, że jest to głupotą, ale tylko o tym, że tego nie rozumiesz.
Totalną dziecinadą jest ośmieszanie czy odrzucanie czegoś na podstawie najbardziej subiektywnego z kryteriów. Nie rozumiesz, więc negujesz.

Zdradź mi, czy korzystasz z kompa, samochodu, tramwaju? Toż to brak konsekwencji, powinieneś stwierdzić, że tego w rzeczywistości wcale nie ma lub, że są to totalne głupoty, skoro nie rozumiesz ich działania? W jaki sposób silnik asynchroniczny może być zasilany stałoprądowo i sterowany częstotliwościowo (to, a propos tramwaju)? I do tego z rekuperacją?

A tym czasem, każde wezwanie Litanii Loretańskiej zawiera głębię znaczenia i jest okazją do przemyśleń. Dopóki będziesz traktował litanię jak tybetański młynek modlitewny, dopóty jej sens będzie zamknięty przez Tobą.
Zacytowane zdanie kojarzy mi się z twierdzeniem, że antybiotyk przepisany Ci przez lekarza, nie leczy, gdyż nie rozumiesz jego działania. Otóż lekarstwo nie zamieni się placebo tylko dlatego, że nie rozumiesz farmakologii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-11, 09:41

Pod prąd pisze: 2019-02-11, 08:55

Nie mam na celu kogokolwiek poniżać na tym forum. Uważam że ten kto wymyślił Litanię Loterańską traktuje ludzi jak totalnych idiotów i jakichś niedorozwojów. Świadczy chociażby o tym słowo ,,parafianin ".

Dodano po 3 minutach 15 sekundach:
.parafianin, członek parafii

daw. «człowiek zacofany i ograniczony

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
.parafianin, członek parafii

daw. «człowiek zacofany i ograniczony
No cóż, wygląda na to, że sam się kompromitujesz - jak sądzę, z powodu nadmiernej wiary w zborowe broszurki.
Zarzut (zaskakująco często spotykany w Internecie) opiera się na nieporozumieniu; to że przytoczone znaczenie jest przestarzałe, nie oznacza jeszcze, że jest pierwotne do aktualnego.
Tymczasem jest akurat odwrotnie – znaczenie słowa „parafianin” jako „członek parafii” jest znacznie starsze od przytoczonego powyżej określenia pejoratywnego. Słowo „parafia” (łac. „parolecia”) pochodzi od greckiego słowa „paroikia”, czyli „społeczność”, „wspólnota” lub „zamieszkiwanie” (w sensie mieszkania „razem”, „obok” np. w jakimś regionie czy grupie). Było używane na oznaczenie Kościoła istniejącego w danej miejscowości już od końca I wieku.
Jest też drugie, głębsze odniesienie biblijne. W greckiej wersji Starego Testamentu słowem „paroikos” (które można chyba przetłumaczyć jako „będący we wspólnocie”*, ale także „wygnaniec”** ) nazywano Żydów na obczyźnie (np. w Egipcie***) . Idąc za tym znaczeniem, w Nowym Testamencie znajdujemy użycie słowa „paroikos” na określenie sytuacji chrześcijan jako „zamieszkujących na obczyźnie” (ponieważ ich ojczyzną jest Królestwo Niebieskie**** ):
Jeżeli bowiem Ojcem nazywacie Tego, który bez względu na osoby sądzi według uczynków każdego, to w bojaźni spędzajcie czas swojego pobytu na obczyźnie (1P 1,17).
Biblia paulistów tłumaczy nawet bardziej dosadnie:
Jeżeli Ojcem nazywacie Tego, który bezstronnie sądzi każdego według jego własnych uczynków, w bojaźni Bożej przeżyjcie czas waszego ziemskiego wygnania.
-----------------------------------
* Na przykład: Nie darował współmieszkańcom Lota, których odrzucił ze wstrętem z powodu ich pychy (Syr 14,8).
* Na przykład: Powracający z niewoli wygnańcy złożyli Bogu Izraela jako całopalenia: dwanaście cielców za całego Izraela, dziewięćdziesiąt sześć baranów, siedemdziesiąt siedem jagniąt, dwanaście kozłów za grzech – to wszystko jako całopalenie dla Pana (Ezd 8,35).
*** Określenia tego używano także w stosunku do nie-Żydów, którzy zdecydowali się zamieszkać w społeczności żydowskiej.
****A więc nie jesteście już obcymi i przybyszami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga – zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie głowicą węgła jest sam Chrystus Jezus (Ef 2,19-20).


Negatywne znaczenie słowa „parafianin” zostało wprowadzone do języka polskiego świadomie na fali XIX-wiecznego antyklerykalizmu (prawdopodobnie „zawdzięczamy” je Aleksandrowi Dunin-Borkowskiemu i jego wydanej w 1843 roku książce Parafiańszczyzna).

No, ale Świadkowie Jehowy są skłonni nawet sprzymierzyć się z ateistami, byle przyłożyć Kościołowi katolickiemu. Z tym, że jak widać, raczej sami się kompromitują.





Co do Litanii Loretańskiej: po prostu - jak większość Świadków Jehowy - nie znasz Biblii i nie kojarzysz wezwań w niej zawartych. Niestety, duża część Świadków czyta te fragmentu, które im dadzą do czytania i każą podkreślić ;)

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-11, 10:03

Andej pisze: 2019-02-11, 09:37
Pod prąd pisze: 2019-02-11, 08:55 ... Nie mam na celu kogokolwiek poniżać na tym forum. Uważam że ten kto wymyślił Litanię Loterańską traktuje ludzi jak totalnych idiotów i jakichś niedorozwojów. Świadczy chociażby o tym słowo ,,parafianin ". ...
Rozumując w ten sposób, uznajesz zapewne za debilizm, teorię względności, prawo wzrostu entropii, teorie kosmologiczne ...
To, że czegoś nie rozumiesz, nie świadczy o tym, że jest to głupotą, ale tylko o tym, że tego nie rozumiesz.
Totalną dziecinadą jest ośmieszanie czy odrzucanie czegoś na podstawie najbardziej subiektywnego z kryteriów. Nie rozumiesz, więc negujesz.

Zdradź mi, czy korzystasz z kompa, samochodu, tramwaju? Toż to brak konsekwencji, powinieneś stwierdzić, że tego w rzeczywistości wcale nie ma lub, że są to totalne głupoty, skoro nie rozumiesz ich działania? W jaki sposób silnik asynchroniczny może być zasilany stałoprądowo i sterowany częstotliwościowo (to, a propos tramwaju)? I do tego z rekuperacją?

A tym czasem, każde wezwanie Litanii Loretańskiej zawiera głębię znaczenia i jest okazją do przemyśleń. Dopóki będziesz traktował litanię jak tybetański młynek modlitewny, dopóty jej sens będzie zamknięty przez Tobą.
Zacytowane zdanie kojarzy mi się z twierdzeniem, że antybiotyk przepisany Ci przez lekarza, nie leczy, gdyż nie rozumiesz jego działania. Otóż lekarstwo nie zamieni się placebo tylko dlatego, że nie rozumiesz farmakologii.
Rzeczywiście głębia znaczenia jeżeli , wieża, złoty dom, gwiazda czy zwierciadło ma się za mną wstawiać . Co tu jest do przemyślenia .? Po drugie, czy Jezus nakazał zanosić dodatkowe modlitwy do swojej matki ? Proszę mi podać werset biblijny który to potwierdza. Powymyślano cudaniewidy.
?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-02-11, 10:59

Pod prąd pisze: 2019-02-11, 10:03 ... Rzeczywiście głębia znaczenia jeżeli , wieża, złoty dom, gwiazda czy zwierciadło ma się za mną wstawiać . Co tu jest do przemyślenia .? Po drugie, czy Jezus nakazał zanosić dodatkowe modlitwy do swojej matki ? Proszę mi podać werset biblijny który to potwierdza. Powymyślano cudaniewidy.
Załamuję się widząc obecny poziom szkolnictwa. Metafora, porównanie, alegoria wyszły z zakresu nauczania. Najprymitywniejsze pojmowanie, bezmyślna interpretacja. Nie ma sensu wyjaśniać. Kiedyś udzielałem korepetycji. Przychodzę do ucznia liceum i po kilkunastu minutach orientuję się, że nie zna zasad arytmetycznych. A oni chcę, abym nauczał na poziomie liceum. Powiedziałem, ze muszę zacząć od drugiej klasy podstawówki, abym mógł wytłumaczyć to, co teraz stwarza problem.
Wybacz, ale tak elementarnych pojęć tłumaczyć nie będę. Jeśli sam nie wykażesz samozaparcie i inteligencji, to nie ma to sensu.

Analogicznie:
Po drugie, czy Jezus zakazał zanosić jakiekolwiek prośby do Swojej Matki ? Proszę mi podać werset biblijny który to potwierdza. Powymyślano cudaniewidy.

Po trzecie - Regulamin. Obowiązuje odnoszenie się z szacunkiem do tych którym wierzymy jak do swoich rozmówców.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-11, 11:06

Powtórzę pytanie. Czy znajdziemy w NT choć jeną wypowiedź Jezusa wskazującą że należy zanosić prośby do Matki Jezusa ? Jeżeli nie, to znaczy że Litanię wymyślono i zwiedziono ludzi

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-11, 11:08

Czy znajdziemy w NT choć jedną wypowiedź Jezusa, że wszystko co robimy być w NT?

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-11, 11:09

Na jakiej podstawie można twierdzić, że Matka Jezusa pośredniczy czy wstawia się w Modlitwach do Boga. Proszę podać werset.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”