Buddyzm - Inny punkt widzenia

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 441 razy
Otrzymał podziękowań: 257 razy

Re: Buddyzm - Inny punkt widzenia

Post autor: Dezerter » 2017-05-17, 22:46

Damian907 pisze: Poniższe zasady buddyzmu zostały sformułowane w 1945 roku przez Christmas Humphreys'a, prezydenta Towarzystwa Buddyjskiego w Londynie. Odnoszą się one do fundamentalnych zasad wspólnych dla wszystkich buddyjskich tradycji.
.
1.
2.
...
jakoś tak dogmatami mi zapachniało....
A co z buddyzmem Zen, który raczej w tych dogmatach się nie mieści.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Damian907
Przybysz
Przybysz

Post autor: Damian907 » 2017-05-17, 22:48

Czernin pisze:
Damian907 pisze:
Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz - mnie interesuje to czego nauczał Budda, jego czysty przekaz, a nie to co robili z tym później jego uczniowie.
Czyli jeśli nawet ktoś jest hipokrytą, mówi jedno, robi drugie. Nie przeszkadza Ci?
Nie pochwalam wszelkich prześladowań.

Awatar użytkownika
Damian907
Przybysz
Przybysz

Post autor: Damian907 » 2017-05-17, 22:50

Dezerter pisze:
Damian907 pisze:
Dezerter pisze:Damianie - idealizujesz buddyzm - tez tak kiedyś robiłem, ale poznałem go bliżej i byłem mocno zdegustowany zachowaniem przywódców tej "idealnej religii", które stawia gigantyczne posagi swemu wierzycielowi i czci jego ząb, a nasze piekło przy buddyjskim to pikuś i przedszkole!
Poczytaj jeśli nie znasz:
nie jest to tekst katolicki ale buddyjski:
Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz - mnie interesuje to czego nauczał Budda, jego czysty przekaz, a nie to co robili z tym później jego uczniowie.
Nie gniewaj się, ale skąd wiesz "czego nauczał Budda" i jaki jest "jego czysty :shock: przekaz " - jeśli nie od.... "jego uczniów".
No chyba, że dostąpiłeś jakiegoś zaszczytu i :
- spotkałeś Buddę osobiście i przekazał ci swój czysty przekaz,
- doznałeś objawienia takiego jak Paweł z Tarsu, który dostał czysty przekaz/Ewangelie od Jezusa bezpośrednio już po jego Wniebowstąpieniu.
Jeśli nie to wszystko cokolwiek wiesz o Buddzie i jego nauce pochodzi od jego uczniów i tradycji, która przez wszystkie pokolenia zachowała , przepisała i wybrała ten "czysty przekaz". Albo ufasz uczniom i tradycji, albo licz na objawienie od buddy - innego sposobu na poznanie nauki Buddy nie masz.
Wiesz ile jest wersji, rożnych przekładów Biblii? podobnie i np Gity, podejrzewam, że jest i wiele wersji nauk Buddy.
Jeżeli chodzi o mnie to opieram się na naukach najwcześniej spisanych, głównie w nurcie Theravada. Mnie one odpowiadają.

Awatar użytkownika
Damian907
Przybysz
Przybysz

Post autor: Damian907 » 2017-05-17, 22:54

Dezerter pisze: jakoś tak dogmatami mi zapachniało....
To są pewne sposoby w który buddyści odbierają świat, są konkretne i racjonalne a nie wynikające z jakiegoś mistycznego objawienia.
Dezerter pisze: A co z buddyzmem Zen, który raczej w tych dogmatach się nie mieści.
Moim zdaniem w pełni się mieści.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2017-05-17, 23:41

Damian907 pisze:
Dezerter pisze: jakoś tak dogmatami mi zapachniało....
To są pewne sposoby w który buddyści odbierają świat, są konkretne i racjonalne a nie wynikające z jakiegoś mistycznego objawienia.
.
racjonalna jest nauka a np psychologia w swoim dominującym nurcie wszędzie widzi szczęście i zdrowie człowieka gdy ma dojrzałą osobowość a podstawa tego jest ja/ego/samoświadomość/jaźń. Dezintegrację osobowego ja uważa za chorobę, lub zaburzenie osobowości ....
a buddyzm:
stanu świadomości, w którym wszelkie poczucie oddzielnego "ja" zostaje odrzucone.
- jak widać nie ma to nic wspólnego ani z nauką ani z logika, ani z obserwacją codzienną każdego z nas , bo ja to ja a ty to ty.
Jeśli to zaprzeczenie własnemu ja nie pochodzi z objawienie Buddy to skąd? - sam byś na to nigdy nie wpadł!, bo top ani konkretne, ani racjonalne - każdy człowiek ma instynkt samozachowawczy
...a Budda siedział i myślał, a co mu przyszło do głowy to przekazał uczniom - nie znał niestety biblii i błądził po manowcach.

Awatar użytkownika
stokrotka

Post autor: stokrotka » 2017-05-19, 16:17

Nauki Buddy to zestaw psychologicznych wskazówek, które dotyczą przedewszystkim sfery wyzwolenia od cierpienia.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2017-05-19, 23:10

stokrotka pisze:Nauki Buddy to zestaw psychologicznych wskazówek, które dotyczą przedewszystkim sfery wyzwolenia od cierpienia.
Ikoną buddyzmu jest Tybet - jeśli to ma być "wyzwolenie od cierpienia" to kiepskie owoce wydał buddyzm :-(
FREE SO TYBET :idea:

Awatar użytkownika
stokrotka

Post autor: stokrotka » 2017-05-22, 21:07

Ludzie starają się unikać cierpienia i bólu. Ciągle szukają nowych metod radzenia sobie z nimi.Nie zawsze szukają w tym Boga. Niektórzy zaciekle do konca walczą z bólem a nie chcą się pogodzic z Bogiem. Wola człowieka jest wolna.

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ