Reinkarnacja - dlaczego nie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andej » 2018-12-17, 10:57

Kalart pisze: 2018-12-17, 08:38 Biblia nie tłumaczy sensu życia. ....
Określa, definiuje, podaje przykłady ... To za mało?
Kalart pisze: 2018-12-17, 08:38 ... Mówi tylko, że jest nim Bóg. ....
Celem!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kalart

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Kalart » 2018-12-17, 11:08

konik pisze: 2018-12-17, 10:36 Tutaj jest wazny aspekt zrozumienia kwestii sensownych wypowiedzi.
Bo kazda wypowiedz przy okreslonych zalozeniach moze byc sensowna ( np: zeby zabijac niewiernych chrzescijan).
Ale czy kazda sensowna wypowiedz jest prawdziwa?
O tym przecież napisałem. Sensownych odpowiedzi jest nieskończoność, ale prawdziwa może być tylko jedna. Zakładając że odpowiedzią jest konkretna, całościowa wizja rzeczywistości - a mniej więcej taką przekazuje Biblia.
Andej pisze: 2018-12-17, 10:57 Określa, definiuje, podaje przykłady ... To za mało?
Tak jak niemal każdy mniej więcej całościowy model. Brakuje dla mnie najważniejszego - potwierdzenia.
Buddyzm i jego rozumienie reinkarnacji z karmaną to też przykład filozofii, która określa, definiuje i podaje przykłady. Tworzy spójny system, który wyjaśnia czym jest życie i jaki jest jego cel. Czy to jest wystarczające? Skoro nie jesteś buddystą, to najwyraźniej tak. Brakuje potwierdzenia, że właśnie ten model rzeczywistości jest prawdą, a nie wymysłem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andej » 2018-12-17, 11:17

Kalart pisze: 2018-12-17, 11:08... Brakuje dla mnie najważniejszego - potwierdzenia. ...
Łk 16.30,31 "Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"

Żądasz materialnego dowodu? Tylko po to, aby stwierdzić, że to zbieg okoliczności, fałszerstwo, złudzenie itp.

Wiesz co to znaczy wierzyć?

Podajesz, że znaleziono X przykładów potwierdzających reinkarnację. A ja powiadam, że wystarczy jeden kontrprzykład, aby tezę obalić. A masz ich miliardy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kalart

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Kalart » 2018-12-17, 11:28

Wiem, co to znaczy wierzyć. Wiem również co to ciężar dowodzenia. Jeśli Bóg nie chce bym uwierzył - to pozostaje mi się dostosować.
Nie dziwi mnie że w Biblii nie brakuje wymówek na to, że brakuje dostatecznych powodów. Według mnie Abraham się myli. Jeśli ma rację, niech przyśle mojego zmarłego dziadka i się przekonamy.

Nie ja podałem przykłady potwierdzające reinkarnację. Nie ma też ku temu kotrprzykładów. To jak twierdzić że nie istnieje jakaś choroba, bo są miliardy przykładów ludzi zdrowych. Sam nie czytałem wskazanej książki i nie analizowałem podanych przykładów.
Ale parafrazując, można przytoczyć nieskończoność liczbę dowodów na reinkarnację - wierzący i tak nie uwierzy, będzie uparcie twierdził że to sprawka szatana. Z każdym tygodniem dochodzę do wniosku że dyskusje o wierze są bezcelowe i pozostaje mi tylko iść do sauny i przygotowywać się do ciepełka piekielnego ognia - nie z powodu że jestem jakoś szczególnie złym człowiekiem, tylko dlatego że nie chcę bezkrytycznie wierzyć.
Ostatnio zmieniony 2018-12-17, 11:37 przez Kalart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-17, 16:10

Żaden z tych "dowodów" na reinkarnacje nie wytrzymał wnikliwego badania.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Viridiana » 2018-12-17, 18:21

Damian907 pisze: 2018-12-16, 16:54 Może być różnie. Co nie zmienia faktu że lepiej urodzić się milionerem niż głodującym dzieckiem w Afryce, a jeśli nie jesteśmy materialistami i nie wierzymy w przypadek, to należy zadać sobie pytanie o przyczynę takich różnic przy narodzinach, chrześcijaństwo nie ma na to żadnej odpowiedzi.
A dlaczego mamy odrzucić czynnik przypadku?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Damian907

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Damian907 » 2018-12-19, 08:12

Andej pisze: 2018-12-16, 23:34
Biblia rzeczywiście daje odpowiedź. Nie tyle lepszą, co jedyną sensowną. Niebo.
..
Rzucasz Pan jedynie frazesami. Proszę powiedzieć, w jaki sposób pańska religia tłumaczy że ktoś urodził sie milionerem, a ktoś głodującym dzieckiem w Afryce?
Andej pisze: 2018-12-16, 23:34
Niebo to więcej niż nirwana. To stan najwyższej szczęśliwości. Wieczny, gdyż ponadczasowy.
A co z piekłem? Istoty znajdujące się tam, nie miałyby prawa poprawy. Czy to zgodne z miłosierdziem boskim?

Dodano po 2 minutach 11 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2018-12-17, 16:10 Żaden z tych "dowodów" na reinkarnacje nie wytrzymał wnikliwego badania.
Możesz rozwinąć swoją myśl?

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
Viridiana pisze: 2018-12-17, 18:21
Damian907 pisze: 2018-12-16, 16:54 Może być różnie. Co nie zmienia faktu że lepiej urodzić się milionerem niż głodującym dzieckiem w Afryce, a jeśli nie jesteśmy materialistami i nie wierzymy w przypadek, to należy zadać sobie pytanie o przyczynę takich różnic przy narodzinach, chrześcijaństwo nie ma na to żadnej odpowiedzi.
A dlaczego mamy odrzucić czynnik przypadku?
Jeśli jesteś katolikiem, to na podstawie biblii powinieneś uważać, że wszystkim kieruje bóg.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Viridiana » 2018-12-19, 19:15

Damian907 pisze: 2018-12-19, 08:12
Andej pisze: 2018-12-16, 23:34
Biblia rzeczywiście daje odpowiedź. Nie tyle lepszą, co jedyną sensowną. Niebo.
..
Rzucasz Pan jedynie frazesami. Proszę powiedzieć, w jaki sposób pańska religia tłumaczy że ktoś urodził sie milionerem, a ktoś głodującym dzieckiem w Afryce?
To proste: katolik zdaje sobie sprawę z tego, że na świecie nie ma sprawiedliwości za życia.
Damian907 pisze: 2018-12-19, 08:12 A co z piekłem? Istoty znajdujące się tam, nie miałyby prawa poprawy. Czy to zgodne z miłosierdziem boskim?
A czy to Bóg wysyła do piekła?
Damian907 pisze: 2018-12-19, 08:12
Viridiana pisze: 2018-12-17, 18:21
Damian907 pisze: 2018-12-16, 16:54 Może być różnie. Co nie zmienia faktu że lepiej urodzić się milionerem niż głodującym dzieckiem w Afryce, a jeśli nie jesteśmy materialistami i nie wierzymy w przypadek, to należy zadać sobie pytanie o przyczynę takich różnic przy narodzinach, chrześcijaństwo nie ma na to żadnej odpowiedzi.
A dlaczego mamy odrzucić czynnik przypadku?
Jeśli jesteś katolikiem, to na podstawie biblii powinieneś uważać, że wszystkim kieruje bóg.
Jestem katoliczką, ale nie słyszałam o tym, aby katolicyzm twierdził, że przypadku nie ma. Tak btw masz jakiś cytat biblijny na potwierdzenie tego, że Biblia tak wskazuje?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Kalart

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Kalart » 2018-12-20, 07:16

Viridiana pisze: 2018-12-19, 19:15 A czy to Bóg wysyła do piekła?
Wyobraźmy sobie gwałciciela, który porwał ofiarę i przetrzymuje ją w piwnicy. W pewnym momencie oferuje propozycję - ofiara ma być całkowicie posłuszna i w zamian będzie więziona w komfortowych warunkach, lub będzie żyć w ciemnej, zimnej piwnicy do końca swego życia...
Czy ofiara ma wybór? Czy to gwałciciel zmusza ją do siedzenia w piwnicy? Przecież wyciąga on pomocną rękę i proponuje komfortowe warunki życia! Piwnica to wybór ofiary.
Tak właśnie widzę wolność oferowaną przez Boga. Normalnie nazwałbym to szantażem, ale z jakiegoś powodu wierzący nie dostrzegają tego faktu, że piekło/piwnica jest groźbą, a nie konsekwencją wyboru. Aby mówić o wyborze, musiałoby być więcej opcji.
Viridiana pisze: 2018-12-17, 18:21 Jestem katoliczką, ale nie słyszałam o tym, aby katolicyzm twierdził, że przypadku nie ma. Tak btw masz jakiś cytat biblijny na potwierdzenie tego, że Biblia tak wskazuje?
Tu chodzi o wszechwiedzę. Wszechwiedza, wszechmoc i kreacja wszechświata oznacza, że wszystko jest zgodne z planem Bożym. Nawet "przypadki". Po prostu nie sposób nazwać przypadkiem coś, co zostało przewidziane i jest pod pełną kontrolą. Przypadek to przecież coś niekontrolowanego, nieprzewidzianego. Dla bytu wszechwiedzącego nic nie jest losowe.

Świat jest piwnicą. Nie jest winą ofiary, jaki jest świat - tylko ewentualnego twórcy. Dlatego obwinianie człowieka, że popełnił jakiś wyimaginowany grzech pierworodny...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-20, 09:58

Tęsknisz Kalarcie do bycia ubezwłasnowolnionym. W komfortowych warunkach, ale jednak.

Kalart

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Kalart » 2018-12-20, 10:26

Tęsknię do świadomego wyboru, nieograniczonego do dwóch opcji i gdzie można opierać się na udowodnionych faktach, a nie przypuszczeniach wysnutych setki i tysiące lat temu na podstawie majaczeń.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-20, 10:48

Robisz się niegrzeczny. Nie będę z Tobą dyskutował, jeśli nie zmienisz języka mówienia o wierze. Masz prawo nie wierzyć, ale jesteś tutaj i masz obowiązek okazywać minimum szacunku.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-12-20, 11:31

Kalart pisze: 2018-12-20, 10:26 Tęsknię do świadomego wyboru, nieograniczonego do dwóch opcji i gdzie można opierać się na udowodnionych faktach, a nie przypuszczeniach wysnutych setki i tysiące lat temu na podstawie majaczeń.

Kalart, ten wybór jest bardziej świadomy niż myślisz. Jest też bardzo prosty i bez ukrytych pułapek.

Masz dwie drogi. Albo chcesz być jednością ze swoim stwórcą, albo nie. On daje ci wolność.
Jeśli chcesz, jeśli uważasz, że to wspaniałe, że cię stworzył, jeśli doceniasz swoje istnienie to dostajesz od niego wszystko, a nawet więcej.
Wymaga od ciebie tylko życia w prawdzie. Bo prawda jest tym co istnieje, a istnienie jest Bogiem.
Jeśli kusi cię robienie czegoś przeciw istnieniu to robisz to na własny rachunek. Jeśli Cię nie kusi to spełniasz wolę Boga nawet niezbyt mu ufając, więc się nie martw.

A jeśli nie chcesz z nim być to z nim nie jesteś, też proste. Tylko tu jest duża zagadka, bo nie wiadomo do końca co się wtedy dzieje. Niektórzy święci mieli wizje, że największym cierpieniem dusz, które wybrały brak Boga, jest właśnie brak Boga, a nie smażenie przez diabełki.
Z tym, że można by spekulować, że wybierając brak Boga, będziesz gdzieś tam gdzie inni, którzy brak Boga wybrali. A jakie oni będą mieli intencje wobec ciebie to już do własnych przemyśleń.
Jeśli natomiast uważasz, że razem z tymi, którzy chcą żyć przeciwko istnieniu i prawdzie będzie ci dobrze, to wolna droga. Nikt nie broni.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Damian907

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Damian907 » 2018-12-20, 18:45

Viridiana pisze: 2018-12-19, 19:15
A czy to Bóg wysyła do piekła?

W końcu to Bóg jest sędzia który wydaje wyroki i wymierza kary...
Viridiana pisze: 2018-12-19, 19:15
Jestem katoliczką, ale nie słyszałam o tym, aby katolicyzm twierdził, że przypadku nie ma. Tak btw masz jakiś cytat biblijny na potwierdzenie tego, że Biblia tak wskazuje?
Księga Izajasza 45,07

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-20, 20:52

Damian907 pisze: 2018-12-20, 18:45
Viridiana pisze: 2018-12-19, 19:15
A czy to Bóg wysyła do piekła?

W końcu to Bóg jest sędzia który wydaje wyroki i wymierza kary...
Właściwie nie do końca.Zapraszam http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”