Reinkarnacja - dlaczego nie?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-01, 08:07

Rozmyślałem sobie trochę ostatnio o buddyźmie. O ich reinkarnacji, o tym że krążą po świecie historie o ludziach pamiętających inne życie.

Potem doczytałem dlaczego nie uznajemy reinkarnacji. Że ciało jest nierozerwalne z duszą, że mamy być wskrzeszeni z ciałem, więc musi być jedno. Że Biblia mówi, że żyjemy raz a potem sąd.

Ok.

Wydaje mi się jednak, że dało by się wy-interpretować wersję spójną między Chrześcijaństwem a Buddyzmem. Brzmiała by ona jakoś tak:

Czyściec jest reinkarnacją. Na sądzie ostatecznym decydujemy czy wybieramy Boga czy brak Boga, ale jeśli nasza dusza nie potrafi jeszcze wybrać to wraca na ziemię. Ciało z którym zmartwychwstaniemy ma być ciałem idealnym ( jak pokazał Chrystus) więc nie musi być dokładnie tym co mamy teraz ( i chyba nie każdy by tego chciał :) ).


Poproszę o grad ciosów dlaczego moja interpretacja jest niepoprawna :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Dominik

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Dominik » 2018-08-01, 09:27

Ciała idealnego obawiam się, że nigdy mieć nie będziemy. Zawsze będziemy mieli trochę grzechu, chociaż te 0,000001%.
Jezus powiedział do umierającego przestępcy na krzyżu, że dziś będzie w Raju,,, więc nie tylko idealni idą do Nieba.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-01, 10:07

Nie rozumiem po co rozważać rzeczy dawno odrzucone jako herezja. Mało jest współczesnych herezji? :(

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-01, 10:21

Po to Marku, że nie byłem przy tym jak to ustalali i nie wiem czy się nie pomylili :)

Dodano po 9 minutach 44 sekundach:
Weźmy np takie umierające niemowlaki. Bóg tworzy ten świat dla nas w darze. Żeby móc się rozwijać, wybierać, tworzyć coś. A taki niemowlak co? Hop zaraz po urodzeniu do wieczności? Jest tu jakaś niesprawiedliwość.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-01, 10:29

Praktyk pisze: 2018-08-01, 10:21 Po to Marku, że nie byłem przy tym jak to ustalali i nie wiem czy się nie pomylili :)
A teraz się dowiesz, w wyniku maglowania tego na forum?
Praktyk pisze: 2018-08-01, 10:21Dodano po 9 minutach 44 sekundach:
Weźmy np takie umierające niemowlaki. Bóg tworzy ten świat dla nas w darze. Żeby móc się rozwijać, wybierać, tworzyć coś. A taki niemowlak co? Hop zaraz po urodzeniu do wieczności? Jest tu jakaś niesprawiedliwość.
W stosunku do kogo? Do nas, że my musimy się męczyć, a one są z Nim już?

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-01, 10:53

Może się nie dowiem, ale zbadam podstawy tego jak była podjęta decyzja i czy mam prawo moeć wątpliwości.

Niesprawiedliwość w stosunku do niemowlaków bo nię mają okazji nacieszyć się istnieniem w tym świecie.
Ostatnio zmieniony 2018-08-01, 10:54 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Dominik

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Dominik » 2018-08-01, 11:08

Po co mają się cieszyć tym światem, u Boga nie będziemy wspominać ładnych obrazków z Ziemi. Będą lepsze zajęcia.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-01, 11:43

Ja bym wspominał... patrzył sobie jak moje dzieci sobie radzą, wnuki. Święci też tam siedzą i ufamy że słuchają naszych modlitw, więc muszą mieć jakieś zorientowanie na świat doczesny żeby to miało sens...
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Dominik

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Dominik » 2018-08-01, 12:11

Skoro po śmierci poznamy Boga w 100%, może i tajemnice wszechświata, odpowiedzi na każde pytanie to i zorientowanie na świat poznamy.
Wiedza zdobyta na ziemi, nawet gdybyśmy mieli 1.000.000 reinkarnacji, będzie niczym w porównaniu od tej od Boga.

Wolfi

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Wolfi » 2018-08-01, 12:17

Ja tam sie nie znam, nie interesuje mnie to, smiesznie byloby zyc jeszcze raz, oczywiscie nie jako czlowiek bo to nudne ;d jako zwierze na przyklad. Najsmieszniejsze jednak byloby, gdyby sie okazalo, ze po smierci nie ma nic. ;D

Magnolia

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Magnolia » 2018-08-01, 12:29

Praktyku, chyba nie do końca rozumiesz na czym polega niebo: to będzie całkowite zanurzenie w Bożej miłości! Kompletnie nic poza Bogiem nie będzie Cię obchodziło.
Więc jakie zerkanie na ziemię by obejrzeć wnuki? ;)

p.s
A kwestia dzieci- niemowląt, które szybko umarły, albo dzieci poronionych, pominąłeś kwestie grzechu pierworodnego. każde życie ludzkie jest nim obarczone... dzieci poczęte ale nieurodzone nie miały szansy na chrzest, św który by je uwalniał od grzechu... więc...bardzo długo uważano, że idą do szczególnego czyśćca: limbusa – otchłani, w której nieochrzczone dzieci, oddzielone od Boga, miałyby dostępować jedynie szczęścia naturalnego.

Jednak papież Benedykt XVI poparł postanowienie z 2007 r., że:
Dusze nieochrzczonych dzieci nie idą do otchłani („limbus puerorum”), lecz do nieba. Do takiego wniosku doszła Międzynarodowa Komisja Teologiczna, ogłaszając dokument zatytułowany „Nadzieja zbawienia dla dzieci, które umierają bez chrztu”.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-01, 12:30

Jest to jednak wciąż opinia teologiczna.

Magnolia

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Magnolia » 2018-08-01, 12:39

Marek_Piotrowski pisze: 2018-08-01, 12:30 Jest to jednak wciąż opinia teologiczna.
To prawda. Dla ludzi, którzy stracili swoje dzieci ( w tym dla mnie), ta opinia jest dość pokrzepiająca. A jak się dzieje naprawdę, przyjdzie nam za jakiś czas się dowiedzieć. :-?

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-01, 12:42

Dominik pisze: 2018-08-01, 12:11 Skoro po śmierci poznamy Boga w 100%, może i tajemnice wszechświata, odpowiedzi na każde pytanie to i zorientowanie na świat poznamy.
Wiedza zdobyta na ziemi, nawet gdybyśmy mieli 1.000.000 reinkarnacji, będzie niczym w porównaniu od tej od Boga.
Dlatego w mojej spekulacji do czyśćcowej reinkarnacji trafiali by ci którzy jeszcze nie chcą do Boga. Nie odrzucają go, ale jeszcze nie oddają mu się w pełni. Po prostu nie są jeszcze w stanie podjąć decyzji. Bo na jakiej podstawie taki niemowlak mógłby zadecydować? Albo będzie z automatu z Bogiem albo z automatu nie. Nie ma możliwości ( chyba) świadomego wyboru, co ogranicza dar wolnej woli.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

konik

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: konik » 2018-08-01, 13:21

Czy Praktyku nakloniles juz Pana Boga do przyjecia Twojej spekulacji?
Moim zdaniem to niezbyt grzecznie ... wszechswiat to dom Boga i On tu jest gospodarzem. Zbuduj wlasny wszechswiat i tam ustalaj swoje spekulacje ....

To tak ni przypial, ni przylatal ze strony konia ... ale moze kon czasem cos sensownego ma na mysli ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”