Reinkarnacja - dlaczego nie?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andej » 2018-08-15, 15:37

Dezerter pisze: 2018-08-15, 15:25... duch/ruach ... dusza /nefesz. ...
Gdybyż pojęcia te dało się jednoznacznie zdefiniować. Niestety obydwa są wieloznaczne. I niejednoznaczne.
Ale fajnie się dyskutuje. Tym niemniej, na odpowiedź zaczekamy. Bo dopiero tam się dowiemy. Jeśli się dowiemy. Podejrzewam, że już tam, wśród zbawionych (czego wszystkim razem i każdej osobie z osobna życzę), okaże się, że byliśmy blisko pojęcia tego. Ale nie znaleźliśmy ziemskiego przykładu, aby się nim posłużyć. A tylko takimi dysponujemy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-16, 20:29

Dezerter pisze: 2018-08-15, 15:25 Podsumowując - różnimy się od zwierząt duchem
A wracając do tematu reinkarnacji- mi ta koncepcja do niczego nie jest potrzebna, jest zbędna, a z godnie z zasadą, by nie tworzyć bytów niepotrzebnych w nadmiarze ...
Jak odpowiadasz sobie zatem na pytanie dlaczego ludzie lądują na ziemi w tak nierównych warunkach i mają wszyscy mieć równe szanse na zbawienie?

Jeden jest w katolickiej kochającej rodzinie A inny jest przypalany papierosem przez alfonsa swojej matki.
Jeden zdobywa szczyty gór a drugi jest sparaliżowanym ślepcem.
Jeden ma mądrość i wiarę a drugi jest przygłupim agresywnym analfabetą...

Mamy sami zdecydować o byciu z Bogiem przez otwarcie się na jego miłosierdzie, ale czy każdy ma równe szanse wybrać poprawnie mając tak różne życia?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andej » 2018-08-16, 20:58

Czyż ten, kto bardziej cierpi, ale potrafi ofiarować to Bogu, nie jest bliższy zbawienia? Z młody, zdrowy i bogaty, czy przejdzie przez ucho igielne?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-16, 21:03

Niech będzie i tak. Wtedy nadal mamy nierówność tylko w drugą stronę. Bo czy to wina bogatego, że się urodził bogaty?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andy72 » 2018-08-16, 21:11

To mają mieć wszyscy równo jak w komunie? Bóg wie komu jakie życie dać. Ty byś chciał by każdy miał zamiast tylko swego Krzyża, również krzyże z innych wcieleń, tak że każdy miałby znacznie gorzej.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-16, 21:24

Każdy temat można zamknąć tym że i tak Bóg wie najlepiej. A i tak szukamy ciągle spójnych logicznie koncepcji. Nie wiem czego bym chciał w zakresie sprawiedliwego rozdziału żyć, ale przyznam że umierające nienarodzone dziecko razi moje poczucie sprawiedliwości. Reinkarnacja wpisywała by się jako potencjalne rozwiązanie problemu, ale na pewno nie jedyne.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andy72 » 2018-08-16, 21:27

Gdy dziecko samo umiera, tak widać jest lepiej, ale aborcja to ogromne zło zabierające dziecku szansę życia.
Reinkarnacja niczego nie rozwiązuje, to demoniczna doktryna.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-16, 21:33

Z czego wynika ta demoniczność?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Viridiana » 2018-08-16, 22:22

Praktyk pisze: 2018-08-16, 21:03 Niech będzie i tak. Wtedy nadal mamy nierówność tylko w drugą stronę. Bo czy to wina bogatego, że się urodził bogaty?
Bogaty, który swoje bogactwo wykorzystuje do dobrych celów, np. część swoich środków poświęca na zbiórki pieniędzy dla chorych dzieci, też jest szlachetny.
Ostatnio zmieniony 2018-08-16, 22:31 przez Viridiana, łącznie zmieniany 1 raz.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-16, 22:31

Nie rozchodzi się akurat konkretnie o bogactwo tylko o to czy jakaś droga życiowa łatwiej prowadzi do zbawienia niż inna. A może każda jest taka sama ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Viridiana » 2018-08-16, 22:38

Hmm... Nikt nie obiecywał sprawiedliwości na ziemi. x_x
Wierzę, że Bóg tworzy każdego w taki sposób, jaki jest dla niego najlepszy.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-16, 22:41

To dlaczego niektórzy wybierają piekło? Czy wybraliby je niezależnie od swego życia?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Dezerter » 2018-08-16, 22:42

Praktyk pisze: 2018-08-16, 20:29
Dezerter pisze: 2018-08-15, 15:25 Podsumowując - różnimy się od zwierząt duchem
A wracając do tematu reinkarnacji- mi ta koncepcja do niczego nie jest potrzebna, jest zbędna, a z godnie z zasadą, by nie tworzyć bytów niepotrzebnych w nadmiarze ...
Jak odpowiadasz sobie zatem na pytanie dlaczego ludzie lądują na ziemi w tak nierównych warunkach i mają wszyscy mieć równe szanse na zbawienie?

Jeden jest w katolickiej kochającej rodzinie A inny jest przypalany papierosem przez alfonsa swojej matki.
Jeden zdobywa szczyty gór a drugi jest sparaliżowanym ślepcem.
Jeden ma mądrość i wiarę a drugi jest przygłupim agresywnym analfabetą...

Mamy sami zdecydować o byciu z Bogiem przez otwarcie się na jego miłosierdzie, ale czy każdy ma równe szanse wybrać poprawnie mając tak różne życia?
Ja nie rozumiem Bożego planu zbawienia, ale to że ja nie rozumiem, to nie znaczy, ze jest zły, niedoskonały, lub nie najlepszy z możliwych dla ludzkości, lub ciebie, mnie.
Z rodzin katolickich wyrastają ateiści, buddyści itp.
Z marginesu wyrastają święci katoliccy.
Jednego z najmądrzejszych (mądrze mówiącym o Bogu) i najbardziej bliskich Bogu ludzi spotkałem w barze piwnym, podszedł wysępić piwo, wyglądał jak menel, ale rozmowę z nim pamiętam po 30 latach!.
Ktoś na tym forum ? - biegły w teologii i głęboki w wierze powiedział, że jego żona ogólnie to jest mało wierząca i praktykująca, ale "ma w sobie wiarę naturalną, uczynkową" - wiele razy było mu przy niej wstyd, za swoją wiarę ;)
Ja wierzę, ze Bóg znajdzie możliwość i powód by zbawić wielu, bardzo wielu ...

A reinkarnacja ... czy po tylu tysiącach lat i dziesiątkach wcieleń, w których niby mielibyśmy się doskonalić i wzrastać w doskonałości mieli byśmy taki upadek duchowości i obyczajowości w XIX wieku? Ja Matuzalem nie jestem a to widzę za mojego życia :( . W latach 80 ludzie żyli wiarą, ideałami, duchowością wszelaką, a dziś - szkoda gadać :( .
Np ja od dzieciństwa byłem człowiekiem duchowym, poszukującym Boga, filozofii, narodziłem się w dobrych czasach w dobrej rodzinie i mam dobre życie/karmę itp. Jeśli przyjmiemy założenia reinkarnacji, to jestem "starą duszą"/mahatmą więc powinienem przyjąć prawdę o reinkarnacji i nie zaciągać więcej karmy, wyzwolić się z kołowrotu wcieleń, a ja to świadomie i po dogłębnym zbadaniu odrzuciłem i zacząłem mocno "budować karmę, "zaciągać zobowiązania u innych ludzi' itp - a więc grozi mi mocne cofnięcie na drodze "rozwoju duchowego/wyzwolenia"? - bez sensu :p

Gdyby reinkarnacja była rzeczywistością to Jezus, lub apostołowie by o niej wspomnieli - szach mat! ;)
Ostatnio zmieniony 2018-08-16, 22:58 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Viridiana » 2018-08-16, 22:46

Praktyk pisze: 2018-08-16, 22:41 To dlaczego niektórzy wybierają piekło? Czy wybraliby je niezależnie od swego życia?
Nie wiem, czy użyłabym słowa "wybierają". Ci, którzy do niego trafili, prawdobodobnie za życia w nie nie wierzyli lub ich ono w ogóle nie obchodziło.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

sam2

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: sam2 » 2018-08-17, 03:58

Mysle ze tu pasowal by przyklad z dwiema wyspami oddalonymi-odseparowanymi od siebie.
Na jednej byli by sami dobrzy i kochajacy a na drugiej zli, kombinatorzy i bandziory.
kazdy mialby mozliwos raz wybrac gdzie chce byc zaleznie od nawykow i potrzeb.
wybierajac wyspe zlych bedzie musial zmierzyc sie ze zlem innych mieszkancow tej wyspy i zasadami na niej zadzacymi ale juz nie bedzie mogl zmienic wyspy.
Na ta dobra wyspe dostana sie tylko ci ktorzy sa dobrzy i chca zyc w zgodzie i potrafia zyc w zgodzie. A na glownym ladzie przedsionek i port dla wszystkich zanim zdecyduja na ktora wyspe chca bilet w jedna strone. Oczywiscie jak w kazdym porcie bedzie kontrola by jakis terrorysta nie dostal sie na dobra wyspe.

Dodano po 11 minutach 32 sekundach:
Praktyk pisze: 2018-08-16, 21:03 Niech będzie i tak. Wtedy nadal mamy nierówność tylko w drugą stronę. Bo czy to wina bogatego, że się urodził bogaty?
Nie jest wazne jakie zycie dostales bo je po prostu dostales, ono nie bylo twoja wlasnoscia bo nie miales go gdy cie nie bylo zanim sie urodziles. Wazne jest co z nim zrobisz i jak je wykorzystasz.
.
Ostatnio zmieniony 2018-08-17, 04:00 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”