Reinkarnacja - dlaczego nie?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Dezerter » 2018-08-17, 19:55

Prawda jest taka, że biblia nic na temat reinkarnacji nie mówi- ani za ani przeciw mi tutaj rację maja i Praktyk i Andej.

Andy72- muszę cie zasmucić, ale żydzi już dopuszczają oficjalnie w judaizmie istnienie reinkarnacji - wiem to na pewno i to z pierwszej ręki. :(

Nasz czyściec zastępuję kołowrót wcieleń i doskonalenie - staje się to zbędne, więc albo albo - tak mi elementarna logika podpowiada.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-17, 21:52

Dezerter pisze: 2018-08-17, 19:55 Prawda jest taka, że biblia nic na temat reinkarnacji nie mówi- ani za ani przeciw mi tutaj rację maja i Praktyk i Andej.

Andy72- muszę cie zasmucić, ale żydzi już dopuszczają oficjalnie w judaizmie istnienie reinkarnacji - wiem to na pewno i to z pierwszej ręki. :(

Nasz czyściec zastępuję kołowrót wcieleń i doskonalenie - staje się to zbędne, więc albo albo - tak mi elementarna logika podpowiada.

Pozostaje zatem drugie pytanie. Zakładając teoretycznie że czyściec byłby reinkarnacją, co w tej koncepcji jest złego, demonicznego? Nie działałoby to przecież tak, że wolno robić co się chce bo i tak się wróci na ziemię. Kto wybierze świadomie zło idzie do piekła. Kto osiągnie odpowiedni poziom dobra idzie do nieba. Reinkarnowali by ci którzy dążą do dobra, ale jeszcze tam w swej słabości nie dali rady dojść. Ulegali pokusom itp, ale nie robili tego z premedytacją przeciw Bogu. Raczej z braku wiary.

Nie rozumiem tu demoniczności. Jest to dla mnie dość równoważne w skutkach czyśćcowi.
Ostatnio zmieniony 2018-08-17, 21:53 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Dezerter » 2018-08-17, 23:58

Ale reinkarnacja to nie jest nauka chrześcijańska i tu tkwi problem podstawowy. Nie znajdziesz tego w Biblii, u apostołów, u ojców apostolskich, u ojców Kościoła - a więc jej NIE MA. Koniec kropka.
Reinkarnacja natomiast WYSTĘPUJE w Wedach Indyjskich świętych księgach i jest podstawową religijną koncepcją.
Jako koncepcja PODSTAWOWA i FUNDAMENTALNA- nie mogła być pominięta w chrześcijaństwie, .... gdyby była ;)
Orygenes w II wieku opisując wiarę chrześcijańską podaje :
- to co wiemy na pewno
- to co możemy przypuszczać ze sporą pewnością
- to co jest niepewne, ale możliwe do przyjęcia, dalszego badania przez teologów
... próżno w tym wykazie szukać reinkarnacji ;)
Ostatnio zmieniony 2018-08-18, 00:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andej » 2018-08-18, 08:44

Gdyby na Orygenesie świat się kończył ... Niestety, rozwijamy się stale. Nasza świadomość jest coraz bogatsza i obszerniejsza.

I tych samych słów używamy do określania różnych pojęć. A także te same pojęcia często określamy innymi słowami.

Obawiam się, że mimo tak kategorycznych stwierdzeń prawdę poznasz dopiero, gdy staniesz przed obliczem Pana, a On przyjmie Cię do siebie. Wcześniej, nawet najostrzej i najbardziej zdecydowanie postawione tezy nie zdobędą rangi dowodów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Viridiana » 2018-08-18, 11:20

Andej pisze: 2018-08-18, 08:44 Obawiam się, że mimo tak kategorycznych stwierdzeń prawdę poznasz dopiero, gdy staniesz przed obliczem Pana, a On przyjmie Cię do siebie.
Wcześniej, nawet najostrzej i najbardziej zdecydowanie postawione tezy nie zdobędą rangi dowodów.
Sama teza nie jest dowodem. Ale da się ją jakoś argumentować. Oczywiście, że prawdę tak właściwie poznamy po śmierci. Póki co, możemy ufać Kościołowi, który mówi, że reinkarnacji nie ma. ;) (a w końcu wierzymy, że Duch Święty nasz Kościół prowadzi).
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andy72 » 2018-08-18, 12:24

Czyściec - wiadomo co to jest dzięki przekazom świętych i mistyków, i nie jest to reinkarnacja.
Polecam również http://www.duchprawdy.com/reinkarnacjiniema.htm
Dlaczego reinkarnacja jest demoniczna? Podstawowa prawda wiary jest taka że na ziemi jesteśmy tylko w krótkiej pielgrzymce do Wieczności. Mówi też o tym zakład Pascala. Reinkarnacja wprost przeciwnie - że na ziemi jesteśmy na wieki.
Ostatnio zmieniony 2018-08-18, 12:26 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

sam2

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: sam2 » 2018-08-18, 12:49

Kompletnie nie rozumiem tej dyskusji.
wiadomo ze reinkarnacji nie ma w Biblii i nie ma sensu w ogole o reinkarnacji dyskutowac w kontekscie Biblii.
to jest zwyczajnie probowanie wkomponowania elementow innej religii w Chrzescijanstwo.
Nawet zmartwychwstanie nie ma nic wspolnego z reinkarnacja.
A tak w ogole jesli sie zastanowic dokladnie to skoro Bog stworzyl czlowieka to na samym poczatku byla jedna religia i tak jak to widzimy dzis po ilosci roznych rozlamow i odlamow, sekt i kosciolow, to jest wiecej niz pewne ze to samo dzialo sie przez caly okres istnienia ludzi czego skutkiem jest tak duza ilosc i tak roznych religii.
To dzial podobnie jak zabawa w gluchy telefon i kazdy cos po swojemu interpretujac zmienia podstawy wiary z pokolenia na pokolenie, w tysiacleciach powstawanie przeroznych religii jako na przerozne sposoby poprzekrecanych podstaw tej pierwszej prawdziwej.
Dlatebo tez Kosciol Katolicki tak skrupulatnie dba o zachowa nie nauk poprzez spisywanie ich w formie dogmatow.
Podejzewam ze ta cala reinkarnacja powstala na bazie poprzemrecanego i pozniej coraz mniej przez to zrozumialego zmartwychwstania i otrzymania zmienionych cial.
Jak by tak dokladnie przeztudiowac elementy innych wiar to w wiekszosci znalazlo by sie elementy ktore nawet po wypaczeniach mialy zrodlo w tej pierwotnej wierze. Z pewnoscia to co by pozostalo co nie mialo by jakiegokolwiek powiazania z pierwotna wiara to byly by elementy dodane przez samego czlowieka.
Gdyby te ludzkie elementy przestudiowac to mozna by ustalic jakie sa glowne ciagoty ludzi w aprawie wiarya tym samym wyeliminowac te elementy w inerpretacji Pism by uzyskac najbardziej prawdziwa interpretacje Pism.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Dezerter » 2018-08-18, 22:34

Nieco podsumowując, bo jednak wspólnie zrobiliśmy przegląd wiedzy i poglądów na temat reinkarnacja o chrześcijaństwo i to bez kłótni i w kulturalnej atmosferze - brawo MY :!:
- w Biblii nie mam nic o reinkarnacji
- u ojców apostolskich i ojców Kościoła również nic, co by potwierdzało obecność tej koncepcji w chrześcijaństwie starożytnym.
- brak przekonywujących argumentów za istnieniem reinkarnacji
- współczesny judaizm dopuszcza (poważna część) istnienie reinkarnacji i godzi to jakoś z wiarą w Boga Jedynego
- nasz czyściec "zastępuje"/spełnia rolę koncepcję reinkarnacji.
- coś jeszcze w podsumowaniu - proszę dopisać.

Ja nie widzę w samej koncepcji reinkarnacji niczego demonicznego - brak podstaw merytorycznych do takiego wniosku.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: sam2 » 2018-08-18, 23:36

No to dam ci zagwozdke w zwiazku z wasza dyskusja o reinkarnacji i odpowiedzialnosci miedzypokoleniowej.
"Ojciec i ja jedno jestesmy".

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Dezerter » 2018-08-19, 00:02

Syn przedwieczny/Słowo z Ojcem, z którym stwarzali świat
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: sam2 » 2018-08-19, 00:38

Ale nak to sie ma do odpowiedzialnosci miedzypokoleniowej ludzi np. konsekwencji grzechu do ilus pokolen, albo blogoslawienstwa?
Bo prze ier czlowiek zostal stworzony na obraz i podobienstwo Boga.
Ostatnio zmieniony 2018-08-19, 00:41 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-19, 09:28

sam2 pisze: 2018-08-19, 00:38 Ale nak to sie ma do odpowiedzialnosci miedzypokoleniowej ludzi np. konsekwencji grzechu do ilus pokolen, albo blogoslawienstwa?
Bo prze ier czlowiek zostal stworzony na obraz i podobienstwo Boga.
Postulujesz, że skoro Bóg i Syn to jedno, to i my z Bogiem to jedno? I że my ze wszystkimi ludźmi to też jedno ?:)
To już reinkarnacja w wersji Hard:) chociaż chyba w buddyjskiej wersji na końcu jest właśnie „jednia”.
Ja wolę wizję w której jesteśmy w Bogu po śmierci bardzo blisko, słyszymy swe myśli,mamy wspólne wspomnienia i tym sposobem pełnię zrozumienia siebię i innych ale nadal pozostajemy sobą. W końcu tego wymaga istnienie uczuć. Miłość do samego siebie aż tak chwalebna nie jest :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Viridiana » 2018-08-19, 09:45

sam2 pisze: 2018-08-19, 00:38 Ale nak to sie ma do odpowiedzialnosci miedzypokoleniowej ludzi np. konsekwencji grzechu do ilus pokolen, albo blogoslawienstwa?
Ale tak właściwie to jaki związek z reinkarnacją ma odpowiedzialność międzypokoleniowa?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andy72 » 2018-08-19, 09:49

odpowiedzialność międzypokoleniowa to coś całkiem przeciwnego
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

sam2

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: sam2 » 2018-08-19, 10:59

Praktyk pisze: 2018-08-19, 09:28
sam2 pisze: 2018-08-19, 00:38 Ale nak to sie ma do odpowiedzialnosci miedzypokoleniowej ludzi np. konsekwencji grzechu do ilus pokolen, albo blogoslawienstwa?
Bo prze ier czlowiek zostal stworzony na obraz i podobienstwo Boga.
Postulujesz, że skoro Bóg i Syn to jedno, to i my z Bogiem to jedno? I że my ze wszystkimi ludźmi to też jedno ?:)
To już reinkarnacja w wersji Hard:) chociaż chyba w buddyjskiej wersji na końcu jest właśnie „jednia”.
Ja wolę wizję w której jesteśmy w Bogu po śmierci bardzo blisko, słyszymy swe myśli,mamy wspólne wspomnienia i tym sposobem pełnię zrozumienia siebię i innych ale nadal pozostajemy sobą. W końcu tego wymaga istnienie uczuć. Miłość do samego siebie aż tak chwalebna nie jest :)
Nie, ja nic nie postuluje.
Podalem tylko luzne fakty byscie pomysleli jak one sie maja jedne do drugich, nic wiecej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”