Mam kryzys wiary ;(

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: Dezerter » 2019-01-07, 21:36

O ile zostaliśmy stworzeni jako ludzie i mamy jednego Ojca/Stwórcę co symbolizuje Adam/człowiek
o tyle z narodami nie nasz racji - jasno na to wskazuje tekst , który sam przytoczyłeś>
Ksiega Wyjścia Mojżesz zaś rzekł Bogu: «Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?» 14 5 Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «JESTEM, KTÓRY JESTEM». I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was». 15 Mówił dalej Bóg do Mojżesza: «Tak powiesz Izraelitom: "JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.
Bóg po prostu jest, a ludzie wymyślili te podziały. To nazewnictwo Nie ma podziału na Jahwe, Allaha, w Buddyzmie nazywany Prawdą itd
Piszesz coś całkiem sprzecznego z tym co cytujesz :-o
Jasno pada, że posłał Mojżesza ,do IZRAELITÓW, ,Bóg ojców naszych posłał mię do was, «Tak powiesz Izraelitom: " ( a nie buddystom ;) ), Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was" . Jeśli doczytałeś Jakubowi zmienił Jahwe imię na Izrael i jemu przypadło błogosławieństwo, a nie Ezawowi/Edomitom :!:
Dlaczego chcesz się wykluczyć z tego pokolenia, z tego dziedzictwa Błogosławieństwa ojców naszych?
Ja jestem spadkobiercą, potomkiem Abrahama, należę do narodu wybranego Izraela duchowego, Jezus jest moim MESJASZEM/CHRYSTUSEM.

Po drugie - czy rzeczywiście Imię jest obojętne - jak piszesz? NIE: każdy, kto zna PISMO CI TAK ODPOWIE! Sam sobie zresztą zaprzeczasz cytując:
To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.
Amen :!:
Allach w języku bliskiego wschodu znaczy BÓG - to nie jest imię własne jak JHWH. Islam wierzy w Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba/Izraela a że Bóg jest tylko jeden, to stwierdzili, że nie potrzebuje Imienia.

Po trzecie - cytujesz jak Jezus mówi do jednego z 12, a rozumiesz , że mówi do wszystkich 12 :-o , a nawet jeszcze więcej do wszystkich ludzi wierzących :-o - co to za przedziwna logika :?: - ma to jakąś nazwę? ;)

Po czwarte - współczuję ci doświadczenia Kościoła :( :
Czym jest kościół -obecnie według mnie to instytucja i budynki. Duchowni i wiara bez przekazywania ducha.
Mi Kościół w osobach moich pasterzy przekazał żywego Ducha Świętego, który działa z Mocą
np. taki ks Marcin - wysłuchaj do końca proszę


Ten Duch, którym zostałem napełniony przemienił moje życie i pozwolił mi czynić rzeczy, których nigdy sam z siebie bym nie uczynił jak ewangelizowanie w więzieniu, czy na polach Festiwalu Woodstocku

Mądrze piszesz, że
Spotykamy się i chcemy coś osiągnąć zrobić razem, wspólna wiara czy nie tym powinien być.
Dokładnie to czynimy w mojej wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym, z braćmi i siostrami i z księdzem czasami - tworzymy żywy Kościół.
... przyłączysz się, spróbujesz, przyjdziesz chociaż i zobaczysz?
Ostatnio zmieniony 2019-01-07, 21:46 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Zibi
Początkujący
Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 21 sty 2019
Has thanked: 1 time

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: Zibi » 2019-01-21, 10:34

cogito pisze: 2019-01-06, 09:01 Nie jestem dobrym katolikiem, ale też nie jestem Ateistą.
Po prostu od kilku lat zaczeło mnie coraz bardziej co jest prawdą, która wiara jest tą właściwą.
W każdej religii jest coś sprzecznego z tym co czuje.
Wierze w jednego Boga, życie po śmierci piekło i niebo, lecz odczuwam to na swój inny sposób. Nie jestem pewny czy ten post nie łamie regulaminu,
ale musze z kimś o tym porozmawiać. Otóż uważam ,że piekło jest na ziemi, wszystkie choroby, wojny, nienawiść to próba, uważam że spowiadać powinienem sie jedynie Bogu, i tylko on może mnie rozgrzeszyć. Rozgrzeszenia nie otrzymam za modlitwe, lecz czyniąc dobro. Życie jest pokutą ,a śmierć sądem który decyduje czy możemy wejść do Nieba, czy powrócić na ziemie ,,reinkarnacja''. Skoro Bóg jest miłością bezwarunkową , zawsze da nam szanse, aż bede godny by wstąpić tam. Gdzie nie ma zła , wszyscy są sobie równi, wszyscy jesteśmy rodzina nie ważne czy są biali czy czarni, czy nazywali Pana Jahwe czy Allah. Czuje ,że Bóg jest jeden dla wszystkich. Diabłem jest każdy z nas i do póki nie wyzbedziemy sie grzechów to nie wejdziemy do edenu. Tak jak Jezus nie czuje by był synem Bożym, tylko pierwszym wśród nas który, wstąpił do Nieba. Nauczycielem który pokazał nam jak powinniśmy sie zachowywać. Co czuć i nie ufam kościołowi, że nie jest to instytucja Pana tylko diabła w nas który manipuluje nami byśmy sie nawzajem zabijali w imie wiary byśmy nigdy nie stali sie jednością i nigdy nie trafili do Nieba. Prosze powiedzcie co mam zrobić nie chce rozmawiać z ksiedzem, i nie chce zostać potepiony ,ani wyobcowany. Jak odzyskać wiare im bardziej zagłebiam sie w biblie tym bardziej wierze w to co napisałem. :?: :?: :(( :((
Zwróć się do Boga z modlitwą, na ludzi uważaj. Czytanie biblii to dobry pomysł.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: Viridiana » 2019-01-21, 11:46

Zibi pisze: 2019-01-21, 10:34 Czytanie biblii to dobry pomysł.
Tylko najpierw trzeba wiedzieć, jak ją czytać.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Zibi
Początkujący
Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 21 sty 2019
Has thanked: 1 time

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: Zibi » 2019-01-21, 11:49

Viridiana pisze: 2019-01-21, 11:46
Zibi pisze: 2019-01-21, 10:34 Czytanie biblii to dobry pomysł.
Tylko najpierw trzeba wiedzieć, jak ją czytać.
Najlepiej z modlitwą rozum i o właściwe zrozumienie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: Viridiana » 2019-01-21, 13:59

Zibi pisze: 2019-01-21, 11:49
Viridiana pisze: 2019-01-21, 11:46
Zibi pisze: 2019-01-21, 10:34 Czytanie biblii to dobry pomysł.
Tylko najpierw trzeba wiedzieć, jak ją czytać.
Najlepiej z modlitwą rozum i o właściwe zrozumienie.
Nooo, tylko w takim razie trzeba też wiedzieć, jak się modlić.
Poza modlitwą trzeba też znać nieraz kontekst historyczny i językowy, zwracać uwagę na tematykę i charakterystykę ogólnie danej księgi i danego rozdziału, porównywać fragmenty z innymi wersetami, pamiętać, że Pisma nie wyjaśnia się prywatnie zupełnie samemu i pewnie jeszcze parę innych zasad.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Zibi
Początkujący
Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 21 sty 2019
Has thanked: 1 time

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: Zibi » 2019-01-21, 14:02

Jeśli chcesz rozważać biblię przez pryzmat niebiblijnych dogmatów, kto Ci zabroni.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-21, 14:04

Zibi pisze: 2019-01-21, 14:02 Jeśli chcesz rozważać biblię przez pryzmat niebiblijnych dogmatów, kto Ci zabroni.
Jeśli chcesz mordować staruszki, kto Ci zabroni.

Zibi
Początkujący
Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 21 sty 2019
Has thanked: 1 time

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: Zibi » 2019-01-21, 14:06

Nie mierz wszystkich swoją miarą.

konik

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: konik » 2019-01-21, 15:39

No wlasnie Zibi. Czyzbys zamierzal poprawiac Biblie?. Bo rozwazanie niebiblijnych dogmatow w postaci twoich wlasnych blednych "dogmatow" wlasnie tutaj przeprowadzasz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: Viridiana » 2019-01-21, 16:31

Zibi pisze: 2019-01-21, 14:02 Jeśli chcesz rozważać biblię przez pryzmat niebiblijnych dogmatów, kto Ci zabroni.
Ale tu nie chodzi o żadne dogmaty.
Jeśli napotykasz jakieś dzieło sztuki, czyż nie jest sensownym, aby w jego analizie rozpoznać postacie na obrazie, wiedzieć, w jakiej epoce został wykonany, przeanalizować pewne gry świateł i cieni, które nieraz autor tworzy celowo?
Gdy czytasz wiersz, czy nie przydaje się znać biografii poety, czasu, w jakim wiersz napisano, rozpoznawanie pewnych środków poetyckich?
Zasady, które podałam, nie są z kosmosu. Znanie kontekstu kulturowego i językowego pomaga zrozumieć sytuację, tok myślenia niektórych postaci w tekście, odnaleźć nawiązania. Znajomość tematyki i charakterystyki danej księgi i danego rozdziału jest wskazówką do tego, co autor mógł mieć na myśli. Porównanie wersetu z innymi wersetami na ten temat pomaga ustalić ostateczną wersję. A o tym, że Pisma nie wyjaśnia się zupełnie samemu, mówi sama Biblia.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Pod prąd

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 13:23

Należy sobie odpowiedzieć na 2 pytania. 1) Czym jest wiara? 2) Co powinno być podstawą czy fundamentem naszej wiary ? Żeby było jaśniej, Filozofia, tradycja , czy Pismo Święte.? Najlepiej upewnić się co Jezus Chrystus miał w tej kwesti do powiedzenia ? Gdy żył na ziemi były różne nurty filozoficzne, różne tradycje i oczywiście Pisma Hebrajskie. Co stanowiło w jego przypadku fundament budowania wiary ? Na czym budowali wiarę również jego uczniowie ?

konik

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: konik » 2019-02-06, 13:59

Na jakich podstawach chcesz budowac wiare?
Z czyich rak przekazana nam zostala wiara?
Wedlug jakich przekazow mozemy byc pewni, ze wierzymy wlasciwiw?

Chcesz powiedziec, ze wystarczy kupic benzyne ... i juz bedziesz mogl podrozowac po swiecie?
ja jestem przekonany, ze aby podrozowac po swiecie to potrzeba:
1) kupic benzyne
2) znalezc wlasciwy sklep ( ten z pietruszka choc wdaje sie bliski ) nie nadaje sie
3) kupic auto
4) w odpowiednim naczyniu dostarczyc benzyne
5) zatankowac
6) znac podstawowe prawa ruchu i obslugi samochodu

Tak wyglad wlasciwa ( i jedynie mozliwa do zrealizowania ) droga wiary: a wiec mamy i Biblie ( benzyne) i Kosciol (auto) i Tradycje ( czyli to wszystko, co nas poucza i instruuje ), a to w tym celu, aby zaraz za zakretem nie wyladowac na drzewie.

Pod prąd

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 14:37

Przykład ciekawy i trafny. Niestety pozostaje pytanie co do tradycjii . O ile przypominam Jezus powiedział duchownym Judaizmu że znieśli przykazania ze wzgĺędu na swoje tradycje. Paweł w liście do kolosan przestrzegał przed zwodniczą filozofią. Jak ta sprawa wygląda dzisiaj w kościołach ?

konik

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: konik » 2019-02-06, 15:41

Tradycja. Czy Jezus potepil religie mojzeszowa? Czy potepil jedynie "faryzeizm"? Sam mowil, ze trzeba kilka rzeczy dokonac ze wzgledu na wiare mojzeszowa ( bo tak sie nalezy).
Apostol Piotr napisal wyraznie, ze Pismo swiete musi byc tlumaczone w Kosciele ( czyli zgodnie z interpretacja Kosciola chrzescijanskiego apostolskiego ... czyli katolickiego). Tak katolickiego ... Kosciol Katolicki to w prostej linii Kosciol Apostolski.
Itd, itp ...

Pod prąd

Re: Mam kryzys wiary ;(

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 16:08

Żydowscy przywódcy religijni dodali do spisanego Słowa Bożego ustne tradycje, które uważali za niezbędny element wielbienia Boga. W Księdze Objawienia czytamy, że jeśli ktoś cokolwiek doda czy ujmie z świętej księgi (Biblii) będą osądzeni.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”