Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Viridiana » 2019-02-15, 17:41

Kalart pisze: 2019-02-12, 18:03 Właśnie przeczytałem. Artykuł nic nie dodaje do tematu. W dalszym ciągu opiera się on "grzech pierworodny działa w taki sposób", ale nie odpowiada na pytanie "dlaczego grzech pierworodny działa w taki sposób".
Tylko, czy możemy poznać w ogóle odpowiedź za życia na to pytanie?
Grzech pierworodny moim zdaniem ma dosyć skomplikowaną materię.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Damian907

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Damian907 » 2019-02-24, 04:35

Andej pisze: 2019-02-10, 09:24 Masz rację, jedynie klonowanie. Wszyscy równi. Jednakowi. Nikt nikomu nie zazdrości koloru włosów, inteligencji, wzrostu.
To genialny pomysł, z tą równością i poprawieniem błędów Boga. Sadzę, że przyszła ludzkość zasługuje na to, aby być Twoimi klonami.
Nie mówię żeby każdy był identyczny. Wystarczyłoby żeby Jahwe stworzył świat w którym ludzie mieliby podobne możliwości, np. nie byłoby dzieci rodzących się bez nóg.
Andej pisze: 2019-02-10, 09:24 Jeśli Bóg popełnił błąd i popełnia nadal, jak twierdzisz, to znaczy, że JEST.
Istnienie Jahwe analizuje jako możliwość, nie jako pewnik.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Andej » 2019-02-24, 09:05

Damian907 pisze: 2019-02-24, 04:35 ... Nie mówię żeby każdy był identyczny. Wystarczyłoby żeby Jahwe stworzył świat w którym ludzie mieliby podobne możliwości, np. nie byłoby dzieci rodzących się bez nóg. ...
Troszkę zabrnąłeś? Zidentyfikuj podobne możliwości. IQ, np. od 120 do 130, wzrost od 175 do 185, wszyscy np. z AZS, ale bez alergii na trawki i tak dalej, dalej i dalej ... Rozrzut losowy jest niewyobrażalnie wielki. I brak nóg nie zawsze oznacza nieszczęscie. Np. Nick Vujicic.
Damian907 pisze: 2019-02-24, 04:35 ... Istnienie Jahwe analizuje jako możliwość, nie jako pewnik.
Nonsens. Jeśli coś Bogu zarzucasz, to znaczy, że Go uznajesz. Jeśli Go totalnie ignorujesz i nie ma żadnego wpływu na Twoje życie, to Go odrzucasz. Dopiero gdy nie ma On wpływu na nic, co dzieje się na świecie, ani nie jest przyczyną, możesz uznać, że nie istnieje.

Jeśli Bóg nie istnieje, to nie ma nic do analizowania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Viridiana » 2019-02-24, 12:56

Damian907 pisze: 2019-02-24, 04:35 Nie mówię żeby każdy był identyczny. Wystarczyłoby żeby Jahwe stworzył świat w którym ludzie mieliby podobne możliwości, np. nie byłoby dzieci rodzących się bez nóg.
Tylko właśnie tak jak pisze Andej - do jakiego stopnia "podobne możliwości"?
Poza tym, ja nie wiem, ile razy można powtarzać - gdyby świat był taki, jakiego chciał Bóg, to wszystko byłoby inaczej.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Kalart

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Kalart » 2019-02-25, 22:34

Andej pisze: 2019-02-24, 09:05 Nonsens. Jeśli coś Bogu zarzucasz, to znaczy, że Go uznajesz. Jeśli Go totalnie ignorujesz i nie ma żadnego wpływu na Twoje życie, to Go odrzucasz. Dopiero gdy nie ma On wpływu na nic, co dzieje się na świecie, ani nie jest przyczyną, możesz uznać, że nie istnieje.

Jeśli Bóg nie istnieje, to nie ma nic do analizowania.
Nonsens. Jeśli mam ochotę analizować postaci z książek/filmów, to analizując decyzje i postawy postaci fikcyjnych [np. Gandalf powinien wykorzystać gryfy do szybszego przemieszczania DP] to nie twierdzę przy tym, że Gandalf jest postacią prawdziwą. Analiza nie jest ograniczona co do istniejących bytów.
Założenie, że jakaś teza jest prawdziwa i działanie na tej podstawie to jeden ze sposobów dowodzenia w logice.
Gandalf nie istnieje, ale i tak można analizować Śródziemie!

IQ to nie jest stała - możliwości intelektualne człowieka można rozwijać. Gorzej, jeśli chodzi o inne kwestie jak wygląd - ale tu też medycyna daje możliwości, a możliwości z każdym wiekiem są większe. Jak najbardziej można stworzyć bardziej sprawiedliwy świat, jeśli chodzi zarówno o warunki startowe, jak i perspektywy rozwoju.

Temat jest prosty - skoro można wyobrazić sobie doskonalszy świat, to czemu Bóg nie uczynił świata właśnie takim? Dlaczego jest taki, jaki jest - daleki od doskonałości?
Jeśli uważasz pytanie za trywialne czy w inny sposób nieistotne, to można po prostu... nie uczestniczyć w dyskusji.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-25, 23:32

Rzeczywiście nie ma chyba sensu uczestniczyć, skoro odpowiedź padla już kilkukrotnie i nie dotarło.
Problem w tym, że oczekujesz odpowiedzi na pytanie "dlaczego Bóg nie zrobił tego inaczej" ale jednocześnie odrzucasz odpowiedź która zakłada istnienie Boga i to, co mówi na ten temat wiara - właśnie dlatego, że zakłada Boga i wyjasnienie wiary.
To nie ma sensu.

Kalart

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Kalart » 2019-02-25, 23:59

Taka interpretacja rzeczywiście nie ma sensu. Dlatego też nie powinieneś tak interpretować moich wypowiedzi.

Nie odrzucam odpowiedzi zakładającej istnienie Boga. Kwestionuję tylko odpowiedź udzielaną przez "wiarę", a konkretniej przez Kościół.
Ponadto, jak już pisałem - Kościół nie naucza dlaczego Bóg uczynił grzech pierworodny dotyczącym całej ludzkości. Naucza czym jest grzech pierworodny i wyjaśnia jego konsekwencje - co nie jest odpowiedzią na pytanie zadanym w tym wątku.
Więc o jakim wyjaśnieniu wiary mowa? Wiara wymusza zaufanie Bogu, że to rozwiązanie jest najbardziej właściwe, nie udziela odpowiedzi dlaczego owo rozwiązanie miałoby być dobre i dlaczego Bóg nie zastosował innego.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Andej » 2019-02-26, 09:33

Kalart pisze: 2019-02-25, 23:59 ... Kwestionuję tylko odpowiedź udzielaną przez "wiarę", a konkretniej przez Kościół. ...
Pogubiłem się. Czy możesz przytoczyć te dwie odpowiedzi, na które się powołujesz?
Jaką odpowiedź dała wiara?
Jaką odpowiedź dał Kościół?
Naszych odpowiedzi nie negujesz, ani z nimi nie polemizujesz. To już jakiś kroczek. Ale czy to znaczy, że je przyjąłeś i szukasz innej dziury?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kalart

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Kalart » 2019-02-26, 19:55

Andej - przeczytaj moją wypowiedź jeszcze raz, a jak nie zadziała - to kilkukrotnie. Znajdziesz w niej odpowiedzi na zadane przez siebie pytania, i to wszystkie. Może nawet zauważysz trzy fałszywe założenia, jakie napisałeś.

Magnolia

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Magnolia » 2019-02-26, 20:00

Kalart, ale zadajesz takie pytania, na które może udzielić odpowiedzi tylko Bóg np : dlaczego nie zrobił czegoś inaczej?
Poszukaj u filozofów typu św Tomasz albo św Augustyn, a nie dręcz zwykłych ludzi.

konik

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: konik » 2019-02-26, 22:34

A dlaczego Kalart jestes Kalart: A nie taki durny konik? Jak po rowno to po rowno.

Kalart

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Kalart » 2019-02-27, 00:24

@Magnolia
Religia nie odpowiada na żadne z ważnych pytań. Jak sama zauważyłaś, na pewne pytania może udzielić odpowiedzi tylko Bóg. Nie uczyni tego żaden filozof ani teolog. Bóg zaś, jeśli istnieje, milczy. Dla mnie rozważanie takich pytań nieodmiennie prowadzi do konkluzji, że Boga nie ma albo nie jest wart wiary, gdyż milczenie i brak działania to również wybór.
@konik
Nie jestem komunistą, by w ten sposób rozpatrywać równość. Czy potrafisz odróżnić równość szans od równości wyników? Jeśli tak, to wiesz czemu konik jest konikiem, a nie Kalartem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-27, 01:32

Kalart pisze: 2019-02-27, 00:24 Dla mnie rozważanie takich pytań nieodmiennie prowadzi do konkluzji, że Boga nie ma albo nie jest wart wiary, gdyż milczenie i brak działania to również wybór..
Jaka "logika" (cudzysłów konieczny!) takie wnioski.

konik

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: konik » 2019-02-27, 07:33

kalarcie - ales teraz strzelil.

Magnolia

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Magnolia » 2019-02-27, 07:35

Kalart pisze: 2019-02-27, 00:24 @Magnolia
Religia nie odpowiada na żadne z ważnych pytań. Jak sama zauważyłaś, na pewne pytania może udzielić odpowiedzi tylko Bóg. Nie uczyni tego żaden filozof ani teolog. Bóg zaś, jeśli istnieje, milczy. Dla mnie rozważanie takich pytań nieodmiennie prowadzi do konkluzji, że Boga nie ma albo nie jest wart wiary, gdyż milczenie i brak działania to również wybór.
No nie, Kalarcie, na to się nie zgadzam, przekręcasz sens moich słów. Nie mogę się zgodzić zupełnie z twoim pierwszym zdaniem, bowiem dla mnie religia odpowiedziała na wiele ważnych pytań, które stawiałam w ciągu mojego życia. Również na studiach teologicznych dowiedziałam się więcej niż sama bym sama wymyśliła.
Nie zgodzę się także z twierdzeniem że Bóg milczy. Dał nam swoje Słowo, które mimo pierwszego wrażenia że napisane jest archaicznym językiem, okazuje się tak naprawdę wiecznie aktualnym Słowem. Dzięki czytaniu Pisma św mam poczucie dialogu z Bogiem. Nie wspominając o modlitwie poprzez którą także odbywa się konkretna komunikacja między mną a Bogiem. Bóg też konkretnie działa w moim życiu, ale dostrzegania tego działania musiałam się nauczyć.
Moje największe pragnienie to żyć w ciągłej obecności Boga, by był moim powietrzem.
Bóg w jakiego wierzę, nie tylko jest wart tej wiary, ale wart jest oddania Mu całego mojego życia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”