Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

ODPOWIEDZ
Kalart

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Kalart » 2019-02-07, 10:26

Biorąc pod uwagę że nie pisałem wcześniej w tym wątku, przed wypowiedziami konika - to nie wiem co miał konik podłapać. Ale przecież nie pisałbyś zmyślonych argumentów, prawda?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Andej » 2019-02-07, 10:36

Faktycznie, kto inny zaczął zabawę. Wybacz, że posądziłem o inicjatywę.

Tym niemniej, skoro moje przyłączenie do zabawy sprawia Ci przykrość, to się wyłączam. Nie chcę psuć dnia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Praktyk » 2019-02-07, 10:56

konik pisze: 2019-02-05, 23:01 Ok. Na czym wobec tego polega jednosc?
Co rozumiesz pod tym stwierdzeniem: sprawiedliwe/sprawiedliwosc to oznacza w jednosci/jednosc.
Jakbym wiedział to bym nie żył :)
Ale można wnioskować z Pisma, że jesteśmy czymś bardziej "JEDNYM" niż teraz, oddzieleni ciałami, oddzieleni ego.
A jeśli jesteśmy czymś jednym, to możliwe, że każde przeżycie, każdego człowieka jest jakoś wspólne dla ludzkości. I to daje sprawiedliwość.

Takie zwroty mnie zastanawiają w tym kontekście:
"Ja i Ojciec jedno jesteśmy"
"jak bowiem w jednym ciele mamy wiele członków, a nie wszystkie członki spełniają tę samą czynność - podobnie wszyscy razem tworzymy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z osobna jesteśmy nawzajem dla siebie członkami"
"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili"


Dlaczego nie spytasz kaleki z Polski? Dlaczego jestes tak bardzo "niesprawiedliwy", ze wolisz pytac kaleke z Kalkuty?
A jesli on zazada sprawiedliwosci zupelnie innej, niz Ty zechcesz, czyli takiej, zebys tez byl kaleka. Czy to bedzie sprawiedliwe?
Źle odczytujesz to co chcę powiedzieć. Nie chcę wyrównać wszystkich na ziemi. Zadaję pytanie, że skoro już na ziemi każdy ma inaczej to dlaczego ja tak, a ty inaczej, a nie na odwrót. Dlaczego jedna dusza ląduje w szczęściu, a druga w rozpaczy. Czy są inne przed urodzeniem ?

Dodano po 3 minutach 15 sekundach:
Andej pisze: 2019-02-06, 09:24
Praktyk pisze: 2019-02-05, 19:24 ... Nie pytam dlaczego każdy jest inny. Tylko skoro już jest to jak zaargumentować to, że tak jest sprawiedliwie. Moja wersja odpowiedzi jest wyżej.
A dlaczego ma być sprawiedliwie? I co to znaczy sprawiedliwie? Każdemu po dwie nogi, dwie ręce i jedną głowę? Tak urawniłowka?
A co z potrzebami, ambicjami? Też miałoby być po równo?
I skąd pomysł, że miałoby być po równo? Czy po równo może być sprawiedliwe?

Sprawiedliwość jest jedna. Niebo. Boża miłość. Dlaczego? Bo to jest wszystko. To jest maksimum tego, co człowieka może czekać. Tylko w zespoleniu z Bogiem można osiągnąć pełnię szczęścia, zrozumienia, miłości, człowieczeństwa, radości itd. Tam każdy ma po równo, choć każdy inną ilość. Każdy ma tam wszystko.

Weźmy kilka naczyń. Kwaterką, garnek, wiadro. Każde może być pełne. Każde inną ilością. Każde inną cieczą lub innym materiałem.

Według mnie fenomenem jest to, że mogą być ludzie identyczni (niemal), a nie to, że Bóg stworzył każdego człowieka jak jedyną niepowtarzalną istotę.
Powtarzam, że nie chcę wyrównywać na ziemi :) Tylko pytam, jak w kontekście naszej wiary czyli Boga, nieba, widzicie to, że jedna dusza stworzona przez Boga trafia w pełnię szczęścia, a inna zmaga się z mozołami. Czym się różnią przed urodzeniem ?

Dodano po 5 minutach 20 sekundach:
Damian907 pisze: 2019-02-06, 18:35
Jedność to nie jest jakaś "bezatrybutowa papka", każdy element ma swoją charakterystykę i właściwości, ja pytam jak ma się religia chrześcijańska do tak skrajnych różnic jakie występują wśród ludzi, chodzi mi zwłaszcza o różnice przy narodzinach.
Nie za bardzo rozumiemy "Jedność" po śmierci. Niby pojawia się jako słowo w naszej wierze, ale co to dokładnie znaczy to ja np nie rozumiem.
Gdyby różnice w naszym życiu wynikały z naszych wyborów, to znaczyłoby że żyliśmy przed swoimi narodzinami, czyli że istnieje reinkarnacja.
Jeżeli chodzi o wybory przodków, to byłoby to niesprawiedliwe z punktu widzenia dzieci.
Jak już kiedyś napisałem, nie wykluczam osobiście reinkarnacji. I stwierdziliśmy gdzieś na tym forum, że nie da się jej jednoznacznie wykluczyć Pismem.
Ale bardziej dążę do wyobrażenia sobie "Jedności".
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Andej » 2019-02-07, 11:06

Może Pan Bóg popełnił błąd stwarzając płciowość, zamiast rozmnażanie przez klonowanie?

Jedność, nie jest synonimem jednakowości.
Jedność, to spójność, komplementarność, wzajemne zrozumienie.

Jedność, to więź miłości. Jeśli doświadczyłeś trzymanie kilkuletniego dziecka na rękach, to zapewne czułeś jedność. Jeśli czyjś ból, albo radoś, sprawiały że też odczuwałeś ból lub radość, to znaczy, że poznałeś jedność.

Jedność, ale nie jednakowość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Praktyk » 2019-02-07, 11:15

Andej pisze: 2019-02-07, 11:06 Może Pan Bóg popełnił błąd stwarzając płciowość, zamiast rozmnażanie przez klonowanie?

Jedność, nie jest synonimem jednakowości.
Jedność, to spójność, komplementarność, wzajemne zrozumienie.

Jedność, to więź miłości. Jeśli doświadczyłeś trzymanie kilkuletniego dziecka na rękach, to zapewne czułeś jedność. Jeśli czyjś ból, albo radoś, sprawiały że też odczuwałeś ból lub radość, to znaczy, że poznałeś jedność.

Jedność, ale nie jednakowość.
Nie popełnił, i nigdzie nie piszę o jednakowości. Jakoś się tego uczepiliście z Koniem. :)

Nie jestem też pewien czy w jedności opisywanej w Piśmie chodzi tylko o miłość.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Andej » 2019-02-07, 11:25

Dlaczego tylko? Jestem przekonany, że również.

Bóg nie jest tylko. Tylko my, ludzie, antropomorfizujemy Go, ograniczamy, dostosowujemy do swoich miar.

Ale jak widzisz, sprawa jedności ma się nijak do wątku, który brzmi: "Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?"
A nazwa wątku sugeruje, że chodzi raczej o jednakowość, niż jedność.

Wydaje mi się, że interesuje Cię temat: "Niebo. Co to jest?". Tam będzie o jedności w miłości. Może warto porzucić niniejszy wątek i zrobić nowe otwarcie we właściwym? I zatytułować tak, aby dyskusja dotyczyła tego samego problemu, który jest podany w tytule wątku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Praktyk » 2019-02-07, 11:52

Andej pisze: 2019-02-07, 11:25 Dlaczego tylko? Jestem przekonany, że również.

Bóg nie jest tylko. Tylko my, ludzie, antropomorfizujemy Go, ograniczamy, dostosowujemy do swoich miar.

Ale jak widzisz, sprawa jedności ma się nijak do wątku, który brzmi: "Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?"
A nazwa wątku sugeruje, że chodzi raczej o jednakowość, niż jedność.

Wydaje mi się, że interesuje Cię temat: "Niebo. Co to jest?". Tam będzie o jedności w miłości. Może warto porzucić niniejszy wątek i zrobić nowe otwarcie we właściwym? I zatytułować tak, aby dyskusja dotyczyła tego samego problemu, który jest podany w tytule wątku.
Dla mnie nie ma odpowiedzi na pytanie z tytułu nie odnosząc się do nieba i "jedności'.
Z pierwszego posta Damiana:
Osoby niewierzące tłumaczą to czystym przypadkiem, religie dalekowschodnie karmanem, a jeżeli chodzi o religie Abrahamowe, to widzę to dużą lukę.
Damianowi chodzi nie o to żeby było na ziemi po równo, tylko jak to jest, że dodając nasze wyobrażenie nieba do tej ziemskiej niesprawiedliwości - ona znika. W końcu Bóg nie może być niesprawiedliwy.

Więc trzeba się odnieść do wyobrażenia nieba.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

konik

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: konik » 2019-02-07, 20:02

Wszystko moim zdaniem sprowadza sie do tego, ze zostalo pominiete cale clou , ktore rozpoczelo sie na poczatku istnienia ziemi i zostalo (mniej lub bardziej symbolicznie) zaznaczone w pierwszej ksiedze Pisma Swietego.
Tak Bog stworzyl swiat "rowny, sprawiedliwy" ... nie bylo drapieznikow, wszyscy zyli w pelnej szczesliwosci, nawet anioly. Oprocz tych, ktore mogac korzystac z calkowitej sprawiedliwosci wybraly niesprawiedliwosc i nierownosc.
Tak ma byc ... Mesjasz sprawil, ze wrota piekiel zostaly zagrodzone i dal sprawiedliwa szanse dla duszy ludzkiej na bramy Raju, a dla materii czas ten ( jak to jest zaznaczone ) nadejdzie wraz z ostatecznym koncem swiata materialnego ... czy tylko naszego, czy wszelkiego - to tego nie wiadomo.
Nie Boga sie wini, ale tego, kto odrzucil Go.
Jak to jednak bywa, ten, ktory Boga odrzucil ... ciezko pracuje nad kazdym z nas w tej mrocznej nadziei, iz uda sie i nas namowic do tego, bysmy Boga odrzucili.
Im mniej Boga, tym mniej sprawiedliwosci.
Po prostu ... nie dajmy sie omamic temu chytremu klamcy.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Praktyk » 2019-02-08, 10:43

konik pisze: 2019-02-07, 20:02 Wszystko moim zdaniem sprowadza sie do tego, ze zostalo pominiete cale clou , ktore rozpoczelo sie na poczatku istnienia ziemi i zostalo (mniej lub bardziej symbolicznie) zaznaczone w pierwszej ksiedze Pisma Swietego.
Tak Bog stworzyl swiat "rowny, sprawiedliwy" ... nie bylo drapieznikow, wszyscy zyli w pelnej szczesliwosci, nawet anioly. Oprocz tych, ktore mogac korzystac z calkowitej sprawiedliwosci wybraly niesprawiedliwosc i nierownosc.
Tak ma byc ... Mesjasz sprawil, ze wrota piekiel zostaly zagrodzone i dal sprawiedliwa szanse dla duszy ludzkiej na bramy Raju, a dla materii czas ten ( jak to jest zaznaczone ) nadejdzie wraz z ostatecznym koncem swiata materialnego ... czy tylko naszego, czy wszelkiego - to tego nie wiadomo.
Nie Boga sie wini, ale tego, kto odrzucil Go.
Jak to jednak bywa, ten, ktory Boga odrzucil ... ciezko pracuje nad kazdym z nas w tej mrocznej nadziei, iz uda sie i nas namowic do tego, bysmy Boga odrzucili.
Im mniej Boga, tym mniej sprawiedliwosci.
Po prostu ... nie dajmy sie omamic temu chytremu klamcy.
Z tym wszystkim się zgadzam. Ulegliśmy pokusie odejścia od Boga no to trzeba to piwo wypić.
Tylko jak rozumieć to dalej? Skoro Adam i Ewa zgrzeszyli i stracili łaskę Boga, to dlaczego straciły ją też ich dzieci i dalsi potomkowie.
Przecież one mogły by nie chcieć od Boga odchodzić. Byli w starym testamencie i dobrzy i źli. Jest w tym jakaś odpowiedzialność zbiorowa, która ma sens jedynie jeśli odpowiadamy za grzechy jako całość ludzkości.

I dalej, czy potomkowie tych, którzy brnęli w zło mają gorzej na świecie, niż Ci którzy jednak uznawali prawa Boga ? Różnie bywa. Nie ma takiej zasady.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Andej » 2019-02-08, 11:46

Praktyk pisze: 2019-02-08, 10:43 ... dlaczego straciły ją też ich dzieci i dalsi potomkowie. ...
Mają taką samą, ludzką naturę. Stracili czystość, więc jak mieli przekazać ją potomstwu? Potomstwo nie zostało stworzone w izolacji od rodziców.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Praktyk » 2019-02-08, 12:45

Andej pisze: 2019-02-08, 11:46
Praktyk pisze: 2019-02-08, 10:43 ... dlaczego straciły ją też ich dzieci i dalsi potomkowie. ...
Mają taką samą, ludzką naturę. Stracili czystość, więc jak mieli przekazać ją potomstwu? Potomstwo nie zostało stworzone w izolacji od rodziców.
To również jest prawdą. Tylko co to znaczy "przekazywanie czystości" ?
Gdzie jest ta czystość ? W genach ? Chyba nie bardzo.
W duszy ? Prędzej.
Jakie jest więc połączenie między duszą matki i dziecka, że następuje przekazanie "zabrudzenia" ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

konik

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: konik » 2019-02-08, 13:38

To tez jest moim zdaniem proste. Wyskoczyli nasi przodkowie z Raju w otchlan niewiadomego ziemskiego swiata ... i do tej pory ( tak dlugo jak bedzie swiat istnial) wszyscy znajdujemy sie poza Rajem ... i spadamy ( zgodnie z prawem dziedziczenia wszystkiego od protoplastow ) razem w ta otchlan.
Jak ktos wyskoczy bez spadochronu z samolotu i w trakcie spadania urodzi kolejne pokolenia, to wszyscy juz i tak leca w dol - choc tylko rodzic podjal bezposrednio decyzje takiego skoku.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Praktyk » 2019-02-08, 13:55

konik pisze: 2019-02-08, 13:38 To tez jest moim zdaniem proste. Wyskoczyli nasi przodkowie z Raju w otchlan niewiadomego ziemskiego swiata ... i do tej pory ( tak dlugo jak bedzie swiat istnial) wszyscy znajdujemy sie poza Rajem ... i spadamy ( zgodnie z prawem dziedziczenia wszystkiego od protoplastow ) razem w ta otchlan.
Jak ktos wyskoczy bez spadochronu z samolotu i w trakcie spadania urodzi kolejne pokolenia, to wszyscy juz i tak leca w dol - choc tylko rodzic podjal bezposrednio decyzje takiego skoku.

Pozdrawiam.
Wytłumaczyłeś pojęcie "przekazywania czystości" przez pojęcie "dziedziczenia od protoplastów", które też nie tłumaczy samo siebie.
Jeśli każda dusza jest tworzona nowa i odrębna od innych, to dlaczego dziedziczy wszystko od protoplastów ?
Dlaczego efekty grzechów kogoś kto już umarł i został osądzony obciążają potomka ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

konik

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: konik » 2019-02-08, 18:54

Nie dusza, tylko cialo dziedziczy. Bo zadna dusza/duch nie sa zdeterminowane w swoim ostatecznym losie ...
Polega to na tym, ze bardzo kaleki czlowiek moze byc szczesliwy ( i to bardzo ) i zbawiony, a bardzo "wiecznie" mlody, bogaty i zdrowy moze byc nieszczesliwy ( i to bardzo) i moze utracic zbawienie. Tylko i wylacznie z powodow takich, a nie innych wolnych wyborow zyciowych.

Mozna to jeszcze porownac do sytuacji np. gleboko uzaleznionego narkomana. Nawet jesli wyjdzie z nalogu, to szkody jakie narkotyki poczynily w ciele pozostaja. I te szkody ( uszkodzenia czy t genetyczne, czy inne jakies chorobowe) sa przekazywane potomstwu ... nawet jesli byly narkoman narkotykow na oczy od lat nie widzial.
To tylko taki przyklad ( choc niestety bardzo prawdziwy).

Kalart

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Kalart » 2019-02-08, 19:22

Próbując odpowiedzieć na pytanie "dlaczego", bez przerwy opisujecie "jak". Można spodziewać się że każdy wie JAK mniej więcej są przekazywane choroby genetyczne, ale nie zbliża to do odpowiedzi DLACZEGO.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”