Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

ODPOWIEDZ
konik

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: konik » 2019-02-27, 13:47

Roznice w spolecznosci ( ludzkiej i nieludzkiej ) sa podstawa motoryki gatunku. Bez roznic nastepuje zastoj i ... zanik gatunku.
nawet zjawiska fizyczne czy chemiczne opieraja sie na roznicach - gdy zanikaja roznice, zanikaja zjawiska.
Ba - ale i sama materia na poziomie nekluarnym trwa jedynie dzieki roznicom - gdy zanikaja roznice, materia sie rozpada.

mysza365

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: mysza365 » 2021-12-31, 22:39

Damian907 pisze: 2019-02-03, 05:36 Witam,

Mam pytanie do wierzących w osobowego stwórcę. Jak tłumaczycie sobie różnice w życiu różnych ludzi, ale nie takie typu ja mam piwne oczy, a Ty niebieskie, ale takie poważne - w końcu jedni rodzą się milionerami, a inni głodują w Afryce, czy są kalekami. Jak wierzący w Jahwe tłumaczą sobie te różnice? Osoby niewierzące tłumaczą to czystym przypadkiem, religie dalekowschodnie karmanem, a jeżeli chodzi o religie Abrahamowe, to widzę to dużą lukę.
W ST hebrajczycy wierzą generalnie, że dobre powodzenie i zdrowie jest skutkiem sprawiedliwości (świętości). Z tego prostego pojmowania wyprowadza jednak Księga Hioba, pokazując, że i sprawiedliwy może zostać poddany próbie.

Jeśli pomyśleć o etapach drogi duchowej u św. Jana od Krzyża, to można by zaryzykować twierdzenie, że powodzenie wśród wierzących dotyczy dwóch okresów: początku, gdy ktoś pije "mleko" wiary jak osesek, praktykowanie sprawia mu radość, a życie raczej oszczędza oraz zakończenia drogi duchowej, czyli zjednoczenia z Bogiem, bo wtedy już nic go nie rusza. Jest jeszcze pula tych, którzy nie są w ręku Boga, ale demonów. Tam przebiega to generalnie odwrotnie - gdy ktoś się pogrąża, diabeł nie ma powodu go męczyć, ale gdy ten się chce nawrócić, cierpi różności. W tym sensie, gdyby takiemu PB dał szansę, to przez cierpienie w czasie, gdy jest on Mu niewierny.

mysza365

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: mysza365 » 2021-12-31, 22:59

konik pisze: 2019-02-07, 20:02
Tylko jak rozumieć to dalej? Skoro Adam i Ewa zgrzeszyli i stracili łaskę Boga, to dlaczego straciły ją też ich dzieci i dalsi potomkowie.
Przecież one mogły by nie chcieć od Boga odchodzić. Byli w starym testamencie i dobrzy i źli. Jest w tym jakaś odpowiedzialność zbiorowa, która ma sens jedynie jeśli odpowiadamy za grzechy jako całość ludzkości.

I dalej, czy potomkowie tych, którzy brnęli w zło mają gorzej na świecie, niż Ci którzy jednak uznawali prawa Boga ? Różnie bywa. Nie ma takiej zasady.
Wszystko byłoby łatwiejsze do zrozumienia, gdyby Kościół uznawał, że wina obciąża tylko sprawcę, a skutki także otoczenie i potomków. Jak wiecie, nasi biskupi orzekli w sprawie grzechu pokoleniowego - że go nie ma, nie rozróżniając sprawy na winę i skutek. Cały czas mam nadzieję, że kiedyś to rozróżnienie nastąpi.

A co do Adama i Ewy, to tak sobie na głos myślę: ich nieposłuszeństwo sprowadziło rodzenie dzieci i zabranie dostępu do Drzewa Życia, które dawało chyba też zdrowie. Więc tak logicznie, to postępuje degeneracja fizyczna, która wyraża się się w Biblii przez coraz krótszy czas trwania życia. Chory... chorszy... trup!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Dezerter » 2021-12-31, 23:39

A rozwiniesz z tym skutkiem międzypokoleniowym?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Albertus » 2022-01-01, 00:00

mysza365 pisze: 2021-12-31, 22:59

A co do Adama i Ewy, to tak sobie na głos myślę: ich nieposłuszeństwo sprowadziło rodzenie dzieci
Skąd ten pomysł?

Rodzenie dzieci było nakazem Bożym zaraz po stworzeniu i przed grzechem:
Rzd1:
27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.
28 Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną;

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Andej » 2022-01-01, 00:51

A największą różnica jest to, że są kobiety i mężczyźni. Widać podziały sa wpisane w rodzaj ludzki.
I chwała Bogu za to.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

mysza365

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: mysza365 » 2022-01-01, 14:20

Albertus pisze: 2022-01-01, 00:00
mysza365 pisze: 2021-12-31, 22:59

A co do Adama i Ewy, to tak sobie na głos myślę: ich nieposłuszeństwo sprowadziło rodzenie dzieci
Skąd ten pomysł?
Masz rację, jest błogosławieństwo płodności. Po grzechu jest bolesne rodzenie. A pomysł stąd, że wychodzili z raju sami. Najwyraźniej. No i stąd, że część teologów uważa zjedzenie jabłka za grzech nieczystości. To tak mi się pomyślało. Ale rzeczywiście mogło być tak, że wcześniej dzieci były, gdy taka była wola Boga, a potem - samowolka.

mysza365

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: mysza365 » 2022-01-01, 14:29

Dezerter pisze: 2021-12-31, 23:39 A rozwiniesz z tym skutkiem międzypokoleniowym?
Nie wiem dokładnie, co rozwinąć, a co wiesz. W każdym razie w Polsce w ostatnich latach zaczęły się mnożyć modlitwy o uzdrowienie międzypokoleniowe. Biskupi zobaczyli w tym zagrożenie i zakazali, powołując się na fr. o tym, żeby nikt w Izraelu nie mówił, że ojcowie jedli zielone owoce, a zęby ścierpły synom, bo każdy odpowiada za swój grzech. Może za bardzo im się to kojarzyło z ustawieniami Hellingera? W dokumencie jednak nie było rozróżnienia na przechodzenie przez pokolenia winy i przechodzenie skutków. O ile wina jest czymś osobistym, to zastanawiałabym się na temat skutków, dlatego mam nadzieję, że jeszcze biskupi do tych rozróżnień wrócą. Dlaczego się zastanawiam? Znajomy ks. egzorcysta mówił mi dawniej, że nawet widzi, iż skutki idą zazwyczaj co drugie pokolenie - jak babcia była wróżką, to wnuczka ma takie inklinacje. To tyle.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Dezerter » 2022-01-01, 18:47

I na podstawie jakiegoś pojedynczego i bardzo ogólnego stwierdzenia kwestionujesz zbadaną i mocno przedyskutowaną decyzję biskupów- zdumiewasz mnie czasami.
i to na podstawie tego tekstu
skutki idą zazwyczaj co drugie pokolenie - jak babcia była wróżką, to wnuczka ma takie inklinacje
co za "inklinacje"
jedyne mi znane inklinacje to takie, że jak babka wnusie nauczy to ta umie, a że wnuczki lubią dużo czasu spędzać z babciami to tak się dzieje
Nic demonicznego nie może przejść z babci na wnuczkę jeśli ta nie zacznie praktykować tego co spowodowało kłopoty duchowe babci, czy matki, więc tego się nie dziedziczy a nabywa
taka moja wiedza
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

mysza365

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: mysza365 » 2022-01-01, 19:06

Dezerter pisze: 2022-01-01, 18:47 I na podstawie jakiegoś pojedynczego i bardzo ogólnego stwierdzenia kwestionujesz zbadaną i mocno przedyskutowaną decyzję biskupów- zdumiewasz mnie czasami.
i to na podstawie tego tekstu
skutki idą zazwyczaj co drugie pokolenie - jak babcia była wróżką, to wnuczka ma takie inklinacje
co za "inklinacje"
Ten "tekst biskupów" czytałam wcześniej w sieci jako artykuł jakiegoś księdza. Potem miałam wrażenie, że został niedokładnie przepisany, tak właściwie na kolanie. Dlatego byłam lekko zniesmaczona niechlujnością sporządzonego dokumentu, bo on właśnie powinien być dobrze "zbadany i mocno przedyskutowany".
A co do źródła tekstu o babci i wnuczce, to szanuję bardzo tego kapłana, więc nie wyrzucałabym jego spostrzeżeń zbyt lekką ręką.
Tym niemniej mam nadzieję, że Cię nie gorszę, bo jak jest zarządzenie biskupów, to go przestrzegam. A że mam nadzieję na przyszłą weryfikację, to chyba mogę mieć?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Andej » 2022-01-01, 19:49

A może, po prostu, chodzi tu o zwykłe dziedziczenie pewnych cech, talentów, predyspozycji. Nie do ezoteryki, ale tak ogólnie. I wtedy, chyba wszystko ok.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Różnice wśród ludzi - dlaczego ludzie żyją tak odmienie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-03, 10:44

Ten "tekst biskupów" czytałam wcześniej w sieci jako artykuł jakiegoś księdza.
Konferencja dużo skorzystała z analizy bp. Andrzeja Siemieniewskiego. Co w tym złego?
mysza365 pisze: 2022-01-01, 14:29 W dokumencie jednak nie było rozróżnienia na przechodzenie przez pokolenia winy i przechodzenie skutków.
Bo to inny temat. Niemniej ten problem został szerzej omówiony w dokumencie uzupełniającym do dokumentu o rzekomym "grzechu pokoleniowym" - dokument nazywa się "Opinia o niektórych społecznych skutkach grzechu" i jest dostępny tu https://archidiecezjalubelska.pl/blog/o ... h-grzechu/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”