Złote myśli z Azji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-07-21, 14:00

CMK pisze: 2021-07-21, 13:35 Naprawde warto to czytac? Byc moze cos nam napisz o tych lekturach.
Czy nowonarodzony Hitler to bylo szczescie czy nieszczescie?
Pijesz do "szerszego kontekstu"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Albertus » 2021-07-21, 15:46

sądzony pisze: 2021-07-21, 08:27
Albertus pisze: 2021-07-20, 20:09 Jeśli podajesz jako argument w dyskusji zdanie jakiejś osoby na której autorytet się powołujesz to warto poznać poglądy tej osoby w nieco szerszym kontekście. Nieprawdaż? Uważasz inaczej?
Czy naprawdę uważasz, że dzięki wiki znasz poglądy Richarda Rohra w szerszym kontekście.
Na pewno w szerszym niż przed przeczytaniem tych informacji.

A informacje które przytoczyłem wydają mi się dosyć istotne. Na tyle aby zachować bardzo dużą ostrożność wobec tego co głosi.
Ostatnio zmieniony 2021-07-21, 15:47 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

CMK

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: CMK » 2021-07-21, 19:44

Albertus dobrze wyartykulowal problem - warto wiedziec, za czyimi naukami chceym podazac.
Drogi sadzony - tak, pije do szerszego kontekstu - niech nasze mozgi nie daja sie zwodzic mile lechcacym slowom.
Ale ... byc moze warto zapoznac sie z tym, co wrzucasz - przeciez nic nie stoi na przeszkodzie, zebys nie zechcial nas przekonac i uzasadnic swoje przekonanie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-07-21, 20:00

Albertus pisze: 2021-07-21, 15:46 Na pewno w szerszym niż przed przeczytaniem tych informacji.
A informacje które przytoczyłem wydają mi się dosyć istotne. Na tyle aby zachować bardzo dużą ostrożność wobec tego co głosi.
Poniekąd.
Albertus pisze: 2021-07-20, 20:09 Jeśli podajesz jako argument w dyskusji zdanie jakiejś osoby na której autorytet się powołujesz to warto poznać poglądy tej osoby w nieco szerszym kontekście. Nieprawdaż? Uważasz inaczej?
Znam w "szerszym kontekście".
Śmiem zaryzykować twierdzenie, iż w wystarczającym, by móc powołać się na jego autorytet.
Pozdrawiam

Dodano po 12 minutach 18 sekundach:
Drogi CMK. Generalnie staram się odkąd tu jestem, więc gdzieś chyba od lutego 2020 r. Idzie słabo, widocznie tak ma być.
Generalnie też wcale jakoś mocno mi na tym nie zależy, by kogoś do czegoś przekonywać, ani by coś udowadniać.
Kolejna sprawa to jestem w dość szczególnym okresie swego życie, w sensie dzieje się coś ważnego co przykłuwa moją uwagę więc wybacz, ale czas i energię wolę "wpakować" w to coś innego.
Pewne rzeczy znajdziesz tu:
viewtopic.php?f=58&t=10769&hilit=rohr

Mam nadzieję, że choć nieco rzuci na mnie światło (bądź cień).

Pozdrawiam
DT
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: CMK » 2021-07-25, 08:03

Acha - bylbym sklonny po ponownym zanurzeniu sie w podanym przez Ciebie sadzony watku odejsc od dosyc nadetej nazwy Logika Paradoksu, a po prostu stwierdzic, iz obracamy sie w tematyce paradoksalnej nielogiki.
I to by chyba wyjasnialo ciagla gonitwe za nowinkami, ktore wyjasnia wszystko, przykrywajac nasza (wasza ) niechec bedaca pretekstem do calkowitej niewiary w Boga.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-09-21, 20:00

"Dobrzy ludzie nie dowodzą swych racji. Ci, którzy to robią, nie są dobrzy."

Tao Te King
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-10-11, 20:55

"Kiedy stajemy się naprawdę sobą, stajemy się tylko wahadłowymi drzwiami i jesteśmy całkowicie niezależni i jednocześnie zależni od wszystkiego."

Shunryu Suzuki
Ostatnio zmieniony 2021-10-11, 20:59 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-10-23, 18:42

„Dbaj o to, co myślą inni ludzie, a zawsze będziesz ich więźniem”.

Lao Tse
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: CMK » 2021-10-23, 22:40

Nie bardzo rozmiem, co Lao Tse ( a moze Lu Zee ) chcial powiedziec. Ale z chinczykami zawsze problem, nawet nie wiadomo, jak sie naprawde nazywaja.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-10-24, 11:30

Wydaje mi się, że chodzi mu o to,
że jeżeli wciąż będziesz skupiał się na tym co myślą inni, pozostaniesz od nich zależny.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: CMK » 2021-10-24, 12:31

Bardzo to niejasne.
Mistrz ( albo rabbii albo inny autorytet ... ) w samej esencji swej pracy musi sie skupic i to bardzo na tym, co mysla inni. Bo taki jest cassus nauczycielski ( prorocki ... )

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-10-24, 12:54

CMK pisze: 2021-10-24, 12:31 Bardzo to niejasne.
Mistrz ( albo rabbii albo inny autorytet ... ) w samej esencji swej pracy musi sie skupic i to bardzo na tym, co mysla inni. Bo taki jest cassus nauczycielski ( prorocki ... )
Mistrz mówi do uczniów. Poza tym retoryka daleko wschodnia bywa dziwna, nielogiczna.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: CMK » 2021-10-24, 12:56

Mistrz nie tylko mowi, ale i nasluchuje. I pilnie baczy, co mysla sluchacze ( jedne z podstawowych zalozen pedagogiki ) .

mysza365

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: mysza365 » 2021-10-25, 21:04

Praktyk pisze: 2019-06-19, 13:00
Jesteśmy kształtowani przez nasze myśli, stajemy się tym w co wierzymy. Kiedy umysł jest czysty, radość podąża za nami jak cień, który nigdy nas nie opuszcza.


Budda
I tu się zaczyna problem z mądrościami Wschodu. Tak sobie możemy gadać czysty umysł, czysty umysł - brzmi ładnie, ale co to jest? - Z punktu widzenia naszej duchowości czysty umysł jest zagrożeniem, bo nie wiadomo, co do niego wlezie. Ale pamiętam z lektury tekstów buddyjskich, że niektórzy mistrzowie również widzieli to zagrożenie i mieli świadomość tego, że na drodze oświecenia, w czasie oczyszczania umysłu, czają się na nich demony.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-10-25, 21:22

Czysty, pusty umysł jest tym co możemy zrobić, by otworzyć drzwi Bogu.
Joachim Badeni twierdził, że kontemplacja chrześcijańska nie zatrzymuje się tam gzie kończą "mądrości wschodu".

„W klasztorze kamedulskim dzwony biją na jutrznię o wpół do pierwszej w nocy. Stoję przed swoją pustelnią i czekam, aż skończą dzwonić, i patrzę - widzę zieloną trawę przy bucie. Jedno źdźbło trawy rzuca cień. Nie ma księżyca, tylko pogodne niebo. Patrzę - cień gwiazd. A najbliższa gwiazda oddalona wiele lat świetlnych od Ziemi. Nagle objawia się olbrzymia przestrzeń i doświadczam aktu obecności. Nagle milionowe przepaści lat świetlnych są tutaj widoczne w tym cieniu źdźbła trawy. I dzwoni dzwon na jutrznię.
Noc daje poczucie ogromu przestrzeni. To jest właśnie ten czas po północy, kiedy nagle doznaje się takiego przeżycia ogromu, w którym obecny jest Bóg.”

o. J. Badeni OP "Zobaczyć Boga"
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”