Złote myśli z Azji

CMK

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: CMK » 2021-10-25, 22:53

O.Badeni wedlug mojego rozeznania ( nie przywoluje tutaj tego, w jaki sposob on sam formuluje kontemplacje ) raczej w tym krotkim teksci idzie co najmniej droga obok takiego zrozumienia umyslu jako pustki - a wiele zdaje sie wskazywac z tresci tu wrzuconej, iz calkowicie jest to inny kierunek i ze jest to w duzej mierze zanegowanie propozycji/mysli/twierdzenia Buddy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-10-26, 08:41

CMK pisze: 2021-10-25, 22:53 O.Badeni wedlug mojego rozeznania ( nie przywoluje tutaj tego, w jaki sposob on sam formuluje kontemplacje ) raczej w tym krotkim teksci idzie co najmniej droga obok takiego zrozumienia umyslu jako pustki - a wiele zdaje sie wskazywac z tresci tu wrzuconej, iz calkowicie jest to inny kierunek i ze jest to w duzej mierze zanegowanie propozycji/mysli/twierdzenia Buddy.
A ty w jaki sposób formułujesz kontemplacje?
Czy nie "opróżniasz" umysłu?
Moim zdaniem jedynie pustka jest w stanie "pomieścić" choćby najmniejszą cząstkę Boga.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: CMK » 2021-10-26, 08:56

Nie tak. Kontemplacja to jakby napelnienie, ktore nigdy nie jest w stanie wypelnic calkowicie, choc jest pelne.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-10-26, 09:08

CMK pisze: 2021-10-26, 08:56 Nie tak. Kontemplacja to jakby napelnienie, ktore nigdy nie jest w stanie wypelnic calkowicie, choc jest pelne.
Poniekąd.
Napełnienie potrzebuje "przestrzeni".

"Mistyka karmelitańska zaczyna się w tym miejscu, w którym kończą się rozważania Buddy i jego wskazówki dla życia duchowego."
JPII
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-10-30, 10:55

"Dopóki macie reguły, macie szansę na wolność. Próby osiągania wolności bez zdawania sobie sprawy z reguł nie mają znaczenia."

Shunryu Suzuki
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Praktyk » 2021-11-02, 11:34

mysza365 pisze: 2021-10-25, 21:04
Praktyk pisze: 2019-06-19, 13:00
Jesteśmy kształtowani przez nasze myśli, stajemy się tym w co wierzymy. Kiedy umysł jest czysty, radość podąża za nami jak cień, który nigdy nas nie opuszcza.


Budda
I tu się zaczyna problem z mądrościami Wschodu. Tak sobie możemy gadać czysty umysł, czysty umysł - brzmi ładnie, ale co to jest? - Z punktu widzenia naszej duchowości czysty umysł jest zagrożeniem, bo nie wiadomo, co do niego wlezie. Ale pamiętam z lektury tekstów buddyjskich, że niektórzy mistrzowie również widzieli to zagrożenie i mieli świadomość tego, że na drodze oświecenia, w czasie oczyszczania umysłu, czają się na nich demony.

Czysty umysł to byłby taki, który ma mniej bałaganu niż taki nieczysty. Duży bałagan w umyśle jest wtedy, kiedy myśli robią co chcą. Pojawiają się, znikają, różne tematy, na niewielu się koncentrujemy, działamy na podstawie tego bałaganu chaotycznie i często bez celu. ( Myślę, że taki bałagan to też duże zagrożenie wniknięcia niebezpiecznych myśli ) .

Można próbować myśli uporządkować. Zakończyć ten chaos. Wymaga to trochę skupienia i czasu. Np. doskonałym przykładem Katolickim takiej praktyki jest różaniec. Kolejne powtarzanie zdrowasiek ma w sobie taki sens, że już przy trzeciej dziesiątce nie ma w umyśle niczego poza różańcem. A przy piątej człowiek jest jak automat w myślach jest tylko to. I przystępuje się wtedy do tajemnicy różańca w stanie umysłu trochę innym niż zwykle. Takim jakby trochę hipnotycznym. Można bardziej skoncentrować się nad tym co w tej tajemnicy jest.


Umysł czysty nie musi być umysłem pustym. Czystość to jakiś ład. Faktycznie praktyki wschodu próbują doprowadzić człowieka do stanu, w którym nie myśli o niczym, może być to niebezpieczne, ale raczej z racji na chęć wyboru przez człowieka "pustki" zamiast Boga, co jest niezgodne z pierwszym przykazaniem. ( moje prywatne zdanie )
Naszą praktyką powinno być doprowadzenie umysłu do stanu, w którym jest tylko miłość i prawda.
Cel inny, ale droga może przypominać tą wschodnią. Trzeba poświęcić trochę czasu na siedzenie na tyłku i koncentrowanie się nad tym co w naszej głowie jest. Na "sprzątanie'. Na rozeznawanie czego pragniemy, czego się boimy, co jest prawdą co jest kłamstwem. To jest dobre ćwiczenie np. z rana przed danym dniem. Ułożyć sobie w głowie "co dla mnie dzisiaj jest najważniejsze". I wpleść w to sprzątanie obecność Boga, bo bez niego nie ma prawdy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-11-17, 20:16

„Uszczęśliwiaj tych, którzy są blisko, a ci, którzy są daleko, przyjdą”.

przysłowie chińskie
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-12-03, 15:35

"Naczynie powstaje z gliny lecz dzięki pustej, wewnętrznej przestrzeni ma zastosowanie."

Lao Tsy
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Praktyk » 2021-12-03, 16:06

sądzony pisze: 2021-12-03, 15:35 "Naczynie powstaje z gliny lecz dzięki pustej, wewnętrznej przestrzeni ma zastosowanie."

Lao Tsy
To trochę takie na siłę wciskające wizję nicości jako istoty umysłu :) dislike
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-12-03, 19:11

Praktyk pisze: 2021-12-03, 16:06
sądzony pisze: 2021-12-03, 15:35 "Naczynie powstaje z gliny lecz dzięki pustej, wewnętrznej przestrzeni ma zastosowanie."

Lao Tsy
To trochę takie na siłę wciskające wizję nicości jako istoty umysłu :) dislike
Ja to chyba inaczej czytam.
Sami w sobie jesteśmy jedynie "skorupą", której "zastosowaniem" jest "noszenie" Boga.
Nie jednak na "skorupie", a w "tym" czego nie postrzegamy jako własnej istoty.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2022-01-29, 20:42

"Wolność to nie robienie tego co lubisz, ale lubienie tego co robisz."

przysłowie wschodnie
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: JBP » 2022-02-03, 20:51

sądzony pisze: 2022-01-29, 20:42 "Wolność to nie robienie tego co lubisz, ale lubienie tego co robisz."

przysłowie wschodnie
wolność to przeciwieństwo szybkości.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2022-02-03, 20:58

JBP pisze: 2022-02-03, 20:51
sądzony pisze: 2022-01-29, 20:42 "Wolność to nie robienie tego co lubisz, ale lubienie tego co robisz."

przysłowie wschodnie
wolność to przeciwieństwo szybkości.
też
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2022-02-20, 21:14

To św. Jana od Krzyża; dla mnie brzmi dość wschodnie; pozwoliłem więc sobie:

"Gdy zatrzymasz się nad czymś,
przestajesz dążyć do wszystkiego."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Andej » 2022-07-02, 13:14

Indie, to chyba też Azja (choć nie Tuchajbejowicz). Zatem wrzucam. Pomimo tego, ze już daleko od wschodu.
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”