Złote myśli z Azji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Złote myśli z Azji

Post autor: Praktyk » 2019-06-16, 13:40

Chciałbym tu po wrzucać cytaty z azjatyckich myślicieli, w tym wyznawców buddyzmu czy taoizmu, nie stojące w sprzeczności z KK a przemawiające do mnie. Zachęcam innych do tego samego. Oraz do dyskusji o nich.

Dodano po 58 sekundach:

"Ulubionym tematem mediów są kradzieże, zabójstwa, czyny popełniane z chciwości czy nienawiści. Nie można jednak powiedzieć, że na świecie nie dzieje się nic szlachetnego, nie wynikającego z naszych ludzkich zalet. Czy nie ma nikogo, kto bez chęci zysku nie troszczyłby się o chorych, nie opiekowałby się sierotami, starcami czy niepełnosprawnymi; nikogo kto nie działaby z miłości do innych? W rzeczywistości istnieje wiele takich osób, lecz przyzwyczailiśmy się myśleć, że to, co robią, jest całkiem normalne.
Jestem przekonany, że tak naprawdę nie lubimy zabijać, gwałcić, kraść, kłamać czy popełniać innych złych czynów, i że wszyscy jesteśmy zdolni do miłości i współczucia. Zauważmy, jak w naszym życiu od chwili urodzenia decydujące są spontaniczne uczucia. Bez nich już od dawna nie byłoby nas na tym świecie. Zaobserwujmy, jak dobrze się czujemy, gdy otacza nas miłość innych ludzi, gdy sami odczuwamy miłość, i przeciwnie, jak źle nam we własnej skórze, gdy ogarnia nas złość czy nienawiść. Myśli i czyny pełne miłości zdecydowanie sprzyjają naszemu zdrowiu fizycznemu i mentalnemu. Są zgodne z naszą prawdziwą naturą. Natomiast czyny agresywne, okrutne, nienawistne są dla nas zaskoczeniem. To dlatego odczuwamy potrzebę mówienia o nich i dlatego zapełniają one pierwsze strony gazet. Problem polega na tym, że w nasze myśli stopniowo wkrada się przekonanie, iż człowiek z natury jest zły. Być może pewnego dnia stwierdzimy, że nie ma już dla człowieka najmniejszej nadziei".


Dalajlama - MYŚLI PŁYNĄCE Z SERCA
Ostatnio zmieniony 2019-06-17, 16:33 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Dominik

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Dominik » 2019-06-16, 14:16

Ja z rozpędu kupiłem kiedyś książkę Tao jest milczeniem, autora Raymond Smullyan. Był to amerykański logik, matematyk, jego książki o tej tematyce są wciągające.
Tao jest milczeniem, nic tam z matematyki nie ma,,, ciekawe myśli natomiast są.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Dezerter » 2019-06-16, 15:02

To co napisał Dalajlama jest mądre i prawdziwe, każdy w swoim życiu to obserwuje i mam nadzieję, że potwierdzi.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Praktyk » 2019-06-17, 16:36

Tylko czy „dobre czyny zgodne z naszą prawdziwą naturą” są prawdą uniwersalną? Czy są ludzie których naturą nie jest dobro?

Dodano po 4 minutach 9 sekundach:

Tysiące świec mogą świecić od jednej świecy, a czas jej palenia nie skróci się.Tak samo jest ze szczęściem, nie zmniejszy się, gdy się nim podzielisz.


Budda
Ostatnio zmieniony 2019-06-17, 16:37 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-17, 17:10

@Praktyk
Mary Bell może.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Praktyk » 2019-06-18, 19:22

ToTylkoJa pisze: 2019-06-17, 17:10 @Praktyk
Mary Bell może.
Mocno traumatyczne dzieciństwo. Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak mordercze instynkty się wytworzyły w skutek reakcji obronnych, a nie są „z natury”.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-18, 19:53

@Praktyk
Podałam zły przykład, jako pierwsza przyszła mi do głowy, ale o co mi chodziło:
Jeśli ktoś rodzi się psychopatą (czy tam socjopatą, ja nadal nie ogarniam które jest które) bardzo często nie rozumie tej całej "moralności". Może nie jest to zło, ale raczej brak dobra.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Andej » 2019-06-18, 20:33

Praktyk pisze: 2019-06-17, 16:36 Tysiące świec mogą świecić od jednej świecy, a czas jej palenia nie skróci się.Tak samo jest ze szczęściem, nie zmniejszy się, gdy się nim podzielisz.
Budda
Z tym się nie zgodzę. Im bardziej dzieli się szczęście z innymi, tym bardziej się ono mnoży. I jest coraz większe. Także dla dzielącego się nim.

To pogrubione można cytować jako (?złota?) myśl Andeja (wcale nie wschodnia).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Viridiana » 2019-06-18, 20:39

Andej pisze: 2019-06-18, 20:33
Praktyk pisze: 2019-06-17, 16:36 Tysiące świec mogą świecić od jednej świecy, a czas jej palenia nie skróci się.Tak samo jest ze szczęściem, nie zmniejszy się, gdy się nim podzielisz.
Budda
Z tym się nie zgodzę. Im bardziej dzieli się szczęście z innymi, tym bardziej się ono mnoży. I jest coraz większe. Także dla dzielącego się nim.

To pogrubione można cytować jako (?złota?) myśl Andeja (wcale nie wschodnia).
Przecież myśl, którą wyraziłeś, znaczy to samo, co myśl Buddy (chyba, że czegoś nie ogarnęłam).
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Andej » 2019-06-18, 20:55

Jeśli "nie zmniejszy" równoważne jest ze "zwiększy" bądź "pomnoży", to masz rację.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-18, 22:20

Tylko to nie jest cytat do dosłownego brania.
Mówiąc "nie zmniejszy się" chodzi o to, że nie trzeba się bać o to, że Tobie zabraknie szczęścia, jeśli się nim podzielisz.
A niemalejące to rosnące LUB stałe.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Andej » 2019-06-18, 23:49

Zwiększy się lub pomnoży to zachęta do dzielenia się tym, co się mnoży przy dzieleniu.
To nie chodzi o to, aby się nie bać. Tu chodzi o to, aby chcieć się rodować z bliźnimi. Aby dawać siebie ze świadomością czynienia dobra.

Oczywiście, można nadawać słowom inne znaczenie niż mają w rzeczywistości. Ale po co? Nie zmniejszy się, to nie znaczy, że się zwiększy. To znaczy, że zwiększanie się nie jest wykluczone. Ale wcale nie jest pewne. Ino możliwe. A to za mało.

Jednak każdy ma prawo wyboru. Ostrożność radzi, aby nie zmniejszać. Wiara nakazuje zwiększać.

Przepraszam. Zapędziłem się. Wszak to, co napisałem, europejskie jest. Już zostawiam pole azjatyckości.
Ostatnio zmieniony 2019-06-18, 23:51 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Praktyk » 2019-06-19, 13:00


Jesteśmy kształtowani przez nasze myśli, stajemy się tym w co wierzymy. Kiedy umysł jest czysty, radość podąża za nami jak cień, który nigdy nas nie opuszcza.


Budda
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Andej » 2019-06-19, 18:53

Jestem daltonistą. Wydaje mi się, że cytat pokolorowany barwą zastrzeżoną dla cytatów biblijnych. Proszę o wyjaśnienie, czy niebieski nie jest zarezerwowany dla Biblii, tylko i wyłącznie?

Dodano po 1 minucie 53 sekundach:
Gdy słońce wschodzi, to znaczy, że nadejdzie zmierzch.

Yang Tang
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Praktyk » 2019-06-19, 20:14

@Andej , ja się na wykładni KK co do kolorów słabo znam. Jeśli ma być różowy, będzie różowy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”