Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Awatar użytkownika
podkowa
Dyskutant
Dyskutant
Wysłał podziękowań: 152 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: podkowa » 2018-02-05, 21:55

Tak wlasnie jest - Eucharystia jest twardym i jedynym centrum. Bo Eucharystia nto jednoczesnie dany nam Bog. Poprzez Eucharystie nastepuja dopiero "ornamenty".
Ale ... dla mnie nierozumne jest odrzucanie ornamentow z powodow uprzedzen do takich zjawisk: Czyz nie po to wyjezdzamy na urlop. aby moc poprzez "ornamenty" zycia tym bardziej podjac z nowymi silami obowiazki stanu?

Awatar użytkownika
jswiec
Przybysz
Przybysz
Wyznanie: Katolicyzm
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: jswiec » 2018-02-05, 23:08

Ornamentów oczywiście nie odrzucamy. Ale nie zaczynamy też nauki budowania domów od zapoznawania się ze sztuką rzeźbienia pieknych gzymsów na wysokości 2go piętra, ale od stawiania fundamentów. A ponoć kerygmat, to ma być właśnie fundament wiary. Tymczasem głosi się tam "wyzszość gzymsów [charyzmatów] nad fundamentem [eucharystycznym]". A także wyższość indywidualnego wyznania wiary nad sakramentalnym wszczepieniem w Kościół, jakim jest chrzest.

No cóż, we Wrocławiu jest taki oryginalny budynek zwany "trzonolinowcem", którego nie budowano od fundamentów, ale właśnie od 2go piętra (równolegle w górę i w dół). Niby stoi do dzisiaj i trochę ludzi w nim mieszka, ale jak dotąd ten sposób budowania nie znalazł prawie w ogóle naśladowców. Chyba, że ktoś założy szkołę "Alfa-budowniczych"... i może znów przyjdzie taka moda? Tylko po co, pytam. Żeby zrobić na złość autorytetom, którzy od wieków uczą porządnego budownictwa?

Awatar użytkownika
Jakub2
Dyskutant
Dyskutant
Wysłał podziękowań: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: Jakub2 » 2018-02-06, 09:16

podkowa pisze:
2018-02-05, 21:55
Tak wlasnie jest - Eucharystia jest twardym i jedynym centrum. Bo Eucharystia nto jednoczesnie dany nam Bog. Poprzez Eucharystie nastepuja dopiero "ornamenty".
Ale ... dla mnie nierozumne jest odrzucanie ornamentow z powodow uprzedzen do takich zjawisk: Czyz nie po to wyjezdzamy na urlop. aby moc poprzez "ornamenty" zycia tym bardziej podjac z nowymi silami obowiazki stanu?
Urlop to jedynie czas dla siebie samego, by moc odpoczac, a zmiana otoczenia to nic innego jak oglupianie wlasnej swiadomosci. Takie same "ornamenty mozna miec we wlasnym ogrodku i to z pozytkiem dla siebie i ogrodka".

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 160 razy
Otrzymał podziękowań: 98 razy
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2018-02-07, 22:40

Jswiec- bardzo ciekawie i mądrze piszesz, a ja Cię nawet nie przywitałem na forum - witaj więc wśród sióstr i braci w Chrystusie :ymhug:
Ja nie jestem we wspólnocie prowadzącej Kurs Alfa, ja jestem z Odnowy, a u nas Eucharystia jest na 1 miejscu - udowadniałem to wielokrotnie na forum poprzez podawanie konkretnych faktów. U neo sam mówiłeś i my wiemy, że jest na 1 miejscu.
A jak jest u wspólnot Alfowych ? Każda jaką znam "obstawia" "swoją " Eucharystię niedzielną, ogólna w parafii. Byłem u tej wspólnoty z którą prowadzę teraz Kurs Eucharystia o 9.00, już 25 minut przed słychać śpiewy, kolędy i zespół, wchodzimy 6 osób w zespole - poznajemy naszego Lidera. Pełen kościół ludzi, w rożnym wieku, sporo młodzierzy, chłopak i dziewczyna z ławki przed nami idą czytać 1 i 2 czytanie i śpiewają psalm - radośni i uśmiechnięci nietypowo, później wylewnie i radośnie przekazują wszystkim znak pokoju, a przy Ojcze nasz trzymali się za ręce z wyraźna serdecznością. Zespół potrafił porwać zgromadzonych do radosnych śpiewów po komunii zakończonych oklaskami , a nawet owacjami na stojąco dla Jezusa. Zaskoczony i mocno zbudowany traka postawą młodzieży, podszedłem do dziewczyny i chłopaka, którzy czytali i pochwaliłem ich za świadectwo wiary jakie dają swoim zachowaniem - podziękowali i spytali - a ty pewnie na Alfę w więzieniu? Okazało się, że są ze wspólnoty i teraz z nimi prowadzę Kurs. Chłopak okazał się byłym osadzonym, który w więzieniu podczas kursu Alfa nawrócił się ... a teraz jest lektorem.
Jak zaczynaliśmy Kurs, to na Eucharystie według informacji od księdza chodziło od 3 do 0 osadzonych - 10 dni temu jak spytałem ilu było to szybko policzył i powiedział 7.
To takie dwa obrazki Eucharystyczne z życia Alfa.
O Eucharystii wspomnimy na ostatnim spotkaniu - temat " I co dalej?"
my im powiemy Biblia, Wspólnota, i Eucharystia i życie W Jezusie i Duchu Świętym
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 203 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-07, 23:28

Ano właśnie.
To no najważniejsze jako "denominacyjny dodatek".

Awatar użytkownika
Jakub2
Dyskutant
Dyskutant
Wysłał podziękowań: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: Jakub2 » 2018-02-08, 10:44

Eucharystia jest podstawa Nowego Przymierza, jak kamienne tablice Dekalogu i Arka Przymierza w ST.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 160 razy
Otrzymał podziękowań: 98 razy
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2018-02-08, 20:02

Marek_Piotrowski pisze:
2018-02-07, 23:28
Ano właśnie.
To no najważniejsze jako "denominacyjny dodatek".
Marku pamiętasz moją obietnicę na Sesji Apologetycznej? - więc wiedz że stało się to z mojej inicjatywy! - jak publicznie się zobowiązałem tak czynię.
Zapytaj raczej Episkoapatu naszego i Biskupów diecezjalnych dlaczego taka formuła Kursu Alfa została dopuszczona?
Eucharystię osadzeni maja co tydzień - przypomnę słowa księdza, który ja odprawia co tydzień
"chodzi od 3 do 0 osadzonych " :(
dziś znów spytałem Jakuba z mojej grupki, bo 2 tygodnie temu powiedział, że było 7 - byłeś na eucharystii w sobotę? ( mają w sobotę wieczorem niedzielna Mszę)
- byłem
- a ilu było osadzonych?
- ze 20
- Chwał Panu! nie wytrzymałem i wyrwało mi się głośno i ręce w górę jakoś tak same poleciały! :)

Powiem tak - można jak ja nawracać ludzi niepraktykujących, zagubionych, niewierzących i głosić im Dobra Nowinę o Zbawieniu w formule Kursu Alfa, Nowego Życia, Seminarium Odnowy w Duchu Świętym
... a można ... krytykować
można :-\
Ostatnio zmieniony 2018-02-18, 11:53 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

NOWY REGULAMIN FORUM

Zapraszamy do zapoznania się z nim
ODPOWIEDZ