Błędy Soboru Watykańskiego II

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Błędy Soboru Watykańskiego II

Post autor: Quinque » 2020-02-17, 18:08

Na SW2 Została zliberalizowana dyscyplina Kościelna, przez co całe episkopaty mogły jawnie odmawiać przyjęcia np. Humanae Vitae. Po Soborze, praktycznie przestano potępiać błędy. I tak też nikt nie ekskomunikował np autorów Katechizmu Holenderskiego. Innym błędem jest otwarcie się na ekumenizm. Ekumenizm w praktyce jest irenizmem. Tacy księża jak Alfons Skowronek, piszą np. że Luter i Klawin to w praktyce byli katolicy. Albo że Kościół Katolicki obejmuje wszystkich ludzi na ziemii(o tym za chwile). Dlaczego głoszą takie tezy. Ano przez koncepcję kręgów Kościoła. Mówi się że zasada św. Cypriana (poza Kościołem nie ma zbawienia) obowiązuje nadal, czyżby? Skoro Kościół definiuje się tak szeroko że w jego mury wchodzą nie tylko heretycy, ale nawet i innowiercy czy ateiści. To ta zasada nie ma praktycznego zastosowania. Po co kogokolwiek nawracać? Skoro Jezus i tak wszystkich zbawi a wszystkie religii są równe(indyferentyzm)? I mamy, puste Kościoły na zachodzie i zerową wiedzę u katolików

Warto przytoczyć słowa św. Pawła "przekazałem to co otrzymałem". A dopełni je słowa Pius'a IV
pisze: prawdziwą katolicką wiarę, poza którą nikt nie może być zbawiony, którą teraz bez przymusu wyznaję i naprawdę podzielam, będę stale zachowywać i wyznawać z pomocą Bożą całą i nieskalaną aż do ostatecznego tchnienia życia (Breviarium Fidei, Poznań 1988, s. 646).
I tego się trzymajmy
Ostatnio zmieniony 2020-02-17, 18:08 przez Quinque, łącznie zmieniany 2 razy.

Biserica Dumnezeu

Re: Błędy Soboru Watykańskiego II

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-17, 21:04

przed Soborem V II i po soborze mamy nadal Kosciol Katolicki.
Moznaby jedynie zadac pytanie, czy i kiedy jest on katolicki albo czy juz przestaje byc katolicki.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Błędy Soboru Watykańskiego II

Post autor: Dezerter » 2020-02-17, 21:35

Ojcowie Soboru, czyli wszyscy biskupi - czytaj następcy apostołów - tak jak oni przed 1900 latami,[media][/media] coś uchwalili
"My i Duch Święty postanawiamy, że ...."
a Quinque mówi, że to błędy ;) :-s
komu ja biedny katolik mam ufać? ;) (uwaga pytanie retoryczne ;)) )
* Sobór powszechny, sobór ekumeniczny – spotkanie biskupów całego Kościoła w celu ustanowienia praw kościelnych (kanonów soborowych) i uregulowania spraw doktryny wiary i moralności.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3 ... _katolicki
Ostatnio zmieniony 2020-02-17, 21:36 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Błędy Soboru Watykańskiego II

Post autor: Efezjan » 2020-02-17, 21:36

Quinque, myślę, że tu nie należałoby pisać o błędach - tam gdzie działa Duch Święty nie może być o nich mowy. To po prostu złe wcielenie w życie zasad soborowych, a to dwie różne rzeczy.

Zasada 'poza Kościołem nie ma zbawienia' jest błędnie rozumiana. W jakim kontekście i w stosunku do kogo użył jej Cyprian.
Sobór nigdzie nie głosi, że inne religie/odłamy też są prawdziwe. 'Rozsiane w nich są ziarna prawdy. Jak widzisz, to zaledwie ziarna, nic zatem wspaniałego, tylko jakiś zalążek. Naprawdę polecam czytać teksty soborowe najlepiej ze źródeł oryginalnych - książek. W Internecie mogą być przekłamania.

Tutaj ciekawy wykład na temat 'poza Kościołem nie ma zbawienia' i o innych tematach:



Dodano po 40 sekundach:
Efezjan pisze: 2020-02-17, 21:36 Quinque, myślę, że tu nie należałoby pisać o błędach - tam gdzie działa Duch Święty nie może być o nich mowy. To po prostu złe wcielenie w życie zasad soborowych, a to dwie różne rzeczy.

Zasada 'poza Kościołem nie ma zbawienia' jest błędnie rozumiana. W jakim kontekście i w stosunku do kogo użył jej Cyprian?
Sobór nigdzie nie głosi, że inne religie/odłamy też są prawdziwe. 'Rozsiane w nich są ziarna prawdy'. Jak widzisz, to zaledwie ziarna, nic zatem wspaniałego, tylko jakiś zalążek. Naprawdę polecam czytać teksty soborowe najlepiej ze źródeł oryginalnych - książek. W Internecie mogą być przekłamania.

Tutaj ciekawy wykład na temat 'poza Kościołem nie ma zbawienia' i o innych tematach:

Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Biserica Dumnezeu

Re: Błędy Soboru Watykańskiego II

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-17, 21:49

Sobor nie jest nieomylny. Wynika to z nauki Kosciola.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Błędy Soboru Watykańskiego II

Post autor: Dezerter » 2020-02-17, 21:57

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-02-17, 21:49 Sobor nie jest nieomylny. Wynika to z nauki Kosciola.
To ja mówię sprawdzam i poproszę tą naukę :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Błędy Soboru Watykańskiego II

Post autor: Efezjan » 2020-02-17, 22:09

Ja tylko jeszcze uzupełnię dla Quinque'a: ks. Strzelczyk mówi o tym na filmie od 15:58.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Biserica Dumnezeu

Re: Błędy Soboru Watykańskiego II

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-18, 08:10

Papiez jest nieomylny. I to tylko w pewnym zakresie.
Ustalenia soboru jesli sa poparte papieskim ex catedra podlegaja nieomylnosci. Kazde inne podlegaja dyskusji, korektom itd.
A jesli sam sobor glosi sie jako pastoralny ( nie dogmatyczny ), to ustalenie sa niezobowiazujace, ale jako projekty czy rady.
Nieomylne sa za to dogmaty. Ale te nie zaleza tylko od soboru. Moga byc ogloszone w innych okolicznosciach.

szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: Błędy Soboru Watykańskiego II

Post autor: szary brat » 2020-02-18, 15:10

Wszystkie ważniejsze uchwały soborowe w życie Kościoła wprowadził św. Paweł VI . Są to więc dokumenty kościoła potwierdzone powagą Papieża. Katolik powinień je stosować. Sprzeciw wobec dokumentów oznacza sprzeciw wobec Papieża.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Błędy Soboru Watykańskiego II

Post autor: Quinque » 2020-02-18, 17:01

No to co? Papieżowi sprzeciwiać się wolno a nie kiedy nawet trzeba. No chyba że dokumenty Soborowe spełniają kryterium nieomylnego nauczania. A co do tego istnieją poważne wątpliwości
Dezerter pisze: a Quinque mówi, że to błędy
No. Popatrzmy np. na dokumenty o ekumenizmie. Jeszcze Pius XI w latach 20'tych XX wieku. W swojej encyklice "Mortalium Animos" Jasno określa co jest Kościołem Chrystusa, i że prawdziwe zjednoczenie polega na tym że odstępcy powrócą do Kosciola Katolickiego. Pomijam już fakt że ekumenizm został potępiony przynajmniej przez jednego papieża(jak nie więcej). I co? W ciągu 30 lat mamy radykalną zmianę?
Efezjan pisze: Quinque, myślę, że tu nie należałoby pisać o błędach - tam gdzie działa Duch Święty nie może być o nich mowy
Można wątpić że na SWII działał Duch Święty. Np. jednym z autorów Soborowych, był aktywny dewiant Gregory Baum. Czy późniejszy samobójca abp. Bugnini
Ostatnio zmieniony 2020-02-18, 17:02 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: Błędy Soboru Watykańskiego II

Post autor: szary brat » 2020-02-18, 17:14

Kto sprzeciwia się Papieżowi w sprawach wiary i moralności stawia się sam poza Kościołem. Taki człowiek raczej nie jest katolikiem. A nad świętością Soboru i jego uchwał czuwał nie tylko Duch Święty. Czuwało nad nim aż trzech Papieży, wszyscy uznani w Kościele za świętych.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Błędy Soboru Watykańskiego II

Post autor: Efezjan » 2020-02-18, 18:39

Quinque: przesłuchałeś konferencję ks. Strzelczyka? Rozjaśniło Ci się w kwestii 'poza Kościołem nie ma zbawienia'?
Ostatnio zmieniony 2020-02-18, 18:43 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”